LENOVO ThinkPad L390

Lenovo na nás chŕli novinku za novinkou. Tentokrát tu pre vás máme Notebook Lenovo ThinkPad L390, ktorý v sebe skrýva šikovného pomocníka pre každodennú prácu. Vzhľadom na jeho veľkosť by ste si mysleli, že to bude len obyčajný notebook, opak je však pravdou. Tento notebook, ktorý síce na prvý pohľad vyzerá úplne obyčajne, totiž v sebe ukrýva poriadnu hardvérovu výbavu, ktorej nebudú robiť problém ani náročnejšie úlohy. Vďaka výdrži batérie sa nemusíte bať, že by sa vám notebook rýchlo vybil a museli by ste prerušiť svoju činnosť a hľadať nabíjačku. Viac sa dozviete v našej recenzii.

Dizajn

Ako to bolo aj u jeho staršieho brata Lenovo ThinkPad L390 Yoga, tak aj pri tomto notebooku sa Lenovo snaží upútať najmä študentov a ľudí pracujúcich v kanceláriách. Notebook Lenovo ThinkPad L390 si budete môcť zobrať na cesty alebo do kancelárie úplne bez problémov a to vďaka jeho veľkosti 322 mm x 224,2 mm x 18,8 mm a hmotnosti 1.45 kg. ThinkPad L390 bol osadený 13.3″ FullHD obrazovkou s technológiou IPS, ktorá má pomer strán 16:9.

LENOVO ThinkPad L390

Ako to už býva u notebookov série ThinkPad, aj na L390 sa nachádza “ThinkPad klávesnica”, ktorá bola hodnotená ako jedna z najlepších klávesníc na notebookoch. Kvôli veľkosti notebooku tu nemáme numerickú klávesnicu, čo nemusí vyhovovať niektorým používateľom. Klávesnica je podsvietená a navyše aj prachu a vode odolná. Notebook má kvalifikáciu „MIL-SPEC”, čo je armádna špecifikácia pre odolnosť a znamená, že prach alebo voda mu veľmi neublížia. Taktiež je notebook vďaka tejto špecifikácii vysoko odolný voči nárazom a škrabancom. Pozícia niektorých klávesov na notebooku je nezvyčajná, takže si budete musieť zvyknúť na ich umiestnenie. Pod klávesnicou je umiestnený snímač odtlačku prstov, ktorý umožňuje ochranu všetkých dát v notebooku a poskytuje tak zvýšenú bezpečnosť. A aby toho nebolo málo, Lenovo pridalo aj čip dTPM 2.0, ktorý ďalej šifruje a ochraňuje všetky dáta.

Čím sa však tento notebook ThinkPad L390 odlišuje od svojho staršieho brata ThinkPad L390 Yoga je jeho displej. Na tomto notebooku displej nie je dotykový a natáčať ho môžeme iba do 180°. Napriek tomu je displej dostatočne jasný, ponúka dostatočne verné zobrazenie fariebPozorovacie uhly displeja sú taktiež veľmi dobré.

Nad displejom sa nachádza 720p HD webkamera, ktorej obraz bol prekvapivo dobrý.

Hardvérová špecifikácia

Tento malý pomocník v sebe skrýva poriadny výkon, či ho už budete potrebovať na bežnú prácu vo Worde alebo v rámci náročnejších programov (napr. Adobe Photoshop), a to predovšetkým vďaka novým procesorom 8. generácie s názvom Whiskey Lake. Presnejšie v tomto modeli ide o štvorjadrový Intel Core i5-8265U s frekvenciou 1,60 – 3,90 GHz, ktorý sprevádza intergrovaná grafická karta Intel UHD Graphics 620. Operačná pamäť v notebooku je 8 GB DDR4 – 2400 MHz, ktorú však môžeme ľahko rozšíriť až na 16GB. O vaše úložisko sa postará M.2 SSD Disk, ktorého kapacita môže dosahovať až 512 GB. Ako to bolo aj u Yogi, vzhľadom na malú veľkosť sa tu nenachádza optická mechanika.Toto všetko poháňa 45 Wh batéria s technológiou „Rapid Charge“, ktorá by podľa Lenova mala vydržať až 14h. Notebook sa nabíja cez USB-C konektor na ľavej strane zariadenia. Tak isto ako u Yogi sú reproduktory trošku tichšie aj pri vyšších hlasitostiach. Kvalitu zvuku hodnotíme ako dostačujúcu, i keď by mohla byť aj o niečo lepšia.

Testujeme hardvér

Ako prvú sme si podali výdrž batérie v notebooku. Lenovo uvádza, že by batéria v L390 mala vydržať 14 hodín práce. Keď sme začali streamovať film vo Full HD pri maximálnej jasnosti obrazovky, mali sme batériu nabitú na 80%, po hodine a pol pozerania bola naša batéria nabitá na 61%. Výdrž batérie by teda nemala robiť žiadny problém.

Ako ďalšie sme zisťovali, aké výkonné sú nové procesory 8. generácie od Intelu. Ako sa dalo čakať, pri skúšaní hry „League Of Legends“ sa procesor ani nezapotil, jeho využitie bolo len na 23%. O integrovanej grafickej karte sa to už povedať nedalo, hru sme mali zapnutú na Full HD rozlíšenie a najvyššie detaily. Integrovaná grafická karta bola zaťažená na 77%, a kedže sa už jedná o poriadne starý titul, 44-60 snímok za sekundu nebol až taký dobrý výsledok.

Lenovo ThinkPad L390

Konektivita

LENOVO ThinkPad L390

Na pravej strane notebooku sa nachádza Kláves  na Zapnutie/Vypnutie, 3.5 mm jack, microSD čítačka kariet, USB 3.1 Type-A, mini Ethernet, Kensington zámok.

LENOVO ThinkPad L390

Na ľavej strane sa nachádza 2 x USB 3.1 Gen1 Type-C, USB 3.1 Type-A, HDMI 1.4b.

Záverečny verdikt

Lenovo ThinkPad L390 je šikovný notebook, či už potrebujete vykonávať kancelársku prácu alebo ste študent a potrebujete prenosné zariadenie do školy, ktoré nebude zaberať veľa miesta. Notebook je vďaka svojej robustnosti odolný voči poškodeniam. Rýchly SSD disk umožňuje zapnutie notebooku do pár sekúnd. Napriek veľkej výkonnosti a svojej veľkosti nie je určený na hranie náročnejších herných titulov. Dôvodom je skutočnosť, že integrovaná karta, ktorá je v notebooku, síce bez problémov zvládne staršie alebo menej náročné tituly, ale ak si chcete zahrať niečo novšie, budete s tým mať značné problémy. S prehrievaním ani počas náročnejších úloh nebol problém. Ani na klávesnici, kde sa prehrievanie ukazuje najviac, sme žiadne vysoké teploty nezaznamenali. Avšak pre lepšie chladenie by sme odporučili mať notebook na podložke.

Ak teda hľadáte prenosné zariadenie, o ktoré by ste sa nemuseli báť pri prenášaní, a ktoré v sebe skrýva poriadny výkon, Lenovo ThinkPad L390 je pre vás ideálny.

LENOVO ThinkPad L390

Techvia.sk