Motorola_One

Do redakcie nám prišiel nový smartfón Motorola One, ktorý ako prvý telefón tejto značky disponuje výrezom. Toto zariadenie zaujme nielen svojím vzhľadom, ale aj kompaktnosťou a ďalšími rôznymi aspektmi, o ktorých sa dozviete o pár riadkov nižšie.

Dizajn smartfónu Motorola One – Chytí vás za srdce

Motorola One dokázala upútať našu pozornosť už na prvý pohľad. Do biela ladená sklenená zadná strana pôsobí veľmi elegantne a moderne. Smartfón obsahuje v balení aj priesvitný silikónový obal, ktorý perfektne dotvára štýl smartfónu a zároveň ho aj chráni pred poškodením. Recenzovaný model nedisponuje certifikáciou IP, avšak výrobca uvádza, že model Motorola One by mal odolať minimálne ošpliechaniu a malému množstvu vody.

V ľavom hornom rohu zadnej strany sú pod sebou umiestnené dve kamery zadného fotoaparátu, medzi ktorými sa nachádza LED blesk. Blízko pri kamerách je vložené aj strieborné logo Motorola, ktoré je orámované strieborným kruhom. Toto logo v kruhu zároveň slúži aj ako snímač odtlačkov prstov. V spodnej časti zadnej strany testovaného zariadenia je strieborným písmom zobrazený názov „androidone“.

motorola_one_recenzia

Kovové bočné strany striebornej farby veľmi príjemne dopĺňajú celý dizajn telefónu. Na prednej strane smartfónu sa nachádza výrez obsahujúci selfie kameru, reproduktor používaný pri telefonovaní, snímač okolitého jasu a notifikačnú diódu. V spodnej časti prednej strany sa nachádza taktiež do strieborna ladený text „motorola“. Spoločnosť Motorola sa vrátila k staršej tradícii všetkých smartfónov a umiestnila vstup pre 3,5mm jack na hornú stranu, čím sa uvoľnilo miesto na spodnej strane telefónu, kde sa teraz vďaka tomu, nachádzajú dva reproduktory, medzi ktorými je vsadený nabíjací konektor USB-C.

Displej – Motorola a výrez

Motorola One disponuje HD+ displejom, čo je vidieť najmä pri čítaní článkov, kedy je rozdiel v obrysoch písmen viditeľný. Full HD displej sa vo svete smartfónov stal určitým štandardom a pri Motorole One nám trochu aj chýba. Displej zaberá približne 79,2% prednej strany telefónu, čo dizajnéri dosiahli vďaka hornému výrezu a tenším rámikom. Bočné rámiky vytvárajú približne 2 mm medzeru, ktorá opticky zmenšuje displej a ten sa môže zdať užívateľovi primalý aj napriek tomu, že meria až 5,9 palcov. Výrez v hornej strane displeja síce pôsobí pekne, avšak zaberá priveľa miesta, na čo v konečnom dôsledku doplatil notifikačný stavový riadok. Pri používaní smartfónu sme tentokrát nenašli možnosť jeho vypnutia, ako to ponúkajú niektoré iné smartfóny. Dobrou správou však je, že funkcia vypnutia výrezu by mala byť dostupná v nadchádzajúcom upgrade na Android 9.0 (Pie).

Motorola_One_recenzia

Predná kamera – Pekný portrét na každý deň

Testovaný smartfón Motorola One má na svojej prednej strane jednu 8 Mpx kameru s clonou f/2.2 a režimom portrétu, čo sa pri tejto cenovej kategórii len tak nevidí. Fotografie fotené prednou kamerou neboli  najostrejšie a detaily sa pri horšom svetle začali zlievať do jedného celku, no napriek tomu na bežné selfie fotky je predný fotoaparát naozaj postačujúci.

Motorola_One_recenzia

Zadný fotoaparát – ani video v kvalite 4K nie je problém

recenzia_Motorola_One Motorola One disponuje duálnou 13Mpx a 2Mpx zadnou kamerou s clonou f/2.0 a f/2.4, ktorá dokáže zachytiť objekty s uspokojivým vykreslením detailov, pričom zobrazované farby sú veľmi realistické a to aj pri trošku horších svetelných podmienkach. Zadný duálny fotoaparát podporuje okrem nahrávania vo Full HD rozlíšení a 60 snímkach za sekundu aj natáčanie videa v 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. Video vo Full HD rozlíšení bolo veľmi plynulé a zobrazované farby vo videu nás veľmi milo prekvapili. Video v 4K rozlíšení malo taktiež veľmi dobré a kvalitné zobrazenie farieb, avšak plynulosť v porovnaní s Full HD videom bola o niečo horšia a to najmä kvôli faktu, že 4K video sníma „iba“ 30 snímok za sekundu. Oba typy videí nás presvedčili svojou celkovou kvalitou a aj ostrosťou, no pri klasickom prehrávaní cez notebook sme nezaznamenali výrazný rozdiel medzi ostrosťou videa v 4K a Full HD rozlíšení.

