Svoju obľúbenú hudbu chceme mať pri sebe vždy, keď na ňu máme náladu a to bez ohľadu na to, či ležíme v posteli alebo grilujeme na záhradnej párty. Za každého počasia. Ako v tejto úlohe obstoja reproduktory JBL?
Historické okienko

Na úvod treba podčiarknuť, že v tomto článku netestujeme produkty od neznámej začínajúcej značky, ale od renomovanej spoločnosti, ktorej história siaha až na úplný počiatok ozvučenia. Firma JBL bola síce oficálne založená v USA v roku 1946, no jej zakladateľ James Bullough Lansing (názov firmy pochádza práve z jeho mena) podnikal v elektroakustickom priemysle oveľa skôr. S Kenom Deckerom založili v Los Angeles spoločnosť na výrobu reproduktorov už v roku 1927. V nej okrem iného vyvinuli reproduktor, ktorý bol v roku 1928 použitý pre premietanie muzikálu The Jazz Singer, čo bol historicky prvý film, v ktorom ste mohli počuť zosynchronizovaný zvuk, vrátane dialógov. Na dnešnú dobu nám to možno príde vtipné, no vtedy to bol v kinematografií veľký prielom, keďže dovtedy boli dialógy vo filmoch len v textovej podobe.

Priekopníci z JBL neskôr vyvíjali zvukové systémy na legendárne festivaly Woodstock ale aj do veľkých kamenných či domácich kín. Dnes je JBL členom skupiny HARMAN, má oficiálne 12 000 zamestnancov a od roku 2017 je v rukách nových majiteľov- Samsung Electronic. Suma sumárum, máme do činenia s reproduktormi od firmy, ktorá by mala zvuku dokonale rozumieť a preto budeme náležite prísni 🙂

Recenzia JBL GO
Vreckový reproduktor JBL GO patrí podľa našich zistení medzi bestsellery. Boli sme preto zvedaví, čo stojí za jeho popularitou 😊.

JBL GO je primárne určený na pripojenie s mobilnými zariadeniami pomocou Bluetooth. Je skutočne miniatúrny, zmestí sa aj do zadného vrecka nohavíc alebo do náprsného vrecka na košeli. Na výber je osem farebných variant. Oceňujeme aj strohosť a zároveň dômyselnosť konštrukcie. Niekomu sa môže zdať príliš hranatý, no je to praktické nielen z dôvodu úspory miesta, ale aj z hľadiska stability pri položení na nerovný či mäkký povrch. Skrátka v jednoduchosti je krása! Je vyrobený z plastu, pričom jeho povrch má pogumovanú vrstvu, ktorá umožnila integráciu spínačov pod povrch tak, aby sa k ním dostával zničujúci prach a vlhkosť. Tieto spínače sú umiestnené na hornej strane a umožňujú zapínanie, vypínanie, párovanie cez BT, hlasitosť, prijatie hovoru. Áno, reproduktor v cene 30 EUR umožňuje aj telefonovanie. Kvalita reprodukcie pri hovore je v poriadku, no druhá strana sa nám občas posťažovala na výpadky nášho hlasu a problémy so zrozumiteľnosťou, hoc reproduktor sme mali na stole rovno pri nás. Skúšali sme telefonovať cez mobil ale aj cez Skype v PC s rovnakým výsledkom. Na občasné vybavenie krátkeho telefonátu, ktorý preruší zábavu to však stačí. Najpoužívanejšie tlačidlá, teda tie na zmenu hlasitosti majú na povrchu vrúbkovanie, takže ich môžete hmatom identifikovať ak máte reproduktor vo vrecku bundy, prípadne po tme. Ideálne by bolo podsvietenie, no v danej cene je mechanické označenie postačujúce. Odozva tlačidiel je príjemná a jednoznačná, takže sme presne vedeli, kedy sme tlačidlo zatlačili a nedochádzalo k náhodným preklikom. Sme radi, že výrobca nezvolil napr. dotykové tlačidlá a podobne. V rámci kompatibility je tu aj bežný 3,5mm AUX vstup na pripojenie zariadenia, v ktorom absentuje Bluethooth ako napr. MP3 prehrávača a podobne. Kábel si musíte dokúpiť samostatne (vzhľadom na cenu 30EUR nám to až tak nevadí). Okrem AUX vstupu nachádzame na pravej strane mikrofón a micro USB konektor na nabíjanie. Kábel je súčasťou dodávky.

