Lenovo Yoga C930

Lenovo aj v roku 2019 pokračuje v prinášaní noviniek na trh, tentokrát vo forme notebooku Lenovo Yoga C930. Táto nová Yoga priniesla zaujímavé rovnako dizajnové, ako aj hardvérové zmeny. Rotujúca zvuková lišta so systémom kvalitných reproduktorov Dolby Atmos v notebooku nás prekvapila a príjemne potešila. Presvedčte sa sami v našej recenzii.

Lenovo Yoga C930

Dizajn

Už na prvý pohľad je elegantný dizajn notebooku Lenovo Yoga C930 veľmi príjemný a štýlový. Hliníkové telo je veľmi ľahké, váži len 1,38 kg. Vďaka tejto váhe a rozmerom 322 × 227 × 15 je prenášanie C930-ky naozaj jednoduché a najmä pohodlné.

Ak chcete notebook zapnúť, tak tlačidlo na zapnutie budete pri klávesnici v pravom alebo ľavom hornom rohu hľadať márne. Lenovo sa rozhodlo toto tlačidlo umiestniť na pravý bok notebooku, čo podľa nás bol z hľadiska dizajnu správny krok. Po zapnutí sa rozsvieti klávesnica s bielym podsvietením. Podsvietenie je možné nastaviť v dvoch intenzitách svietivosti. Vďaka dobrému rozloženiu klávesnice sa píše na notebooku veľmi príjemne. Pod klávesnicou sa nachádza touchpad, ktorý sa ovláda bez problémov. Spoločnosť Lenovo sa pohralo aj s umiestnením loga, ktoré dali na pánt, čím sa stalo zaujímavým dizajnovým prvkom. Hneď vedľa loga sa nachádza rotujúca zvuková lišta, ktorú spomenieme neskôr.

Lenovo Yoga C930

Displej je tenko orámovaný z troch strán. Zo spodnej strany má dosť hrubé orámovanie, čo môže niekomu prekážať, avšak dá sa na to zvyknúť. Na trhu sú dve verzie tohto notebooku, a to full HD a 4k rozlíšenie. Displej je 13,5- palcový s rozlíšením 16:9. Notebook sprevádza novinka nazývaná Windows Hello, ktorú mnohí už poznáte. Je to čítačka odtlačkov prstov, ktorá funguje naozaj spoľahlivo a nachádza sa napravo od spomínaného touchpadu. Farby a kontrast sú na prijateľnej úrovni. Na hornej lište sa nachádza štandardná HD web kamera, na ktorú sme zvyknutí aj u iných notebookov. Čo je na nej zaujímavé, je takzvaná TrueBlock funkcia. Je to krytka, ktorá fyzicky zakryje kameru tak, aby ste sa cítili bezpečne. Túto možnosť určite ocenia ľudia, ktorých už nebaví neustále preliepať kameru.

Zdola nájdete dva reproduktory. Prekvapením je, že tam nenájdete vetráky. Tie sa totiž nachádzajú medzi klávesnicou a displejom. Tieto vetráky sú výborné. Aj pri väčšej záťaži si počítač drží dobrú teplotu. A aj napriek vysokému výkonu vetrákov je notebook stále veľmi tichý.

Na zadnej strane notebooku Lenovo Yoga C930 nájdete  vstavané digitálne pero. Vysuniete ho jednoduchým stlačením. Toto pero sa automaticky dobíja pri zasunutí, čo je určite výhodnejšie než externé dobíjanie. Vďaka jeho umiestneniu vo vnútri počítača je ťažšie ho stratiť, čo je určite ďalšia výhoda. Pero je optimálne pre občasné kreslenie. Určite nie je vhodné pre profesionálov.

Možnosť premenenia notebooku na tablet jednoduchým prehnutím na druhú stranu funguje perfektne. Notebook chytíte, prehnete na druhú stranu, čím sa vypne klávesnica a otočí sa obrazovka. Dotyková obrazovka pracuje veľmi kvalitne.

