ROG Zephyrus GA401IU-HE021T

Nenápadne vyzerajúci nový ROG Zephyrus s označením GA401IU-HE021T je ten pravý notebook na prácu aj zábavu. Napriek jeho minimálnym rozmerom sa v ňom ukrývajú veľmi silné komponenty, o ktorých sa dozviete nižšie.

notebook ROG Zephyrus GA401IU-HE021T

Dizajn

Dizajnovo ROG Zephyrus GA401IU-HE021T je skôr elegantný než výstredný, a tak sa rovnako dobre hodí ako na hranie, tak i do práce. Z vrchnej strany vidíme bielu plochu a polovica je bodkovaná (delené diagonálne). Na testovaní v redakcii sme mali k dispozícii Moonlight White verziu (mesačné svetlo). V rohu sa nachádza logo ROG a nápis Republic of Gamers EST. 2006. Taktiež je možné vidieť elegantné vetráky chladenia a nápis ZEPHYRUS, ktorý je na zadnej strane. Po bokoch je výbava konektorov. Na spodnej strane je umiestnených viacero výduchov chladenia, štítok s označeniami a basové reproduktory.

Po otvorení ROG Zephyrus GA401IU-HE021T si hneď všimneme veľkú 14-palcovú obrazovku bez prednej webkamery, ktorá sa už nezmestila kvôli maximálnej veľkosti obrazovky. Pod displejom je opäť nápis ROG ZEPHYRUS. V spodnej časti má svoje miesto klávesnica bez numerickej časti. Nad klávesnicou je umiestnená štvorica tlačidiel: plus a mínus intenzity zvuku, umlčanie zvuku a tlačidlo ROG. Rovnako sa tu nachádzajú aj tri diódy na signalizáciu aktivity notebooku a stavu batérie. Na pravej strane vidíme tlačidlo on/off. Pod klávesnicou je približne v strede touchpad bez viditeľného pravého a ľavého tlačidla. Po bokoch sú reproduktory na stredy a výšky.

Pri otváraní je veľmi praktické, ale aj vizuálne efektné podvihnutie celého notebooku obrazovkou. Klávesnica je teda mierne šikmo, takže sa na nej lepšie píše.

notebook ROG Zephyrus GA401IU-HE021T

Displej

Displej má uhlopriečku 14“ (35,56 centimetra) s klasickým rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, teda FullHD. Displej je IPS panel a má frekvenciu až 120 Hz, takže hráči si prídu na svoje. Je vo farebnom režime s RGB s evidovanou certifikáciou Pantone Validated.

Klávesnica

Klávesnica je veľmi pohodlná, klávesy sa príjemne stláčajú. Niektoré klávesy sú prispôsobené pre hráčov, ako napríklad medzerník. Aby sa predišlo nechcenému vyrušovaniu počas hrania, je možné zamknúť tlačidlo Windows.

klávesnica notebook ROG Zephyrus GA401IU-HE021T

Hoci je osvetlenie dostatočné, svieti len na jednu farbu – chladnú modrú. Osvetlenie je taktiež nerovnomerné. Napríklad na medzerníku je osvetlenie minimálne. Dá sa regulovať pomocou tlačidla Fn a šípka hore a dole. Fn má taktiež veľké využitie s kombináciou F1 až F12 tlačidlami.

Tlačidlo ROG Armour Crate je pre pohodlnejšie, rýchlejšie a presnejšie hranie. V menu si dokáže hráč nastaviť okrem výkonu, záznamu videa aj rôzne skratky. Nájdete tu aj podrobné dáta o aktivite vášho zariadenia.

Touchpad

touchpad notebook ROG Zephyrus GA401IU-HE021T

Na prvý pohľad je touchpad nevýrazný, splýva s notebookom, avšak je veľmi citlivý. Nevýhodou je jeho veľkosť, ale je to maximum, čo sa môže zmestiť do takéhoto typu notebooku. Taktiež, pravé a ľavé tlačidlá sú skryté. Smerom hore sa na ne musí silnejšie tlačiť, takže už skoro hore sú takmer nepoužiteľné. Touchpad je umiestnený v strede.

