Dell Vostro 15,6

Notebook od spoločnosti Dell, ktorý sme mali v našej redakcii techvia.sk k dispozícii na test nesie typové označenie Dell Vostro 7510.

notebook Dell Vostro

Dizajn

dizajn notebook Dell Vostro

Pracovný notebook Dell Vostro 7510 je skonštruovaný z kvalitných materiálov. Telo je vyhotovené z hliníka. Celé zariadenie pôsobí veľmi príjemne na dotyk či vzhľad a celkovo je  na dobrej technickej úrovni. Zariadenie je pevné. Maličkou chybičkou krásy je povrchová úprava vrchného veka ako nežiaduceho lapača odtlačkov prstov, ktoré zanecháte pri manipulácii s týmto zariadením.

notebook Dell Vostro

Dell Vostro 7510 má hmotnosť 1,86 kg. Pre niektorých užívateľov sa tento údaj môže zdať vyšší, ale podľa nás je to adekvátna hodnota vzhľadom na použité konštrukčné materiály, ktoré zvyšujú použiteľnosť notebooku na pracovné každodenné používanie. Notebook spĺňa vojenský certifikát 810 H, ktorý poukazuje na odolnosť voči opotrebeniu pri každodennom používaní.

Konektivita

notebook Dell Vostro 7510

Notebook Dell Vostro ponúka užívateľom bohatú konektorovú výbavu. Na bočných stranách sa nachádza konektor na napájanie notebooku, HDMI, 2x USB 3.2 Gen 1, Thunderbolt 4, zvukový 3,5 mm audio jack a čítačka SD kariet.

notebook Dell Vostro 7510

Displej

Displej notebooku Dell Vostro je olemovaný malými čiernymi rámikmi, pričom na vrchnej a spodnej strane sú dvojnásobnej hrúbky ich bočných rozmerov. V strede vrchného rámika sa nachádza web kamera.

displej notebook Dell Vostro

Rozlíšenie 15,6“ displeja je 1920 x 1080 px, pričom ide o FHD panel s antireflexným LED podsvietením. Displej nie je dotykový a disponuje matným povrchom. Práca s displejom je dobrá. Ocenili sme zobrazovanie farieb, dobré pozorovacie uhly a z nášho hľadiska matnosť displeja. To znamená, že nedochádzalo k zbytočným odleskom, a tak sme nemuseli stále upravovať sklon displeja.

klávesnica notebook Dell Vostro

Klávesnica

Práca na klávesnici notebooku Dell Vostro 7510 je skvelá. Klávesy majú prijateľné rozostupy a dobrú odozvu na stlačenie. K väčšiemu pohodliu pri používaní prispieva aj podsvietenie klávesov v dvoch intenzitách. Veľkým plusom je prítomnosť numerickej časti klávesnice a dobrou správou je, že klávesnica je odolná voči neopatrnému poliatiu vodou.

klávesnica notebook Dell Vostro

Dotyková plocha touchpadu je dostatočne veľká. Odozva na pohyb prsta je dobrá. Celkovo sme boli s touchpadom počas používania notebooku v redakcii spokojní.

klávesnica notebook Dell Vostro

Konštrukcia a pánty notebooku zabezpečujú zdvih notebooku od podložky v časti pri displeji. Toto zdvihnutie od podložky má zabezpečiť lepšiu ergonómiu pri písaní na klávesnici notebooku a zlepšenie náklonu pracovnej časti notebooku.

Web kamera

Kamera, ktorou notebook Dell Vostro 7510 disponuje je HD s rozlíšením 1280 x 720 px pri snímkovej frekvencii 30 fps. K dobrým zvukovým prenosom pri online konferenciách napomáha duálny mikrofón.

web kamera notebook Dell Vostro

Webová kamera poskytuje užívateľovi mechanickú ochranu pred nechceným náhodným nekontrolovaným snímaním obrazu. O zapnutí a spustení kamery je užívateľ informovaný zapnutou LED diódou.

web kamera notebook Dell Vostro

Samotnú web kameru môžete používať aj na prihlásenie do operačného systému pomocou funkcie Windows Hello.

