moto G6 plus

Do redakcie nám na recenziu prišiel jeden z najnovších modelov od spoločnosti Motorola. Je ním Moto G6 Plus, ktorý sa svojou cenou a vybavením snaží zapôsobiť aj na náročnejších užívateľov. Po dizajnovej stránke sa toho moc nezmenilo, avšak pri používaní môžete naraziť na problém. Aký? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch našej novej recenzie.

Dizajn, audio a predná kamera smartfónu Moto G6 Plus

Predná strana je takmer dokonalá. Kraľuje jej veľký 5,9 palcový Full HD+ displej s pomerom strán 18:9, minimálnymi rámikmi po bokoch a dobrou čitateľnosťou na priamom slnku. Pozorovacie uhly sú vynikajúce a automatický jas funguje taktiež bez problémov. Vo vrchnej časti nad displejom sa v jej strede nachádza hlasitý reproduktor, ktorý zároveň slúži aj ako reproduktor na volania. Predná 8 Mpx selfie kamera s clonou f/2.2 sa nachádza po jeho ľavej strane, zatiaľ čo vpravo sa nachádza LED dióda, ktorá umožňuje dostať maximum aj z nočných fotografií. Čo sa týka prednej kamery, aj napriek rozlíšeniu „iba“ 8 Mpx sú fotografie poriadne ostré a vďaka živým reálnym farbám sa vám nebudú zdať dokreslené softvérom telefónu. Čo ocenia najmä ženy je režim skrášlenia, vďaka ktorému budú vrásky a nedokonalosti na tvári minulosťou.

Reproduktor je síce len jeden, ale vďaka technológii Dolby Audio z neho získate maximum. Dolby Audio oceníte najmä po zapojení svojich obľúbených slúchadiel, pretože kvalitu zvuku, basy a výšky si dokážete upravovať sami presne podľa vášho vkusu a podľa toho, čo na smartfóne Moto G6 Plus práve robíte. Po spustení z hornej lišty  vám aplikácia ponúkne niekoľko vopred prednastavených režimov pre film, hudbu, hru či hlas. Jedinou nevýhodou equalizéru je skutočnosť, že zosilnenie je softvérovo zablokované do výšky +3dB.

Spodný rámik pod displejom obsahuje len snímač odtlačkov prstov a nápis „Motorola“. Snímač odtlačkov fungoval bez problémov a na pokyny reagoval okamžite. Ďalšie veľké plus tohto snímača je fakt, že telefón ním dokážete nielen odblokovať, ale následne aj zablokovať. Telefón je odolný voči ošpliechaniu a prednú stranu cháni odolné sklíčko Gorilla Glass tretej generácie.

Ľavý bok telefónu zostal prázdny a všetky hardvérové tlačidlá sa usídlili na pravej strane. Počas používania sme telefón odomykali a opätovne zamykali pomocou snímača odtlačkov prstov, a preto v tomto prípade sme hardvérové tlačidlo uzamknutia nepotrebovali, no je to vec voľby  a preferencie užívateľa.

V hornom rámiku sa nachádza slot na dve nano a jednu microSD kartu, čo považujeme za veľkú výhodu tohto telefónu, keďže môžete používať obe svoje čísla súčasne a zároveň si rozšíriť úložisko telefónu pomocou svojej pamäťovej karty.

Potešilo nás, že spoločnosť Motorola pri modeli G6 Plus zostala verná 3,5 mm Jack konektoru, ktorý nájdeme na spodnej strane spolu s rýchlym USB-C konektorom. Hrany telefónu sú najmä na zadnej strane pekne zaoblené, čo vám umožní aj smartfón takýchto rozmerov ovládať viac-menej pohodlne. Dizajn zadnej strany vám bude určite dôverne známy a okrem loga Motorola tam nájdeme aj 12 + 5 Mpx fotoaparát. Zadná strana je sklenená a občas trochu náchylnejšia na odtlačky. Čo však považujeme na najväčšie mínus celého smartfónu je vystupujúce okolie fotoaparátov, ktoré aj po použití ochranného krytu cezeň stále prečnievali.

Keďže oba snímače sú stále celkom veľké, dizajnérom nezostávalo veľa možností, ako sa s týmto problémom vysporiadať. Počas používania vám teda jednoznačne odporúčame telefón chrániť gumeným obalom a dávať si pozor kam a ako svoje zariadenie položíte. Okrem vystupujúceho prostredia okolo fotoaparátov a limitovaného equalizéra v aplikácii Dolby Audio sme na telefóne nenašli žiadne ďalšie nevýhody. Čo sa týka veľkosti displeja, je na každom z nás, aby zvážil aký veľký telefón mu bude vyhovovať, nám počas testovania veľkostne nijako neprekážal.

Moto akcie & Moto gestá

Vďaka aplikácii Moto, ktorá je dostupná či už priamo z plochy alebo cez menu aplikácií, si používanie modelu Moto G6 Plus dokážete poriadne uľahčiť. Prejdením tromi prstami po obrazovke súčasne viete vytvoriť screenshot, baterku zapnúť alebo vypnúť zvislým potrasením zariadenia alebo ukončiť vyzváňanie telefónu pri prichádzajúcom hovore jeho zdvihnutím zo stola. Ak vás už nebavia softvérové tlačidlá na ovládanie telefónu umiestnené v spodnej časti displeja, jednoducho ich nemusíte používať. V aplikácii Moto si môžete zapnúť ovládanie zariadenia pomocou snímača odtlačkov prstov a všetky úkony vykonávať pomocou neho. Touto schopnosťou disponuje mnoho modelov značky Motorola.

