smartfón Moto Z3 Play

Smartfóny spoločnosti Lenovo sa tešili na Slovensku veľkej popularite, najmä medzi teenagermi. Novinky od tejto značky by ste však teraz hľadali márne. Lenovo sa začalo špecializovať najmä na notebooky, PC zostavy, zatiaľ čo smartfóny si zobrala na starosť spoločnosť Motorola. Do redakcie k nám na recenziu prišiel ich najnovší a doposiaľ najvýkonnejší model – Moto Z3 Play.

Dizajn a ovládanie smartfónu Moto Z3 Play

Tohtoročná vlajková loď a najvýkonnejší model z rady „Z“ sa vyznačuje naozaj originálnym dizajnom. Sklenené telo je obohnané pevným kovovým rámikom, ktorý dokonale ladí so zvyškom testovaného zariadenia. Moto Z3 Play pôsobí na prvý dotyk chladne a kombináciu použitých materiálov a jemne zaoblených hrán rozhodne schvaľujeme. Telefón padol do ruky celej našej redakcii a jeho používanie nesprevádzali žiadne ťažkosti. Ovládacie prvky sú precízne rozmiestnené po oboch stranách zariadenia, až na trochu nepohodlný snímač odtlačkov prstov. Ale o tom si povieme až neskôr. Zadný fotoaparát nájdete na svojom pôvodnom mieste v hornej časti zadnej strany telefónu a na pôvodnom mieste sa nachádzajú aj zlaté piny, ktoré slúžia na zapojenie Moto Modulov. Modul na fotografii vyššie je vlastne externá batéria a zadný kryt v jednom. Tento šikovný doplnok je zahrnutý v cene zariadenia a dostupný je ako súčasť balenia vo vybraných e-shopoch a kamenných predajniach.

Ľavá strana disponuje tlačidlom napájania, zatiaľ čo tlačidlá na ovládanie hlasitosti zostávajú ako pri cenovo dostupnejších modeloch na pravej strane. Pozíciu tlačidla napájania schvaľujeme, pretože na pravej strane sa toho nachádza tak akurát dosť. Čo sa týka rozmiestnenia vstupov, výstupov a iných častí telefónu, Moto Z3 Play sa oproti svojmu predchodcovi Moto Z2 Play výrazne zmenila. Ako ste si určite všimli, displej zaberá oveľa viac prednej strany, vďaka čomu sú rámiky tenšie a využitie prednej strany efektívnejšie. Z horného rámiku zmizla LED dióda predného „selfie“ fotoaparátu a zmenili sa aj rozmery a hmotnosť. Moto Z3 Play pôsobí paradoxne tenšie a kompaktnejšie, no opak je pravdou. Novinka pribrala o približne 11 g a jej hrúbka sa zmenila z predchádzajúcich 6 na stále zaujímavých 6,8 mm. Moto Z3 Play je aj napriek týmto zmenám veľmi dobre ovládajúce sa zariadenie.

Displej smartfónu Moto Z3 Play

Moto Z3 Play je aj o 0,3 mm vyššia, čo sme si na prvý pohľad ani nevšimli. Vďaka minimálnym rámikom pokrýva prednú stranu až 6,01 palcový Super AMOLED displej s rozlíšením 1080x2160p a moderným pomerom strán 18:9. Využitie prednej strany tak rapídne stúplo až na 93,2 %., čo je celkom slušný krok vpred. Obe sklenené strany sú odolnejšie vďaka sklíčku Gorilla Glass tretej generácie, čo sa odzrkadlilo aj na stave zariadenia, ktoré sme používali približne 2-3 týždne. Aj napriek nášmu rýchlemu životnému štýlu a presúvania sa z miesta na miesto neboli na telefóne žiadne škrabance a stopy po používaní. Za túto skutočnosť dávame testovanej novinke veľké plus. K svietivosti displeja, automatickému jasu a zobrazovaniu farieb obrazovky nemáme žiadne výhrady. Displej bol vždy dobre čitateľný, automatický jas fungoval dokonale a taktiež spokojní sme boli s automatickým zobrazovaním notifikácií a času na uzamknutej obrazovke.

