Lenovo V530 ALL-IN-ONE

Počítače sa v dnešnej dobe veľmi rýchlo adaptujú podľa potrieb rôznych oblastí. Týchto oblastí je naozaj veľa a každá z nich vyžaduje špecifické zariadenia. Herná oblasť je charakteristická silnými a výkonnými stolovými alebo prenosnými počítačmi, ktoré slúžia na veľmi veľké záťažové požiadavky v oblasti grafiky a samotného procesoru. V podnikateľskej oblasti je potrebná mobilita a takmer neustála pripravenosť. Treťou veľmi zaujímavou oblasťou technického vybavenia sú kancelárske počítače. Hoci hardvérovo nie sú príliš náročné, ich krása spočíva v komplexnom sieťovom prepojení vďaka efektívnej sieťovej karte. A hoci sa to všetko môže zdať komplikované, profesionálni technici spoločnosti Lenovo sa pokúsili vyriešiť technológiou All-in-One komplexné zastrešenie tých najbežnejších oblastí spojených do jedného celku. Lenovo nedávno predstavilo svoj nový produkt s názvom V530 All-in-One.

Lenovo V530 ALL-IN-ONEČo nájdete v balení?

V balení sa nachádza obrazovka, ktorá je veľmi dobre zabalená a pod ňou je statív. Okrem nich tam nájdete klasické technické príslušenstvo ako je myš a klávesnica značky Lenovo. V neposlednom rade súčasťou balenia je manuál a záručný list.

Dizajn

V530 All-in-one zariadenie je elegantné. Úplne hore nad samotnou obrazovkou sa nachádza kamera s veľmi zaujímavým a netradičným vzhľadom a dôvtipným doplnkom. Celé zariadenie kamery je zabudované vo „valcovej“ konštrukcii. V prípade poškodenia, tento valec je ľahko nahraditeľný. Kamera je HD a jej frekvencia je od 50 do 60 snímok za sekundu. Pokiaľ máte nepríjemný pocit, že sa na vás neustále táto kamera pozerá, je tu možnosť zakrytia kamery jednoduchým posunutím kolíka nachádzajúcim sa nad objektívom.

Pod kamerou sa nachádza samotná obrazovka s veľkosťou uhlopriečky 23,8 palcov, takže vášniví fanúšikovia seriálov si na tejto obrazovke určite prídu na svoje. Rozlíšenie obrazovky je 1920×1080 px, čiže FullHD. Obrazovku je možné natáčať do uhla 45° ako doprava, tak aj doľava. O celú stabilitu sa stará stojan, na ktorom je položený All-in-One. Tento stojan je naozaj stabilný, nie je hlučný a takmer vôbec sa nehýbe. Celková veľkosť zariadenia V530 All-in-One so stojanom je 408,7 mm x 490,2 mm x 228 mm, pričom veľkosť bez stojanu je 338,8 mm x 490,2 mm x 55 mm. Váha V530 All-in-One dosahuje približne 6 kg. V530 All-in-One je i napriek svojej veľkosti praktické a priestorovo nenáročné zariadenie.

Grafická karta

Hoci V530 All-in-One (AIO) nie je primárne stavané na gaming, bolo by určite dobré povedať si aspoň pár základných informácií o jeho hardvéri. V530 AIO má v sebe zabudovanú grafickú kartu AMD Radeon 530 G5 2GB. Prečo nie NVIDIU? NVIDIA je stavaná na gaming, pričom AMD na rendering. Pozrime sa na túto grafickú kartu bližšie.
Grafická karta AMD je základnou grafickou kartou pre notebooky ako aj All-in-One, ktorá bola vydaná v roku 2017. Podľa AMD existuje niekoľko rôznych verzií s 384 alebo 320 shaderovými jednotkami a 64-bitovou grafickou pamäťou DDR3 alebo GDDR5. Nie sú však založené na jednom z novších čipov Polaris série RX, ale s najväčšou pravdepodobnosťou používajú rovnakú architektúru ako Radeon R7 M445 / M440 / M340 / M260 / 8650M / 8590M (384 shaderových jednotiek, 28 nm GCN) a M430 / M330 / M230 (320 shaderových jednotiek, 28 nm Sun GCN). AMD tvrdí, že hodinová rýchlosť prístroja Radeon 530 môže dosiahnuť 1 024 MHz. Vzhľadom na tieto skutočnosti by herný výkon modelu Radeon 530 mal klesať medzi Radeon R7 M440 (320 shaderových jednotiek, DDR3) , Radeon R7 M460 (384 shaderových jednotiek, DDR3) a Radeon R7 M445 (320 shaderových jednotiek, GDDR5). Graficky náročné hry ako Dishonored 2, Call of Duty: Infinite Warfare alebo XCOM 2 na tomto GPU nefungujú hladko. Menej náročné hry ako Overwatch, Fifa 17 alebo Farming Simulator 17 fungovali dobre, ale používali nastavenia nízkeho až stredného detailu. Hry ako Portal 2, L4D, LoL či CS:GO to utiahne bez menších problémov, pri graficky náročnejších hrách ako Battlefield, GTA V alebo Doom si môžeme všimnúť veľkých dropov FPS.

