Lenovo ThinkBook 14-IML

Lenovo ThinkBook 14-IML je praktický notebook určený na každodenné používanie jednoduchších programov ako Microsoft Word, Excel, webové prehliadanie, pozeranie filmov či jednoduchá úprava fotografií. Počas nášho redakčného testu sme ocenili jeho plynulý systém, jednoduché používanie a najmä viacero šikovných vychytávok, o ktorých sa dozviete nižšie.

recenzia Lenovo ThinkBook 14-IML

Dizajn

Dizajn notebooku Lenovo ThinkBook 14-IML je moderný a jednoduchý, ale svietiace prvky na klávesnici a detektore odtlačkov prstov ešte vylepšuje celkový vizuálny dojem. Farbu má šedú – mineral grey a okolo obrazovky je tmavá farba, aby vynikol kontrast. Výrazne sa podobá rade ThinkPad, čo je len dobre. Čo sa týka veľkosti notebooku, je to štandardná veľkosť 14“ notebookov a to 326 mm x 230 mm x 17,9 mm s váhou 1,5 kg.

notebook Lenovo ThinkBook 14-IML

Displej  má uhlopriečku 14 palcov, FHD IPS, čo predstavuje 35,5 centimetrov. Aj keď kontrast a pokrytie farieb nie je jeho prednosťou, na kvalitný film to bohato stačí. Rozlíšenie je štandardné FullHD 1920×1080 pixelov s pomerom strán 16:9. Displej má tenké rámčeky s pomerom obrazovky k telu až 80 %. To má za následok menšie rozptýlenie pri práci.

klávesnica Lenovo ThinkBook 14-IML

Klávesnica má tri úrovne podsvietenia, a to vypnuté, 50 % a plne zapnuté podsvietenie, čo pomáha pri písaní v zhoršených svetelných podmienkach. Taktiež výborná vychytávka je ThinkShutter – posuvník na zakrytie webovej kamery, čo má za následok zvýšenie pocitu bezpečia.

Zvukové vybavenie

Zvuk je zabezpečený stereo reproduktormi s technológiou Dolby® Audio™. Na bežné používanie kvalita zvuku stačí, aj keď pri vyšších hlasitostiach je trochu šumivý a nepresný. Taktiež približne od 630Hz do 900Hz sa nám podarilo nájsť výraznejšie šumenie, teda stredné tóny v pesničkách mierne vypadávajú. K dispozícii je aj voliteľná dedikovaná grafická karta pre náročnejšie používanie, napríklad pri práci s videami a hraní hier. Nahrávanie majú na starosti  dva mikrofóny s certifikáciou Skype for Business.

kamera Lenovo ThinkBook 14-IML

Konektivita

Veľkým plusom tohto notebooku Lenovo ThinkBook 14-IML sú porty, ktoré nie vždy sú samozrejmosťou aj pri profesionálnych notebookoch:

USB 3.1 (Gen 2, USB-C + DisplayPort + napájanie)
USB 3.1 (Gen 1, USB-C)
USB 3.1 (Gen 1, typ A, s trvalým napájaním)
USB 3.1 (Gen 1, typ A)
Skryté USB 2.0 (Typ A)
HDMI
Čítačka kariet 4v1 (SD, SDHC, SDXC, MMC)
Kombinovaný port na slúchadlá/mikrofón RJ45 Vstup na napájanie

konektivita Lenovo ThinkBook 14-IML

Skyté USB je šikovná vychytávka pre používateľov bezdrôtových myší. Jednoducho otvoríte kryt a vložíte do USB portu mouse receiver. Tým pádom vám nebude zavadzať pri práci, pri presúvaní a zníži sa šanca na poškodenie či stratu prijímača. Tento port však neodporúčame používať na prenos dát kvôli jeho veľmi pomalej prenosovej rýchlosti. Ďalej je tu dvojica USBC prvej a druhej generácie, čo v kombinácii s  veľmi rýchlym SSD diskom predstavuje komfortné používanie pri práci s veľkými objemami dát.

Lenovo ThinkBook 14-IML

Možnosť pripojenia na internetovú sieť je možná pomocou WiFi 6 2x2AX s Bluetooth® 5, WiFi 5 2x2AC s Bluetooth® 5 a WiFi 5 1x1AC s Bluetooth® 5. K dispozícii je možnosť priameho pripojenia pomocou internetového kábla.

Batéria

batéria Lenovo ThinkBook 14-IML

Trojčlánkový akumulátor je priemerný 11V/ 45Wh, typ L19M3PF1. Výdrž batérie je ovplyvnená viacerými faktormi, ale v priemere vydrží až 9 hodín, čo na bežnú celodennú prácu stačí.

Hardvér

intel Lenovo ThinkBook 14-IML

Procesor je 10. generácie Intel® Core™ i7, čo je v dnešnej dobe skôr nadštandard pri notebookoch tejto cenovej triedy – Intel i7-10510U 1.8GHz. Operačný systém je Windows 10 Pro, čo otvára viaceré možnosti pri tímovej práci s počítačom. Grafická karta je výborná Intel® UHD a je možnosť aj AMD Radeon™ 625. Pamäť RAM je až 16 GB, čo donedávna bola výsada iba drahších notebookov. Vďaka takto veľkej operačnej pamäti môžete pracovať na viacerých prácach súčasne bez toho, aby sa vám práca vždy načítavala odznova.

Úložisko je štandardne 512 GB naozaj rýchleho disku SSD, ktorý vám umožňuje načítavať, ukladať a zapisovať dáta veľmi rýchlo. Samozrejme, voliteľné je zakúpenie väčších HDD diskov, ktoré sú ale výrazne pomalšie.

Notebook Lenovo ThinkBook 14-IML je určený na nenáročné programy, preto nie sú až tak veľkou závadou tzv. „mikrozamrznutia“, ktoré je možno spozorovať, keď používateľ má otvorených viacero softvérov súčasne. Samozrejme, pri bežnom používaní je to zanedbateľná závada. V našom testovaní pri bežnej práci na programoch ako je Microsoft Word, Google Chrome prehliadaní a počas toho pustenej piesne na YouTube, notebook zvládal procesy jednoznačne bezproblémovo.

Na druhej strane pri testovaní na momentálne najrozšírenejšej hre CS:GO boli snímky za sekundu na hranici hrateľnosti. A to okolo 30 fps pri vysokej kvalite a 105 fps na strednej kvalite obrazu na mape de_dust2. Ale ani pri takejto väčšej záťaži sa notebook Lenovo ThinkBook 14-IML prekvapivo neprehrieval za cenu trocha väčšieho hluku ventilátora.

Lenovo ThinkBook 14-IML

Záver redakčného testu

recenzia Lenovo ThinkBook 14-IML

Náš celkový dojem z Lenovo ThinkBook 14-IML je priaznivý s ohľadom na jeho zameranie. Pokiaľ nie je vystavený neúmernej pracovnej záťaži či náročným hrám, poslúži pri bežných pracovných úkonoch spoľahlivo. Pracuje sa s ním príjemne a jeho ovládanie nie je zložité. Vďaka svojim rozmerom ho ľahko prenesiete a nebude vám na príťaž. Na hodnote mu pridáva aj skutočnosť, že každý notebook ThinkBook sa podrobil prísnym testom odolnosti voči pádom, poliatiu, otrasom, prachu a extrémnym teplotám. Z toho vyplýva, že tento šikovný pomocník pri práci by vám mal vydržať naozaj dlho.

techvia.sk