recenzia_Lg_G7_ThinQ

Spoločnosť LG Electronics sa na rozdiel od konkurencie neponáhľa. Nové zariadenia možno nepredstavuje tak často, ako by sme chceli, avšak tie novinky, ktoré uzrú svetlo sveta stoja naozaj za to.

Rovnako tomu bolo pri predstavovaní novej vlajkovej lode spoločnosti. Model LG G7 ThinQ je nabitý množstvom  funkcií,  dobre pracujúcou umelou inteligenciou, ohlušujúcim audiom a parádnym duálnym fotoaparátom. Poďme si túto, rozhodne najzaujímavejšiu novinku spoločnosti LG pre rok 2018 predstaviť o niečo bližšie.

Dizajn, odolnosť a Google Assistant

Používanie tohto modelu nám dodávalo pocit výnimočnosti a elegancie. LG G7 ThinQ pôsobí vďaka sklenenému telu a kovovému rámiku vskutku luxusne. Práve vďaka kovovému rámiku sa telefón šmýkal minimálne a počas nosenia zariadenia sme sa vďaka jeho dizajnu cítili prémiovo.  Aj napriek tomu, že testovaný smartfón disponuje certifikáciou IP68 a vojenskou certifikáciou MIL-STD-810G, rozhodne by sme si po zakúpení tohto telefónu zakúpili aj ochranný obal. Predsa len obe strany sú sklenené a ochranné sklo Gorilla Glass 5 nemusí vydržať úplne všetko.

Tlačidlo na prebudenie zamknutého displeja a jeho následné uzamknutie sa nachádza osamostatnené na pravej strane zariadenia. Na ľavej sa nachádzajú tlačidlá na ovládanie hlasitosti, pod ktorými má svoje miesto ešte jedno extra tlačidlo. Toto tlačidlo po prvom stlačení slúži na spustenie Google Asistenta, pri dvojitom stlačení počas fotografovania rozozná objekty a povie vám, čo sa na fotografii nachádza, no a pri dlhšom podržaní viac-menej preskočíte nutnosť vysloviť výraz „OK Google“. Dokážete si tak nastaviť pripomienku prakticky jedným kliknutím.

Displej – Najjasnejší na svete

LG G7 ThinQ prichádza s novým 6.1 palcovým IPS LCD FullVision displejom s rozlíšením QHD+ a extra svietivosťou až 1000 nitov. Aby toho nebolo málo, displej disponuje extra bielymi, červenými, zelenými a modrými pixelmi pre lepšiu kvalitu zobrazenia.  Keďže je doba displejov s minimálnymi rámikmi, pomer obrazovky k telu zariadenia činí až 82,6%. Telefón za to vďačí aj svojmu výrezu, v ktorom sa zobrazujú všetky upozornenia, čas a samozrejme percentá batérie. Pokiaľ by ste si na výrez predsa len nevedeli zvyknúť, jedná sa o softvérovú záležitosť. V nastaveniach ho môžete bez problémov vypnúť. Odolné sklo Gorilla Glass 5. generácie ochránilo displej modelu LG G7 ThinQ na výbornú. S displejom sme nemali najmenší problém a jeho zobrazovacie schopnosti sú geniálne.

Keďže každý z nás má iný vkus, v nastaveniach si môžete prispôsobiť farebnosť obrazovky a pokiaľ by sa vám zdalo, že ikony na hlavnej ploche zaberajú až príliš veľa miesta, ich rozloženie a veľkosť sa dajú taktiež ľahko prispôsobiť. LG G7 ThinQ je vybavený aj funkciou displeja s názvom Always-on, vďaka ktorej displej G7-mičky zostane rozsvietený aj po zablokovaní telefónu. Zobrazia sa len dôležité oznámenia, čas, prípadne percentá batérie. Jedinou nevýhodou tejto funkcie je jej používanie v neskorých nočných hodinách. Keďže model G7 ThinQ je vybavený IPS displejom, jeho čierna farba nie je vždy tak celkom čierna. Always-on displej tak žiari o niečo viac, ako by sme si želali a počas zaspávania táto skutočnosť môže pôsobiť celkom rušivo. Odporúčame naplánovať si vypnutie Always-on displeja v nastaveniach, čo vám zaručí ničím nerušené zaspávanie.

