recenzia Asus FX504GM

Do redakcii nám prišiel  jeden z nových herných notebookov. Asus FX504GM je ľahké a prenosné zariadenie, ktoré okrem svojej nízkej váhe môže ponúknuť aj vysoký výkon a zaujímavý dizajn.  Čo všetko má v sebe tento herný notebook sa môžete dočítať o pár riadkov nižšie.

Dizajn – vyzerá elegantne už na prvý pohľad

recenzia Asus FX504GM recenzia Asus FX504GM Notebook sa skladá z plastových komponentov, čo zaručuje jeho prekvapivo ľahkú váhu. Jeho hmotnosť je veľmi veľkou výhodou najmä pri cestovaní. O tomto zariadení sme skoro ani nevedeli, že sme si ho niekam zobrali. Jeho váha bola totiž porovnateľná s malými a kompaktnými pracovnými notebookmi, ktoré nevážia taktiež skoro nič. Avšak plastové telo testovaného zariadenia Asus FX504GM je zároveň aj nevýhodou. Zadná plastová časť displeja sa pri jemnom tlaku prehýba, čo by mohlo v konečnom dôsledku poškodiť displej.

Displej – ostrý obraz za každého svetla

recenzia Asus FX504GM

Zariadenie disponuje 120Hz Full HD matným displejom s rozmermi 15,6 palcov.  Obrazovka nás veľmi milo prekvapila najmä kvalitou obrazu a živými farbami. Pri hraní hier sme vďaka ostrosti obrazovky dokázali vidieť každý detail aj v tmavých miestach hry. Okrem týchto pozitív sme boli taktiež potešení schopnosťou displeja zobraziť až 120 snímok, čo ešte viac spríjemnilo herný zážitok. Matný displej bol taktiež veľkou výhodou, najmä pri používaní zariadenia pri slnečnom dni, kedy sa nám obrazovka neleskla a notebook sme mohli používať bez akýchkoľvek nepríjemných obmedzení.  Maximálny jas obrazovky bol viac ako postačujúci nehľadiac na aktuálne počasie.

Touchpad, klávesnica a podsvietenie – jednoduchá a trváca

Klávesnica a touchpad notebooku Asus FX504GM sú ladené do červena. Klávesnica svietila jasným svetlom počas noci, no pri slnečnom dni sme skôr videli červené klávesy ako podsvietenie. Pri podsvietení nie je možnosť zvoliť si inú farbu, čo je jemným estetickým nedostatkom. Odozva klávesnice bola nadpriemerne dobrá, najmä vďaka jemne zakriveným klávesom. Spoločnosť Asus uvádza, že pri ich stlačení je odozva rýchlejšia ako u klasických klávesníc. Aj keď sme rýchlosť odozvy nemerali, zdala sa nám byť lepšia ako u predošlých zariadení. Vďaka veľmi dobre navrhnutému rozloženiu klávesov na klávesnici sme dokázali dočiahnuť aj na vzdialenejšie klávesy a písanie správ a textov bolo veľmi rýchle a presné. Spoločnosť Asus sa nechala inšpirovať stolnými počítačmi a práve aj z tohto dôvodu dokážu klávesy vydržať až neuveriteľných 20 miliónov úderov. Pri touchpade sme boli tiež milo prekvapení ľahkosťou ovládania. Naše požiadavky dokázal spracovať veľmi dobre a takmer neomylne.

Výkon zariadenia Asus FX504GM – ľahká váha a v nej výborný výkon

recenzia Asus FX504GM

recenzia Asus FX504GMNotebook disponuje výkonným procesorom Intel Core i7-8750HQ ôsmej generácie a kvalitnou grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1060 a obrovskou 16 GB operačnou pamäťou RAM. Herný zážitok taktiež zlepšuje chladiaci systém s funkciou Anti-Dust. Tento patentovaný systém chladenia dokáže odvádzať čiastočky prachu pomocou protiprachových tunelov a tým zabraňuje nechcenému ukladaniu prachu a nečistôt vo ventilátoroch a následnému prehrievaniu notebooku. Zariadenie disponuje taktiež aj tromi možnosťami nastavenia rýchlosti ventilátorov, pričom najvyšší výkon ventilátorov je aj najhlučnejší, čo občas pôsobilo rušivo. Notebook vtedy vyzeral akoby štartoval vrtule a chcel vzlietnuť ako helikoptéra. Tento nepríjemný zvuk bolo našťastie počuť iba pri používaní audio súpravy notebooku a nie pri používaní slúchadiel. Asus FX504GM sa aj pri náročnejších úlohách, ktoré otestovali hardvérové komponenty, neprehrieval a to najmä vďaka už spomínaným výkonným a hlučným ventilátorom.

