ASUS X512U - EF041T

Spoločnosť Asus prišla opäť s novinkou, tentokrát je to notebook VivoBook X512U. Šikovný notebook strednej triedy. V našej recenzii sa dozviete, v čom sú jeho silné a slabé stránky a čo vám môže ponúknuť.

Dizajn notebooku ASUS VivoBook 15

Sivé zafarbenie tela notebooku budí na prvý pohľad dojem, že sa jedná o hliníkovú konštrukciu. Ten sa však zmení hneď po tom, ako ho chytíte do ruky. Plastové telo je síce „len“ imitáciou hliníkového, ale je dostatočne pevné. Celkovo notebook VivoBook X512U  váži 1,6 kg, čo je jeho plusom a aj vďaka rozmerom 357 × 195 × 23 mm je jeho prenášanie bezproblémové.

ASUS X512U - EF041T

V strede otváracieho veka sa klasicky nachádza logo ASUS. Tento model dostal do vienka takzvaný „ErgoLift“.

To znamená, že pri otváraní veka sa spodná lišta displeja zasunie pod spodnú časť notebooku, a tým sa o trochu nadvihne zadná časť. Písanie sa tak stane príjemnejším a pohodlnejším. Prispieva to tiež k lepšiemu prúdeniu chladiaceho vzduchu.

Ak plánujete na notebooku pracovať, dôležitá pre vás bude klávesnica. Na tej sa píše príjemne. Je položená nižšie. Asus pri týchto notebookoch zakomponoval aj numerickú klávesnicu. Menším problémom tejto klávesnice je farba znakov. Pri horšom svetle nápisy splývajú s farbou klávesov a nedajú sa prečítať. Aj pri dobrých svetelných podmienkach sa nápisy čítajú ťažšie pri nahnutí notebooku. Tento problém by vyriešilo podsvietenie. Asus však túto funkciu do notebooku VivoBook X512U nepridal. Tlačidlo na zapnutie je umiestnené v pravom hornom rohu ako súčasť klávesnice.

ASUS X512U - EF041T

Ako to zvyčajne býva, touchpad je umiestnený pod klávesnicou. Je trochu menší, no na pohodlné používanie stačí. Tlačidlá nie sú oddelené a stlačiť sa dajú až do troch štvrtín plochy touchpadu. Povrch je plastový a nie sklenený, čo má za dôsledok, že gestá sa nepoužívajú tak plynulo, ako by sa očakávalo. Napríklad také scrollovanie dvoma prstami vám bez zásekov nepôjde.

Výbava portov je na dobrej úrovni. Na notebooku nájdete 3,5 mm Jack, USB 3.0, dva USB 2.0, HDMI, slot pre microSD a USB-C 3.1. Ak je notebook vypnutý, žiadny z portov vám vaše externé zariadenie nenabije. Rozhranie USB-C vám neumožní nabíjať či napájať, a taktiež nemá rozhranie Thunderbolt. Notebook má dva reproduktory zospodu. Hoci postačia, špičkovou kvalitou neprekvapia.

Displej

Displej notebooku VivoBook X512U je 16,5- palcový a má rozlíšenie FullHD. Na bežné používanie je to úplne postačujúce. Jas je dobrý, ale paleta farieb by potrebovala vylepšiť. Displej je matný, čo vo významnej miere eliminuje nepríjemné odlesky. Veľkým mínusom je však použitá technológia TN LCD. Problémom je totiž, že pri nahnutí displeja dochádza k zmene farieb. Z toho dôvodu je pre grafikov tento notebook nevhodný. Notebook VivoBook X512U má veľmi tenké orámovanie displeja. Na hornej lište sa nachádza kamera s 0,9 Mpx rozlíšením.

Batéria

ASUS X512U - EF041T

Ďalšie sklamanie prichádza vo forme batérie. Ak máte v pláne pracovať počas cestovania, určite si nezabudnite nabíjačku a dúfajte, že nájdete voľnú zásuvku. Batéria vydrží pri strednom jase 4 až 5 hodín. To však platí v prípade pozerania filmu alebo browsovanie na internete. Ak by ste chceli využívať náročnejšie programy, výdrž batérie sa výrazne skráti. Pri testovaní sme batériu nabili na 100 % a pracovali sme s notebookom v náročnejšom režime. Už po dvoch hodinách a  štyridsiatich minútach batéria notebooku klesla pod 20 %. Popri jednoduchej práci sme ho nabili z 15 %  späť na 100 % za niečo vyše 2 hodín.

