Lenovo Ducati 5

Lenovo nedávno predstavilo výborný dizajnový kúsok Ducati 5 – limitovanú edíciu notebooku. Pozrieme na naň bližšie, čo môže ponúknuť  a čím prekvapí.

Lenovo Ducati 5

Limitovaná edícia Ducati

Dizajn notebooku Lenovo Ducati 5 sa inšpiroval športovým svetom motoriek. Z vrchnej strany sú charakteristické červené pásy s nápisom DUCATI CORSE na povrchu s už známou šedou farbou Mineral Grey, ktorá dominuje celému zariadeniu.

Verzia Lenovo Ducati 5 je limitovaná na 10 000 kusov, vďaka čomu neostane bez povšimnutia. Na zadnej strane pod špeciálne dierovaným nasávaním nájdeme zaujímavosť: poradové číslo notebooku v rámci edície. Napríklad my v redakcii sme mali šťastie si vyskúšať n° 00088/10000.

Lenovo Ducati 5

Aby sme neostali iba pri estetickej stránke tejto edície, Ducati má k dispozícii tzv. Premium Care. To znamená, že v cene máte počiatočné nastavenie notebooku servisným pracovníkom, takže vám ho nastaví a vyladí podľa vašich predstáv. Taktiež počas troch rokov máte garantovanú technickú pomoc a raz ročne vám pracovník pomôže spraviť servisné veci, aby ste na to nemuseli myslieť a učiť sa zložité postupy pri údržbe zariadenia.

Dizajn

Lenovo Ducati 5

Okrem už spomínaného dizajnu inšpirovaného Ducati, notebook disponuje maximálne veľkou obrazovkou, nad ktorou je kamera s „private shutter“ s bielou kontrolnou LED diódou. Private shutter je mechanická zábrana webkamery, aby ste sa cítili o niečo bezpečnejšie. Po stranách sú stereo mikrofóny. Nižšie, na pántoch, vidno dizajnové prvky Ducati, pod ktorými sú vetráky zabezpečujúce chladenie. Notebook sa vďaka nim neprehrieva ani pri náročnejších hrách.

Lenovo Ducati 5

Nad klávesnicou je opäť nápis DUCATI CORSE a napravo je decentne a prakticky umiestnené tlačidlo on/off. Toto tlačidlo je zároveň aj čítačkou odtlačkov prstov. Funguje rýchlo a presne, čo sme spočiatku neočakávali, keďže jej veľkosť je minimálna, avšak nás príjemne prekvapila. Taktiež má signalizačnú diódu z pravej strany.

Lenovo Ducati 5

Po stranách klávesnice sa nachádzajú stereo reproduktory. Pod klávesnicou, mierne naľavo má svoje miesto touchpad. Okrem toho je vidieť QR kód na eSupport podporu, označenie procesoru Intel a opäť logo LENOVO  Ducati v červenej farbe.

Na oboch stranách notebooku je skvelá výbava konektorov, ktoré vám dobre poslúžia.

Obrazovka

Displej je štandardný FullHD, teda s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov. Má uhlopriečku 14“, technológiu IPS a svietivosť až 300 nitov, čo výborne pomáha, ak pracujete v príliš jasnom prostredí ako napríklad terasa či balkón počas slnečného dňa. Nanešťastie má najvyššiu obnovovaciu frekvenciu iba 60 Hz, takže pre nás 50 Hz.

Lenovo Ducati 5

Nad obrazovkou je webkamera s mechanickou zábranou, ktorá slúži aj ako ochrana pred znečistením. Kamera má iba 1MB HD 720p, čo však na video hovory bohato stačí.

Touchpad

Lenovo Ducati 5Touchpad je veľmi decentný, nevzbudzuje pozornosť, avšak je dostatočne citlivý, s dvoma skrytými mechanickými tlačidlami. Počas testov sme narazili na rôzne vychytávky touchpadu, medzi ktoré patrí aj plynulé posúvanie myši do strán, a to posunutím touchpadu až na okraj – tým sa automaticky spustí plynulý presun.

Klávesnica

Lenovo Ducati 5Klávesnica je známa už z predchádzajúcich verzií ThinkBook, čo znamená, že je pohodlná, s charakteristickými zaobleniami a tou správnou tvrdosťou dotláčania jednotlivých klávesov. Na škodu je absencia numerickej časti, avšak pri 14 palcových obrazovkách je to bežné.

Tlačidlá sú klasicky podsvietené na studenú bielu farbu. Väčšie tlačidlá sú nerovnomerne podsvietené, čo však nie je zásadný problém. Príjemné sú funkcie v kombinácii Fn + F1 až F12. Okrem klasických, ako je úprava intenzity zvuku, jas a prepínanie medzi obrazovkami, majú aj funkcie ako sú kalkulačka, Lenovo Vantage a výstrižok obrazovky.

