Samsung Galaxy S24 Ultra

Svet mobilných telefónov ide ruka v ruke s umelou inteligenciou. Celá séria smartfónov Galaxy S24 využíva umelú inteligenciu. V tejto recenzii sa pozrieme na mobilný telefón Galaxy S24 Ultra, ktorý sa od svojho predchodcu z pohľadu dizajnu veľmi nezmenil, skôr len zoštíhlel, skrásnel a zefektívnil samotný dotyk pri používaní telefónu.

Samsung Galaxy S24 Ultra

Rozmery Galaxy S24 Ultra sú výška 162,3 mm, šírka 79,0 mm a hrúbka 8,6 mm. Ďalším veľmi dôležitým parametrom je jeho hmotnosť 232 g, ktorá je adekvátna rozmerom a výbave telefónu. Model dostal do vienka titánový rám.

Samsung Galaxy S24 Ultra

Smartfón využíva displej s obnovovacou frekvenciou 120 Hz, konkrétne ide o 6,8“ displej s rozlíšením 3120 x 1440 (Quad HD+) a s technológiou Dynamic AMOLED 2X.

displej Samsung Galaxy S24 UltraDisplej pri samotnom používaní je veľmi presný a veľmi dobre reaguje na dotyk. V tejto verzii smartfónu Ultra sa nachádza aj pero S Pen, ktoré je súčasťou konštrukcie. Vďaka peru S Pen je práca s aplikáciami či programami jednoduchšia. Veľkou výhodou tohto displeja je veľmi vysoký jas až 2 600 nitov.

Samsung Galaxy S24 Ultra

Telefón Galaxy S24 Ultra disponuje operačným systémom Android 14 s ekosystémovou nadstavbovou  One UI 6.1. Súčasťou tejto nadstavby sú aplikácie od spoločnosti Samsung, ktoré uľahčujú prácu s periférnymi zariadeniami ako sú hodinky, slúchadlá, prepojenie s počítačom a iné. A zároveň mnoho aplikácií, ako napríklad Knox, ktorá chráni mobilný telefón od jeho prvého zapnutia. Jej súčasťou je zabezpečenie pomocou funkcie Samsung Pass, ktorá slúži na ukladanie prístupových hesiel do aplikácií, účtov a podobne. Samozrejmosťou pri tomto telefóne je odomykanie pomocou tváre, gesta, nasnímania vzorca či PIN-u alebo pomocou snímača odtlačku prsta zabudovaného priamo v displeji. Dobrou správou je, že Samsung garantuje 7 rokov aktualizácií operačného systému Android.

smartfón Samsung Galaxy S24 Ultra

Samotným jadrom tohto smartfónu je osemjadrový procesor Qualcomm SM8650-AC Snapdragon 8 Gen 3 (4 nm) s 12 GB RAM. Budúci zákazník si môže vybrať z troch verzií RAM pamäte, 256 GB, 512 GB a 1 TB.

smartfón Samsung Galaxy S24 Ultra

Zadná strana telefónu ponúka skupinu štyroch fotoaparátov s rozlíšením 200 Mpx, 50 Mpx, 12 Mpx a 10 Mpx, ktoré majú svetelnosť F1.7, F3.4, F2.2 a F2.4. Fotografie, ktoré sme nasnímali počas redakčného testu si môžete pozrieť  v prílohe. Podľa nás sú na veľmi vysokej úrovni, tak ako sme pri verzii S už zvyknutí. Fotografie sú nasnímané v rôznych svetelných podmienkach, avšak aj v horších svetelných podmienkach fotografie vyzerajú veľmi dobre s  minimom šumu. Selfie fotoaparát má rozlíšenie 12.0 Mpx so svetelnosťou F2.2. Nachádza sa na hornej strane displeja.

selfie fotoaparát Samsung Galaxy S24 Ultra

V rámci nahrávania videí, zadné fotoaparáty dokážu nasnímať video v rozlíšení až 8K v 30fps a predný fotoaparát UHD v 60fps.

fotoaparát Samsung Galaxy S24 Ultra

Zadný fotoaparát sa oprávnene pýši optickým zoomom 3x a 5x, zoomom v optickej kvalite 2x a 10x, ktorá je umožnená senzorom Adaptive Pixel a digitálnym zoomom až 100x. Sme si istí, že túto kvalitnú výbavu ocenia všetci užívatelia so záľubou fotenia s priblížením.

