Lenovo ThinkPad P1

Lenovo rozširuje rady svojich produktov o ďalšiu novinku, a to o mobilnú pracovnú stanicu ThinkPad P1. Tú charakterizuje silný hardvér, ktorý obstojí aj pri náročných programoch, pričom si stále zachováva svoju mobilitu. Tak sa poďme na ňu pozrieť podrobnejšie.

Dizajn

Matne čierny dizajn notebooku pristane. Vkusné osadený nápis ThinkPad umiestnený do horného rohu so svietiacou LED-kou nad písmenom „i“. Povrch je príjemný na dotyk a šmuhy na ňom neostávajú tak ľahko. Telo ThinkPad-u je vytvorené z uhlíkových vlákien, takže dostatočne odolá obliatiu, zime, vlhkosti, teplu, pádom či prachu. Notebook je 15,6-palcový s rozmermi 360,6 x 246,3 x 17,8 mm. Napriek tomu jeho hmotnosť je 1,7 kg. Práve týmto pomerom ľahkosť/výkon sa odlišuje od ostatných notebookov.

Po otvorení notebooku zrejme ako prvú zaregistrujete klávesnicu. A musíme priznať, že s tou sa Lenovo naozaj vyhralo. Klávesnica je totižto výborná. Píše sa na nej veľmi pohodlne, bola to radosť s ňou pracovať akýkoľvek dlhý čas. Klávesy sú relatívne tiché a majú medzi sebou dobrý rozostup, čo pridáva na komforte pri písaní. Klávesnica je podsvietená, nie veľmi silno. Podsvietenie má tri fázy:  zhasnutú, slabo zasvietenú a silnejšie zasvietenú.

V strede klávesnice nájdete už známy ThinkPad doplnok – malý gumený krúžok, ktorý ovláda kurzor. Touchpad  má znova klasický Thinkpad vzhľad. Tlačidlá sa nenachádzajú v spodnej časti, ale sú hore. Niekomu to môže prekážať, no zvyká sa na to ľahko. Čo sa týka gest, tie na touchpade fungujú bez problémov.

Či už počítač využívate pracovne alebo osobne, určite vás v dnešnej dobe bude zaujímať bezpečnosť. ThinkPad P1 je vybavený snímačom odtlačkov prstov, ktorý pracuje rýchlo a môžete sa naňho spoľahnúť. Ak si prajete ochranu notebooku posunúť ešte o level vyššie, Thinkpad ponúka infračervenú kameru na rozpoznanie tváre.

Displej

Displej je nepochybne dôležitá časť notebooku. ThinkPad P1 disponuje  displejom s 15,6-palcovou  uhlopriečku a je typu IPS. Na trhu sú dve verzie, a to 4K a FullHD. Nám sa do redakcie dostala FullHD verzia. 4K verzia poskytuje 400 nitov, zatiaľ čo FullHD 300.  V prípade  FullHD pokrýva 72% NTSC a 100% sRGB, pri 4K verzii je to 100% Adobe RGB farebného gamutu a 10-bitovú farebnú hĺbku. Displeje v oboch verziách sa dajú sklápať do vodorovnej polohy. Okraje displeja sú na pravej a ľavej strane rovnaké. Horný a dolný okraj displeja sú hrubšie, pričom v hornom okraji je umiestnená web kamera.

Lenovo ThinkPad P1

Zvuk

Reproduktory sú umiestnené na spodnej časti notebooku. Lenovo sa tým pokúšalo vytlačiť zvuk zdola hore. Notebook však musí byť umiestnený na rovnom povrchu, čo znamená, že keď ho máte položený na sebe, zvuk neznie najlepšie. Zvuk je vcelku obstojný a hlasitosť je dobrá. Sú to jemne nadpriemerné reproduktory v rámci kategórie notebookov.

Batéria

Slabšou stránkou tohto výkonného stroja je batéria. Ak máte v pláne pracovať na notebooku dlhšiu dobu, majte nabíjačku po ruke. Batériu sme otestovali, pričom test sme začali na 70-ich percentách. Pustili sme si seriál a notebook dali na najvyšší jas.  Po hodine pozerania nám batéria klesla na 55 %. Našťastie k notebooku dostanete nabíjačku, ktorá vám ho nabije v prekvapivo rýchlom čase. Notebook mal 20 % na začiatku nabíjania, no za necelú hodinu a pol sme mali znova 100 %.

Porty

Napriek svojej štíhlosti, ThinkPad P1 disponuje veľkou škálou portov:
 • 2 x Intel® Thunderbolt 3 typ C
 • 2 x USB 3.1 1. gen. (typ A)
 • HDMI 2.0
 • Mini Gigabitový Ethernet
 • Kombinovaný port pre mikrofón a slúchadlá
 • Čítačka kariet Smart Card

Výkon

Lenovo pre tento model pridalo niekoľko certifikátov pre programy. A to:
 • ArcGIS
 • AutoCAD
 • CATIA
 • Creo
 • Inventor
 • Microstation
 • NX
 • PDMS
 • Revit
 • Solid Edge
 • SolidWorks
 • Vectorworks
Tieto certifikáty zabezpečujú úplnú kompatibilitu s notebookom.

Hardvér

Procesor  ôsma generácia procesorov Intel Xeon
Grafická karta  NVIDIA Quadro P2000
Pamäť 64 GB DDR4
Úložný priestor 4 TB NVMe SSD

Ak potrebujete počítač na programy, ktoré využívajú najmä procesor, tento počítač je to pravé. Naopak, ak hľadáte niečo s lepšou grafickou kartou, siahnite radšej po verzii X1 Extreme. ThinkPad P1 je výkonný notebook, nie je teda prekvapením, že pri vyššej záťaži je teplejší. Ventilátory sú však dostatočné a ThinkPad udržujú v primeranej teplote.  Pozreli sme sa aj na to, čo môžete od notebooku čakať po „gaming“ stránke. Zapli sme hru Counter-Strike Global Offensive. Nastavili sme si vysoké detaily. GPU ani CPU sa netrápilo, ako môžete vidieť nižšie. Aj keď notebook nemal s CS:GO problém,pri novších tituloch by sa potrápil viac. To znamená, že notebook vám na občasné hranie postačí, jeho prioritou je však práca.

Lenovo ThinkPad P1

Záver – zhodnotenie

Lenovo ThinkPad P1

Keď sa povie pracovná stanica, pravdepodobne si predstavíte veľký počítač, vybavený poriadnym hardvérom bez možnosti s ním cestovať. Táto novinka ThinkPad P1 od Lenova kombinuje výkonnosť s mobilitou. Notebook je ľahký a tenký, no predsa v sebe ukrýva poriadnu zostavu. ThinkPad  P1 je určený pre biznismenov a dizajnérov, ktorí využijú silný procesor pri náročných programoch. Nejaké hry si na ňom síce zahráte, ale tento počítač na to určený nie je. Čo vás určite poteší, je výbava portov. Naopak výdrž batérie je sklamaním. To  však čiastočne zachráni rýchlonabíjačka, ktorá nás prekvapila. Cena ThinkPad P1 je vysoká, ale pravdupovediac len máloktorý notebook by sa mu mohol vyrovnať v jeho výkone. Ak hľadáte výkonný počítač na vašu prácu, Lenovo ThinkPad P1 je dobrou voľbou.

Techvia.sk