Lenovo ThinkBook 13S

V dnešnej dobe notebook je zariadenie známe už takmer každému. V minulosti bol symbolom malého prenosného elektronického zariadenia, ktoré sa dá preniesť takmer kdekoľvek a prakticky v hocičom. S dnešnými modernými nárokmi sa však aj notebooky pomaly menia, stávajú sa väčšími a priestorovo náročnejšími, nehovoriac o ich výdrži alebo hlučnosti.

Lenovo ThinkBook 13S

Pár výnimiek na trhu sa snaží zachovať pôvodnú ideu notebookov. Spoločnosť Lenovo má vo svojom portfóliu triedu notebookov, ktorá nesie názov ThinkBook. Sú to notebooky určené čisto pre mobilitu a profesionálnu prácu. Prejdime teda priamo k testu zariadenia Lenovo ThinkBook 13s.

Čo obsahuje balenie?

V balení nájdete notebook Lenovo ThinkBook 13s, ktorý je kvalitne zabalený. Spolu s ním v balení sa nachádza 45W AC adaptér a napájací kábel. Pod nimi je ešte manuál s návodom ako obsluhovať notebook a záručný list v prípade problému či reklamácie.

AC adaptér Lenovo ThinkBook 13S

Dizajn

Na prvý pohľad je Lenovo ThinkBook 13S jednoduchým elegantným notebookom, ktorý zaujme svojím farebným prevedením. Šírka notebooku je 307,6 mm, výška 15,9 mm a jeho hĺbka 216,4 mm. Je možné ho rozložiť až na 180 stupňov! Dobrou správou je jeho váha 1,34 kg. ThinkBook 13s sa dá perfektne skladovať a zmestí sa do akejkoľvek batožiny či kufra.

Lenovo ThinkBook 13S

Jeho obraz je vzhľadom na jeho veľkosť vskutku veľký. Hore nad obrazovkou sa nachádza kamera, ktorá je takmer neviditeľná a nezaberá skoro žiadne miesto. Táto pozoruhodne maličká web kamera má rozlíšenie 1280 na 720, teda HD rozlíšenie. Kamera je inštalovaná na 0,5 mm tenkých rámikoch, ktoré ohraničujú obrazovku.

kamera Lenovo ThinkBook 13S

Pod týmito rámikmi a obrazovkou sa nachádza klávesnica. Rozloženie klávesov je optimálne, prsty sa nešmýkajú po ich povrchu. Medzery medzi jednotlivými tlačidlami sú veľké a praktické.

klávesniva Lenovo ThinkBook 13S

Celé zariadenie stačí zapnúť čisto len použitím odtlačku prsta, ktorý zároveň slúži aj ako bezpečnostný zámok. Dizajnovo je Lenovo ThinkBook 13s naozaj zaujímavý a bohatý.

otlačok prsta Lenovo ThinkBook 13S

Grafická karta

Tento notebook Lenovo ThinkBook 13S má klasickú integrovanú grafickú kartu Intel HD Graphics 620. Môžeme teda povedať, že toto zariadenie má v sebe procesorovú grafiku. Máme na mysli plne hodnotnú integrovanú grafiku, ktorú má na starosti procesor Intel Core i5 8265U. Je to procesor 8. generácie a jeho výhodou je, že dokáže zväčšovať mnohonásobne svojím veľkým výkonom túto grafiku bez menších problémov.

Táto grafická karta je naozaj veľmi zaujímavá a určite by bolo dobré si niečo o nej povedať. Takže Intel HD Graphics 620 je integrovaný grafický komponent, ktorý sa vyskytuje najmä v procesoroch nízkeho napätia.  Základná frekvencia pre túto grafickú kartu je 300 MHz, pričom jej maximálna frekvencia je až 1 GHz. Jej grafická pamäť má kapacitu niečo cez 32 GB, závisí to najmä podľa pamäti RAM. Veľmi zaujímavá je skutočnosť, že táto grafická karta má v sebe zabudovanú DirectX 12-tku, ktorá pri integrovaných grafických kartách je naozaj veľmi ojedinelá. Potom nás veľmi prekvapila skutočnosť, že táto grafická karta pri 60 snímkach za sekundu podporuje aj možnosť 4K (ultra HD) rozlíšenia.