Batéria smartfónu Galaxy S24 Ultra zostáva rovnaká ako v prípade predošlého modelu 5000 mAh. Pri používaní internetu vydrží cca 27-28h, pri prehrávaní videa a audia je to až do 30h a 95h. Samozrejme tieto údaje sú veľmi individuálne, závisia od každého užívateľa a jeho práce so smartfónom. Tento telefón podporuje káblové nabíjanie s konektorom USB C alebo wireless/bezkáblové nabíjanie.

Fotografie nasnímané smartfónom Samsung Galaxy S24 Ultra

Fotografia nasnímaná smartfónom Samsung Galaxy S24 Ultra

Fotografia nasnímaná smartfónom Samsung Galaxy S24 Ultra

Panoráma

Panoráma | Fotografia nasnímaná smartfónom Samsung Galaxy S24 Ultra

Selfie fotografia

Selfie | Fotografia nasnímaná smartfónom Samsung Galaxy S24 Ultra

Detail

Fotografia nasnímaná smartfónom Samsung Galaxy S24 Ultra

Snímanie pri zhoršených svetelných podmienkach

Dúha | Fotografia nasnímaná smartfónom Samsung Galaxy S24 Ultra

Slúchadlá alebo určité prenosné zariadenia je možné pripojiť pomocou technológie BlueTooth vo verzii 5.3 a samozrejmosťou je tiež NFC pripojenie.

Samsung Galaxy S24 Ultra

Dominantou telefónov v celej sérii S24 je umelá inteligencia, ktorá je implementovaná priamo v čipe. Ak chceme používať umelú inteligenciu v tomto telefóne, tak sa najskôr musíme prihlásiť do konta Samsung a po dokončení registrácie/prihlasovania ju môžeme využívať, napríklad pri samotnom zhotovovaní a následnej úprave fotografií alebo pri prekladoch textu či telefonovaní.

Súhrn textu | Sumarizovať alebo Preložiť

Štýl súhrnu | Štandardný – Podrobný

Pri telefonátoch ju využijeme, ak voláme s niekým z cudzej krajiny. Ešte pred samotným telefonovaním si však musíme nastaviť jazyk, ktorým druhá strana hovorí a potom pri hovore nám prekladá do anglického alebo nemeckého jazyka, keďže slovenčinu momentálne ešte nepodporuje. Funguje to spôsobom hlasového prekladu textu, čo hovorí daný človek alebo priamo pomocou textu, ktorý nám preloží a zobrazí v písomnej forme a my si ho dokonca môžeme skopírovať a uložiť. Oceníte to najmä pri pracovných meetingoch.

Existuje aj funkcia, ktorá dokáže z výrezu fotografie nájsť na prehliadači daný objekt, ktorý sa tam nachádza. Funguje to spôsobom, že si vyberieme fotografiu, podržíme tlačidlo domovskej obrazovky a následne nám vyskočia možnosti čo chceme urobiť. K dispozícii je funkcia kruhového výrezu, s ktorou prstom dokážeme vyrezať daný objekt a ten nám následne vyhľadá. Ďalšou funkciou je formátovanie písaného textu do rôznych štýlov a formátov.

mobilný telefón Samsung Galaxy S24 Ultra

Záver

Samsung Galaxy S24 Ultra je špičkový telefón ponúkajúci skutočnú kvalitu. Jeho prednosťami sú výborná výbava, vysoký jas, presnosť dotyku, výdrž batérie, kvalitné fotografie a v neposlednom rade prítomnosť umelej inteligencie, ktorá podá pomocnú ruku v mnohých situáciách. Páčilo sa nám, že vo výbave nechýba ani pero S-Pen. A tak nám v redakcii nezostáva nič iné ako Samsung Galaxy S24 Ultra odporučiť.

Samsung Galaxy S24 Ultra si môžete zakúpiť napríklad v obchodoch NAY Elektrodom v štyroch farebných prevedeniach, Titanium Gray, Titanium Black, Titanium Violet a Titanium Yellow. V ponuke sú aj tri prémiové farby Titanium Blue, Titanium Green a Titanium Orange, tie si však viete zakúpiť iba v obchode Samsung alebo na e-shope www.samsung.com/sk.

Martin Morávek

Samsung Galaxy S24 Ultra

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here