recenzia telefón Samsung Galaxy A8
Do redakcie nám na recenziu prišiel najnovší model zo série A od spoločnosti Samsung – Samsung Galaxy A8.

Na prvý pohľad by ste ho určite nezaradili do strednej triedy, no premýšľali by ste nad tým, kedy stihla spoločnosť Samsung predstaviť nový vlajkový model bez toho, aby ste o tom vedeli. Dizajn a celkový vzhľad zariadenia je jedna vec, ale aký výkon môžete od recenzovaného smartfónu očakávať? Poďme sa teda na túto novinku pozrieť podrobnejšie.

Dizajn smartfónu Samsung Galaxy A8

Samsung Galaxy A8 sa radí do strednej triedy, avšak niekoľkými prvkami, elegantným vyhotovením a infinity displejom vám môže pripomínať vlajkovú loď spoločnosti. Aj napriek tomu, že sa jedná o 5,6  palcový FHD+ Super AMOLED  displej, smartfón je aj vďaka minimálnym rámikom mimoriadne kompaktný a s jeho používaním sme v redakcii nemali žiadny problém. Telefón je mierne zahnutý na každej strane a pohodlné používanie vám zabezpečia aj zahnuté rohy zariadenia. Pozorovacie uhly sú dokonalé a upozornenia na telefóne, prípadne na Always-on displeji spozorujete, aj keby ste práve ležali a zariadenie mali položené vedľa seba. Pozoruhodný maximálny jas vám zabezpečí výbornú čitateľnosť za akýchkoľvek svetelných podmienok a ochranné sklo Corning Gorilla Glass zasa ochráni váš telefón pred prípadnými škrabancami.

Antény zbadáte na prvý pohľad a umiestnené sú vo vrchnej aj spodnej strane recenzovaného telefónu. V hornej časti nad displejom nájdeme dvojicu skvelých fotoaparátov, slúchadlo na volania, snímač jasu a farebnú notifikačnú diódu. Vrchná časť kovového rámiku obsahuje zásuvku na prvú z dvojice SIM kariet a samostatné miesto v zásuvke si našla aj micro SD pamäťová karta. Slot na druhú kartu SIM nájdete na pravej strane zariadenia spolu s tlačidlami na ovládanie hlasitosti. Spodná časť A8-ičky obsahuje 3,5 mm Jack konektor na slúchadlá a taktiež USB C konektor slúžiaci na nabíjanie.

Reproduktor sa prekvapivo nachádza na pravej strane smartfónu. Jeho umiestnenie je celkom logické a pri prehrávaní hudby sa vám nestane, že by ste ho rukou náhodou zakryli. Keďže som jedným z ľudí, ktorí bez hudby nevydržia ani pol dňa, musím povedať, že Samsung Galaxy A8 má najlepší reproduktor zo všetkých smartfónov patriacich do strednej triedy, aké som kedy testoval. Jeho zvukový prejav je aj pri maximálnej hlasitosti, ktorá je mimochodom naozaj ohurujúca, zreteľný a bez akéhokoľvek šumu. Výšky a basy sú čisté a celkovo reproduktor smartfónu Samsung Galaxy A8 hodnotím veľmi dobre. Pod reproduktorom sa nachádza ešte tlačidlo napájania.

Zadná strana telefónu je, rovnako ako predná, celá sklenená, a tak sme sa v redakcii rozhodli dokúpiť si aj gumený obal. Veľkým plusom je certifikácia IP68, ktorá telefón ochráni proti utopeniu až do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút. Na odomykanie telefónu pomocou snímača odtlačkov prstov to nemalo žiaden vplyv – reagoval okamžite. Nájdete ho hneď pod zadnou kamerou a jeho umiestnenie je vďaka kompaktnej veľkosti telefónu úplne bezproblémové. Vedľa zadnej kamery sa nachádza malý, ale šikovný LED blesk, vďaka ktorému budú vaše fotografie dobre zaostrené a osvetlené aj počas nočných hodín či za horších svetelných podmienok. Dizajnovú stránku zadnej strany A8-ičky dopĺňa názov „Samsung“ a nápis „DUOS“, ktorý vám v momente napovie, že telefón vám ponúka možnosť využiť obe SIM karty spolu s pamäťovou kartou zároveň.

Výkon, pamäť, konektivita telefónu Samsung Galaxy A8
Nakoľko sa snažíme prinášať pre vás recenzie, ktoré sú zrozumiteľné aj pre laika a bežného užívateľa, začnem teda niekoľkými postrehmi a celkovým hodnotením výkonu, úložiska a konektivity testovaného Samsungu Galaxy A8.