Na prednej strane je kovová mriežka na ochranu jediného 4 cm meniča, cez ktorú presvitá dvojfarebná LED. Tá svieti alebo bliká na modro, prípadne na červeno (ak je vybitý akumulátor). Pri nabíjaní svietia obe farby, čiže až do plného nabitia svieti LED na fialovo. Nad meničom je aj miniatúrny bassreflex. Reproduktor vydáva krátke notifikačné zvuky pri zapnutí, vypnutí ale aj pri spárovaní či strate signálu cez Bluetooth. Pri strate signálu sa po určitom čase automaticky uspí, čím šetrí energiu. Výrobca udáva výdrž na jedno nabitie 5 hodín. Niektorí používatelia sa posťažovali na krátku výdrž, no nám pri testoch vydržal hrať na jedno nabitie viac ako 12 hodín! Nie, dovozca nám neposlal na test upravený exemplár so zabudovaným miniatúrnym jadrovým reaktorom :)! Jednoducho sme reproduktor nepoužívali pri veľkej hlasitosti. Viac detailov o úspore energie sa dozviete v samostatnej časti článku. Vľavo je ucho na uchytenie cestovného pútka na zápästie (nutné dokúpiť). Ocenili by sme možno nejaký jednoduchý cestovný obal, ale výrobca ho zatiaľ neponúka.

Kvalita reprodukcie zvuku je vzhľadom na veľkosť, výkon (3W) a cenu reproduktora veľmi dobrá. Za pochvalu stojí najmä absencia šumu a schopnosť prispôsobiť sa prichádzajúcemu signálu a hlasitosti. Zabudovaný DSP sa stará o to, aby reproduktor neskresľoval a teda keď začne ísť “do tuhého” tak obmedzí výkon, najmä v spodnom pásme. Ak sa budete držať s hlasitosťou pri zemi, môžete sa v prehrávači alebo v PC trochu “pohrať” s basmi, no za cenu zvýšenej spotreby energie. Bez ekvalizácie je spodná hranica frekvenčného rozsahu zhruba na úrovni 150Hz, čo nie je ktovie ako nízko, no vzhľadom na rozmery je to pochopiteľné. Všímame si mierny zdvih na vysokých frekvenciách, ale aj v oblasti okolo 300 Hz. Tento postreh potvrdilo aj meranie. Výrobca totiž musel myslieť aj na tých, čo budú od reproduktora trochu ďalej a mimo jeho os, čo spôsobuje najmä úbytok výšok. O to viac, ak sme v exteriéri a fúka vietor, ktorý má tendenciu výšky doslova odfúknuť. Napriek tomu nie je zvuk ukričaný či znervózňujúci, ale počúva sa príjemne aj dlhodobo.

JBL GO najlepšie zvláda reprodukciu hudby, ktorá je určená na priamu konzumáciu- čiže hity z rádia, YouTube a podobne. Reprodukcia náročnejšieho žánru, napr. jazzu či bigbítu si žiada reproduktor s väčšou dynamikou a vyrovnanejšou frekvenčnou charakteristikou. To ale od vreckového reproduktora nik neočakáva. Meranie ukázalo skupinové oneskorenie 20 ms, čo je viac ako bežné, ale ešte stále úplne v poriadku pri sledovaní filmov a podobne. Smerová charakteristika je tak isto v poriadku, čo je pri takejto jednoduchej konštrukcií pochopiteľné. V cene tesne pod 30 Eur získate šikovný reproduktor s príjemným zvukom, ktorý vám zdvihne náladu nech budete kdekoľvek.

