Zhotovovať fotografie mobilným telefónom je príjemné a jednoduché. Avšak na kvalitnú fotografiu, na ktorú sa budeme s radosťou pozerať, archivovať ju či zdieľať s priateľmi, je potrebné použiť smartfón ponúkajúci dobrú fotografickú optiku. V našej redakcii sme sa pozreli na telefón HUAWEI P60 Pro, ktorý ponúka štyri snímače na zhotovenie fotografií. V prípade hlavného fotoaparátu ide o setup troch šošoviek, pričom pre selfie fotografie sa používa jedna kamera.

mobilný telefón HUAWEI P60 Pro

Dizajn

HUAWEI P60 Pro má telo, ktoré sa dobre drží a v ruke sa nekĺže. Rozmery zariadenia sú 161 x 74,5 x 8,3 mm pri hmotnosti 200 gramov. Prednú časť zaberá LTPO OLED displej. Zadnú stranu tvorí materiál príjemný na dotyk, pričom jeho povrchová úprava je odolná voči zanechaným odtlačkom prstov. Počas redakčného testu sme mali k dispozícii zariadenie vo farbe Rococo Pearl. Ide o jedinečný dizajn povrchovej textúry. Okrem tejto farby je možné si smartfón HUAWEI P60 Pro zaobstarať aj vo farbe black.

HUAWEI P60 Pro

Displej

Mobilný telefón P60 Pro dostal do vienka 6,67“ LTPO OLED displej s rozlíšením 2700 x 1220 pixelov. Obnovovacia frekvencia displeja je 120 Hz. Dotyková vzorkovacia frekvencia je 300 Hz. Sledovanie zobrazeného obsahu na displeji je dobré. Displej veľmi dobre reaguje na dotyk prsta, plynulosť zobrazenia si vychutnáte nielen pri skrolovaní, sledovaní filmov ale aj hraní hier. Stereo zvuk reprodukovaný pri používaní smartfónu je na vysokej úrovni vďaka podpore technológie HUAWEI Histen.

Zobrazenie sýtosti farieb je  výborné. S intenzitou jasu obrazovky si nemusíte robiť starosti. Automatické stmievanie jasu fungovalo výborne, v podstate sme si to ani neuvedomovali. Prechod medzi slnkom zaliatym miestom do tmavého prostredia displej telefónu zvládal veľmi dobre, rýchlo a plynulo.

displej HUAWEI P60 Pro

LTPO OLED displej je po stranách mierne zakrivený. Obrazovku proti poškriabaniu či rozbitiu chráni odolné ochranné sklo Kunlun Glass.

Hardvér & Softvér

HUAWEI P60 Pro je na slovenskom trhu v ponuke vo verzii 8 GB RAM pamäte a 256 GB ROM pamäte úložného priestoru. Srdcom smartfónu je osemjadrový procesor Snapdragon 8+ Gen 1 4G. Vďaka uvedeným parametrom mobil poskytne svojim užívateľom dostatočný výkon.

telefón HUAWEI P60 Pro

P60 Pro používa najnovší operačný systém EMUI 13.1.0. Čerešničkou na torte sú inovácie ako Quick Camera Menu, nový Zoom Bar a nové možnosti zobrazenia vždy zapnutej obrazovky (AOD), kde je možné si zobraziť napríklad aj aktuálne počasie. Používateľské rozhranie je pre mnohých známe.

Always On displej

Toto prostredie, jeho ovládanie či nastavenie je veľmi jednoduché a intuitívne. Systém je možné si prispôsobiť pre vlastnú potrebu zvolením si veľkosti, štýlu textu, ikon či výberom motívov. Samozrejmosťou je ovládanie smartfónu pomocou gest alebo klasicky tromi navigačnými tlačidlami.

Zabezpečenie mobilného telefónu pred nežiaducim odblokovaním je možné nasnímaním tváre, naťukaním PIN kódu, nakreslením vzorca alebo nasnímaním odtlačku prsta na displeji. Odblokovanie pomocou tváre alebo prsta je veľmi rýchle a počas používania sme s ním nemali žiadny problém.

AppGallery obchod s aplikáciami

Smartfóny spoločnosti HUAWEI na inštaláciu aplikácií do zariadenia používajú obchod s aplikáciami s názvom AppGallery, ktorý je mnohým známy a snáď ho už ani netreba predstavovať. Len pre upresnenie, ide o celosvetovo tretiu najväčšiu platformu zoskupujúcu aplikácie, ktoré používame a sťahujeme do mobilných telefónov. Zoznam aplikácií každým dňom pribúda. V obsahu aplikácií pre náš región nájdeme napríklad aplikáciu VšZP, aplikácie obchodov Lidl a Kaufland, aplikáciu George Slovensko pre bankové domy, aplikácie pre MHD dopravu či aplikáciu eznamka na zaplatenie spoplatnených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest.

AppGallery

Aplikácie využívajúce Google služby

V smartfóne HUAWEI P60 Pro môžete mať napríklad aplikáciu Wolt, Uber, Spotify, YouTube alebo Dokumenty Google. Ako ich na plochu telefónu dostanete? Použijete na to aplikáciu GBox, ktorú si vyhľadáte a stiahnete v AppGallery.

Po nainštalovaní Gbox sa vyroluje zoznam aplikácií. Následne si vyberiete appku, otvoríte ju, na základe výzvy sa prihlásite do Google účtu a pokračujete podľa pokynov aplikácie. Na záver odkliknete možnosť pridania aplikácie na plochu.

plocha HUAWEI

Ako zo snímok obrazovky vidíte, obe aplikácie máme na ploche smartfónu pripravené na používanie. Výhodou aplikácie GBox je absencia reklám.