Audio testovaného notebooku

Prvé dojmy z reproduktorov testovaného notebooku Asus FX504GM boli dosť zmiešané. Zvuk sa nám zdal plechový a mali sme pocit, že zariadenie nezvláda spracovať výšky a chýba mu akýkoľvek náznak basov. Továrenské nastavenie audia si treba určite zmeniť pomocou predinštalovanej aplikácie Realtek Audio Console. Po jemnom upravení pomocou ekvalizéru bol zážitok z audia výrazne lepší. Pri používaní herných slúchadiel bol priestorový zvuk veľmi kvalitný a čistý, čo umožnilo príjemnejšie hranie rôznych hier.

Výdrž batérie zariadenia

Batéria notebooku Asus FX504GM bohužiaľ nevydrží dlhšie cesty. Pri maximálnom jase a vypnutom podsvietení nám recenzované zariadenie vydržalo prehrávať epizódy zo seriálu ani nie 3 hodiny. Po prvej hodine pozerania batéria klesla na 66%. Presne po dvoch hodinách sa nám znížila batéria až na 27% . Šetrič spotreby sa zapol po 2 hodinách a 13 minútach pri 20%.  13 minút na to klesla batéria na 10% a notebook nám oznámil, že bez zapojenia do elektrickej siete nám už nevydrží dlho. Nakoniec po 2 hodinách a 34 minútach sa úplne vypol.

Konektivita – všetky porty hneď pri ruke

Spoločnosť Asus taktiež vložila do testovaného zariadenia najnovšiu technológiu na prenos Wi-Fi signálu. Tento fakt bol vidieť najmä pri prvotnom sťahovaní hier v domácom prostredí, kde sme mohli vidieť zrýchlenie niekedy až o 3 MB/s oproti predošlému notebooku, ktorý sme recenzovali. Najvyššia rýchlosť sťahovania bola až 21 MB/s, pričom tento test bol realizovaný cez rýchly 5G internet, na ktorý boli obe zariadenia pripojené bezkáblovo.

recenzia Asus FX504GM

Notebook Asus FX504GM disponuje dvoma konektormi USB 3.1, USB portom 2.0, HDMI vstupom, konektorom pre LAN kábel a vstupom pre 3,5mm jack na slúchadlá.  Všetky porty sú umiestnené na ľavej strane a pravý bok tak zostal prázdny. Umiestnenie všetkých USB portov na jednu stranu bolo občas aj jemnou nevýhodou a to najmä v momente, kedy sme mali po našej ľavici umiestnenú nejakú prekážku. Možno by bolo lepšie, keby toto zariadenie disponovalo aspoň jedným USB vstupom na pravej strane presne kvôli takému prípadu.

Záverečné hodnotenie

Spoločnosť Asus vytvorila naozaj skvostné zariadenie. Asus FX504GM ponúka vysoký výkon, ktorý dokáže dopriať svojmu užívateľovi vynikajúci herný zážitok a to aj pri hraní najnovších hier. Výkonný vetrací systém dokáže odviesť von zo zariadenia teplo aj nežiaduce čiastočky prachu bez najmenších problémov, čo však dáva hlasne najavo svojmu okoliu. Skvelé hranie hier je možné aj vďaka 120Hz matnému Full HD monitoru, ktorý aj za priameho slnka dokáže zobraziť všetky aspekty každej hry a aplikácie. Vďaka svojej ľahkej váhe je Asus FX504GM skvelým spoločníkom aj na cesty, no bohužiaľ, kvôli jeho slabšej batérii ho bez nabíjačky môžete používať len pár hodín v závislosti od náročnosti zadaných úloh. Vo vybraných obchodoch po zakúpení tohto notebooku obdržíte batoh na notebook, a pár hier v aktuálnej cene vyše 140 €. Pri zvážení všetkých pozitív, ktorými toto zariadenie disponuje sa z notebooku Asus FX504GM stáva naozaj veľmi dobrá ponuka na zamyslenie.

techvia.sk