Technické parametre

Verzia Bluetooth: 4.1
Podpora: A2DP V1.2, AVRCP V1.4, HFP V1.6, HSP V1.2
Menič: 1 × 40 mm širokopásmový
Výstupný výkon: 3.0 W
Frekvenčná odozva: 180 Hz – 20k Hz
Odstup signálu od šumu: ≥80 dB
Typ batérie: Li-ion polymer (3.7 V, 600 mAh)
Čas nabíjania batérie: 1.5 hodiny
Čas prehrávania hudby: až do 5 hodín (závisí od hlasitosti a audio obsahu)
Rozmery (v × š × h): 68.3 × 82.7 × 30.8 (mm)
Hmotnosť: 130 g

Cena: 29,99 Eur
Zapožičal: DSI Slovakia

 

Recenzia reproduktoru JBL Xtreme

Väčší brat vzbudzuje rešpekt najmä vďaka svojej hmotnosti, ktorá je pri prvom “poťažkaní” trochu vyššia, než by sa mohlo zdať vzhľadom na jeho veľkosť. Zaujímavý textilný poťah s výraznou štruktúrou chráni reproduktor pred striekajúcou vodou. Môžete si ho teda vziať k bazénu, do kúpeľne a nezastaví ho ani letný dážď. Ak ho zašpiníte od blata či piesku na pláži, môžete ho osprchovať. Treba však vždy zavrieť zips na zadnej strane, pod ktorým sú všetky konektormi. Reproduktor je zakázané ponárať do vody alebo inak vystaviť väčšiemu vodnému tlaku.

Namiesto rukoväte na prenášanie nám výrobca pribalil skutočne robustný odnímateľný popruh, za ktorý ho môžete vziať aj na plece pri prechádzke. My sme ho používali aj v rámci interiéru, pretože je to praktická pomôcka na prenášanie a nechceli sme rukami zašpiniť textilný poťah. Mimochodom, JBL ponúka ešte väčší ťažší a výkonnejší model Boombox s odolnosťou IPX7 a zabudovanou rukoväťou miesto popruhu.

Hlavným rozhraním na spojenie so zdrojom zvuku je Bluetooth. Umožňuje spárovať až 3 zariadenia súčasne, pričom prioritu má posledný zdroj signálu. Okrem toho je tu aj obligátny analógový AUX vstup- bežný 3,5mm audio jack. Sú tu tiež dva USB výstupy, pomocou ktorých si môžete dobiť svoje prenosné zariadenie (1 × 2A alebo 2 × 1A). My sme pomocou nich dobíjali kompaktný fotoaparát Canon PowerShot G9X Mark II aj notebook MacBook Pro.

JBL Xtreme síce neobsahuje žiadny displej, no na druhú stranu sa s majiteľom rád porozpráva 🙂 Ak napríklad chcete zistiť verziu nainštalovaného firmvéru, stačí podržať na 3 sekundy tlačidlá Volume – a JBL Connect a z reproduktora sa ozve jemný ženský hlas “seven seven” 🙂 Zvukové notifikácie sa pomerne hlasno ozývajú aj po zapnutí či vypnutí, ale aj pri párovaní a podobne. Notifikácie sa žiaľ nedajú deaktivovať, čo trochu komplikuje tichú nočnú prevádzku. Nuž, Xtreme je optimalizovaný skôr na zobúdzanie ako usínanie 🙂

Vstavané Bi-Amp zosilňovače majú celkový výkon 2 × 20W (pri napájaní zo siete) a poháňajú dva vysokotónové a dva stredobasové meniče, ktoré sú umiestnené na prednej strane. Na bokoch sú veľké hliníkové pasívne membrány, ktoré zvýrazňujú hĺbky. Použitie pasívnych membrán vyžaduje dokonalé utesnenie ovzučnice a musíme podotknúť, že v tomto prípade sa to podarilo. Po zatlačení jednej z membrán sa tá na opačnom konci vytlačí a ostane tak až kým tú prvú neuvoľníte 🙂 Skrátka ozvučnica je teda veľmi dobre utesnená, čo sa prejavuje na reprodukcií hĺbok. Membrány sú zapustené, pričom po obvode sú jemné výbežky, ktoré nie sú len dizajnovým prvkom. Výrobca sa tým síce nechváli, no medzery medzi výbežkami evidentne vytvárajú určitý priestor na únik tlaku v prípade, ak reproduktor položíte na výšku na rovný povrch. Bez tohto malého detailu by reproduktor zrejme poskakoval po stole, prípadne by dochádzalo k skresľovaniu. Tomu hovoríme zmysel pre detail! Membrány žiaľ nie sú zakryté ochrannou mriežkou, takže použitie reproduktora predsa len bude vyžadovať určitú opatrnosť.