Lenovo V530 ALL-IN-ONE

Procesor

Procesor je vcelku dobre spracovaný a Lenovo nás prekvapilo svojím výberom pre V530 All-in-One. Väčšinou to býva tak, že keď už je raz v zariadení AMD súčiastka, tak pre lepšiu komunikáciu medzi hardvérom sa dáva procesor tej istej značky. Lenovo však použilo grafickú kartu AMD a procesor Intel. Konkrétne použili Intel Core i5 8400T. Niet pochýb o tom, že procesory AMD Ryzen napadli pozíciu spoločnosti Intel na trhu s prenosnými počítačmi.
Reakciou bolo, že CPU Core i7 a i5 založené na technológii Lake Lake pristáli so šiestimi jadrami. Toto bolo prvé pre bežnú platformu spoločnosti Intel. Séria Core i5 zvyčajne ponúka nadšencom najlepší výkon. Ale vďaka týmto dvom ďalším jadrám je Intel Core i5 najvyššej úrovne teraz vo väčšine hier rýchlejší ako Core i7-7700K, a to dokonca aj v niektorých aplikáciách. To znamená, že Coffee Lake Core i5 v podstate nahrádza Core i7s poslednej generácie. Hovoríme o obrovskom kroku vpred. Teraz môžu čipy strednej triedy blokovať špičkové GPU bez toho, aby sa stali prekážkami.
Základná frekvencia taktu je od 1,7 do 4,0 GHz. Veľkosť cache pamäte je niečo cez 9 MB, s tým, že to je Smart Cache. Rýchlosť zbernice je 8 GT/s DMI3. Výkon procesora dosahuje výšku 35 W. Typ pamäte je DDR4 a maximálna veľkosť pamäte je 128 GB. Má v sebe taktiež zabudovanú podporu pre rozlíšenie 4K. V prípade, že nemáte vo vašom zariadení grafickú kartu, tak procesor má v sebe integrovanú grafickú kartu. Konkrétne je reč o Intel® UHD Graphics 630.

Lenovo V530 ALL-IN-ONE

RAM

All-in-One má v sebe zabudovanú 16GB DDR4 RAM pamäte. K tomu treba povedať len toľko, že DDR4 je najnovšia a najrýchlejšia pamäť na trhu a zápis dát je neskutočne rýchly a efektívny. Na tejto RAM-ke by mali ísť bez problémov hry a vďaka veľkému miestu je aj systém o dosť rýchlejší. Podrobnejšie sa o DDR4 RAM dočítate v recenzii ROG STRIX SCAR III. Medzi nevýhody patrí, že RAM-ka je len jedna a nie dve (2×8 GB). Tým pádom sa o niečo spomalí rýchlosť zapisovania dát. Konštruktéri taktiež nedomysleli dostupnosť doplnenia alebo nahradenia pamäte RAM, kvôli čomu sa nedostanete nijakým spôsobom do vnútra zariadenia All-in-One.

HDD

⦁ Pamäť je o niečo komplikovanejšia záležitosť. Prečo? Pretože toto zariadenie si môžete zakúpiť v štyroch rôznych variantoch pamäte.
⦁ Prvá možnosť je s HDD diskom ktorý má rýchlosť 7 200 otáčok za minútu a jeho kapacita je 500 GB.
⦁ Ako druhá možnosť je taktiež HDD disk s tým rozdielom, že má kapacitu 1 TB a podstatne menšie otáčky, konkrétne 5 400 otáčok za minútu. Ďalší ukladací priestor sa nachádza v pamäti s názvom Intel Optane s kapacitou 16 GB. Táto pamäť je veľká novinka a je taktiež veľmi chválená za to, že dokáže fungovať nielen stabilne ako HDD disk, ale aj rýchlo a efektívne ako SSD disk. Je to jedna z najnovších noviniek, ale zatiaľ má plno múch. Predávajú sa však experimentálne kúsky, ktoré sú o dosť lacnejšie ako HDD disk či SSD disk.
⦁ Ako posledná a najpoužívanejšia možnosť je SSD disk. Konkrétne je to M.2 PCIe SSD s kapacitou cca 256 GB, čo však môže byť menej, pretože na tomto disku je nainštalovaný OS. Výhodou SSD disku je podstatne väčšia rýchlosť spracovania dát, než pri HDD disku. Hlavnou nevýhodou je však postupné vypovedanie služby a najmä podstatne menšia kapacita.

