samsung a54 recenzia techvia

Samsung Galaxy A54 predstavuje najlepší telefón od spoločnosti Samsung v strednej triede. Najviac nás prekvapil jeho fotoaparát čistotou fotografií, citlivosťou čipu a svetelnosťou  objektívov.

V balení nájdete stručný návod, záruku, ihlu na otvorenie šachty pre SIM kartu a kábel na nabíjanie bez adaptéra. Predpokladá sa, že väčšina používateľov už má adaptér z predchádzajúceho telefónu a môžu ho využiť aj pre tento model. Ak by ste však adaptér potrebovali, je možné si ho dokúpiť zvlášť.

fotoaparát SAMSUNG Galaxy A54 5G

Telefón disponuje ochranou IP67, čo znamená, že je odolný proti vode a prachu. Jeho váha je 202 gramov, čo ho robí trochu ťažším, ale zároveň aj robustnejším. Je vybavený senzorom na odtlačky prstov umiestneným v strede displeja, ktorý počas nášho redakčného testu fungoval presne a spoľahlivo.  Samsung Galaxy A54 je dostupný v štyroch farebných prevedeniach – Awesome Lime, Awesome Graphite, Awesome Violet a Awesome White.

Dizajn

Galaxy A54 dostal do vienka zaoblené hrany, pričom pôsobí moderným a elegantným  dojmom. Hneď na prvý pohľad je jasné, že sa jedná o novinku.

Na prednej strane sa nachádza malý kruhový výrez v displeji pre selfie kameru umiestnený na stred. Displej je plochý, nie je zahnutý.

Na zadnej strane smartfónu majú svoje miesto tri objektívy a LED svetlo. Reproduktor je umiestnený na spodnej strane a spolupracuje s vrchným reproduktorom, takže spolu vytvárajú stereo zvuk. Tento efekt je zreteľný napríklad pri sledovaní videí, kde je zvuk rozdelený do jednotlivých kanálov. K dispozícii je tiež USB-C konektor a šachta pre SIM kartu.

Na pravej strane telefónu sa nachádza tlačidlo on/off a tlačidlo na zmenu hlasitosti. Ľavá strana je bez akýchkoľvek tlačidiel.

SAMSUNG Galaxy A54 5G

Okrem iných vlastností, farba telefónu je tiež dôležitým faktorom pre mnoho užívateľov. Konkrétna farba telefónu použitého v rámci nášho redakčného testu je označená ako „Awesome Violet“, pôsobí veľmi elegantne a na prvý pohľad pritiahne pozornosť vďaka svojmu zaujímavému lesklému povrchu. Je to farba, ktorá sa vyznačuje svojou jedinečnosťou a eleganciou, čo ju robí atraktívnou pre mnoho ľudí. Farba telefónu môže byť pre niektorých užívateľov rozhodujúcim faktorom pri výbere zariadenia a často odráža ich osobnosť a vkus.

Displej

Displej v prípade Galaxy A54 má niekoľko zásadných výhod vrátane vysokého refresh rate, fantastického zobrazenia farieb a jasu. Jeho kvalitné sklá Gorilla Glass 5 zaisťujú vyššiu odolnosť proti nárazom a pádom.

Typ Dynamický AMOLED
Obnovovacia frekvencia 120 Hz
Vysoký dynamický rozsah HDR10+
Maximálna svietivosť 1000 nitov
Uhlopriečka 6,4“ (17,27 cm)
Rozlíšenie 1440 x 3200 pixelov
Pomer strán 19,5:9
Ochrana Gorilla Glass 5

SAMSUNG Galaxy A54 5G

Okrem toho treba podotknúť, že tento telefón disponuje vysokým kontrastom a živými farbami, čo robí sledovanie videí a hranie hier oveľa záživnejším. Navyše, AMOLED displej a funkcia Always On Display poskytujú užívateľom možnosť mať neustále na obrazovke zobrazené dôležité informácie ako sú napríklad upozornenia alebo aktuálny čas bez potreby vypínať a zapínať displej. Vďaka tomu môže byť telefón vždy pripravený na akékoľvek situácie.