Fotografovanie s HUAWEI P60 Pro

fotoaparát HUAWEI P60 Pro

Fotografie nasnímané smartfónom sú veľmi dobré, o ich kvalite sa môžete presvedčiť v priloženej galérii. Fotografiám nechýbajú farby, sú živé s minimom nežiaduceho šumu pri zhoršených svetelných podmienkach. O kvalitné fotky sa stará trojica snímačov. 48MP hlavný objektív Ultra Lighting Camera s automatickou fyzickou clonou F1,4 – F4,0, OIS zachytáva kvalitné snímky pri dobrých, ale aj zhoršených svetelných podmienkach. Na dokonalé fotografie s použitím priblíženia je k dispozícii 48MP ultraľahký teleobjektív so svetelnou clonou F2.1, OIS. Širokouhlé fotografie pri snímaní používajú 13MP ultraširokouhlý snímač s f/2,2. Pri zhotovovaní fotografií môžete využívať klasické režimy snímania alebo v skupine viac využiť aj špeciálne efekty či pridávanie nálepiek priamo do fotografií.

Zoom Bar

Menu fotoaparátu ponúka prepínanie si režimov fotenia ako je širokouhlé, 1x, 3,5x, 10x zoom a krokovo si nastavovať zoom pomocou nového zobrazenia stupnice zoomu – Zoom Bar, ktorý ponúka nový operačný systém EMUI 13.1.0.  Fotografie nasnímané počas redakčného testu si môžete pozrieť galérii.

Screenshot fotoaparát HUAWEI P60 Pro

Fotografie nasnímané smartfónom HUAWEI P60 Pro

fotografia nasnímaná smartfónnom HUAWEI P60 Pro

fotografia nasnímaná smartfónnom HUAWEI P60 Pro

Panoráma

Panoráma HUAWEI P60 Pro

Špeciálne efekty

ČB fotografia

Fotografie nasnímané mobilným telefónom HUAWEI P60 Pro pri zhoršených svetelných podmienkach

Fotografia nasnímaná mobilným telefónom HUAWEI P60 Pro pri zhoršených svetelných podmienkach

Ako sami vidíte, fotky sú veľmi dobré. Pre úplnosť dodám, že všetky snímky boli vyhotovené priamo z ruky bez použitia statívu.

Video nasnímané hlavným fotoaparátom môže byť až v rozlíšení 4K a snímkovej frekvencii 30 alebo 60 fps.

Predný selfie fotoaparát

selfie fotoaparát HUAWEI P60 Pro

Snímač sa nachádza v hornej časti v strede displeja. Predstavuje ho jedna 13MP šošovka s f/2.4. Pri snímaní selfie fotografií máme k dispozícii širokouhlé snímanie, 0,8x priblíženie alebo 1x zoom. V režime portrét môžeme využiť režim skrášlenie alebo efekty. Video nasnímané prednou kamerou môže byť v rozlíšení 4K alebo FHD pri snímkovej frekvencii 30 fps.

selfie fotografia HUAWEI P60 Pro

selfie fotografia HUAWEI P60 Pro
režim odstrániť pozadie

Výdrž batérie

Kapacita batérie mobilného telefónu HUAWEI P60 Pro je 4815 mAh. Telefón je schopný na jedno nabitie vydržať aj dva dni. Všetko závisí od spôsobu používania. Vyskúšali sme spotrebu energie pri zapnutej navigácii pomocou aplikácie Mapy Petal. Na začiatku mobil na displeji ukazoval 100% nabitú batériu. Po dva a pol hodine spustenej aplikácie ukazovateľ stavu batérie ukazoval 80%. Myslím, že ide o dobrý výsledok. Ešte pre spresnenie podotýkam, že jas displeja bol nastavený na automatike a telefón bol spárovaný s autorádiom pomocou technológie Bluetooth.

Nabíjanie batérie smartfónu je možné pomocou nabíjacieho adaptéra alebo wireless. Pri nabíjaní pomocou technológie wireless smartfón zvláda 50W nabíjanie. V prípade nabíjacieho adaptéra sa jedná o 88W nabíjanie. Dobrou správou je, že súčasťou balenia je nabíjací adaptér plus kábel s konektormi USB a USB-C. Ako je vidieť, nabíjačka obsahuje konektory USB a USB-C.

HUAWEI P60 Pro

Avšak nabíjanie dvoch zariadení súčasne zrejme nie je možné. Nie je nám známe, či to nabíjačka podporuje, pretože sa nám nepodarilo využiť oba konektory súčasne. Vzdialenosť medzi USB-éčkami je veľmi malá.

HUAWEI P60 Pro

Záver

HUAWEI P60 Pro si obľúbite nielen pri zhotovovaní fotografií alebo videí. Mobilný telefón ponúka dobre vyladený operačný systém s dostatočnou výdržou na batériu. Fotografie nasnímané týmto mobilom sú kvalitné, krásne a určite sa radi nimi pochválite. Nový Zoom Bar je zaujímavou novinkou, ktorú si podľa nás hneď zamilujete a fotiť vás bude baviť viac ako kedykoľvek predtým. Pri používaní tiež oceníte kvalitný 6,67“ LTPO OLED displej, chránený odolným sklom Kunlun Glass. Okrem ochranného skla smartfón spĺňa certifikát IP68, týkajúci sa odolnosti voči prachu a striekajúcej vode. Čo sa týka párovania k periférnym zariadeniam, P60 Pro podporuje NFC a Bluetooth 5.2 konektivitu. Skrátka fajn spoločník kedykoľvek a kdekoľvek.

HUAWEI P60 Pro

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here