Predný (selfie) fotoaparát – Širokouhlé snímky a HDR režim

Predný tzv. „selfie“ fotoaparát dostal 8 Mpx snímač s celkom slušným clonovým číslom f/1.9. Výsledné fotografie sú ostré, no niekedy až príliš presvetlené. Pozitívom sú verné farby a decentný kontrast. Pri zhotovovaní selfie fotografií rozhodne oceníte širokouhlý mód, vďaka ktorému toho na fotografiu zmestíte omnoho viac. Rozdielom medzi predným a zadným snímačom je fungovanie HDR režimu. Zatiaľ čo zadná kamera si dokáže HDR režim zapnúť sama, pri prednej kamere zostáva tento úkon na vás. HDR režim funguje na jednotku, najmä pokiaľ je okolie snímaného objektu nadmieru osvetlené. Okolitý jas výrazne zníži, vďaka čomu bude obloha opäť o niečo modrejšia a stromy výrazne zelenšie. Pri video hovoroch a videách nasnímaných prednou kamerou určite zaujme Full HD kvalita a 60 snímok za sekundu.

Audio – Načo stereo, keď má Boombox

Pri každej vlajkovej lodi sa tešíme na novinky, ktoré prinesie a ktoré ju odlíšia od konkurencie. LG G7 ThinQ nás potešila hneď niekoľkokrát a jednou z jej predností je práve systém Boombox. Spoločnosti LG sa ako jedinej podarilo vynájsť spôsob, ako zvýšiť hlasitosť reproduktorov a nestratiť pritom na kvalite. Vďačí za to vnútornému priestoru, ktorý využíva ako rezonančnú komoru. Výsledkom boli prvotriedne basy a zvukový výstup, ktorý na kvalite nielenže nestratil, no práve naopak, získal. Pokiaľ sa vám stane, že si svoj prenosný reproduktor zabudnete doma, nemáte sa čoho báť. Či už pri pozeraní filmov alebo na chate s priateľmi, LG G7 ThinQ bude váš spoľahlivý parťák na dlhé večery. Absencia 3,5 mm Jack konektoru sa nekoná, za čo má tohtoročná novinka veľké plus. Pribalené slúchadlá len odzrkadľujú jej kvalitu a okrem látkového vyhotovenia potešia aj zvukovým výstupom.

Snímač odtlačkov prstov sa nachádza v jednej rovine s duálnym zadným fotoaparátom a na mieste, kde naň pohodlne dočiahnete. Zaregistrovanie aj viacerých odtlačkov nerobilo telefónu žiaden problém a rovnako tomu bolo pri jeho odomykaní. Obľúbili sme si aj odomykanie tvárou, tzv. Face ID, ktoré nás veľakrát predbehlo a na snímač odtlačkov sme nestihli ani siahnuť. Zabezpečenie smartfónu LG G7 ThinQ hodnotíme ako veľmi dobré.

Zadný fotoaparát a umelá inteligencia

Zadný fotoaparát je jednou z ďalších predností tohto telefónu. Má však niekoľko nedostatkov, ktoré by sme radi spomenuli hneď na úvod. Prvou z nich je pomalšia uzávierka, ktorá po stisnutí tlačidla na vytvorenie snímky reagovala akoby s menším oneskorením. Príčinou je však pravdepodobne umelá inteligencia, vďaka ktorej fotoaparátu trvá o niečo dlhšie, kým sa naučí a rozozná objekty. To, že ich bolo naozaj mnoho sa môžete presvedčiť pri nasledujúcom obrázku, na ktorom jasne vidieť ako funguje umelá inteligencia pri fotografovaní.
recenzia_Lg_G7_ThinQ Dole pod skútrom máte možnosť vidieť niekoľko slov, ktoré na displeji počas zameriavania objektov zobrazila práve umelá (skrátene AI) inteligencia. Sama sa rozhodla prepnúť do širokouhlého snímania a správne vyhodnotila prostredie ako modrú oblohu a vodu. Vďaka širokouhlému nastaveniu sú na fotografii všetky dopravné prostriedky celé a farby jemne dokreslené domodra. Prifarbovanie umelou inteligenciou je však dvojsečná zbraň, keďže s odstupom času nevieme spoľahlivo posúdiť, či bolo prostredie aj v skutočnosti také pekné ako na fotografii. Však posúďte sami.