V prvom rade by som začal tým, že A8-ička nie je tak úplne obyčajný model zaradený do strednej triedy. Jej kúpa a používanie vám dodajú pocit výnimočnosti, ktorý môžete zažiť pri vlajkových modeloch značky Samsung. Tento pocit sa nekončí len pri pohľade na kovovo-sklenené vyhotovenie tela telefónu. Smartfón na vás zapôsobí svojím výkonom, ktorý zabezpečuje 4 GB operačná pamäť RAM a „namakaný“ čipset od Samsungu – Exynos 7885 podporujúci dokonca funkciu Bluetooth verzie 5.0, ktorá je oproti staršej 4.2 až dvakrát rýchlejšia a poskytne vám štyrikrát väčší rozsah. A8-ičku sme v redakcii používali dennodenne a nech sme jej dávali akokoľvek zabrať, každú úlohu, náročnejší multitasking a rozmanité požiadavky náročného užívateľa plnila bez problémov. Čo nás taktiež milo prekvapilo je skutočnosť, že telefón sa ani pri stálom používaní neprehrieva. Od funkcie Wi-Fi cez funkciu NFC až po vstavanú GPS šliapalo všetko ako hodinky.

S telefónom sme boli maximálne spokojní a nemali sme voči nemu žiadne výhrady.

Klasické hardvérové tlačidlá sú minulosťou. Nahradila ich trojica softvérových tlačidiel v dolnej časti displeja. Navigačný panel, v ktorom sú umiestnené softvérové tlačidlá môžete počas používania skryť, kliknutím na bodku v jeho ľavej časti, ktorá sa objaví po spustení akejkoľvek aplikácie. Do menu aplikácií môžete vstúpiť jednoducho pomocou potiahnutia obrazovky nahor. Horná lišta sa zase vyroluje potiahnutím prstom po obrazovke smerom nadol. Menu je intuitívne a obsahuje veľa zjednodušení, funkcií a vychytávok. Zoznámenie sa s telefónom nám zabralo ani nie deň a vedeli sme sa v ňom s prehľadom orientovať. Za množstvo funkcií a drobností vďačí Samsung Galaxy A8 nielen systému Android 7.1.1, ale aj užívateľskému rozhraniu Samsung Experience 8.5, pôvodne známemu ako nadstavba TouchWiz. Nadstavba je poriadne prepracovaná a vyladená, vďaka čomu je používanie smartfónu naozaj plynulé. Užívateľská pamäť 32 GB je maximálne postačujúca, no pokiaľ by sa vám to zdalo málo, máte možnosť rozšíriť si ju o zaujímavých 256 GB za pomoci microSD karty.

Na záver nesmieme zabudnúť spomenúť zabezpečenie telefónu, ktoré je okrem snímača odtlačkov prstov riešené aj odomykaním zariadenia skenovaním tváre. Pokiaľ ste lenivý na zadávanie dlhých PIN kódov, stačí telefón zdvihnúť pred seba a bleskurýchle odblokovanie máte zaručené. Funkcia Zabezpečený priečinok schová citlivé aplikácie, údaje a súbory pred každým, kto nepozná prístupové heslo. Priečinok môžete zobraziť aj cez hornú lištu. V neposlednom rade tu máme prepracovaný ekvalizér a slúchadlá, za ktoré si spoločnosť Samsung zaslúži ďalšiu pochvalu. Po spustení ekvalizéra si príde na svoje nejeden milovník kvalitnej hudby a zvukových efektov. Slúchadlá, ktoré nájdete v balení sú štupľové a do uší padnú ako uliate. Pokiaľ pred reproduktorom uprednostníte počúvanie hudby práve cez tieto slúchadlá, môžete sa tešiť na ich realistický zvukový prejav doplnený o kvalitné hlboké basy a výšky.

Batéria a výdrž telefónu Samsung Galaxy A8

Batéria použitá v smartfóne Samsung Galaxy A8 má kapacitu 3000 mAh. Pri neustálom používaní technológie Wi-Fi prípadne mobilných dát v sieti 4G, výrobca udáva výdrž celých 15 hodín. Telefón sme mávali pripojený k internetu každú chvíľu a dokázali sme z neho vyžmýkať priemerne 16-17 hodín používania pri maximálnom zaťažení, čo prekračovalo naše očakávania. Niektoré dni sme telefón zase využívali o čosi menej a stačilo nám ho nabíjať raz za 1,5 dňa. Pri nabíjaní vám nebudeme uvádzať žiadne čísla, pretože sme ich sami nestíhali odsledovať. Telefón sa prispôsobil náročným podmienkam, ktoré sme mu nastavili a počas našej zastávky na krátky obed sa dokázal nabiť na približne 40% a zvládnuť tak aj ďalších 6-7 hodín používania. Rýchlemu nabíjaniu dávame palec hore.