Screenshoty nastavenia fotoaparátu

Funkcia Google Lens

Motorola One vo svojom nastavení ponúka možnosť inteligentného vyhľadávania objektov Google Lens. Viac o tejto funkcii sa dozviete v tomto článku.

Krátky video návod spustenia funkcie Google Lens

Zabezpečenie

Telefón disponuje snímačom odtlačkov prstov. Nastavenie odtlačku bolo veľmi jednoduché a rýchle, avšak samotné odomknutie telefónu trvalo trochu dlhšie. Pri zaregistrovaní odtlačku vám telefón jemne zavibruje, a to aj pri tichom režime najmä preto, aby vám dal vedieť, že ste ho odomkli.

Výkon, pamäť a konektivita – Dve SIMky v strednej triede

Recenzovaný smartfón Motorola One disponuje procesorom Snapdragon 625, 4 GB operačnou pamäťou RAM a 64 GB interným úložiskom. Ak vám však toto úložisko nestačí Motorola One ponúka rozšírenie pamäte pomocou microSD karty a to až do 256 GB. Telefón funguje na operačnom systéme Android 8.1 a zároveň je zapojený do projektu Android One, čo znamená, že telefón obsahuje len základné aplikácie a nedisponuje žiadnou nadstavbou. Plánovaný je taktiež upgrade softvéru na Android 9.0. Ak patríte medzi používateľov dvoch kariet SIM, nemusíte sa báť.

Motorola_One_recenzia

Testovaný smartfón Motorola One totiž ponúka k slotu pre microSD kartu aj ďalšie dva sloty pre nanoSIM kartu, za čo patrí Motorole veľké uznanie, keďže tri sloty sa do smartfónov nedávajú až tak často, akoby by sme chceli. Keďže Motorola One patrí medzi najrozumnejšie voľby v strednej cenovej kategórii, výkonu testovaného zariadenia nemáme moc čo vyčítať. Počas používania sme sa nestreli s väčšími zásekmi a aj pri dlhšom používaní a väčšom množstve spustených aplikácií sa telefón neprehrieval a čo je hlavné, ani raz nezamrzol. Pripisujeme to práve čistému OS a šikovnej voľbe hardvérového vybavenia.

motorola_one_recenzia

Audio – Dva reproduktory s kvalitným zvukom

Zariadenie disponuje dvomi reproduktormi na spodnej strane, ktoré sú podporované aplikáciou Dolby Audio predinštalovanou v systéme smartfónu. Prehrávaná hudba bola na testovanom telefóne aj pri najvyššej hlasitosti čistá a to najmä vďaka už spomínanej aplikácii Dolby Audio, ktorá okrem rôznych módov ako filmový, hudobný alebo herný, ponúka aj možnosť navolenia si vlastných hodnôt pre basy aj výšky. Samotné módy rovnako ponúkajú možnosť  ich jemnej úpravy pomocou ekvalizéru.

motorola_one_recenzia

Batéria a výdrž – Nabíjajte aj počas dňa úplne bez obmedzení

Veľkosť batérie v recenzovanom smartfóne Motorola One je menším sklamaním. Telefón totiž obsahuje nie príliš veľkú 3000mAh batériu. Pri používaní smartfón vydržal približne jeden deň, čo nie je až tak veľa a pri kapacite použitej batérie s tým treba vopred počítať. Potešujúcou skutočnosťou je fakt, že Motorola One disponuje možnosťou rýchleho nabíjania. Počas testovania sa nám podarilo nabiť zariadenie na 50% približne za pol hodinu a na 100% za 1 hodinu a 45 minút, čo je celkom dobrý výsledok.

motorola_one_recenzia

Záverečné hodnotenie

zaverecne_hodnotenie_motorola_one

Hoci Motorola One nepatrí medzi tie najvýkonnejšie a najväčšie smartfóny vo svojej triede, s cenou 250 € vás však dokáže zaujať rovnako ako aj svojím vzhľadom. Jej zadný duálny fotoaparát ponúka kvalitné videá s dobrou ostrosťou a realistickým zobrazením farieb. Pravdou je, že pri dnešných obrovských telefónoch je menšia a kompaktnejšia Motorola One, ktorá sa zmestí do vrecka aj do ruky, veľmi príjemnou zmenou. Treba však priznať, že pri konkurencii v tejto cenovej kategórii to bude mať Motorola One ťažké.

Fotografie nasnímané počas testovania

fotografia_nasnimana_recenzia_Motorola_One

techvia.sk

 

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here