Softvér & Hardvér

systém notebook Dell Vostro

Operačný systém notebooku Dell Vostro 7510 predstavuje Windows 10 Pro, ktorý je pripravený na aktualizáciu na Windows 11.

prihlásenie notebook Dell Vostro

Systém ponúka viac možností prihlásenia a zabezpečenia. Jedným z nich je zosnímanie tváre prostredníctvom web kamery. Ďalšou možnosťou prihlásenia sa do systému je nasnímať odtlačok prsta a tak naštartovať notebook jedným klikom, čiže stačením jedného tlačidla.

odtlačok prsta Dell Vostro

Notebook Dell Vostro 7510 túto možnosť ponúka. Na klávesnici v hornom pravom rohu sa nachádza kláves, ktorým notebook zapíname a zároveň tento kláves disponuje snímačom odtlačku prsta.

odtlačok prsta Dell Vostro

Na zabezpečenie chodu plynulosti operačného systému zariadenie disponuje bohatou hardvérovou výbavou. Srdcom notebooku je procesor Intel® Core™ i7-11800H 11. generácie, ktorému k stabilite výkonu pomáha 16 GB RAM.  Na dostatok výkonu pre grafické výpočty je použitá grafická karta NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 Ti 4GB GDDR6. Notebook Dell Vostro 7510  tak hravo zvládne nároky na každodennú prácu. Výkon postačuje aj na úpravu fotografií, grafický dizajn či strih videí. V priloženej grafike ponúkame naše redakčné Cinebench testy.

šetrič batérie bez napájania
šetrič batérie bez napájania

Výkonný notebook pri svojej činnosti produkuje aj nežiaduce teplo, ktoré je nutné z hardvérových častí odvádzať. Dell Vostro 7510  pri chladení komponentov je pomerne tichý. Na odvádzanie nežiaduceho tepla ventilátory odvádzajú teplý vzduch pomocou prieduchov, nachádzajúcich sa na bočných stranách notebooku.

notebook Dell Vostro

Audio

Zvuk reprodukovaný pomocou dvoch 2W reproduktorov je na slušnej úrovni. Postačí pri konferenčných hovoroch, sledovaní filmov či hraní hier. Hudobný zážitok je možné obohatiť pripojením slúchadiel pomocou klasického 3,5mm audio jacku alebo pomocou technológie Bluetooth.

Nabíjanie & Batéria notebooku

Kapacita 56Wh batérie nám v redakcii vydržala približne 6 hodín. Samozrejme, že tento údaj je závislý od štýlu používania notebooku. Výdrž batérie závisí od druhu činnosti, druhu a množstva spustených programov, zvoleného režimu či výkonu notebooku. Myslíme si, že vzhľadom na to, ako sme notebook počas testovania používali, je tento údaj adekvátny.

nabíjanie notebook Dell Vostro

Nabíjanie notebooku Dell Vostro 7510 je veľmi rýchle, čo oceníte pri jeho častom používaní bez trvalého pripojenia k elektrickej sieti. Nabíjanie disponuje funkciou ExpressCharge, ktorá zabezpečuje rýchle nabíjanie zariadenia. Notebook sa nám z vybitého stavu nabil na plnú kapacitu batérie za necelú hodinu a pol. Samotná nabíjačka je väčších rozmerov, čo však už tak neoceníte pri nutnosti prenášania.

Záver

Dell Vostro 7510 je dobrým spoločníkom na každodennú prácu v kancelárii či mimo nej. Notebook disponuje dostatočným výkonom, ktorý oceníte pri grafických úpravách fotografií, exportovaní videí alebo hraní hier. Používanie touchpadu je presné. Písanie a odozva klávesov je na dobrej úrovni. Na vylepšenie ergonómie sa zadná časť notebooku pomocou pántu nadvihne a tým sa zlepší pracovný uhol medzi prstami a klávesmi. 15,6“ displej nie je dotykový, má rozlíšenie FHD a je matný, čo je pre  mnohých z nás veľkou výhodou. Konštrukcia notebooku je pevná a zároveň príjemná na dotyk. Rozmery notebooku neponúkajú možnosť šachty na optickú mechaniku.

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here