Výkon reproduktora závisí od toho, či idete na akumulátor alebo na sieťový adaptér. Pri prevádzke na akumulátor je z dôvodu úspory energie maximálny dosiahnuteľný výkon na basoch o niečo nižší (namerali sme 3dB rozdiel). Pri vyššej hlasitosti v oboch prípadoch začne zasahovať dynamický ekvalizér, ktorý v špičkách zoslabuje hĺbky, aby nedošlo k poškodeniu meničov. Našťastie korekcia nie je veľmi agresívna a hlasitosť “nedýcha”, čo sa pri podobných produktoch občas bohužiaľ stáva. Výrobca udáva 15 hodinovú výdrž akumulátora, ale v praxi sa nám darilo dosiahnuť 21 hodín. Reproduktor sme používali striedavo na nižší i vyšší výkon, na filmy aj hudbu. Dlhodobo sme však najvyšší výkon nevyužívali, čo zrejme spôsobilo výbornú výdrž. Výrobca udáva určitý priemer, keďže neexistuje všeobecné používaná norma. Vybitie vstavaného 37Wh Li-Poly akumulátora indikuje LED blikajúca na červeno. Začne blikať zhruba hodinu pred úplným vybitím. Stav nabitia je indikovaný piatimi LED. Pri nabíjaní svietia stále, no inokedy len pri stlačení tlačidla Volume, čo nám občas komplikovalo sledovanie stavu vybitia. Plné nabitie pri úplne vybitom reproduktore vyžaduje zhruba 3 hodinové nabíjanie pribaleným AC adaptérom, ktorý je podobný tomu, aký sa bežne používa na notebooky. Reproduktor sa nám podarilo dobiť aj pomocou výkonnej powerbanky Bellaprox TM15 s výstupom na notebooky. Ak sa vyberiete na párty, kde nie je 230V zásuvka, je tu aj táto núdzová možnosť nabitia. Užívateľská výmena vstavaného akumulátora žiaľ nie je možná.

Vstavaný mikrofón umožňuje nie len telefonovať po spárovaní s telefónom, ale aj posielať príkazy pre hlasových asistentov Siri či Google Now. JBL Xtreme môžete cez Bluetooth funkciu JBL Connect spárovať s ďalším rovnakým reproduktorom, prípadne s modelom Flip 3, Pulse 2, Charge 3, či dokonca s TV soundbarmi Boost TV či Cinema SB 450. Na tiahnutie je zdarma aj mobilná aplikácie JBL Connect pre ďalšie nastavenia, ako napríklad premenovanie reproduktora voľbu stereo/party módu či update firmvéru. Stereo mód je k dispozícií len pre dva identické reproduktory. V opačnom prípade budú po spárovaní hrať v režime dual mono. Vzhľadom na to, že druhý reproduktor do páru sme k dispozícií nemali, k stereo režimu sa vyjadriť nevieme. Aktuálne nastavená hlasitosť žiaľ nie je nijako indikovaná. Ak však dosiahnete maximálni úroveň nastavenia tlačidlom Volume +, zaznie zvuková notifikácia, takže ste informovaný aspoň o krajnej polohe.

