ASUS Zenbook 14 OLED

Nový ASUS Zenbook so 14-palcovým OLED displejom je bezpochyby viac než len kvalitný pomocník, ktorý zaistí skvelý výkon, poskytne dotykový displej s nádherným rozlíšením a farbami, vylepšenú výdrž a určite poteší svojím elegantným vzhľadom.

Sofistikovanosť a elegancia. Tieto dve slová úplne stačia na opísanie krásneho dizajnu. Matný celokovový povrch je veľmi odolný a dostupný hneď v dvoch farbách, v klasickej Foggy Silver a tmavšej Ponder Blue, ktorú sme mali v redakcii k dispozícii v rámci nášho redakčného testu. Vďaka malým rozmerom notebooku si môžete užiť jeho bezprostrednú mobilitu a flexibilitu.

Jeho dĺžka je 31,24 cm, šírka 22,01 cm a hrúbka len 1,49 cm. Hmotnosť zariadenia je len 1,2 kg. Preto je ASUS Zenbook 14 OLED perfektný na cestovanie, pričom ho ocenia najmä užívatelia, ktorí potrebujú mať notebook vždy poruke. Spolu s notebookom a nabíjacím káblom sa v balení nachádza aj prenosné puzdro na prenášanie.

Lesklý dotykový 14-palcový, 3K Lumina OLED displej ponúka nielen perfektné rozlíšenie 2880 x 1800 px, ale taktiež poskytuje až o 70 % menej škodlivého modrého svetla vďaka SGS Eye Care displeju s TÜV Rheinland certifikáciou. Celkový pomer strán je 16:10, čas odozvy 0,2 ms a obnovovacia frekvencia 120 Hz so silou 400-600 nitov. Displeje ASUS Lumina OLED sú presnejšie, prispôsobivejšie a spoľahlivejšie ako iné displeje OLED. Vychutnáte si najlepší možný vizuálny zážitok spolu s adaptívnymi službami, ako je prispôsobenie farieb, úspora energie a ostrejšie prehrávanie videa.  Okrem toho vo vrchnej časti monitora sa nachádza  FHD kamera s IR funkciou na podporu Windows Hello s uzávierkou súkromia.

Farby sú jasné a obraz ostrý, avšak lesklý povrch je náchylný na zachytávanie nečistôt ako je prach či odtlačky prstov. S dotykovým displejom sa pracuje veľmi dobre, povrch displeja je veľmi príjemný na dotyk a prsty po ňom ľahko kĺžu. Prechody a animácie sú plynulé a bez problémov a na dotyk reaguje okamžite. Taktiež má monitor ohýbateľnú funkciu a je schopný nakloniť sa až do 180 stupňov.

Výkon notebooku je viac než dostačujúci a určite sa radí medzi tie lepšie vo sfére kancelárskych notebookov. Stará sa oň totiž procesor Intel® Core™ Ultra 5 125H 1,2 GHz s 18 MB vyrovnávacej pamäte, až 4,5 GHz, 14 jadier, 18 vlákien a neurónový procesor  Intel® AI Boost NPU. Ide o AI engine, ktorý bezproblémovo poskytuje obohatenú spoluprácu, zvýšenú produktivitu prostredníctvom miestnych asistentov AI, Intel® AI Boost NPU. Taktiež je k dispozícii verzia s procesorom Intel® Core™ Ultra 7 155H 1,4 GHz, s 24 MB vyrovnávacej pamäte, až 4,8 GHz, 16 jadier, 22 vlákien. Čo sa týka operačného systému, tak ide štandardne o Windows 11 Home, pričom výrobca uvádza, že pri používaní staršieho operačného systému môže dôjsť k problémom vzhľadom na to, že bol testovaný len na kompatibilitu s Windows 11. Ďalej o zabezpečenie je postarané vďaka už predinštalovanému Windows  Trusted Platform Module (TPM) 2.0, ktorý chráni hardvér počítača pomocou interne uložených chránených šifrovacích kľúčov. Počítač je chránený predinštalovaným programom Antivírus McAfee®.