Audio a predná (selfie) kamera

Moto Z3 Play

Žiaľ, Moto Z3 Play disponuje len jedným hlasitým reproduktorom, ktorý zároveň slúži aj ako slúchadlo pre hlasové hovory. Jeho maximálna hlasitosť je nadmieru postačujúca, no o kvalite by sa dalo polemizovať. Jeho zvukový prejav by sme zaradili skôr ku menej výkonným modelom patriacim do strednej triedy. Absencia basov je zreteľná a kvalitou poteší skôr rokovo, prípadne metalovo založených poslucháčov. Zamrzí aj absencia starého dobrého 3,5 mm Jack konektora, ktorú spoločnosť Motorola kompenzuje redukciou, ktorá sa našťastie nachádza priamo v balení. Selfie kamera dostala rozlíšenie 8 Mpx a jej clonové číslo je f/2.0. Znamená to, že aj za horších svetelných podmienok vás bude na fotografii dobre vidieť. Namiesto LED diódy vám ako blesk poslúži samotná obrazovka. Selfie fotografie sú ostré a vďaka režimu portrét dosiahnete podobnú kvalitu ako pri fotografovaní pomocou hlavného fotoaparátu.

Zabezpečenie smartfónu Moto Z3 Play

Moto Z3 Play

Pri zabezpečení smartfónu Moto Z3 Play sme trochu zosmutneli. Snímač odtlačkov prstov bol presunutý z prednej strany na pravú bočnú stranu smartfónu a toto umiestnenie považujeme za naozaj nepohodlné. Netreba však zabudnúť na fakt, že toto sú pocity našej redakcie a možno si snímač odtlačkov zamilujete podobne ako používatelia starších vlajkových modelov od spoločnosti Sony. Čo sa však týka kvality a rýchlosti odomykania pomocou snímača odtlačkov, musíme povedať, že fungoval naozaj dobre.

Ak si plánujete zakúpiť alebo ste si už zakúpili smartfón Moto Z3 Play, napíšte nám na našu Facebook stránku aká je vaša spokojnosť s odomykaním a aké sú vaše pocity.

Zadný fotoaparát a video smartfónu Moto Z3 Play

Zadný duálny snímač disponuje rozlíšením 12+5 Mpx, pričom druhý z dvojice senzorov je snímač hĺbky. Clonové číslo je naozaj dobré, čo sa odrazilo na kvalite fotografií fotených najmä večer a v noci. Pokiaľ si oba snímače kvôli tmavému prostrediu nevedia dať rady, odporúčame použiť dvojtónový LED blesk.

Menu fotoaparátu ponúka aj časozberný, prípadne spomalený záber. Zaujímavé sú aj funkcie „vyrezanie“, či zvýraznenie farby. Prvý režim vyreže okolie fotografovaného objektu a uľahčí vám tak zmenu pozadia pri post produkcii. Sken dokumentu uľahčí prácu v kancelárii a panoráma zase zachytí aj to, čo sa na samostatnú snímku nevojde. Spájanie fotiek nesprevádzajú zosvetlené prechody a výsledok je skutočne fantastický.

Takto točí smartfón Moto Z3 Play

Moto Z3 Play dokáže nahrávať video v rozlíšení až 4K/30fps a pri Full HD kvalite máte na výber medzi rýchlosťou 30 a 60 snímok za sekundu. My sme si zvolili rozlíšenie Full HD/60fps a takto vyzerá výsledné video.

Výkon, pamäť, konektivita smartfónu Moto Z3 Play

Moto Z3 Play má čo ponúknuť aj po stránke výkonu a veľkosti interného úložiska. Nebudeme sa príliš rozpisovať, keďže smartfón Moto Z3 Play počas nášho testovania zvládol doslova a do písmena každý jeden úkon. Kombinácia 4 GB operačnej pamäte RAM a procesoru Snapdragon 636 nie je to najlepšie, čo trh momentálne ponúka,  no zdá sa, že v spojení s čistým operačným systémom Android 8.1 dokáže naozaj veľa. Až počas písania tejto recenzie sme si uvedomili, že na trhu sa nachádzajú zariadenia s papierovo oveľa väčším výkonom ako má Moto Z3 Play. To však nie je vôbec podstatné. Podstatné je to, že z telefónu sme počas testovania žmýkali maximum a Motorola Moto Z3 Play nám to oplácala maximálne plynulou odozvou.

