ASUS Zenbook 14X OLED

V dnešnej dobe mnohí z nás ku svojej každodennej práci potrebujú notebook, pričom  často platí, že oceníme skôr zariadenie so slušným výkonom, avšak s malými rozmermi vhodnými na prenos. Spoločnosť ASUS priniesla na trh malý prenosný dotykový notebook pod typovým označením ASUS Zenbook 14X OLED UX5400, ktorý zvládne veľmi dobre akúkoľvek kancelársku prácu a ponúkne toho ešte oveľa viac.

ASUS Zenbook 14X OLED

Dizajn

Tmavosivý notebook ASUS Zenbook 14X OLED je z hľadiska dizajnu veľmi zaujímavý. Na zadnej strane sklopeného notebooku je umiestnené logo spoločnosti ASUS.

notebook ASUS Zenbook 14X OLED

Po otvorení okrem 14“ displeja upúta pozornosť aj 6,5cm veľký ASUS ScreenPad, ktorý je možné používať aj ako ďalší displej. Nad ScreenPadom sa nachádza klávesnica bez numerickej časti  s modrým podsvietením a veľmi dobre viditeľným označením klávesov.

notebook ASUS Zenbook 14X OLED

Veko notebooku je možné otvoriť až do 180° vďaka kĺbu ErgoLift, čím sa pri otvorení celý notebook jemne podvihne a zabezpečí náklon pre pohodlnejšie písanie.

notebook ASUS Zenbook 14X OLED

Po bokoch notebooku sú umiestnené  jeden USB port, dva USB-C porty, z ktorých jeden slúži aj na nabíjanie zariadenia, ďalej jeden 3,5mm jack port a tiež HDMI port.

ASUS Zenbook 14X OLED

Displej

V redakcii techvia.sk sme v prípade ASUS Zenbook 14X OLED ocenili nielen veľmi dobrý hlavný displej, ale aj spomínaný ASUS ScreenPad nachádzajúci sa pod klávesnicou. Veľký  14“ displej je typu 4K OLED, ktorý spolu s technológiou HDR Nano Edge zaisťuje vernejšie zobrazovanie farieb. Pohľad naň je zážitkom, ktorý je doplnený o funkciu ovládať displej dotykom. Vďaka tomu už nie je touchpad tak potrebný a celkové ovládanie naberá nový rozmer. Hoci displej zobrazuje farby veľmi presne, nezabudlo sa ani na ochranu očí. Displej spĺňa štandardy certifikátu TUV. Pomer strán displeja, ktorý zaberá až 92% plochy je 16:10 so 4K rozlíšením 3840 x 2400. Napriek tomu, že technológia OLED poskytuje lepší výsledok oproti bežným typom displeja,  notebook ponúka svietivosť až 550 nitov. Nad displejom sa nachádza  zabudovaná webkamera bez manuálneho prekrytia.

web kamera ASUS Zenbook 14X OLED

Čerešničkou na torte  je funkcia ASUS ScreenPad, pomocou ktorej sa dá vykonávať pomerne veľké množstvo potrebných operácií. Problémom tak nie je napríklad pri online konferencii si prezerať maily bez potreby preklikávania medzi aplikáciami či rozdvojovania obrazovky. Jednoducho si okno mailov prenesiete na ScreenPad a môžete súčasne byť účastníkom online hovoru a prezerať prezentácie na hlavnom displeji.

Obidva displeje notebooku poskytujú veľmi dobrú odozvu na dotyk a práca s notebookom je vďaka nim veľkým zážitkom.

notebook ASUS Zenbook 14X OLED

Klávesnica

Klávesnica notebooku ASUS Zenbook 14X OLED je bez numerickej časti, čo však nie je prekážkou, nakoľko túto službu okrem množstva iných poskytuje ScreenPad. Napokon absencia numerickej časti klávesnice môže byť istým spôsobom aj výhodou, pretože klávesy  môžu vďaka tomu byť väčšie aj s väčšími medzerami, čo poskytuje lepší komfort pri dlhšom písaní. Keďže klávesnica je čiernej farby, podsvietenie modrou farbou je veľmi dobrým doplnkom na písanie za znížených svetelných podmienok.

