ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

Ako už názov notebooku napovedá, jedná sa o vskutku profesionálny všestranný notebook. Je to ZenBook Pro Duo s parametrami, ktoré dosahujú najvyššie súčasné hodnoty. V tejto recenzii sa budeme venovať najmä jeho hlavnej obrazovke.

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

Dizajn

Na prvý pohľad ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED pripomína klasický ZenBook, ale pri bližšom skúmaní sa objavujú niektoré odlišnosti v podobe vylepšení, ktoré sme v redakcii ocenili.

ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

Keď notebook používateľ otvára, vďaka pántom sa dvíha a spodná obrazovka sa podvihne tiež. Takýto mierny posun vylepšil celkovú ergonómiu, čo ocenia všetci pri dlhšej práci s notebookom. Tento systém otvoril „útroby“ pre lepšie chladenie a  objavil sa aj veľký priestor na reproduktory Harman / Kardon.

Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

Klávesnica vyplnila všetok ostatný priestor, pričom touchpad ostal malý. Väčší ani nie je potrebný, obidve obrazovky sú dotykové. Nad hlavnou obrazovkou je umiestnená aj webkamera a stereo mikrofón.

web kamera ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED

Napravo a naľavo sú základné konektory a výduchy horúceho vzduchu. Zozadu nebolo možné umiestniť nič z hľadiska stavby notebooku.

Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

Hmotnosť notebooku 2,41 kg
Hmotnosť notebooku s podložkou a nabíjačkou 3,18 kg
Rozmery 360 x 249 x 25 mm
Výška otvoreného notebooku 250 mm
Farba Celestine blue – Jemne modrá

Obrazovka

displej ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLEDNajvýraznejším prvkom tohto modelu je obrazovka., najmä vďaka jej parametrom a funkcionalite.

Poznáte tie profesionálne televízory od spoločnosti Samsung s úžasným zobrazením farieb a najmä čiernou? Tak takouto obrazovkou upravenou pre počítače disponuje práve tento notebook. Ak položíte ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED s klasickým iným notebookom vedľa seba, ste v rozpakoch, prečo obraz na tom druhom je taký „šedý a nekontrastný“. V jednoduchosti tento notebook ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED vytvoril nový štandard profesionálnej obrazovky pre grafikov, ako aj ostatných, ktorí ocenia vernosť a veľký gamut farieb.

Gamut, teda dynamický rozsah farieb, je v tomto prípade ďaleko za hranicami režimu sRGB, ktorý sa používa na weboch či telefónoch. To znamená, že na tomto notebooku môžete pozorovať ďaleko viac odtieňov, napríklad zelenej farby, ako je tomu na iných obrazovkách. Zo spomínaného sRGB je to až 133%, takže v režime DCI-P3 je to 100%. Grafikov poteší aj validácia, teda štandardizovanie farieb – PANTONE Validated.

Zavedením OLED technológie namiesto LCD bolo možné redukovať modrú farbu, ktorá unavuje oči. Výrobca uvádza, že je to až o 70%.

displej Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

Ak chcete šetriť energiu či oči, tak si pri práci prirodzene znižujete jas. Pri klasických LCD obrazovkách postupným znižovaním jasu strácate detaily. Keďže OLED technológia má čiernu farbu vyriešenú fyzickým vypnutím daného pixelu, takzvaná maximálna čierna je oveľa „viac čierna“ ako pri LCD. To nepriamo znamená, že aj pri veľmi nízkom nastavení jasu nestrácate detaily z obrazovky. Pri rovnakom nastavení svietivosti, teda nitov, je obraz na OLED displeji krajší.

Tento displej má takzvanú pravú čiernu, ktorú výrobca označuje ako „true black“. To v parametroch znamená, že kontrastný pomer je až 1000000:1 a maximálna čierna má iba 0,0005 nitov.

OLED technológia nepriamo so sebou priniesla aj rýchlu odozvu obrazovky. Už 3 milisekundy sa považujú za okamžitú odozvu, avšak táto obrazovka dosahuje až 0,2 milisekúnd. To nepriamo opäť vylepší obraz v pohybe a zbaví rozmazania.

Bežne sa stáva, že niektoré pixely sa takzvane vypália, takže stratí sa ich zobrazovacia presnosť. Tento notebook také pixely vie detegovať a napraviť.

test

Hlavná obrazovka

Rozlíšenie 3840 x 2160 pixelov = 4K
Pomer strán 16:9
Uhlopriečka 15,7”
Validácie PANTONE Validated, TÜV Rheinland, SGS, VESA Certified
Aktívne pero Áno – stylus
Počet stupňov prítlaku pera 4096
Dotykovosť Áno
Povrchové úprava Antireflexný
Typ displeja OLED UHD GL TP WV
Režim farieb 133% RGB
100% DCI-P3
Svietivosť 500 nitov
Svietivosť čiernej 0,0005 nitov
Kontrast 1 000 000:1

nvidia

Spodná obrazovka

Rozlíšenie 3840 x 1080 pixelov
Pomer strán 32:9
Typ displeja LCD
Dotykovosť Áno

Spodná obrazovka má množstvo funkcií v ľavom bočnom paneli. Pri prvom spustení vás systém prevedie a ukáže vám všetky funkcie, ktoré je možné využívať.