Chladenie

Zariadenie All-in-One je predovšetkým určené na kancelárske práce. Nahradzuje nepraktické stolové počítače a ponúka používateľovi svoj praktický dizajn spolu so svojou priestorovou nenáročnosťou. My si pod praktickosťou predstavujeme tichý chod, pri ktorom je chladenie počuť naozaj minimálne. Pri používaní tohto zariadenia sme ani nevedeli o tom, že toto zariadenie je spustené. Chladenie ja naozaj tiché a dosť efektívne. Pokiaľ by sme však chceli procesor zamestnať graficky náročnejšími hrami či komplexnejším renderingom, tak niečo je predsa len počuť. Ale to je viac-menej pochopiteľné. Pokiaľ však toto zariadenie používate na programovanie či strihanie videí, tak máte naozaj tichého a efektívneho spoločníka!

Konektivita

Lenovo V530 ALL-IN-ONE
Pre takéto multifunkčné zariadenie je nutné, aby malo široký výber konektivity pre rôzne typy zariadení a najmä, aby táto konektivita bola rýchla a efektívna. Takže, čo sa tu vlastne nachádza? Na boku sú umiestnené porty: 2x USB 3.1 port 1. generácie, kombinovaný zvukový konektor a čítačka kariet 3v1. Na zadnej strane zariadenia sa nachádzajú porty: 1x USB 3.1 druhej generácie, 3x USB 2.0, HDMI out, HDMI in, LAN a Power DC in, teda vstup pre nabíjačku. O bezdrôtové pripojenie sa stará Bluetooth 4.0. Hlavnou nevýhodou tejto konektivity je zvolenie vstupov USB 2.0. Tieto vstupy sú zastarané a podstatne pomalšie ako USB 3.0 alebo typ USB 3.1. Taktiež je potrebné spomenúť už celkom zastaranú verziu Bluetooth 4.0, ktorá je oproti novšej verzii 5.0 podstatne pomalšia a menej efektívnejšia.

Obrazovka

S obrazovkou sme naozaj spokojní. Obraz je veľký a dostatočne ostrý. Farby sa ľahko rozoznávajú a sú veľmi dobre viditeľné. Samotná veľkosť uhlopriečky je 23,8 cm. Rozlíšenie tejto LED obrazovky je 1920 na 1080 pixelov. Povrch obrazovky je matný.
Čo sa týka frekvencie snímok, tak monitor má frekvenciu 60 snímok za sekundu. Taktiež si môžete nastavovať a upravovať hĺbku farieb podľa toho, ako sami chcete. Najväčšou výhodou tejto obrazovky je jej jednoduchá mobilita. Obraz je možné si nastavovať do uhla 45° horizontálne aj vertikálne. Celý tvar obrazovky budí dojem, že je trošku zaoblený.
V530 All-in-One je možné mať k dispozícii v dvoch farebných prevedeniach, v bielej alebo čiernej. Osobne nám v redakcii chýbala možnosť dotykovej obrazovky, čo je v dnešnej dobe viac-menej štandard.

Lenovo V530 ALL-IN-ONE

Príslušenstvo

V balení sa nachádza zdroj, tak aj myš či klávesnica. Všetky tieto zariadenia sú vytvorené spoločnosťou Lenovo.
Lenovo Ultraslim Plus Wireless Laser Mouse je úplne klasická drôtová laserová myška, ktorá má 800DPI a 3 tlačidlá. Je to myška symetrická s klasickým dizajnom. Veľkosť kábla je 1,2 metra. S myškou sa však celkovo zle narába a je nutné mať podložku.
Klávesnica Lenovo Ultraslim Plus Wireless Keyboard je taktiež ako myška veľmi ľahká. Je to klasický model, nie je ergonomická a taktiež poriadne kĺže. Rozloženie tlačidiel nie je úplne optimálne a často sa stáva, že prsty kĺžu po klávesnici a preklikávate sa.

Zvuk

All-in-one nie je asi presne to zariadenie, ktoré by ste si len tak všade brali so sebou a púšťali pesničky. Naozaj to nie je univerzálny „repráčik“, ale aj tak by bolo dobré si niečo o jeho zvuku povedať. O samotnú kvalitu zvuku sa starajú 2x2W repráčiky, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane obrazovky. Dosť to uberá na priestorovom ozvučení.

Záver testu

Zámer tvorcov V530 All-in-One bolo vytvoriť také zariadenie, ktoré by pokrylo široký záber špecifických oblastí a skĺbilo ich všetky do jedného zariadenia. Zariadenie má v sebe V530 All-in-One nainštalované Lenovo softvéry ako sú Lenovo Vantage, Lenovo App Explorer a „antivírus“ McAfee Live Safe, čo mnohí určite využijú. Výhodou je prítomnosť Microsoft Office 2016, ktorá je skúšobná. Či je to naozaj zariadenie vhodné na všetko, je ťažko povedať. Pre herných fajnšmekrov nie je to pravé orechové. Naopak V530 All-in-One je najvhodnejšie do kancelárie, kde obrazovka s nádherným obrazom a FullHD rozlíšením a možnosťou nastavenia bude určite ocenená.

Techvia.sk