Nie je nič príjemnejšie ako prenechanie monotónnych upratovacích aktivít ako je napríklad také vysávanie alebo umývanie podláh na čistiace roboty, vďaka ktorým máme možnosť venovať svoj voľný čas niečomu inému. V našej redakcii techvia.sk sme dostali možnosť otestovať Mamibot EXVAC 680S.

Mamibot EXVAC 680S

Prvý dojem

Po otvorení balenia nás čakalo hneď niekoľko vecí od samotného čistiaceho robota až po niekoľko prvkov pribaleného príslušenstva. Na prvý pohľad je prevedenie robota veľmi štýlové a robustné, váži tri kilogramy a na výšku meria len 8,1 cm, čo je plusom, ak potrebujeme povysávať popod posteľ, skrinky či iný nábytok.

Balenie

V balení sa nachádza telo robota Mamibot EXVAC 680S, ktoré má v sebe vloženú nádobku na suchý odpad. Medzi pribaleným príslušenstvom nájdeme nádobku na mokré čistenie spoločne s dvomi mopovacími tkaninami na suchý zips, štyri vymeniteľné bočné kartáčiky, dva malé hepa – filtre, nástroj na zoškrabanie odpadu zo zbernej nádobky a prestupných filtrov. Nechýba ani diaľkový ovládač na použitie robota bez mobilu a mobilnej aplikácie, avšak bez batérií. A v neposlednom rade nabíjaciu základňu robota a nabíjací adaptér.

Dizajn

Mamibot EXVAC 680S

Pri používaní robota sme sa v našej redakcii zhodli, že ide o veľmi osožného pomocníka v domácnosti, ktorý zoberie na svoje pleca nemalé bremeno. Mamibot EXVAC 680S je od spoločnosti Mamibot Manufacturing USA Inc., ktorá je Opopredným výrobcom robotických výrobkov v USA a už roky sa venuje navrhovaniu a výrobe robotov, ktoré dokážu inteligentne zastúpiť ľudí v domácich prácach. Model robota má užívateľsky príjemný dizajn, pri pohľade zhora máme možnosť vidieť nárazník (1), pomocou ktorého identifikuje stret s okolitými predmetmi, indikátor pripojenia wifi (2), stredové ovládacie tlačidlo (3), snímaciu kameru (4).

Mamibot EXVAC 680S

Na spodnej strane sa nachádza stredové podperné koliesko (5), dve nabíjacie platničky – konektory (6), dva bočné kartáčiky (7), kryt vymeniteľnej batérie (8), dve pojazdové kolieska (9), kombinovaný prachový kartáč (10), nádoba na suchý odpad (11), ktorú je možné zameniť za nádobu na mokré čistenie. Pri pohľade na bočnú stranu robota nájdeme tlačidlo On/Off, v jeho blízkosti nabíjací konektor pre adaptér, pri nabíjaní bez použitia nabíjacej stanice a tlačidlo na odpojenie zbernej nádobky z robota.

Mamibot EXVAC 680S

Nádobka (15) na suché čistenie (prach, vlasy a pod.) sa skladá z niekoľkých filtrov a to zo vstupného filtra (12), HEPA filtra (13), penového filtra (14) a otočného krytu nádobky. Nádobka (18) na mokré čistenie (vodu) sa skladá z tesniaceho uzáveru (17), mopovacej
tkaniny (19).

Funkcie

S pomocou diaľkového ovládača si popíšeme inteligentné funkcie robotického vysávača Mamibot EXVAC 680S.

Mamibot_EXVAC_680S

 • Inteligentné upratovanie, po zvolení tohto režimu robot inteligentne prechádza od jedného kraja miestnosti po druhý, miesto vedľa miesta v priamočiarom smere. V mobilnej aplikácii sa nachádzajú variácie upratovania ako mód „Spiral“, kedy čistenie prebieha v špirále okolo jedného bodu. Mód „Standard“ suché čistenie pri sacom výkone 1500 Pa,  mód „Strong“ suché čistenie pri sacom výkone 2000 Pa a mód „Sweeping&Mopping“, kedy dochádza k zametaniu a utieraniu podlahy súčasne.
 • Spustenie automatického nabíjania, pomocou ktorého vieme poslať robota na nabíjaciu stanicu.
 • Nastavenie sacieho výkonu v troch úrovniach, od tichej až po plný sací výkon.
 • Nastavenie času potrebného pre funkciu plánovanie upratovania.
 • Plánovanie každodenného upratovania v nami zvolenom a nastavenom čase.
 • Obvodový režim, vďaka ktorému robot poupratuje len obvodovú časť miestností.
 • Režim „Single Room“ práca spočíva v automatickom režime s nastavením maximálneho sania.
 • Vytieranie podlahy, kedy robot pomocou nádoby s vodou vytrie podlahu miestnosti a vráti sa do počiatočnej polohy, čiže nabíjacej stanice.