Touchpad a klávesnica

Klávesnica je iná ako na notebookoch s jednou obrazovkou, preto je na ňu potrebný určitý čas, aby ste si zvykli. Avšak tlačidlá sa stláčajú dobre, ale touchpad je naozaj malý. Je tam iba pre prípad, kde je nutné využiť kurzor a nemáte k dispozícii počítačovú myš.

touchpad Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

Ak podržíte pravý horný roh touchpadu, rozsvieti sa numerická klávesnica. Výborné na nej oproti predchodcom je, že hýbať kurzorom je možné aj v režime klávesnice. To môže v niektorých prípadoch ušetriť množstvo času.

Podsvietenie klávesnice Chladná biela
Touchpad Áno – nevýrazný na pravej strane
Stupne svietivosti 3
Numerická časť Áno – v touchpade
Jazyk klávesnice SK + CZ

Fungujú tiež klávesové skratky s tlačidlom Fn a nad touchpadom sú doplnkové tlačidlá na ovládanie klávesnice a obrazovky.

klávesnica Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

Konektivita

Konektivita je síce o niečo slabšia, ako na iných notebookoch, avšak konektory sú z rady najmodernejších generácií. S pomocou dvoch USB-C je možné napájať najmenej ešte dva externé 4K monitory, čo opäť rozširuje celkovú funkcionalitu. Takže tieto konektory môžu prenášať rýchlosti, ktorých potenciál bežne ani nevyužijete.

Thunderbolt 3 USB-C 2x
USB 3.2 1x
HDMI 1.4 1x
Zvuk 1x Kombinovaný 3,5 mm audio jack
Bezdrôtové pripojenia Wi-fi 6 (Ultrafast 2,4 Gbps 802.11ax) a Bluetooth
Napájanie DC-IN

Súčasťou sú aj dve diódy signalizujúce stav akumulátora.

Hardvér

Zaujímavosťou notebooku ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED je, že už priamo od výrobcu je operačný systém Windows dodávaný v tmavom režime. Výsledky výkonu sú podľa očakávaní  veľmi dobré.

Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

Operačný systém Windows 10 Home – 64 bit
Operačná pamäť RAM DDR4 32 GB
Procesor CPU Intel Core 10gen i9-10980HK/BGA @ 3.10 GHz
Počet jadier 8 jadier
Grafická karta GPU Integrovaná – Intel UHD Graphic (Comet lake-H GT2)
Hlavná – NVIDIA GeForce RTX 3070 Laptop GPU
Pevná pamäť 1 TB
Typ pamäťového úložiska SSD PCIEG3

Redakčný test – Cinebench R15

GPU max 123,13 FPS
GPU mix 60,14 FPS
CPU max 1683 cb
CPU min 618 cb
Shadow of the Tomb Raider benchmark 7809 frames, 50 FPS

Chladenie je vyriešené dvomi veľkými ventilátormi. V testoch pri najvyššom výkone sa ventilátory rýchlo roztočili počas rendrovania a zároveň stíhali dostatočne chladiť, čo je prvoradé. Ani po dlhšom čase s najvyšším výkonom nebol notebook zahriaty.

cpu gpu

Notebook ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED bol vytvorený predovšetkým pre grafikov, ale benefity z technológie OLED sa dajú čerpať aj v iných profesiách či pri zábave.

Batéria

Najväčšou výhodou akumulátora v tomto notebooku je jeho sila. Dokáže veľmi dobre zásobovať energiou programy, keď je to potrebné. Preto ho odporúčame aj tým, ktorí potrebujú vysoký výkon aj bez prístupu k elektrickej sieti.

Kapacita 92 Wh
Počet článkov 8 článkov
Nabíjací konektor DC-IN

nabíjačka Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

Audio

Zvuk z notebooku je výborný. Všetky frekvencie sú obsiahnuté v dostatočnej kvalite. Pri pozeraní filmu sa zvuk dokonca niekedy podobá zvuku v slúchadlách. Reproduktory pochádzajú od spoločnosti Harman / Kardon a súčasťou vybavenia je aj kombinovaný audio 3,5 mm jack.

audio Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

Doplnky

V krabici je pribalený stylus, teda aktívne pero so 4096 stupňami prítlaku. Rovnako v balení nájdete batérie ako aj veľký látkový obal, ktorý perfektne sedí a chráni notebook pred poškodením. Súčasťou je aj stojan, ktorý sa dá prilepiť zospodu notebooku a v prípade potreby sa celý notebook ešte viac nakloní na používateľa.

obal Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

Záver

Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

Technológia OLED nás v redakcii neskutočne príjemne prekvapila a úprimne povedané sme nečakali, že nepriamo z toho vyplýva až toľko zobrazovacích benefitov. ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED – UX582LR môžeme označiť za číslo jedna vo všestrannosti a kvalite zobrazovania. Výkon je v tomto prípade už samozrejmosťou a s prehľadom utiahne všetky bežné počítačové procesy. Funkcionalitu ešte rozširuje aj prítomnosť druhej obrazovky. ASUS ZenBook Pro Duo 15 OLED – UX582LR nájde  uplatnenie nielen v oblasti grafiky, ale ako sme už spomínali, oceníte ho aj v mnohých iných profesiách a dopraje vám úžasný zážitok pri hraní hier či pozeraní filmov.

Asus Zenbook Pro Duo UX582LR

techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here