Výkon, pamäť, konektivita telefónu Moto G6 Plus

Recenzovaný smartfón Moto G6 Plus sa radí do strednej triedy, a preto sa výrobca rozhodol vybaviť ho 8-jadrovým procesorom Snapdragon 630, ktorému sekundujú 4 GB operačnej pamäte RAM. Táto kombinácia si hravo poradila aj s viacerými úlohami naraz. Počas inštalácie, chatovania na sociálnych sieťach a pozerania videí cez YouTube telefón ani na chvíľu nezaváhal a podobne tomu bolo aj pri náročnejšom multitaskingu. Moto G6 Plus za to vďačí aj čistému a rýchlemu operačnému systému Andorid 8.0 Oreo, ktorý neobsahuje nadbytočné aplikácie či nadstavby. Všetko potrebné aj nepotrebné váš telefón bezpečne uschová vďaka úložisku o veľkosti 64 GB, ktoré je možné rozšíriť pomocou microSD karty až o 256 GB. Za zmienku určite stojí aj technológia Bluetooth 5.0 a zabudovaná GPS, ktorá fungovala bezchybne.

Batéria a výdrž telefónu Moto G6 Plus

Batéria recenzovaného smartfónu dostala kapacitu 3200 mAh, čo je už na prvý pohľad celkom málo. Po dlhšom používaní sme však zistili, že telefón je schopný na jedno nabitie vydržať vyše jeden a pol dňa. Ak vám však nevadí obmedzený výkon a minimum animácií, určite odporúčame používať prepracovaný šetrič batérie. Po jeho spustení sa obe čierne lišty na obrazovke sfarbia dočervena a telefón sa vám bude zdať ešte rýchlejší ako predtým. Zároveň budete mať k dispozícii o niekoľko hodín používania navyše. Čo rozhodne poteší je aj rýchle nabíjanie TurboPower.

Selfie fotografia nasnímaná predným 8 MPx fotoaparátom

Fotoaparát telefónu Moto G6 Plus

Ako som spomínal už pri dizajne tohto smartfónu, zadný fotoaparát má nie jeden, ale hneď dva snímače s rozlíšením 12 a 5 Mpx. Ku kvalitnejším nočným fotografiám napomáha aj dvojtónový LED blesk. Zaujímavá je aj clona hlavného snímača, ktorá má hodnotu f/1.7. Druhý 5 Mpx snímač má clonové číslo f/2.2 a slúži na detekciu hĺbky. Fotografie, ktoré sa nám podarili týmto smartfónom nasnímať boli dobre osvetlené, zaostrené a veľmi sa nám páčila ich farebnosť. V režime HDR boli fotografie ešte živšie a snímače zachytili oveľa viac svetla. Nevýhodou však je horšia kvalita zaostrenia, keďže snímanie v režime HDR trvá o málinko dlhšie. Veľmi zaujímavá je funkcia, kde si zvolíte akú farbu chcete zvýrazniť a zvyšok fotografie ostane v čiernobielom režime.

V menu fotoaparátu si viete nastaviť okrem pomeru strán 4:3 aj pomaly miznúci pomer 16:9 a taktiež 18:9. S fotoaparátom sme však boli spokojní a nemáme k nemu žiadne výhrady. Moto G6 Plus vie snímať video v 4K Ultra HD kvalite a aj parádne slow motion, teda spomalené zábery.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Slow motion video nasnímané počas recenzie

Záverečné hodnotenie Moto G6 Plus

Keďže recenzovaný smartfón nie je žiadne „béčko“, ba naopak, je vybavený celkom slušne, poďme rovno k cene tohto modelu. Cena nového smartfónu Moto G6 Plus začína na 289 € vrátane DPH, čo nie je vôbec veľa. Stojí približne toľko ako Huawei Mate 10 Lite, ktorého vybavenie a výkon je takmer identické. Pokiaľ hľadáte telefón s dobrou výdržou, zaujímavým moderným dizajnom a výkonom ktorý len tak nesklame, s modelom G6 Plus vás čaká spokojnosť nad vaše očakávania.

Zariadenie
názov / model Motorola Moto G6 Plus
rozmery 160 x 75,5 x 8 mm
hmotnosť 167 g
počet SIM / formát 2 / nanoSIM
konštrukcia sklenená s dotykovým displejom
Snímač odtlačkov áno
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, dokumenty
Displej
veľkosť 5,9″
typ IPS LCD / 16M farieb
rozlíšenie 2160 x 1080 px
Batéria
typ / kapacita Li-lon / 3200 mAh
výdrž výrobca neuvádza
Foto
zadná kamera 12 MPx + 5 MPx
blesk LED
zadná kamera video áno / 2160p@30fps, 1080p@30/60fps
predná kamera 8 MPx
Platforma
operačný systém Android 8.0 (Oreo)
frekvencia procesora 8 x 2,2 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojiteľnosť
dáta GSM / HSPA / LTE
siete a frekvencie GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, HSDPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz, LTE: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2300 / 2500 / 2600 MHz
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
BlueTooth áno / 5.0
NFC
IrDA
GPS
Pamäť
vnútorná pamäť 64 GB
RAM 4 GB
pamäťová karta áno, do 256 GB

Martin Morávek
Matej Bičan