Nie je tomu tak dávno keď spoločnosť Nokia oznámila, že plánuje pokračovať s výrobou smartfónov. Fínska spoločnosť poverila vtedy novovzniknutú firmu HDM na vytvorenie portfólia zariadení pod značkou Nokia. Obe spoločnosti uzavreli partnerstvo s firmou FIH Mobile Limited a neprešli ani dva roky a máme tu vlajkovú loď spoločnosti HDM Global. Predstavujeme vám novú Nokiu 8.
Dizajn

Rozmery Nokie 8 sú 151,5 x 73,7 x 7,9 mm a jej hmotnosť je len 160 g, čo je pre telefón s 5,3 palcovým rozlíšením displeja viac než ideálne. Zadná strana je vyrobená z hliníku a je dodávaná s lešteným alebo matným povrchom. My sme mali možnosť otestovať matnú tmavomodrú verziu, no dostupná je taktiež červená alebo strieborná farba. Okraje telefónu sú zaoblené a zaručia vám pohodlné uchopenie. Dvojica antén je umiestnená v hornej a dolnej časti telefónu.

Displej

Nokia 8 sa na rozdiel od svojej konkurencie nesnaží zaujať bezrámikovým displejom. Spoločnosť sa rozhodla použiť 5,3 palcový IPS displej s QHD rozlíšením, ktorý prináša realistické farby a excelentný kontrastný pomer aj na priamom slnku. Ochranu displeja má na starosť sklo Gorilla Glass 5 a aj po niekoľkotýždňovom používaní bol displej vo vynikajúcom stave. Automatický jas fungoval bezchybne a aj pri vypnutí tejto funkcie zariadenie jemne reagovalo na zmenu osvetlenia, či už vonku alebo v miestnosti. To však nepovažujeme za negatívum, keďže veľakrát je človek lenivý upravovať intenzitu jasu manuálne.

V hornom ráme sa nachádza 13 Mpx kamera s optikou Zeiss, ktorá pri fotení „selfíčok“ používa namiesto chýbajúceho blesku zvýšenie jasu bielej obrazovky na maximum. Snímanie síce trvá o niečo dlhšie, no výsledná fotografia je vďaka tomu oveľa jasnejšia a ostrejšia. Spodný rám obsahuje trojicu vibrujúcich senzorových tlačidiel, z ktorých stredné slúži zároveň ako čítačka odtlačkov prstov. Počas testovania fungovala rýchlo a bezchybne. Zvyšné dve tlačidlá sú navyše podsvietené.

Umiestnenie tlačidiel hlasitosti a zapínania je klasické, nájdeme ich na pravom boku telefónu. Slot na nano SIM kartu a pamäťovú kartu až do veľkosti 256 GB sa nachádza na ľavej strane telefónu. Čo nás zaujalo je 3,5 mm jack konektor umiestnený na hornej strane. Spodná strana obsahuje USB C port slúžiaci na nabíjanie či prenos súborov, reproduktor a mikrofón. Nokia svoj telefón vybavila Ozo audiom a maximálna hlasitosť je naozaj ohlušujúca. Napriek tomu, že Nokia 8 disponuje stupňom odolnosti len IP54, ktorý je odolný proti prachu a striekajúcej vode, certifikácia spoľahlivo ochránila telefón, a ani silný dážď či sneženie telefónu neublížili. V budúcnosti by však potešil vyšší stupeň odolnosti.

Výkon, pamäť, konektivita

screenshot NOKIA8Ako sa na vlajkovú loď patrí, HDM zvolilo vysoko výkonný procesor Snapdragon 835, ktorý konkuruje napríklad Samsungu Galaxy S8 alebo Xiaomi Mi6. GPU Adreno 540, ktoré patrí medzi najlepšie a 4 GB pamäte RAM v testovanom modeli robia z Nokie 8 jeden z najlepšie vybavených smartfónov súčasnosti. Telefón bola radosť používať, chod bol svieži bez otravných zásekov, multitasking zvládal bezchybne a máloktorý herný titul ho dokázal aspoň trochu zahriať. Vyššia teplota však neznamená horšiu plynulosť. Vnútorná pamäť ponúka 64 GB, ktoré je možno rozšíriť až 256 GB pamäťovou kartou. Až na inak veľmi užitočnú funkciu Glance Screen, ktorá vám na uzamknutej obrazovke zobrazí najdôležitejšie upozornenia a vlastnú aplikáciu pre fotoaparát, má Nokia 8 čistú verziu Androidu 7.1.1 Nougat. Batéria má slušnú výdrž a kapacitu 3090 mAh. Nokia 8 bez problémov vydržala aj 1,5 dňa a vďaka technológii Quick Charge 3.0 ju na 80% nabijete do jednej hodiny. Nabitie na maximum nám trvalo približne o pol hodinu dlhšie.