Vľavo sa nachádza fotografia, na ktorej úraduje umelá inteligencia, zatiaľ čo na tej pravej sú farby pôvodné a také, aké boli aj v skutočnosti. Myslíme si, že mnohí ľudia si však na toto prifarbovanie zvyknú a využijú ho vo svoj prospech napríklad pri nahrávaní fotiek na sociálne siete, akou je napr. Instagram.

Nočné fotografovanie a umelá inteligencia

Vľavo umelá inteligencia, vpravo fotografia nasnímaná bez AI.

Pri snímaní v noci by sme umelú inteligenciu rozhodne nepoužívali, i keď pracuje správne a správne aj zasvetľuje nočné fotografie. Problémom sú však detaily, ktorých kvalita badateľne klesá pri zapnutej AI. Oveľa krajšie fotografie tak vytvoríte pri manuálnom režime a s vlastnými nastaveniami.

Prvý snímač disponuje rozlíšením 16 Mpx a clonovým číslom f/1.6, čo znie naozaj dobre. Dobre to znie nielen papierovo, pretože nočné snímky sú naozaj kvalitné a dobre osvetlené. Druhý snímač má taktiež 16 Mpx, avšak clonové číslo „len“ f/1.9. Nie je to však žiaden problém, keďže druhý snímač duálneho fotoaparátu je širokouhlý. Ako môžete vidieť na dvojici fotografií vyššie, umelá inteligencia zaregistrovala objekt v dolnej časti a prispôsobila tomu aj fotografický režim. Prepla do širokouhlého snímania a po zistení, že sa jedná o nočnú snímku, zvýšila aj celkový jas.

Príklady využitia širokouhlého snímania

Všimnite si prvú z dvojice fotografií vyššie. Je na nej loď fotená z určitej vzdialenosti. Bola by však škoda, keby bola na fotografii takáto orezaná. Za vami sa však nachádza skupinka ľudí, ktorá sa rozhodla zablokovať zvyšok móla kvôli skupinovému „selfie“ foteniu. Vy však máte LG G7 ThinQ a po prepnutí do širokouhlého režimu máte na snímke nielen loď, ale aj kus pevniny. Dobré, však?

To, že sa jedná o kvalitnú a dobre spolupracujúcu dvojicu snímačov vám napovedia aj tieto dve fotografie, z ktorých prvá je odfotená bez priblíženia, zatiaľ čo na druhej fotografii je použitý maximálny zoom. Aj napriek tomu je väčšina detailov viditeľná a ani pri priblížení na takúto vzdialenosť sa fotografia nerozmazala.

Režim panoráma fungoval bez problémov a miesta, v ktorých sa spájajú jednotlivé fotografie prezrádza len lámajúci sa horizont.

Video – Slušná optická stabilizácia a 4K rozlíšenie

Recenzovaný smartfón LG G7 ThinQ je schopný natáčať videá v rozlíšení až 2160p, čo je vlastne ekvivalent 4K rozlíšenia. K dispozícii máte nielen 30, ale aj 60 snímok za sekundu. Snímková frekvencia – 60 fps je dostupná až po aktualizácii, ktorá okrem tohto nastavenia prináša aj nový „Super Jasný“ režim pre lepšie zábery s LED bleskom. Okrem výborne fungujúcej optickej stabilizácie je dostupná aj tá digitálna, avšak len pri rozlíšení 1080p/30 fps.

Video natočené za dažďa a pri rôznych svetelných podmienkach

Video zamerané na automatické zaostrovanie a optickú stabilizáciu.