Hardvér

Komponenty vnútri telefónu sú pomerne výkonné a pamäťové úložiská sú veľké. V rámci našich testov sme otestovali aj najnáročnejšie súčasné hry, ktoré telefón zvládol bez akejkoľvek námahy. Na telefóne beží operačný systém Android 13 s nadstavbou od Samsungu, poháňaný najnovším procesorom Exynos 1380 s 5nm technológiou. Nová verzia Androidu je zase o niečo prehľadnejšia a intuitívnejšia.

Operačný systém Android 13
Nadstavba OS One UI 5.1
Procesor Exynos 2100 (5nm technológia)
Počet jadier CPU Osem
GPU Mali-G78 MP14

Existujú dve verzie tohto telefónu s rôznymi kombináciami operačnej pamäte RAM a interného úložiska.

RAM 6 GB – 8 GB
Pevná pamäť 128 GB – 256 GB

Pred kúpou by ste si mali dobre premyslieť, koľko pevnej pamäte budete potrebovať, pretože telefón má priestor na externú micro SD kartu. Musíte si však vybrať medzi použitím dvoch kariet SIM, alebo jednej karty SIM a pamäťovej karty.

nový SAMSUNG Galaxy A54 5G

Fotoaparát

Samsung Galaxy A54 sa môže pochváliť mnohými fotovlastnosťami, ktoré ocenia najmä tí, ktorí radi experimentujú a majú radi kreatívne fotografie. Jednou z jeho najvýraznejších vlastností je rozmanitosť objektívov, ktoré poskytujú rôzne pohľady a široké možnosti pri fotení. Taktiež disponuje veľmi citlivým senzorom, ktorý zachytí jemné detaily aj v horších svetelných podmienkach. Pre tých, ktorí chcú byť ešte kreatívnejší, sú k dispozícii rôzne režimy fotenia a funkcie, ktoré im umožnia experimentovať s farbami, efektmi a osvetlením. Celkovo je to skvelý telefón na fotenie, ktorý dokáže zhotoviť množstvo pôsobivých a originálnych fotografií.

Hlavný fotoaparát 50 Mpx
f/1,8
Širokouhlý
Super teleobjektív 12 Mpx
f/2,2
Ultraširokouhlý
Teleobjektív 5 Mpx
f/2,4
Macro
Selfie fotoaparát 32 Mpx
f/2,2
Širokouhlý

Hlavný fotoaparát tohto telefónu disponuje kvalitným snímačom a je schopný zachytiť vysoko kvalitné fotografie, avšak pri priblížení digitálnym zoomom výrazne stráca na kvalite. Napriek tomu sa však dokáže výborne uplatniť pri fotografovaní detailov, kde je digitálny zoom viac než vhodný.

fotografia panoráma nasnímaná smartfónom SAMSUNG Galaxy A54 5G
Panoráma

Galaxy A54 je vybavený ultraširokouhlým objektívom ideálnym na fotografovanie architektúry a makro objektívom, ktorý zachytí aj tie najmenšie detaily. Automaticky zapnutý HDR režim a optimalizácia scén pomáhajú pri fotografovaní, no najviac zaujme režim „Noc“, ktorý je o skok lepší oproti predchádzajúcim minuloročným radom telefónov.

Na fotografiách je rovnaká scéna fotografovaná na ultraširokouhlom, základnom objektíve a s maximálnym priblížením.

Dvojice fotografií rovnakých scén s rôznymi objektívmi.

Režim „Noc“ môže priniesť zaujímavé fotografické výsledky s pomerne peknými vyváženými farbami, i keď s nižšou ostrosťou obrazu.

fotografia nasnímaná smartfónom SAMSUNG Galaxy A54 5G
Selfie fotografia na Samsung Galaxy A54

Video

Kvalita videí na telefóne je vynikajúca, s výrazne zvýšenou celkovou svetlosťou. Vďaka precíznemu farebnému podaniu a ostrému obrazu s integrovanou stabilizáciou ponúka telefón ideálny zážitok pre väčšinu bežných situácií.