Fotoaparát telefónu Samsung Galaxy A8

Smartfón Samsung Galaxy A8 disponuje hneď trojicou zaujímavých fotoaparátov, z ktorých dva nájdeme na prednej strane zariadenia. Máte radi kvalitné selfie? Ak áno, A8-ičku si jednoducho zamilujete. Predná kamera je kombinácia 16 Mpx a 8 Mpx snímačov, z ktorých oba disponujú clonou f/1.9 a pevnou rovinou zaostrovania. Selfie fotografie sú ostré a vykreslenie farieb dôveryhodné. Trošku nás mrzí absencia prednej LED diódy/blesku, ktorý by nočné fotografie a „selfíčka“ posunul ešte o level vyššie.

selfie foto Samsung Galaxy A8 recenziaZadná strana ukýva 16 Mpx snímač s parádnou clonou f/1.7 a LED bleskom, ktorý robí za horších svetelných podmienok skutočné zázraky. Zamrzí absencia optickej stabilizácie, avšak bežný používateľ niečo také riešiť nebude. A načo by aj, nie je to potrebné. Výsledné fotografie budú vyzerať naozaj luxusne, či už sú odfotené automatickým režimom, režimom HDR alebo režimom panoráma. Fotografie vynikajú detailmi a živými farbami, ktoré však nie sú prehnané. Jednoducho fotoaparát ako stvorený na tvorbu moderných fotografií. Väčšinu roboty za vás spraví automatický režim a vy už si len výsledné fotografie pridáte na sociálne siete. Jednoduché však?

Záverečné hodnotenie Samsungu Galaxy A8
recenzia telefónu Samsung Galaxy A8

Ak bolo zámerom spoločnosti Samsung vytvoriť zariadenie, ktoré si vytvorí vlastnú, minimálne cenovú kategóriu, tak sa jej to jednoznačne podarilo. Elegancia vlajkovej lode, výkon zariadenia lepšej strednej triedy a cena, ktorá sa nachádza niekde uprostred medzi tým, čo nás stoja high-end modely a medzi tým, čo platíme za telefóny už niekoľkokrát spomínanej strednej triedy. Poďme rovno k cene tohto zariadenia. Cena smartfónu Samsung Galaxy A8 začína na sume 420 € vrátane DPH. Možno sa vám to zdá veľa, no po niekoľko týždňovom testovaní môžem s kľudným svedomím povedať, že sa doňho skutočne oplatí zainvestovať. Každé zariadenie je niečím originálne, no Galaxy A8 je kombinácia všetkého potrebného, funkčného a výkonného, čo by v smartfónoch malo byť. A8-ička je jedným z modelov, ktoré stoja za dôkladné zváženie a môžeme vám ich len a len odporučiť.

Technické špecifikácie zariadenia 
názov / model
Samsung Galaxy A8 (2018) DUAL/ A530F/DS
rozmery 159,9 x 75,7 x 8,3 mm
hmotnosť 191 g
počet SIM / formát 2 / nanoSIM
konštrukcia klasická s dotykovým displejom
Fingerprint áno
vodeodolnosť IP68
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, dokumentácia
Displej
veľkosť 5,6″
typ AMOLED
rozlíšenie 2220 x 1080 px
Batéria
typ / kapacita Li – Ion / 3000 mAh
výdrž
Foto
zadná kamera 16 MPx
blesk áno
zadná kamera video áno, FHD
predná kamera 16 MPx + 8 MPx
Platforma
operačný systém Android 7.1.1 (Nougat)
frekvencia procesora 4 x 2,2 GHz , 4 x 1,6 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojitelnosť
dáta GSM / HSPA / LTE
siete a frekvencie GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, WCDMA: 850 / 900 / 2100 / 1900, LTE: 700 / 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2600 MHz
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
BlueTooth áno, 5.0
NFC áno
IrDA
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 32 GB
RAM 4 GB
pamäťová karta áno, do 256 GB

Martin Morávek
Matej Bičan