Spoločnosť Motorola oznámila aj plánovaný update na najnovší OS Android 9.0 (Pie) a sme zvedaví, ako táto aktualizácia ovplyvní plynulosť recenzovaného telefónu. Ako všetky zariadenia za posledných pár mesiacov, aj testovaná novinka podporuje Moto Akcie a funkcie Moto Obrazovky. Ovládanie jedným tlačidlom je zaujímavá možnosť ako nechať zmiznúť všetky softvérové tlačidlá v spodnej časti obrazovky. Namiesto nich sa zobrazí jedno podlhovasté tlačidlo, ktorým dokážete rýchlo a efektívne ovládať celý telefón. Dizajn tohto tlačidla si môžete obzrieť aj na fotografii vyššie. Interné úložisko má kapacitu 64 GB, čo je plne postačujúce ako pre obyčajného, tak aj pre náročnejšieho užívateľa.

Moto Z3 Play

Ak by sa vám interné úložisko zdalo byť primalé, rozšíriť ho môžete pomocou pamäťovej karty. Stratíte však možnosť využívať telefón ako dual SIM. Užívateľské prostredie je intuitívne a naozaj čisté, bez vopred nainštalovaných aplikácií.

Nabíjanie, výdrž a prídavný modul TurboPower Pack 2200mAh

Moto Z3 Play

Vďaka úspornému procesoru, ktorý si zrejme potiahne len naozaj nevyhnutné množstvo energie je výdrž smartfónu Moto Z3 Play viac než priemerná. Aj napriek kapacite len 3000 mAh smartfón vydržal nabitý celý pracovný deň. Vďaka rýchlemu 15W nabíjaniu sme Moto Z3 Play nabili na polovicu za približne 30 minút. Nabíjanie prebieha cez USB-C konektor a pokiaľ milujete hudbu rovnako ako my, budete si musieť na zapojenie slúchadiel chvíľu počkať. Absencia 3,5 mm Jack konektora neumožňuje nabíjať a počúvať hudbu cez slúchadlá súčasne.

Vynikajúcou alternatívou ako dosiahnuť 2-2,5 dňovú výdrž na jedno nabitie (odporúčame nabíjať v noci) je používanie smartfónu Moto Z3 Play s prídavným modulom v balení. Modul TurboPower Pack nielenže zaručí istejšie ovládanie celého zariadenia, ale dodá smartfónu ďalších 2200 mAh. Nevýhodou je o poznanie väčšia hrúbka, ale to nebolo nič, na čo by sa nedalo zvyknúť. Z vnútornej strany prídavného modulu sa nachádza indikátor jeho nabitia a zlaté piny, ktorými modul pripnete k telefónu.

Appka – Moduly Moto Mods

TurboPower Pack tvorí v spojení so zariadením Moto Z3 Play nerozlučnú dvojicu, vďaka ktorej sa nemusíte obávať, že sa vám smartfón počas služobnej cesty vybije. Po zapojení smartfónu do siete sa najskôr dobije samotné zariadenie a TurboPower Pack prichádza na radu až po ňom. Samotné nabíjanie smartfónu trvá približne 1,5 hodiny. My sme oba kúsky dobíjali súčasne a cez noc. Doba nabíjania preto počas testovania nehrala žiadnu rolu.

Obsah balenia smartfónu Moto Z3 Play

Moto Z3 Play

Okrem samotnej novinky Moto Z3 Play sa v balení nachádza aj užitočný modul TurboPower Pack, slúchadlá, redukcia z USB-C na 3,5 mm Jack, nabíjačka s káblom a dokumentácia.

Záverečné hodnotenie smartfónu Moto Z3 Play

zaverecne hodnotenie moto z3 play

Testované zariadenie Moto Z3 Play sme si obľúbili a je dokonalé takmer po všetkých stránkach. Okrem konektoru pre slúchadlá a odolnosti voči vode, telefónu chýba len o niečo kvalitnejší zvukový prejav a snáď pohodlnejšie umiestnenie snímača odtlačkov prstov. A cena? 399 € vrátane DPH a TurboPower Pack-u. Pokiaľ chcete parádny výkon, nekonečnú výdrž na jedno nabitie a parádne fotografie, kúpte si Moto Z3 Play. Cenovo je naozaj dostupný, telefón vás určite nesklame.

Martin Morávek & Matej Bičan