Výkon

Notebook disponuje procesorom ôsmej generácie Intel Core i5. Dá sa krátkodobo pretaktovať až na 3,4 GHz. To však iba dovtedy, kým nedosiahne určitú teplotu. Grafická karta NVIDIA MX130 bola dobrým rozhodnutím,  čo sa týka pomeru cena/výkon. Chladiace ventilátory sú pri jednoduchých úkonoch tiché. Pri náročnejších programoch sa namáhajú o niečo viac a sú o poznanie hlučnejšie.

Notebook VivoBook X512U sme otestovali aj z hľadiska hrania. Konkrétne pri hre Counter-Strike: Global Offensive. Pri vysokých detailoch nám snímky za sekundu skákali medzi 30 a 20. Procesor táto hra moc nepotrápila, no CPU bolo vyťažené na 50 %. Z toho vyplýva, že nenáročnejšie hry si v rámci  oddychu zahráte, ale notebook na hranie určite nie je určený.

ASUS X512U - EF041T

Záver – notebook ASUS VivoBook X512U

Notebook VivoBook X512U má svoje plusy a mínusy. Začnime pozitívne. VivoBook X512U má oku lahodiaci dizajn v týchto farebných prevedeniach: transparentná strieborná, bridlicovo sivá, peacock blue a coral crush. Na klávesnici sa píše príjemne a touchpad je presný. Má veľkú výbavu portov a najmä disponuje výkonným procesorom. Mínusom sú nevýrazné nápisy na klávesnici, slabá výdrž batérie a displej TN. Rovnako medzi mínusy môžeme zaradiť v neposlednom rade jeho cenu, ktorá podľa nás nie je adekvátna jeho kvalitám, je výrazne vyššia. Veríme však, že i napriek uvedeným skutočnostiam si VivoBook X512U určite nájde okruh svojich priaznivcov.

Základné parametre
Typové označenie:
ASUS VivoBook X512UF-EJ041T 
Typ notebooku: Notebook
Určenie: Multimediálny
Farba: Strieborná
Procesor
Výrobca procesora: Intel
Procesor: Intel Core i5
Označenie procesora: i5-8250U
Displej
Uhlopriečka : 15,6 „
Panel: Matný
Pomer strán: 16:9
Max. rozlíšenie: 1920×1080 FHD
LED podsvietnie: Áno
3D podpora: Nie
Dotykové ovládanie: Nie
Grafická karta
Výrobca grafickej karty: NVIDIA
Typ grafickej karty: Diskrétna
Grafická karta: NVIDIA GeForce MX130
Pamäť grafickej karty : 2 GB
Pamäť
Pamäť : 8 GB
Typ pamäte: DDR4
Celkový počet pamäťových slotov: 1
Počet voľných pamäťových slotov: 0
Maximálne rozšírenie pamäte : 12 GB
Úložné zariadenia
Celkový úložný priestor: 1TB + 128 GB
Počet pevných diskov: 1
Typ pevného disku: HDD + SSD
Optická mechanika: Nie je
Operačný systém
Operačný systém: Windows 10 Home
Verzia operačného systému: 64bit
Klávesnica
Numerická klávesnica: Áno
Trackpoint: Nie
Podsvietená klávesnica: Nie
Lokalizácia klávesnice: SK/CZ
Komunikačné rozhrania
WiFi: 802.11 ac
Bluetooth: Áno
LAN (RJ-45): Nie je, 0
WiDi: Nie
Porty
USB 2.0: 1
USB 3.0: 2
VGA: 0
HDMI: 1
Dokovací konektor: Nie
FireWare: Nie
Thunderbolt: Nie
Line In: Nie
Line Out: Nie
Line In/Out (Combo Jack): Áno
Bezpečnosť
Kensington lock: Áno
Čítačka odtlačkov prstov: Nie
TPM modul: Nie
Výbava
Audio a reproduktory: Áno
Webkamera: Áno
Čítačka pamäťových kariet: Áno
Čítačka SmartCard: Nie
Batéria
Batéria (počet článkov): 2-článková
Obsah balenia
Taška: Nie
Myš: Nie
Pero/Stylus: Nie
Dokovacia stanica: Nie
Rozmery a hmotnosť
Rozmer – v : 25,8 mm
Rozmer – š : 382 mm
Rozmer – h : 256 mm
Hmotnosť : 1,6 kg
Prevedenie: Plast

Techvia.sk