Zvukový prejav JBL Xtreme je väčšinou zo strany užívateľov hodnotený veľmi kladne. Mnohí si pochvaľujú silné basy a reprodukciu v exteriéry. Navrhnúť reprosústavu, ktorá hrá subjektívne dobre v interiéry, exteriéri, na podlahe i na pleci nie je zrovna jednoduchá úloha. Všetky tieto disciplíny vyžadujú trochu iné nastavenie. V interiéry je väčšinou nutné myslieť na vplyv dozvuku a akustických módov miestnosti, vonku zas môžu chýbať výšky, ktoré zvykne doslova odfúknuť silný vietor. Výšky rovnako slabnú vybočením poslucháča z priamej osi, čo je pri použití vonku veľmi pravdepodobný scenár. Pri grilovčke či zbere hrozna je všetkým úplne jedno, či sú v priamej osi vyžarovania reproduktora 🙂 JBL Xtreme je teda prispôsobený tak, že stredné pásmo je pomerne vyrovnané a zhruba od 5 kHz sa začína krivka pozvoľna lineárne dvíhať. To potvrdilo aj naše meranie profesionálnym kalibrovaným systémom Audiomatica. V interiéri tak môže pôsobiť zvuk trochu “prevýškovane” najmä ak je poslucháč zvyknutý na neutrálny zvuk veľmi kvalitných reprosústav s lineárnou odozvou. Vonku a hlavne mimo os na väčšiu vzdialenosť je zvuk tak akurát. Farba zvuku je teda nastavená tak, aby JBL Xtreme vynikol a zaujal väčšinu ľudí hneď na prvé počutie. Miesto testovacích audiofilských nahrávok z Linn Records teda do JBL Xtreme po chvíľke posielame zopár letných hitov, ktoré sedia tejto prenosnej beštií najviac. Vyniknú aj pop-rockové hity ale i hip-hop. Vzhľadom na veľkosť a prenositeľnosť reproduktora je jeho výkon a reprodukcia basov príjemným prekvapením. Pri dlhom blízkom počúvaní hudby sa javí prejav trochu agresívnejší, no vonku na väčšiu vzdialenosť sa karta naopak obracia v jeho prospech. Prekreslenie stredného pásma je v zásade v poriadku, akurát je trochu v úzadí za výškami. Výrobca udáva frekvenčný rozsah od 70Hz, čo potvrdilo meranie aj posluchový test. Na zhruba 50 Hz je strmý dolnopriepustný filter, ktorý všetko pod touto hranicou nekompromisne orezáva. No nad touto hranicou sa začínajú basy rýchlo prebúdzať k životu a dokonca i 60Hz už počuť dosť intenzívne. Kopák v nahrávkach je nečakane pevný a do rozumnej hlasitosti aj mohutný, najmä ak si nájdete správnu posluchovú pozíciu.

Nevýhodou voči klasickému stereo systému s dvoma oddelenými reproduktormi je absencia adekvátnej stereo bázy a ostrej lokalizácie hudobných nástrojov v stereofónnom obraze. Jednoducho rozostup medzi zabudovanými meničmi je príliš malý. Je to daň za prenosnosť a malé rozmery. Na druhej strane musíme oceniť, že výrobca sa nesnažil túto nevýhodu kompenzovať nejakým umelým 3D efektovým procesorom, ktorý väčšinou býva to najväčšie zlo 🙂 Ak chcete mať kvalitné stereo, jednoducho si zaobstarajte ešte jeden identický reproduktor 🙂 Harmonické skreslenie sa drží aj pri vysokej hlasitosti prekvapivo nízko- zhruba do 0,5% v takmer celom rozsahu, situácia je trochu horšia jedine na hĺbkach pod úrovňou okolo 150Hz, kde skreslenie trochu narastá. Našťastie v praxi sme si to nevšimnete, keďže ucho nie je také dokonalé ako merací systém 🙂 Vzhľadom na priemer stredobasových meničov je toto chovanie pochopiteľné a lepšie sú v tomto ohľade len veľké neprenosné reprosústavy, kde nie je nutné dosahovať veľký výkon pri malom objeme a veľkosti. Meranie ukázalo skupinové oneskorenie 6 ms, čo je úplne v poriadku. Smerová charakteristika je pomerne široká, čo môžete vidieť na priloženom grafe. V praxi je počuť zvuk jasne a zrozumiteľne aj mimo stredovú os, čiže nie je nevyhnutné sedieť priamo pred reproduktorom. To sa hodín najme pri použití vonku, keď počúvate hudbu pri športovaní a podobne. S dosahom Bluetooth sme boli spokojní, signál neslabol ani pri prechode medzi dvoma miestnosťami v tehlovej bytovke.

JBL Xtreme je ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí žijú hudbou a chcú si ju vychutnať aj pri skupinovom cvičení v parku či na pláži. Cenovka na prvý pohľad nie je zrovna nízka, no vzhľadom na parametre a pridanú hodnotu zariadenia ju považujeme za adekvátnu.

