realme 9

Ponuku mobilných telefónov na Slovensku rozšíril smartfón Realme 9. Mobilný telefón sa môže pochváliť rozmermi 160,2 x 73,3 x 8 mm s hmotnosťou 178 gramov a ochranným sklom Corning Gorilla Glass 5.

realme 9

realme 9

Smartfón Realme 9 má telo s rovnými bočnými hranami. Samotné zariadenie dobre padne do ruky, dobre sa drží a nekĺže sa. Pravá bočná hrana mobilného telefónu je miestom pre tlačidlo zapnutia a vypnutia. Na náprotivnej bočnej strane nájdeme tlačidlá na ovládanie hlasitosti, slot pre SIM karty a microSD kartu. Spodná hrana ponúka reproduktor, konektor typu USB-C a 3,5mm audio jack.

smartfón realme 9

Prednú stranu pokrýva dotykový AMOLED displej s rozlíšením FHD+ (2400 x 1080px) s obnovovacou frekvenciou 90 Hz. Displej ponúka dobré farby pri dobrých pozorovacích uhloch. Po bočných stranách displeja sa nachádzajú mierne čierne rámiky. Spodný čierny rámik je cca dvojnásobný oproti bočným rozmerom rámčeka. Práca s displejom je dobrá, obrazovka dobre reaguje na dotyk, čítačka odtlačkov prstov nachádzajúca sa v displeji pracovala spoľahlivo. Zariadenie Realme 9 na ochranu displeja ponúka ochranné sklo Corning Gorilla Glass 5.

displej smartfón realme 9

O plynulosť a rýchlosť smartfónu sa stará procesor Snapdragon 680 spolu s 8GB operačnou pamäťou. Túto pamäť si môžete softvérovo zväčšiť o ďalšie 2, 3 alebo 5 GB odobratím z internej pamäte.

Screenshot realme 9

Interná ROM pamäť na aplikácie a vlastné súbory má veľkosť 128 GB. Túto pamäť je možné rozšíriť pomocou microSD karty.

realme 9

Realme 9 beží na operačnom systéme Android 12 s nadstavbou Realme UI 3.0. Systém ponúka mnohé nastavenia od prispôsobenia si vzhľadu užívateľského prostredia cez sprístupnenie pomocou gest, skratiek, rýchleho prístupu alebo používania inteligentného bočného okna.

Smartfón Realme 9 na základe hardvérových a softvérových parametrov fungoval počas používania v redakcii techvia.sk bez problémov, nezaznamenali sme lagovanie systému. Myslíme si, že v spleti nastavení si každý nájde optimálny režim nastavenia tak, aby bol so smartfónom maximálne spokojný.

O výdrž na jedno nabitie sa stará 5 000mAh batéria. Kapacita batérie je dostatočná na klasickú celodennú prácu s mobilom. Nabíjanie smartfónu je rýchle. Na nabitie potrebuje necelú hodinu a pol. Nabíjanie prebieha pomocou 33W adaptéra, ktorý sa nachádza v balení.

nabíjanie smartfón realme 9

Zvuk, ktorý smartfón reprodukuje je dostatočný na pozeranie videí, počúvanie hudby alebo hranie hier. Prehrávaný zvuk je zabezpečený jedným spodným reproduktorom. K Realme 9 si pripojíte káblové slúchadlá pomocou 3,5mm audio jacku alebo bezdrôtovo na základe technológie Bluetooth vo verzii 5.1, prípadne je tu možnosť použiť na párovania NFC.

O kvalitné fotografie nasnímané pomocou mobilného telefónu Realme 9 sa postará trojica zadných snímačov a jedna selfie šošovka.  Fotografie sú živé s dobrými farbami s minimálnym šumom pri nočných scénach.