Medzi výhody robotického zariadenia môžeme zaradiť:

Mamibot EXVAC 680SČisté rohy, za pomoci dlhých bočných kief, ktoré sa nachádzajú na spodnej strane robota a otáčajú sa počas čistenia, pri práci zmetajú prach a špinu z rohov a hrán miestností.

 

Mamibot_EXVAC_680SČistenie pod nábytkom. Na základe výšky, ktorá nás očarila už na úplnom začiatku (8,1 cm) je robot schopný vyčistiť množstvo priestorov aj pod samotným nábytkom. To znamená, že dokáže vyčistiť aj oblasti, ktoré sú inak ťažko dostupné.

Mamibot_EXVAC_680SBezpečná prevádzka za pomoci mnohých senzorov. Inteligentný robotický vysávač Mamibot EXVAC 680S je vybavený šiestimi zabudovanými senzormi nárazu, tie sú nápomocné pri rozpoznávaní schodov a iných prekážok, aby nedošlo ku kolízii. Včas dokáže monitorovať priestor a upraviť smer jazdy.

Medzi nevýhody robotického zariadenia môžeme zaradiť:

Mamibot EXVAC680SOvládanie pomocou aplikácie. Pre obzvlášť „pohodlné a jednoduché“ ovládanie je k dispozícii na stiahnutie bezplatná aplikácia pre smartphone. Aplikácia umožňuje prístup k prístroju Mamibot EXVAC680S prostredníctvom Wi-Fi, pripojenie však bolo skôr náhodné než automatické. Myslíme si, že v aplikácii absentuje viacero možností, na základe ktorých by použitie robotického vysávača bolo oveľa príjemnejšie a inteligentnejšie:

 • Možnosť nastavenia zón, kde nemôže vysávač jazdiť pri práci, prípadne iné riešenie blokácie určitých priestorov.
 • Nastavenie možnosti čistenia určitej miestnosti, prípadne zóny v určitom rozsahu, ak sa vám niečo rozsype a podobne.
 • Odosielanie notifikácií prostredníctvom mobilnej aplikácie o začiatku a ukončení čistenia.
 • Vzhľadom na pokrokovú navigáciu by sme očakávali, že si bude robot uchovávať informácie o mape v aplikácii, nie že zakaždým vytvára novú mapu.
 • Záložka, ktorá by sledovala údržbu a povinné výmeny určitých komponentov, ako sú napríklad filtre.

Mamibot EXVAC 680S

Batéria

Batéria inteligentného robotického vysávača Mamibot EXVAC680S pri bežnom používaní vydrží na jedno odpojenie od nabíjacej stanice pri čistení v režime inteligentné upratovanie (sací výkon 1500 Pa) zhruba dve hodiny. Robot po indikovaní malého zostatku kapacity batérie sa automaticky odoberie do miesta nabíjacej stanice a automaticky sa pripojí na nabíjanie. Po dobití, čo trvá približne štyri hodiny, pokračuje v upratovaní tam, kde svoju činnosť skončil.

Mamibot EXVAC 680S

Záver

Mamibot EXVAC680S sme používali na laminátovej podlahe a dlažbe. Po zhruba dvojtýždňovom testovaní musíme uznať, že s výsledkom upratovania sme veľmi spokojní pri štandardných podmienkach v byte bez zvierat a čistením 3x týždenne. Veľkou výhodou prevedenia je trojúrovňový systém filtrácie a nízka hlučnosť okolo 55-66 dB pri štandardnom režime vysávania, ktorá nás nerušila ani pri inej práci. Čo možno tomuto modelu vytknúť je ovládanie pomocou mobilnej aplikácie, na ktorej by mal vývoj ešte popracovať a doplniť niekoľko hore spomínaných funkcií. Vzhľadom na kúpnu cenu okolo 310 € ponúka model pomerne dobrú výbavu a myslíme si, že mnoho užívateľov z neho bude nadšených. Avšak je na zváženie pre náročnejších užívateľov, či si nepriplatiť 100 – 150 € a dostanete navyše možnosť virtuálnych bariér a prepracovanejšiu aplikáciu na ovládanie.

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here