Procesor

Lenovo vytvorilo 2 modely ThinkBook-ov. Jeden s procesorom Intel Core i5 8265U a druhý s Intel Core i7 8565U. Nakoľko je výber týchto procesorov dosť dôležitý, tak si povieme niečo o každom z nich.
K procesoru i5 môžeme povedať, že je aj po toľkých rokoch je to zlatá stredná cesta medzi lacnými, ako tak efektnými procesormi a predraženými extrémne rýchlymi procesormi. Je to procesor, ktorý si môže dovoliť naozaj takmer každý a jeho výkon je vzhľadom k jeho cene nadštandardný. Svojou rýchlosťou v základnej edícii prekonával aj procesor ako je Intel Core i7 6900K.
Procesor Intel Core i5 8265U je prenosný procesor strednej triedy. Nahrádza široko prijatú 8. generáciu i5-8250U . Oba tieto štvorjadrové procesory patria do tej istej rodiny Intel Core 8. generácie, takže neprekvapuje, že sú veľmi podobné z hľadiska špecifikácií a výkonu. Jediným pozoruhodným rozdielom je, že čip Whiskey Lake 8. generácie i5-8265U ponúka vyššiu frekvenciu s najvyššou maximálnou rýchlosťou 3,9 GHz. Tento procesor má 4 jadrá, pričom má 2 vlákna na jedno jadro. Rýchlosť taktu je od 1,6 do 3,9 GHz. Veľkosť jeho vyrovnávacej pamäte je 6MB a podporuje pamäte ako DDR3 či DDR4. Výkon tohto procesora je 15W, preto je potrebné účinné chladenie.
Procesor Intel Core i7 je vo vyššej triede a patrí medzi najlepšie procesory, ktoré sú na trhu. Ponúka totiž naozaj extrémne rýchle počítanie komplexných číslicových úloh, čo je u počítačov naozaj kľúčové. Procesor Intel Core i7 8565U je energeticky úsporný quad-core (4-jadrový procesor) pre notebooky a ultrabooky a je založený na generácii Whiskey Lake. V porovnaní s podobnými procesormi Kaby Lake-R (napr. Core i7-8550U) sa procesory Whiskey Lake teraz vyrábajú v zdokonalenom 14nm procese (14nm ++) a ponúkajú: vyššie rýchlosti, lepšiu architektúru a väčšiu možnosť taktu. Frekvencia taktu sa pohybuje od 1,4 do 4,6 GHz a jeho vyrovnávacia pamäť má kapacitu 256 KB. Výkon rovnako ako u predošlého procesoru je 15W a opäť je vhodné dostatočné chladenie. A taktiež ako u predošlej verzie, tento procesor podporuje pamäte ako DDR3, či DDR4.

RAM

Pre Lenovo ThinkBook 13S platí, že zariadenie má presne 8 GB RAM (prípadne 16 GB podľa modelu), vďaka ktorým dokáže obsluhovať aj graficky náročnejšie softvéry a rôzne grafické aplikácie. Pamäte sú konkrétne DDR4. Ponúkajú najmä väčšiu rýchlosť ako u predošlej verzii DDR3 a  majú väčšiu efektivitu zapisovania.

Pamäť – SSD disk

Taktiež veľmi podstatný parameter je výber celkovej kapacity pamäte. Problematika je veľmi jednoduchá. Čím viacej pamäti je, tak tým viac aplikácií sa tam dokáže zmestiť. Môže sa to zdať ako bezproblémová vec, ale čím viacej miesta chcete, tak tým viac si musíte siahnuť hlbšie do peňaženky. K dispozícii sú na výber 2 typy pamätí. Prvá pamäť je SSD disk s veľkosťou 256 GB a tá druhá je taktiež SSD disk, ale tentokrát s veľkosťou 512 GB. Opäť tvorcovia použili pre rýchlosť SSD disk, čo určite zrýchli celý systém o podstatne viac, než by tomu bolo pri mechanickom HDD disku.

Konektivita

Tento notebook dokáže okrem výborného zabezpečenia taktiež fungovať aj ako výborný čítač rôznych vstupno-výstupných zariadení. Zariadenie má k dispozícii Slim-tip adaptér a HDMI vstup. V poradí ďalšie vstupy sú: USB-C, jack na slúchadlá a 2x USB 3.1. Na bezdrôtovú komunikáciu s rôznymi zariadeniami je k dispozícii Bluetooth vo verzii 5.0..

Obraz

Obraz je skutočne výborne spracovaný. Na výšku celého notebooku je krásny a veľký. Rozlíšenie obrazovky je 1920 na 1080 pixelov (FullHD). Taktiež skvelou vecou na tomto Lenovo ThinkBook 13S je aj skutočnosť, že obraz je matný. Veľkosť uhlopriečky je presne 13,3 palcov. Obraz tiež disponuje funkciou „hight dynamic range“, ktorá ma na starosti zvyšovať nielen klasické prvky ako napríklad jas a kontrast. V ďalších možnostiach je na výber nastavenie ostrosti farby, rovnako ako jej hĺbky. Taktiež táto funkcia dokáže mnohokrát zväčšovať kvalitu Full HD grafiky prostredníctvom rôznych pokročilých nastavení.

notebook Lenovo ThinkBook 13S

Zvuk

Hoci zvuk nie je preferovaná funkcia v rámci pracovných notebookov, Lenovo ThinkBook 13S má naozaj dobrú akustiku. Najväčším problémom notebookov v poslednej dobe je, že ich ozvučenie nie je priestorové, a aj keď je, nie je perfektne spracované a znie nedostatočne. Tento notebook má skutočné priestorové vnímanie hudby a tá znie naozaj dobre!