Lenovo Ducati 5

Lenovo Vantage je aplikácia, ktorá vám zjednoduší život, a vďaka ktorej si jednoducho môžete aktualizovať ovládače, zobraziť stav systému a poradí vám taktiež so zabezpečením notebooku. Tým váš notebook udržuje neustále v špičkovom stave.

Konektivita

Po stranách Lenovo Ducati 5 je ideálna výbava konektorov, vďaka ktorým je notebook zase o kúsok lepší od iných. Na ľavej strane sa nachádza konektor USB typu C, ktorý súčasne slúži aj na nabíjanie zariadenia. USB-C je 3.2 generácie. Vedľa neho, okrem signalizačnej diódy, sa nachádza HDMI, 3,5 mm kombinovaný audio jack a ďalšie dve signalizačné diódy pre jack a aktivitu notebooku. Z pravej strany sú dva veľmi rýchle klasické USB 3.2 prvej generácie a čítačka SD kariet.

Dobrou správou je, že notebook takmer predbieha dobu vďaka Wi-Fi 6  (802.11 ax 2×2) a Bluetooth 5.1, čo sú technológie so vskutku veľkým potenciálom.

Lenovo Ducati 5

Hardvér

Aj keď tento notebook nebol primárne vytvorený na to, aby bol obzvlášť výkonný,  nie je to oblasť, ktorá by zaostávala. Dajú sa na ňom rozbehnúť aj náročnejšie aplikácie, programy a hry. V benchmarku Cinebench R15 od Maxonu nám FPS vyskočilo aj na hodnoty viac ako 50, čo je chválitebné na 14-palcový notebook.

Aplikácie a dáta je možné ukladať na 1 TB PCIe SSD úložisko. Pamäť RAM má 8 GB, čo znamená, že je to priemerná veľkosť dočasného úložiska. Pre predstavu, na strih videa v Adobe Premiere Pro je doporučené mať aspoň 16 GB pamäte, ale na Adobe Photoshop a Illustrator to vo väčšine prípadov stačí.

O plynulý chod Windows 10 Home 64bit sa stará nový výkonný procesor Intel Core i5-1035G1 s integrovanou grafickou kartou Intel UHD Graphics G1.

Batéria

Lenovo Ducati 5Akumulátor je trojčlánkový a notebook Lenovo Ducati 5 tak dokáže fungovať pri šetrnom používaní cca 12 hodín. Avšak pri takom výkone procesora či pri používaní náročnejších programov sa životnosť akumulátora výrazne skracuje, takže toto číslo je veľmi individuálne.

šetrenie batérie
šetrenie batérie

Veľkou výhodou je jeho nabíjanie. Vďaka všestrannosti USB-C je možné nabíjať cez tento konektor notebook, prenášať dáta a to obojstranne, napríklad s mobilom. Pri cestovaní sa môže použiť ako powerbanka, a tak si môžete nabiť váš telefón priamo cez tento konektor. Pri cestovaní mnohí ocenia jeho nízku váhu 1,58 kg s rozmermi 19,1 x 321,7 x 211,8 milimetrov. Aj na to Lenovo myslelo, a tak k Lenovo Ducati 5 pri kúpe dostanete veľmi praktický prešívaný kožený obal, ktorý má taktiež dizajnové prvky Ducati a náznak talianskej vlajky. Obsahuje dve priehradky, do ktorých sa zmestí notebook a obal sa uzavrie pomocou dvoch magnetov.

Audio

Lenovo Ducati 5Po stranách klávesnice sú reproduktory, umiestnené tak, aby pri prehrávaní zvuku zbytočne nerezonovali o podklad, napríklad stôl. Keďže táto pozícia má aj svoje temnejšie stánky, čo sa týka plnosti zvukového spektra, Lenovo na to myslelo a audio podporuje Dolby Audio Equalizer. Vďaka tomu si intenzitu jednotlivých frekvencií môžete nastaviť cez prednastavenia, alebo ak máte dobrý sluch, tak manuálne.

Záver

Lenovo Ducati 5

Notebook Lenovo Ducati 5 sa nám v redakcii od začiatku zapáčil a zaujal nielen svojím netradičným vzhľadom, ale aj svojím všestranným využitím. Okrem skvelého dizajnu, výkonu, bohatej výbave portov, pohodlnej klávesnice na majiteľa čakajú bonusy ako nadštandardná technická podpora či kožený cestovný obal. Notebook Lenovo Ducati 5 vďaka tomu,  že je jeho množstvo v predaji limitované, má o niečo vyššiu cenu, ale myslíme si, že spolupráca spoločností Lenovo a Ducati priniesla svoje ovocie v podobe zariadenia, ktoré si zaslúži  pozornosť okolia a zároveň dobre poslúži. Za redakciu techvia.sk odporúčame.

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here