Recenzia_Router ZyXEL Armor Z2

Domácu sieť Wi-Fi používa každý z nás denno-denne a od jej rýchlosti, kvality pripojenia a pokrytia závisí spokojnosť celej domácnosti. Predstavme si taký priemerne veľký rodinný dom. Ako dosiahnuť čo najlepšie podmienky a aké zariadenie nám pri tom určite pomôže?

Dizajn a konektivita routru ZyXEL Armor Z2

Recenzia_Router ZyXEL Armor Z2

Router ZyXEL Armor Z2 pôsobí mimoriadne futuristicky. Vďaka štvorici dobre nastaviteľných antén, prísnym líniám a čiernemu farebnému prevedeniu, ktoré je doplnené žltými pruhmi, vyzerá ako modem celkom agresívne. Herný dizajn je jeho silnou stránkou, ale aj slabinou zároveň. Hodí sa do izby každého gejmera, avšak vedeli by ste si model Armor Z2 predstaviť vo svojej obývačke? My určite áno, no počas testovania sme sa stretli s naozaj rôznymi názormi.

Recenzia_Router ZyXEL Armor Z2

Router je vybavený aj USB 2.0 a USB 3.0 portom, ktoré sa nachádzajú na bočnej strane modemu. Dizajnérov musíme  pochváliť za ich umiestnenie, vďaka ktorému nie je potrebné pri ich použití otáčať celý router. Vďaka podpore SMB, FTP či DLNA ich využitie nájdete napríklad pri vašom sieťovom úložisku alebo tlačovom serveri.

Recenzia_Router ZyXEL Armor Z2

Zadná strana modemu ZyXEL Armor Z2 je vybavená štvoricou gigabitových ethernetových LAN portov a jedným gigabitovým WAN portom. Okrem LAN portov sa na zadnej strane nachádza aj 12V/3A DC port slúžiaci na napájanie zariadenia a niekoľko tlačidiel. Funkcie tlačidiel reset, power, WiFiWPS všetci dobre poznáme a myslíme si, že ich netreba bližšie rozoberať.

Antény modemu sú pripevnené k samotnému telu a nie je možné ich nahradiť inými, silnejšími anténami. Aj napriek tomu je dosah routru celkom dobrý a pohodlne pokryje bežný rodinný dom či väčší trojizbový byt. Keďže Wi-Fi modemy bežia 24 hodín 7 dní v týždni, produkujú celkom veľké množstvo tepla. Práve preto dostal model Armor Z2 dvojicu výrazných prieduchov na vrchnej strane, vďaka čomu je jeho chladenie ešte efektívnejšie.

Recenzia_Router ZyXEL Armor Z2

Ďalšie otvory pre prívod vzduchu sa nachádzajú na celej spodnej strane a taktiež medzi štvoricou LED indikátorov vpredu. LED indikátory zobrazujú napríklad aj aktuálny stav 2,4 GHz a 5 GHz pásma.

Prvé spustenie – aplikácia Zyxel One Connect

ZyXEL Armor Z2 môžete nastaviť hneď dvomi spôsobmi. Prvý je ten klasický, pomocou webového prehliadača, zatiaľ čo druhý využije asi väčšina z vás. Jedná sa o prvé nastavenie pomocou aplikácie Zyxel One Connect, ktorá je voľne dostupná na stiahnutie pre oba OS (Android, iOS). Aplikácia je mimoriadne prehľadná a nastavenie modemu tak nebude robiť problém ani menej skúseným používateľom. Pre pripojenie pomocou webového prehliadača stačí, keď sa pripojíte do routru pomocou ethernetového kábla. Po zadaní adresy http://my router do vášho webového prehliadača poľahky nastavíte váš nový modem a to do niekoľkých minút.

Výkon a funkcie modemu ZyXEL Armor Z2

Testovaný router je jeden z modelov, pri ktorom vám naozaj odporúčame priplatiť si nejaké to euro navyše. Za relatívne dobrý peniaz dostanete poriadne množstvo prepracovaných a dobre fungujúcich funkcií a všetko, čo vám zabezpečí plynulý chod vašej bezdrôtovej siete. Ako ste si už možno správne domysleli, modem ZyXEL Armor Z2 funguje v 2,4 GHz a 5 GHz pásme súčasne. Modem vyniká predovšetkým v 5GHz pásme, zatiaľ čo rýchlosť 2,4GHz bola skôr priemerná. V 2,4 GHz pásme router prepustí z bezdrôtovej siete maximálne 800 Mbps, kým v tom 5 GHz je teoretická priepustnosť až 1733 Mbps. Okrem zaujímavých rýchlostí v oboch pásmach prináša aj funkcie ako je napríklad MU-MIMO, nastavenia protokolu IPv6, brány firewall alebo zmenu inak identických SSID sietí Wi-Fi. Zaujímavou možnosťou je aj vytvorenie až šiestich hosťovských sietí Wi-Fi. Zabránite tak starším zariadeniam spomaliť sieť alebo im vytvoríte prístup na internet bez prístupu do zvyšku siete.

Recenzia_Router ZyXEL Armor Z2

Keďže router sme používali v sieti VDSL, nemohli sme zaručene dosiahnuť tak dobré výsledky, aké by sa nám podarilo získať z optickej siete.

Záverečné hodnotenie modemu ZyXEL Armor Z2

Recenzia_Router ZyXEL Armor Z2

Balenie obsahuje všetko len to najpodstatnejšie, čo pre používanie modemu ZyXEL Armor Z2 budete potrebovať. Okrem samotného modemu v balení nájdete aj ethernetový kábel a nabíjací adaptér s európskou, ako aj americkou koncovkou. Testovaný dvojpásmový gigabitový router sme si veľmi obľúbili. Jedná sa o dizajnovo veľmi moderné zariadenie s dobrým chladením, množstvom funkcií a užívateľským prostredím v aplikácii či na webe, ktorému ľahko porozumie nielen pokročilý, ale aj bežný užívateľ. Testovaný router môže byť váš za cenu približne 180 € vrátane DPH, čo nie je práve najmenej, avšak v teste si svoju cenu s prehľadom obhájil.

zaverecne hodnotenie router Zyxel Armor Z2

techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here