Batéria a jej výdrž

Výdrž batérie na tomto notebooku Lenovo ThinkBook 13S je neuveriteľných 11 hodín na jedno nabitie. Je to naozaj krásne číslo a  tento notebook si právom môže hovoriť profesionálny pracovný notebook. Výkon batérie je presne 65 W a jeho spotreba cca 45 Wh. Notebook sa nabíja naozaj rýchlo a nemá problém nabiť celý notebook od úplnej nuly po 100 % za hodinku a pár minút. Keď notebooku dochádza energia, vďaka rýchlemu nabíjaniu získate až 80 % energie za jedinú hodinu nabíjania. Takže pri 60 minútovej pauze sa notebook nabije na ďalších 9 hodín používania. Notebook funguje na báze Litium-Iontovej batérie.

notebook Lenovo ThinkBook 13S

Zaujímavosti

Najväčším prekvapením pri pozorovaní Lenovo ThinkBook 13S bola prítomnosť umelej inteligencie menom Cortana. Cortana vám dokáže odpovedať na jednoduché otázky, napríklad aký je dátum či čas. Je to úžasná pomocníčka, ktorá vám dokáže dosť zjednodušiť robotu.

Medzi ďalšie zaujímavosti patrí použitie Hot Keys na zdvihnutie alebo odmietnutie hovoru počas používania aplikácie Skype. Môžete počúvať hudbu, aj keď je notebook v pohotovostnom režime a spustiť systém za menej ako 0,5 sekundy.

Vstavané funkcie zabezpečenia ochránia vaše citlivé firemné dáta. Predvolený dedikovaný čip Trusted Platform Module (dTPM) šifruje dáta a vašu prácu v spolupráci so zabezpečovacími funkciami Windows 10.

ThinkShutter, fyzický kryt kamery blokuje objektív, aby ste mali kontrolu nad svojím súkromím. Už nepotrebujete žiadne ďalšie lepiace štítky na webovú kameru. Notebook Lenovo ThinkBook 13S úspešne prešiel mnohými testami kvality a spoľahlivosti ako sú ochrana proti poliatiu až do 60 ml vody, extrémne teploty a vibrácie. Zinkový pánt disponuje technológiou práškového kovu, aby vydržal cca 25 000 cyklov otvorení a zatvorení a je pokrytý indiom a cínom pre zvýšenú odolnosť proti korózii a optimalizáciu príjmu WiFi signálu.

notebook Lenovo ThinkBook 13S

Záver redakčného testu

Lenovo ThinkBook 13S si nás v redakcii získal svojou bezpečnosťou, výdržou a  skvelým dizajnom. V porovnaní s rôznymi inými prenosnými zariadeniami má tento notebook skutočne dlhú výdrž bez nabíjania. Bonusom bolo veľa zaujímavých noviniek použitých v notebooku. Napriek tomu má aj pár mínusov. Napríklad zvýšená miera hluku ventilátora pri chladení v náročných grafických aplikáciách. Ako každé iné zariadenie, aj Lenovo ThinkBook 13S má svoje výhody a nevýhody, ale pokiaľ máte záujem o skladné, výkonné, mobilné zariadenie s dlhou výdržou, Lenovo ThinkBook 13S je dobrou voľbou.

Technická špecifikácia notebooku Lenovo ThinkBook 13S
Procesor Intel®Core™ i5 ôsma generácia
Operačný systém Windows 10 Pro
Displej 13,3” FHD  (1920 x 1080)  s technológiou IPS, antirelfexnou úpravou a Dolby Vision™ HDR (300 nitov, 72% CG)
Pamäť 8GB
Batéria 10 hodín 45WhVýdrž batérie sa líši v závislosti od nastavenia, používania a ďalších faktorov.
Úložný priestor 256GB SATA SSD
Grafická karta Integrovaná grafická karta Intel®UHD 620 na Unified Memory Architecture (UMA)
Zabezpečenie – Možnosť autentizácie Fast Identity Online (FIDO)
– dTPM 2.0
– Čítačka odtlačkov prstov s dotykovým senzorom na tlačidle napájania
-ThinkShutter, kryt webkamery na zvýšenie súkromia
Zvuk – Dolby Audio™
– 2 x 2W Harman reproduktory
– Dva mikrofóny s redukciou šumu, optimalizované pre rozpoznanie hlasu
Kamera 1Mpx HD
Rozmery (Š x H x V) 307,6mm x 216,4mm x 15,9mm
Hmotnosť Od 1,40kg
Rámček Menej než 5,5 mm
Farba Šedá
Možnosti pripojenia – WLAN: 11ac 2 x 2
– Bluetooth®5.2
Porty a sloty – USB-C Gen 2
– 2 x USB 3.1 Gen 1 (jeden s trvalým napájaním)
– Kombinovaný port pre slúchadlá / mikrofón
– HDMI 1.4b
Klávesnica – Odolná proti poliatiu
– Voliteľné: Biele LED podsvietenie
– Hot Keys pre hovory Skype
– Jednodielny touchpad
AC adaptér Slim tip 45W
Podpora dokovania – Dokovacia stanica USB-C
– Hybridná dokovacia stanica USB-CDok predávaný samostatne
Predinštalovaný softvér – Lenovo Migration Assistant
– Lenovo Vantage
– McAfee LiveSafe™ (30-dňová skúšobná verzia)
– Microsoft Office (30-dňová skúšobná verzia)

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here