Úložisko tvorí 16 GB RAM s úložiskom 512 GB a vylepšená verzia  má k dispozícii 32 GB RAM a 1 TB úložného priestoru. ASUS Zenbook 14 OLED je primárne určený na kancelárske účely, avšak nerobí mu problém poradiť si s ľahkou grafickou úpravou či s hraním jednoduchších hier. Grafická karta Intel® Arc™ iGPU so vstavanou grafickou akceleráciou a hardvérom na sledovanie lúčov umožňuje poskytnúť pohlcujúce vizuálne prvky, vysoký výkon a robustné možnosti tvorby obsahu.

notebook ASUS Zenbook 14 OLED

Veľkým plusom zariadenia ASUS Zenbook 14 OLED je vylepšená 75Wh batéria s predĺženou výdržou. Vďaka tomu má celodennú výdrž, ktorú oceníte ešte viac pri cestovaní. Batériu si ľahko nabijete s USB-C Easy Charge. Ochranu batérie zaistíte pomocou prispôsobiteľných možností prostredníctvom MyASUS Battery Health Management. Táto funkcia upravuje správanie pri nabíjaní a udržiava batériu na zdravých 80% nabití, kým nebudete pripravení ju použiť na plnú kapacitu.

notebook ASUS Zenbook 14 OLED

O krištáľovo čistý zvuk sa starajú vstavané superlineárne herman/kardon reproduktory, s funkciou Dolby ATMOS, inteligentný zosilňovač a ASUS Audio Booster. Zvuk je skutočne kvalitný a výkonný, nesklame vás ani pri počúvaní hudby či sledovaní obľúbených filmov a seriálov. Rovnako tak oceníte aj vstavaný mikrofón, ktorý zachytí každý tón vášho hlasu.

 Zenbook 14 OLED

Pohodlná a tichá podsvietená klávesnica Chiclet s technológiou Quiet Keyboard s 1,4mm zdvihom klávesov eliminuje rušivé zvuky klávesnice, čím vám pomôže pri maximálnom sústredení na vašu prácu a zároveň nebudete zvukmi  vyrušovať vašich kolegov či blízkych.

klávesnica Zenbook 14 OLED

Rovnako nesmieme zabudnúť na  Touchpad s podporou Numberpad. Tú si ľahko, podobne ako pri iných, zapnete v pravom hornom rohu Touchpadu. Ten je rovnako ako klávesnica podsvietený. Rozdiel spočíva len v tom, že Touchpad je podsvietený na modro a klávesnica svieti na bielo, pričom disponuje hneď troma režimami, ktoré viete ľahko ovládať tlačidlom na ovládanie podsvietenia.

Touchpad Zenbook 14 OLED

Notebook poskytuje  všetky bežné konektíva ako: jeden USB 3.2 Gen 1 Type-A, dva Thunderbolt™ 4 podporujúce zobrazovanie a napájanie, jeden HDMI 2.1 TMDS a 3,5 mm kombinovaný zvukový konektor. Čiže ponúka všetko, čo bežný užívateľ potrebuje. Taktiež   má vstavaný Bluetooth® 5.3 Wireless Card, pričom verzia sa môže meniť v závislosti od verzie OS.

ASUS Zenbook 14 OLED

Záver

ASUS Zenbook 14 OLED je šikovný spoločník vhodný do práce, školy či na bežné domáce využívanie. Jeho elegantný a štýlový dizajn vám spríjemní každý deň. Zhodli sme sa na tom, že zariadenie je pomerne výkonné, ľahké a ultraprenosné s presvedčivým a reálnym obrazom. Cena sa pohybuje okolo 1 368,99 eur. Hoci sa jedná o drahší notebook, jeho cena je adekvátna výbave a kúpu neoľutuje ako študent, tak ani podnikateľ.

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here