Technické parametre

Bluetooth® verzia: 4.1
Podpora: A2DP V1.3, AVRCP V1.5, HFP V1.6, HSP V1.2
Meniče: Woofer 2 × 63 mm/ Tweeter: 2 × 35 mm/ pasívne membrány 2 × 80 mm
Menovitý výkon: 2 × 20 W Bi-amp (režim napájania zo siete)
Frekvenčná odozva: 70 Hz – 20 kHz
Odstup signálu od šumu: >80 dB
Typ batérie: Lítium-iónovo polymérová (3.7 V, 10.000 mAh)
Čas nabíjania batérie: 3.5 hodiny
Čas prehrávania hudby: až 15 hodín (mení sa podľa úrovne hlasitosti a audio obsahu)
Jeden USB výstup nabíjania: 1 × 2 A
Duálny USB výstup nabíjania: 2 × 1 A
Výkon Bluetooth® vysielača: 0-4 dBm
Frekvenčný rozsah Bluetooth® vysielača: 2.402 – 2.480 GHz
Modulácia Bluetooth® vysielača: GFSK, /4 DQPSK, 8DPSK
Rozmery (V × Š × H): 126 x 283 x 122 mm
Hmotnosť: 2112 g

Cena: 249 Eur
Zapožičal: DSI Slovakia

Ako dosiahnuť lepšiu výdrž akumulátora?

Zvukové systémy totiž nie sú ako napríklad žiarovka, ktorá má pri nemennom napätí stálu spotrebu energie. Pri reprosústave sa odber neustále mení v závislosti od zvukového signálu a požadovaného výkonu, ktorý je pri reprodukcií hudby veľmi nestály. Navyše netreba zabudnúť, že na subjektívne dvojnásobnú hlasitosť (podľa uší) potrebujeme zvýšiť výkon reprodukcie približne desaťnásobne. Aj malá zmena nastavenej hlasitosti alebo celkovej dynamiky nahrávky sa tak veľmi zásadne prejavuje na spotrebovanej energií a výdrži vstavaného akumulátora. Preto vám odporúčame nehnať výkon na úplné maximum. Najviac výkonu je potrebné ak reproduktor hrá na voľnom priestranstve a dookola nie je žiadna odrazová plocha ako napr. stena. podobne. Ak teda predsa len potrebujete dosiahnuť čo najväčšiu hlasitosť a máte možnosť výberu, postavte reproduktor k nejakej odrazovej ploche. Vonku to môže byť vonkajšia stena budovy alebo múr. V interiéry priečka, prípadne roh miestnosti. Síce tým trochu zhoršíte niektoré zvukové vlastnosti, no dosiahnete tak subjektívne vyššiu hlasitosť a budete môcť trochu znížiť hlasitosť na samotnom reproduktore a dosiahnete lepšiu výdrž. Tajným trikom je vypnutie DSP procesora (Digital sound processing) na reproduktore JBL Xtreme. Spravíte to tak, že podržíte na 12 sekúnd naraz tlačidlá Bluetooth a Volume -. Uvidíte bliknúť všetky LED budete počuť zmenu charakteru zvuku. V tomto režime síce nebudú zvýraznené hĺbky a výšky (viď naše meranie ktoré vidíte na priloženom grafe), ale výdrž na batériu sa môže výrazne predĺžiť. Možno sa vám to niekedy zíde. Po vypnutí a opätovnom zapnutí sa DSP automaticky aktivuje.

Záverečný verdikt techvia.sk

Prenosné reproduktory JBL majú čo ponúknuť všetkým milovníkom hudby, ktorí sa bez nej nevedia pohnúť ani na krok 🙂 Vreckový reproduktor JBL GO si môžete vziať doslova kamkoľvek a kým ho nezapnete, ani nebudete vedieť, že ho máte. Za danú cenu mu nemáme čo vytknúť a bude nám dosť chýbať 😊

JBL Xtreme príjemne prekvapil nie len kvalitou svojím výkonom a príjemným zvukom, ale aj kvalitou vyhotovenia, výdržou akumulátora a funkciou power banky. Originálnym je tiež vďaka dôvtipnému popruhu na plece, vďaka ktorému budete mať voľné ruky. Výkonnejší vode odolný prenosný Bluetooth reproduktor do 300 Eur na trhu zrejme ani nenájdete.

Foto, meranie a text: Peter Mydliar