Zvuk

Audio v ROG Zephyrus GA401IU-HE021Tje riešené zaujímavo. Z oboch strán zospodu sa nachádzajú basové reproduktory. Po oboch stranách zvrchu sú reproduktory na stredné a vysoké tóny. To znamená, že reproduktory hrajú celkom dobre a ani nevadí, keď notebook je položený na paplóne, lebo basy slúžia iba na výplň zvuku.

notebook ROG Zephyrus GA401IU-HE021T

Stereo mikrofóny sa nachádzajú nad obrazovkou ako dva malé otvory. Nahrávať zvuk alebo komunikovať so spoluhráčmi počas hrania môžete pomocou kombinovaného 3,5 milimetrového jacku, ktorý sa nachádza na ľavej strane.

V notebooku sa nachádza inteligentný zosilňovač s pomocou Dolby Atmos, a tak pri hraní zvuk znie skoro rovnako ako v skutočnosti.

Konektivita

Pripojiť sa môžete pomocou dvoch USB 3.2, dvoch USB-C, HDMI 2.0 a jedného portu kombinovaného 3,5 mm jacku. Na sieťovú komunikáciu sa dá pripojiť pomocou Wi-Fi ax a Bluetooth. Je škoda, že sa nenašlo miesto pre čítačku SD kariet a optickú mechaniku, ktoré by sme vcelku uvítali.

Batéria

Napájanie ROG Zephyrus GA401IU-HE021T je zabezpečené pomocou štvorčlánkovej 76 Wh batérie (akumulátor). Na svoj výkon má notebook úctyhodnú výdrž. Video na úspornom režime môžete pozerať viac ako 10 hodín. A pri bežnej práci s plným výkonom dokáže notebook fungovať od plného nabitia až 5 hodín.

Hardvér

V ROG Zephyrus GA401IU-HE021T sa nachádza procesor AMD Ryzen 7 4800HS s frekvenciou 2,9 GHz a pri turbobooste až 4,2 GHz. Procesor je 8-jadrový so 16 vláknami. Pri benchmarku obstál veľmi dobre, ale ešte lepšie obstála samostatná grafická karta, ktorá sa vyšplhala až na 94,33 FPS v Cinebench R15 od Maxonu. GPU je GeForce GTX 1660Ti – 6GB GDDR6. V hre CS:GO na vysokých detailoch sa FPS pohybovali okolo 200 a pri nízkej kvalite detailov okolo 250.

AMD notebook ROG Zephyrus GA401IU-HE021T

Dočasná pamäť RAM je typu DDR4 s veľkosťou 16 GB – zložená z dvoch 8 GB RAM. Ukladať hry a vašu prácu môžete na SSD PCIe disk s veľkosťou 1 TB.

Celkovo ROG Zephyrus GA401IU-HE021Tváži len 1,60 kg a jeho rozmery sú 324 × 220 × 17,9 mm. Notebook beží na operačnom systéme Windows 10 Home.

Nevýhodou môže byť chladenie, ktoré je počuť neustále, aj keď na ňom nerobíte nič náročné. Na druhej strane, chladenie je veľmi efektné a aj pri veľkej záťaži sa nestane, že by sa ROG Zephyrus GA401IU-HE021T neprimerane prehrieval, takže je účinné.

Zhodnotenie

ROG Zephyrus GA401IU-HE021T je nenápadný herný notebook, avšak využiteľný vo viacerých smeroch. Za ponúkanú cenu je to veľmi dobrý stroj na hry, strih videa, úpravu fotografií, ale aj bežnú kancelársku prácu. Nevýhodou je zvláštne nerovnomerné podsvietenie klávesov, absencia webkamery, čítačky SD kariet či optickej mechaniky. Naopak, jeho silnou stránkou je kvalitný displej, výborné ozvučenie, silná batéria, výborné hardvérové parametre so skvelou grafickou kartou či účinné chladenie.  Ak hľadáte šikovný notebook na voľný čas i na prácu, ROG Zephyrus GA401IU-HE021T vám dobre poslúži.

Techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here