Rozlíšenie FPS (snímky za sekundu)
4K 30 FPS
1080p 30/60 FPS
720p 480 FPS

Telefón Galaxy A54 predstavuje skvelú voľbu pre všetkých fanúšikov kvalitných videí, ktoré by mali byť prispôsobené pre súčasný digitálny svet. Jeho schopnosti v tomto smere sú naozaj vynikajúce, čo je z veľkej miery zabezpečené vysokým rozlíšením 4K. Vďaka tomu môžete ľahko upraviť a orezať obraz tak, aby ste zachytili čo najviac detailov, a to dokonca aj pri prehrávaní vo Full HD kvalite.

fotografia nasnímaná smartfónom SAMSUNG Galaxy A54 5G
Dobrý výsledok fotografie vyhotovenej v nie ideálnych svetelných podmienkach

Okrem toho, stabilizácia videa funguje veľmi dobre a pomáha zachovať ostrosť obrazu, aj keď telefón kmitá alebo sa hýbe. Avšak, pri väčších otrasoch sa môže vyskytnúť mierne rozmazanie obrazu, čo však patrí k prirodzeným javom a môže sa vyskytnúť aj u iných mobilných telefónov. Môžeme tak povedať, že v prípade A54 oceníte kvalitu videí s vysokým rozlíšením a spoľahlivou stabilizáciou.

Rozlíšenie selfie kamery FPS (snímky za sekundu)
4K 30 FPS
1080p 30/60 FPS

Konektivita

Existujú dve možnosti ako sa pripojiť k telefónu, buď pomocou USB-C kábla, alebo bezdrôtovo.

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, hotspot
Bluetooth Bluetooth 5.3
GPS Áno
NFC Áno
Rádio Nie
USB USB-C 3.0

Tento model telefónu podporuje 5G pásma, ktoré umožňujú rýchlu komunikáciu a prenos veľkého množstva dát.

Telefón podporuje tiež NFC (NearFieldCommunication), čo je bezdrôtová technológia krátkeho dosahu umožňujúca zdieľanie dát medzi zariadeniami bez použitia kábla. Táto funkcia umožňuje používanie mobilného platenia, jednoduchú výmenu súborov a kontaktných údajov s inými NFC zariadeniami a mnohých ďalších aplikácií.

SAMSUNG Galaxy A54 5G recenzia techvia

Zvuk

V posledných rokoch sa z konektivity postupne vytráca 3,5mm jack, ktorý sa nahradil USB-C a Bluetooth s rýchlym prenosom dát. Interné reproduktory poskytujú kvalitný zvuk a sú navrhnuté v stereo prevedení. Samsung má v nadstavbe svojho systému aj správcu, ktorý umožňuje dobre spravovať bezdrôtové zariadenia na prehrávanie zvuku.

Batéria

Galaxy A54 disponuje veľkou batériou, pričom jeho operačný systém je optimalizovaný tak, že zaručuje výrazne dlhšiu výdrž batérie, než by ste očakávali. Avšak, ak by ste potrebovali používať telefón počas celého dňa s veľkou intenzitou, nevyhnete sa dennému nabíjaniu batérie.

Kapacita akumulátora 5000 mAh
Rýchlo nabíjanie 25 W

Tento model disponuje viacerými fotoaparátmi, ktoré dokážu zachytiť vynikajúce fotografie, avšak pri častej zmene fotoaparátu sa môže telefón mierne zahriať.

Záver

Samsung Galaxy A54 je dobre vybavený telefón strednej triedy, ktorý sa vyznačuje najmä kvalitným fotoaparátom s čistými fotografiami, citlivým čipom a dobrou svetelnosťou. Jeho dizajn je moderný a elegantný, disponuje plochým displejom s vysokou obnovovacou frekvenciou a vysokým dynamickým rozsahom HDR10+. V balení sa nenachádza adaptér, ale používatelia môžu použiť adaptér z predchádzajúceho telefónu alebo si ho zakúpiť zvlášť.

AMOLED displej a funkcia Always On Display sú veľmi užitočné, pretože poskytujú informácie o upozorneniach či aktuálnom čase. Stereo zvuk v spolupráci s dvomi reproduktormi robí sledovanie videí oveľa príjemnejším. Celkovo je Samsung Galaxy A54 dobrou voľbou pre tých, ktorí hľadajú telefón s kvalitným fotoaparátom a moderným dizajnom.

techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here