Na ľavom boku sa nachádzajú konektory USB 3.1 , dvakrát USB-C s LED-kou a kombinovaný zvukový konektor. Absencia čítačky kariet nás zamrzela.

Zvuk

Lenovo Yoga C930Zvuk je naozaj špičkový. Vďaka technológii reproduktorov Dolby Atmos sa na tomto notebooku dá vychutnať naplno hudba alebo filmy aj bez externých zariadení. Ako už bolo spomenuté, reproduktory sa nachádzajú na otočnom kĺbe medzi klávesnicou a displejom a na spodnej časti notebooku.

Výkon

Najprv sa pozrime na výdrž batérie. Lenovo uvádza, že batéria notebooku Yoga C930 by mala vydržať 14,5 hodiny. Batériu sme nabili na 100 %. Pracovali sme na ňom dve hodiny pri najvyššom jase a batéria nám klesla na 70 %. Výdrž batérie by teda nemala byť problémom. A ak sa vám batéria vybije, nie je problém ju rýchlo opäť nabiť.

Skúšali sme aj aký herný zážitok môžete od tohto notebooku očakávať. Hru Counter-Strike Global Offensive sme  si nastavili na vysoké detaily. Test dopadol podľa našich odhadov. Hra vyťažila procesor CORE i7 iba na 16 %. Avšak integrovanú grafickú kartu potrápila poriadne. Tú vyťažila až na 76 %. So snímkami to tiež nebolo najlepšie. Hra skákala medzi 20 a 30 snímkami za sekundu. V podstate sa nám potvrdilo, že jednoznačne Lenovo Yoga C930 nie je primárne určená na hranie hier, na náročné herné tituly sú určite vhodné špecializované herné počítače.

Lenovo Yoga C930

Záverečné zhodnotenie

Notebook Lenovo Yoga C930-13IKB je vhodný najmä pre študentov a do kancelárie. Ľahko sa prenáša a o jeho vysoký výkon sa postarali komponenty ako procesor CORE i7, SSD disk a RAM-ka. Toto vám však na hranie hier nebude stačiť. Kvalita zvuku, ktorou notebook disponuje je vysoká. Digitálne pero vám na bežné kreslenie úplne postačí. Na klávesnici sa píše príjemne a dotyková obrazovka sa ovláda výborne. Notebook sa neprehrieva a je tichý. Nám chýba čítačka kariet, ale okrem toho nemáme žiadne výhrady k práci a výkonu notebooku. Pracovať s ním bolo skutočne radosťou. Ak chcete spojiť príjemné s užitočným, môžeme vám ho len odporúčať.

Technické špecifikácie – notebook Lenovo Yoga C930-13IKB
Procesor
ôsma generácia procesorov Intel® Core™ i7
Intel(R) Core(TM) i7-8550U CPU 1,80GHz 1,99GHz
Operačný systém
Windows 10 Home
Grafická karta
Intel® HD 620
Pamäť
16GB DDR4
Úložný priestor
512GB PCIe SSD
Displej 
13,9“ dotykový displej s rozlíšením FHD (1920×1080) a technológiou IPS s Dolby Vision™
Zvuk
Rotujúce zvuková lišta so systémom reproduktorov Dolby Atmos®
Batéria
Až 14,5 hodiny (FHD) / 9 hodín (UHD)*
* Na základe testov MobileMark 2014.
Rozmery (Š x H x V)
322 x 227 x 14.5 mm (v najtenšom bode)
Hmotnosť
Od 1,38 kg
Farba
šedá, sľudová
Porty

2 x USB-C (Thunderbolt™ 3 USB-C, PD, DP, plne funkčný USB 3.1)
USB-3.1
Kombinovaný zvukový konektor

Predinštalovaný softvér

Lenovo Vantage
McAfee LiveSafe (30 dňová skúšobná verzia)
Microsoft Office 365 (30 dňová skúšobná verzia)

Techvia.sk