klávesnica notebook ASUS Zenbook 14X OLED

V pravom hornom rohu klávesnice sa nachádza tlačidlo vypnutia/zapnutia notebooku, ktoré je okrem dizajnového odlíšenia odlíšené aj ťažším stlačením, čo môže poslúžiť ako ochrana pred náhodným kliknutím a vypnutím notebooku. Toto tlačidlo okrem tejto funkcie plní aj funkciu snímača odtlačkov prstov, ktorá je jednou z možností zabezpečenia notebooku.

klávesnica notebook ASUS Zenbook 14X OLED

Hardvér & Softvér

Notebook ASUS Zenbook 14X OLED má v sebe uložené veľmi kvalitné hardvérové súčasti,  vďaka ktorým zbytočne neseká a vy tak môžete pohodlne pracovať. Prvou veľmi dôležitou súčasťou je procesor od spoločnosti Intel. Jedná sa konkrétne o štvorjadrový Intel® Core i5 11-tej generácie, ktorému ku spoľahlivému výkonu pomáha 16 GB RAM spolu s 512 GB úložiska na SSD disku. Na dosiahnutie čo najvernejšieho zobrazovania farieb a celkového obrazu je v notebooku umiestnená grafická karta Intel Iris X Graphics NVIDIA® GeForce® MX450, ktorá  bohato postačí na každodennú prácu.

Snímka obrazovky

Notebook má predinštalovaný Windows 10 verzie Home, pričom aktualizácia na Windows 11 by mu nemala robiť žiaden problém.

ASUS Zenbook 14X OLED pracoval počas nášho redakčného testu veľmi dobre bez poznateľných zaváhaní po stránke hardvéru ako aj softvéru. Na tomto notebooku sme samozrejme nezabudli spraviť naše tradičné benchmarky, ktorých výsledky si môžete pozrieť v priloženej grafike.

Režim napájania z batérie šetrič batérie

Batéria

V notebooku ASUS Zenbook 14X OLED je zabudovaná aj 63 Wh batéria. Pričom výdrž samozrejme záleží aj od náročnosti procesov vykonávaných na notebooku. Na dobíjanie batérie je v balení pribalená 100W nabíjačka s výstupom v podobe USB-C konektora. Nabíjanie netrvá veľmi dlho vďaka výkonu adaptéra.

ASUS Zenbook 14X OLED

Audio

Spoločnosť ASUS zvolila na dosiahnutie čo najlepšej reprodukcie zvuku zabudovanie reproduktora certifikovaného spoločnosťou harman/kardon. Ten je zárukou čistého zvuku nielen počas konferenčných hovorov, ale aj kvalitného posluchu hudby reprodukovanej notebookom.

Pre prípad online hovoru či konferencie sú v notebooku zabudované aj mikrofóny s funkciou potláčania šumu, aby bol zvuk čo najzreteľnejší.

notebook ASUS Zenbook 14X OLED

Záver

V redakcii techvia.sk sme sa zhodli na tom, že spoločnosti ASUS sa podarilo obohatiť svoje portfólio veľmi dobrým, kvalitným a zároveň ľahkým notebookom ASUS Zenbook 14X OLED. Zariadenie sme si v redakcii veľmi obľúbili, zaujali nás jeho dva praktické dotykové displeje, celkový výkon a v neposlednom rade jeho rozmery vhodné na pohodlné prenášanie. Práve z dôvodu častého prenášania sme ocenili snahu výrobcu dodať notebooku ASUS Zenbook 14X OLED vlastnosti spĺňajúce vojenský štandard MIL-STD-810H, vďaka čomu by mal notebook vydržať skutočne veľa. Náš celkový dojem z notebooku je veľmi dobrý a musíme vyzdvihnúť, že pracoval počas celého redakčného testu bez zaváhania.

notebook ASUS Zenbook 14X OLED

techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here