ASUS ExpertBook B9 OLED

Spoločnosť ASUS nám do redakcie Techvia poslala notebook ASUS ExpertBook  B9 OLED v matnej čiernej farbe. Hneď na prvý dotyk nás zaujal materiál, z ktorého je vyrobený a jeho minimálna hmotnosť. A to zďaleka nebolo všetko.

Dizajn 

ASUS ExpertBook B9 OLED

Notebook ASUS ExpertBook B9 je vyrobený z nezvyčajného materiálu akou je zliatina horčíka a lítia, na dotyk veľmi príjemný a na pohľad zaujímavý. Notebook je pomerne malý a tenký, čo je jeho veľkou výhodou v rámci manipulácie s ním  či prenášania. Sám o sebe váži presne 990 g, takže ho viete bez problémov udržať aj v jednej ruke.

notebook  ASUS ExpertBook B9 OLED

Displej

ASUS ExpertBook B9 OLED

 

Zariadenie disponuje lesklým bezdotykovým 14,0” OLED displejom s pomerom strán 16:10 WQXGA+ s pomerom displeja k telu až 90%. Farby sú sýte a vďaka rozlíšeniu až 2880x 1800 je displej aj krásne detailný.  Pokrytie farebných priestorov je na úrovni 100% pre sRGB aj DCI-P3. Taktiež klasicky v hornej časti sa nachádza 1080p FHD kamera s IR funkciou na podporu Windows Hello s bezpečnostnou záslepkou.

displej ASUS ExpertBook B9 OLED

Klávesnica

Podsvietená klávesnica je už sama o sebe veľmi príjemná.  Nie je hlučná a písanie je na nej pohodlné. Má dva režimy podsvietenia, ktoré viete ovládať tlačidlom na klávesnici.

klávesnica notebook ASUS ExpertBook B9 OLED

Avšak numerická klávesnica nie je jej súčasťou, keďže je premiestnená na Touchpad, pričom sa ovláda malým tlačidlom umiestneným v pravom hornom rohu Touchpadu. (NFC) Klávesnica je odolná voči poliatiu a je podporovaná technológiou NumberPad. Taktiež sa pri používaní prispôsobuje užívateľovi a automaticky sa nadvihne až o 1,5 mm.

klávesnica notebook ASUS ExpertBook B9 OLED

Operačný systém & procesor

ASUS ExpertBook  B9 používa Windows 11 Pro, pričom spoločnosť ASUS odporúča Windows 11 Pro pre firmy. Zároveň podporuje funkciu NFC, ktorej snímač má svoje miesto taktiež na Touchpade.

Notebook dostal do vienka aj dostatok výkonu s procesorom Intel Core i7-1355U Raptor Lake 13. generácie spolu so 16 GB RAM  a 1-terabajtovým úložiskom. O grafickú stránku sa stará grafický čip Intel Iris Xe. Zahráte si na ňom aj hry alebo sa môžete pustiť do ľahkej grafiky, avšak vtedy sa už ohlási aktívny ventilátor. Pri klasickej kancelárskej práci ho ani nezaregistrujete.

V prípade ASUS ExpertBook  B9 OLED výbava portov zahŕňa:

1× USB 3.2 Gen2 Type-A
2× Thunderbolt™ 4 s podporou zobrazovania/napájania
1x micro HDMI (RJ45 lan)
1x HDMI 2.1 TMDS
1× 3,5 mm kombinovaný zvukový konektor

Batéria

Batéria v útrobách tela zariadenia má kapacitu 63 Wh, čo stačí na cca 8 hodín nerušenej práce aj mimo dostupnej elektrickej zásuvky. Nabíja sa cez konektor USB-C pomocou 65-wattového adaptéra.

Zvuk

Reproduktory notebooku ASUS ExpertBook B9 OLED sú vcelku kvalitné. Zvuk je vyladený na základe technológie Dolby  Atmos. Notebook je vybavený mikrofónom AI s potláčaním šumu, čo znamená potláčanie okolitého zvuku a aktívne vyberá a optimalizuje ľudský hlas, čo sa výborne využije pri video hovoroch a video konferenciách. Zvuk je možné nastaviť v už prednainštalovanom programe MyASUS, kde sú k dispozícii aj iné režimy zvuku ako: Dynamický, Hra, Film, Hudba, Hlas a taktiež si môžete vytvoriť aj vlastný režim.

V programe MyASUS sú v ponuke rôzne nastavenia týkajúce sa personalizácie vášho notebooku ako napríklad: režim starostlivosti o batériu, režim ventilátora, ASUS OLED Care, optimalizácia farieb a mnoho ďalších.

Zabezpečenie

ASUS ExpertBook B9 OLED disponuje ochranou a zabezpečením, pričom k dispozícii je používateľské heslo pre nastavenia BIOS, snímač odtlačkov prstov umiestnený na bočnom POWER tlačidle a Kensington Security Slot™.

Záver

ASUS ExpertBook B9 OLED  je štýlový notebook s množstvom funkcií a skvelým výkonom. Na Slovensku je dostupný približne už od 1790 eur až 1850 eur. No pomer ceny a kvality je určite viac než dobrý. V balení okrem notebooku nájdete aj puzdro a gigabitový ethernetový adaptér micro HDMI/RJ45. Napriek tomu, že notebook je primárne určený na kancelársku prácu, viete si na ňom bez problémov pozrieť film či zahrať hru. ASUS ExpertBook B9 OLED vám spoľahlivo poslúži v práci a spríjemní aj voľné chvíle.

gigabitový ethernetový adaptér

notebook  ASUS ExpertBook B9 OLED

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here