Zadný fotoaparát smartfónu Realme 9

zadný fotoaparát realme 9

Hlavný fotoaparát sa skladá zo 108Mpx snímača so svetelnou citlivosťou f/1,8. Nasleduje 8Mpx šošovka s f/2.2 určená na snímanie širokouhlých záberov. Uhol snímania je 120°. Na snímanie makro snímok je k dispozícii 2Mpx snímač s f/2.4. Čo sa týka videa, jeho nahrávanie bude v kvalite 1080p pri 30fps. Pri snímaní fotografií je možné si vybrať z množstva režimov. V ponuke je režim noc, ulica, klasická fotografia, portrét, 108M, režim PRO, panoráma, ultramakro alebo režim na rozostrenie pozadia Tilt-Shift. Na zvýraznenie snímanej scenérie mobilný telefón ponúka aj nespočetné množstvo filtrov, ktoré je možné použiť. Ide napríklad o filtre ako prirodzený, sladký, potešenie, kryštál, opar, teplý, cukrík, čiernobiely alebo Pop z 90-tych rokov.

Fotografie nasnímané smartfónom realme 9

fotografia nasnímaná smartfónom realme 9

Režim snímania ultramakro

Klasické snímanie fotografie

Režim noc

Klasické snímanie fotografie smartfónom realme 9

Predný selfie fotoaparát

Selfie šošovka sa nachádza v hornom ľavom rohu displeja v otvore typu diera. Jedná sa o 16Mpx snímač s f/2.5. Pri vytváraní selfie fotiek si v ponuke môžeme vybrať filter alebo retušovanie pri snímaní. V ponuke retušovania je k dispozícii zvýraznenie textúry pleti, líc, veľkosti očí, nosa, brady alebo hlavy. Video snímanie predným fotoaparátom je v rozlíšení 1080p pri 30fps.

selfie fotoaparát realme 9

selfie realme 9

Záver

Realme 9 je mobilný telefón, ktorý ponúka dobré dielenské spracovanie s dostatočným hardvérovým výkonom pri stabilnom softvéri. Zariadenie je na základe softvéru vybavené veľkým množstvom filtrov a režimov na zhotovenie fotografií. Avšak pri nahrávaní videí sa budete musieť uspokojiť len s rozlíšením FHD. O bezpečnosť displeja sa stará ochranné sklo Corning Gorilla Glass. Telefón neponúka stupeň krytia IP a vodoodolnosť.

smartfón realme 9

Technické špecifikácie

Uhlopriečka
6,4 „
Operačná pamäť RAM
8 GB
Kapacita
128 GB
Rozlíšenie displeja Full HD+

Fyzické vlastnosti a farba

Farba zlatá
Šírka 73,3 mm
Výška 8 mm
Dĺžka 160,2 mm
Hmotnosť 178 g

Konektivita

Verzia Bluetooth 5.1
Wi-Fi štandardy 802.11 a/b/g/n/ac
NFC
Áno
Konektor USB-C
3,5 mm jack
Áno

Display/Grafika

Uhlopriečka
6,4 „
Typ displeja
AMOLED
Rozlíšenie displeja (px)
2400 x 1080
Obnovovacia frekvencia displeja 90 Hz
Rozlíšenie displeja Full HD+

Ďalšie vlastnosti

Smart
Áno
Vodoodolný Nie
Stupeň krytia
nemá

Operačný systém

Verzia operačného systému Android 12
Poskytovaný OS
Android

Funkcie

GPS
Áno
Bezdrôtové nabíjanie Nie
Podpora rýchleho nabíjania Áno
Prvky zabezpečenia Čítačka odtlačkov prstov

Procesor

Typ procesora Qualcomm Snapdragon
Frekvencia procesora
2,4 GHz
Verzia procesora 680
Počet jadier procesora
8

Obsah balenia

Obsah balenia nabíjačka, USB kábel

Mobilné siete

4G / LTE
Áno
Podpora Dual SIM
Áno
Typ SIM karty
Nano SIM
Konfigurácia kariet Dual SIM
5G Nie

Pamäť

Operačná pamäť RAM
8 GB
Slot pre pamäťovú kartu
Áno
Pamäťové karty micro SD

Batéria

Kapacita batérie 5 000 mAh
Výkon nabíjania 33 W

Dátové úložisko

Kapacita
128 GB

Fotoaparát

Predný fotoaparát
Áno
Rozlíšenie hlavného fotoaparátu 108 Mpx
Rozlíšenie predného fotoaparátu 16 Mpx
Počet objektívov zadného fotoaparátu 3
Počet objektívov predného fotoaparátu 1

Rádio

FM rádio Nie

Video

Maximálne rozlíšenie videa
1920 x 1080

Blesk

Vstavaný blesk Áno
Typ blesku LED

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here