Aktualizácia na Android Oreo – Rýchlosť a lepšia výdrž

Počas nášho testovania sme mali to šťastie porovnať, ako zariadenie fungovalo pred a po aktualizácii na nový Android Oreo. Aktualizácia zvýšila celkovú plynulosť a rýchlosť zariadenia. Čo určite ocenia mnohí užívatelia, aktualizácia so sebou nepriniesla žiadne zbytočné aplikácie, tzv. bloatware. Mnohé drobné zmeny či nastavenia vám umožnia prispôsobiť si telefón presne podľa vašich predstáv.  Spustenie nočného režimu odfiltruje modrú farbu a chráni váš zrak pred vyčerpaním. Veľmi užitočná drobnosť je ikonka „Súbory“ v hlavnom menu a Oreo taktiež prináša funkciu „Spätná väzba“ či Nokia care. Cez tú môžete odosielať hlásenia o chybách a vaše postrehy na vylepšenia priamo do spoločnosti Nokia. Aktualizácia v neposlednom rade o poznanie predĺžila životnosť a výdrž batérie.

Konektivita – Nokia 8 má takmer všetko

Jedná sa zatiaľ o najlepšie vybavený model Nokia, preto môžete očakávať kompletné LTE, NFC, Wi-Fi pripojenie, nové Bluetooth 5.0, A-GPS či GLONASS a mnoho ďalšieho. Jediné, čo chýba je FM rádio. Ale povedzme si úprimne, kto využíva rádio v telefóne?

Fotoaparát

Fotoaparát sa nachádza na zadnej strane telefónu, obe šošovky spolu s dvojtonovým bleskom sú umiestnené horizontálne a mierne vystupujú na povrch. Okrem fotoaparátu na zadnej strane nájdeme už len logo telefónu.

Fotografie, ktoré môžete vytvoriť pomocou duálneho fotoaparátu s optikou Zeiss sú naozaj úchvatné. Jeden snímač má monochromatický f/2.0 13 Mpx senzor a druhý obsahuje farebný  RGB  senzor, taktiež s rozlíšením 13 Mpx.  Fotoaparát ponúka aj optickú stabilizáciu, laserové ostrenie, automatické HDR či funkciu „bothie“, ktorá umožňuje vytvoriť fotografiu či video z prednej aj zadnej kamery súčasne. Video môžete zaznamenávať v kvalite až 4K. Pri nižších voľbách však chýba plynulosť 60 fps za sekundu.

Fotografie nasnímané telefónom
Obsah balenia

Balenie obsahuje okrem samotného zariadenia užívateľskú príručku, USB C kábel, adaptér či ihlu na SIM zásuvku. To najlepšie z balenia nechávame opäť na záver, a to sú kvalitné slúchadlá. Hlboké basy, čisté výšky a dobré odhlučnenie od okolitého prostredia sa vám postarajú o dokonalý hudobný zážitok.

Záverečný verdikt

Nejedná sa o najlepší smartfón na trhu. Ponúka však všetky funkcie, ktoré sa od dobre vyzerajúceho vlajkového modelu dajú očakávať. Vďaka aktualizácii na Android Oreo sme mali možnosť stráviť s telefónom viac času a podrobne sa s ním zoznámiť. Plynulý chod zariadenia, vysoký výkon, hlasité prehrávanie hudby a samozrejme fotografie v ukážkovej kvalite. Toto všetko sú vlastnosti, ktoré Nokiu 8 právom radia do rebríčka top 10 najvýkonnejších smartfónov súčasnosti. A my s týmto zaradením plne súhlasíme.

Základné parametre (TA-1004):

OS: Android 7.1.1 Nougat + aktualizácia na Android Oreo
chipset: Qualcomm Snapdragon 835
procesor: osemjadrový, 4 x 2,5 GHz + 4 x 1,8 GHz
grafický procesor: Adreno 540

frekvencie: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, UMTS 900 / 2100 MHz, LTE 800 / 1800 / 2100 / 2600 MHz, CAT 9
rozmery: 152 x 74 x 7,9 (8,4) mm
hmotnosť: 160 gramov (overené)
displej: 5,3“ (135 mm), IPS, 1440 x 2560 b., 66 x 117 mm, 555 ppi, 2.5D, Gorilla Glass 5
zadný fotoaparát: duálny 13 Mpx (4:3) / 8 Mpx (16:9), dvojtónový LED blesk, video Full HD / 4K (30 fps), AF (PDAF), OIS, 1,12 um, clona f/2.0, 1/3000 – 1/14 s.
predný fotoaparát: 13 Mpx (4:3) / 8 Mpx (16:9), AF (PDAF), video Full HD / 4K (30 fps), 1,12 um, clona f/2.0
pamäť: 64 GB (48 GB dostupná) alebo 128 GB + 4 GB RAM + microSD do 256 GB (hybridný slot)
globálny prenos dát: 2G, 3G, 4G / LTE
lokálny prenos dát: Bluetooth, Wi-Fi, NFC, USB-C, USB OTG
ostatné: GPS, Glonass, BDS, čítačka odtlačkov, zvýšená odolnosť voči vode (IP54), audio jack
dual SIM: 2 x nanoSIM (hybridný slot)
batéria: 3090 mAh, rýchle nabíjanie, výmena v servise

Nokiu 8 kúpite na slovenskom trhu od 550 € vrátane DPH.

text & foto Martin Morávek a Matej Bičan