Batéria

Batéria má síce len kapacitu 3000 mAh, ale jeden pracovný deň dokážete pohodlne zvládnuť. Na vlajkový model sa nám táto hodnota zdala celkom nízka, a preto by sme do budúcna určite privítali batériu s väčšou kapacitou. Na druhej strane, nabíjanie bolo vďaka technológii Quick Charge 3.0 prekvapivo rýchle. USB-C konektor sa nachádza v strede spodnej strany zariadenia spolu so spomínaným 3,5 mm Jack konektorom.

Výkon, pamäť a užívateľské prostredie

Ťažko povedať, čo by sa dialo, keby smartfón disponoval 6GB operačnej pamäte RAM. Určite by to ovplyvnilo cenu, avšak už kombinácia 4GB RAM s procesorom Snapdragon 845 robí z modelu G7 ThinQ skutočnú raketu. Vďaka takémuto parádnemu vybaveniu, grafickému čipu Aderano 630 a operačnému systému Android 8.0 bolo prepínanie aplikácií (multitasking) bezproblémové a smartfón sa počas dvoch týždňov neustáleho používania nezasekol ani na chvíľu. Používateľské prostredie je nadmieru intuitívne, prehľadné a za zmienku stoja minimálne nastavenia. V nich sú jednotlivé nastavenia pre sieť, zvuk, displej, všeobecné úhľadne rozdelené a po niekoľkých dňoch používania nájdete behom pár sekúnd presne to, čo potrebujete. Interné úložisko má 64 GB a je rozšíriteľné pomocou microSD karty. Navyše pre model G7 ThinQ je plánovaná aktualizácia na nový Android 9.0 (P).

Záverečné hodnotenie smartfónu LG G7 ThinQ
recenzia_smartfón_Lg_G7_ThinQ
Musíme povedať, že recenzovaný smartfón a vlajková loď od spoločnosti LG sa naozaj podarila. Dizajn modelu LG G7 ThinQ je naozaj luxusný a mnohí z vás by ste určite očakávali podobne luxusnú cenu. Opak je však pravdou a cena tohto „nadupaného“ vlajkového modelu začína na 570 € vrátane DPH. Fotoaparátu by sme mohli vytknúť pomalšiu uzávierku a dokresľovanie farieb pri použití umelej inteligencie, no ostrosť a kvalita výsledných fotografií je naozaj dobrá. Vynikajúca je aj optická stabilizácia a výsledná kvalita nasnímaných videí. Keďže výkon smartfónu je ohromujúci, trochu nás mrzí, že batéria nedostala väčšiu kapacitu a ubrala na celkovom hodnotení telefónu niekoľko bodov. Oceňujeme hlasné a poriadne kvalitné audio vďaka systému Boombox a certifikáciu IP68, vďaka ktorej nemusíte so smartfónom narábať ako v rukavičkách. LG G7 ThinQ má výborný pomer cena/výkon a za našu redakciu vám ho vrelo odporúčame.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Zariadenie

názov / model

LG G7 ThinQ

rozmery 153,2 x 71,9 x 7,9 mm
hmotnosť 162 g
počet SIM / formát 2 / nanoSIM
konštrukcia Dotykový displej, snímač odtlačkov
vodeodolnosť
obsah balenia telefón, nabíjací kábel, adaptér, dokumentácia
Displej
veľkosť 6,1″
typ IPS LCD / 16M farieb
rozlíšenie 3120 x 1440 px
Batéria
typ / kapacita Li-Ion / 3000 mAh
výdrž výrobca neuvádza
Foto
zadná kamera 16 MPx + 16 MPx
blesk LED
zadná kamera video áno / 2160p@30/60fps, 1080p@30/60fps, 720p@240fps
predná kamera 8 MPx
Platforma
operačný systém Android Oreo (8.0)
frekvencia procesora 4 x 2.8 GHz + 4 x 1.7 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojiteľnosť
dáta HSDPA / HSUPA / LTE
siete a frekvencie výrobca neuvádza
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot
BlueTooth áno / 5.0
NFC áno
IrDA
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 64 GB
RAM 4 GB
pamäťová karta áno

Martin Morávek