Šiesta generácia výkonného smartfónu z rady Note bola dobrá, ba až výbušná.

Samsung si bol svojej chyby vedomý, a preto si pri vývoji nástupcu pre model Samsung Galaxy Note 7 dal poriadne záležať. Návrat rady Note bol vcelku impozantný. Nový Samsung Galaxy Note 8 príjemne prekvapil, aj napriek obavám akú povahu bude mať batéria v novom zariadení tentokrát. Zavítal aj ku nám do redakcie, a tak sme mali možnosť pozrieť sa naň bližšie. Predstavujeme vám Samsung Galaxy Note 8, Note, ktorý vás zbaví predsudkov a obáv predošlého modelu.

Dizajn telefónu Samsung Galaxy Note 8

Displej a predná časť zariadenia

Nebol by to Note, keby jeho prednej strane nekraľoval veľkolepý Infinity, tzv. nekonečný displej s rozlíšením QHD+. Niekomu sa bude 6,3 palcový displej zdať príliš veľký, no minimálne rámiky z neho robia vskutku ovládateľné zariadenie. Rozlíšenie si môžete v nastaveniach upraviť, čo sa v konečnom dôsledku odrazí na dlhšej výdrži batérie. Jednými z prvých vecí, ktoré sme na recenzovanom telefóne odsledovali boli pozorovacie uhly a čitateľnosť na priamom slnku. Automatický jas prispôsobil osvetlenie displeja podmienkam, ktoré práve panovali navôkol, a tak sme mali o starosť menej. Ani za slnečného dňa sme sa nemuseli obmedzovať tienením si rukou ponad displej a aj pod rôznymi uhlami sa nám správy čítali veľmi dobre. Always on Display je funkcia, ktorá síce zoberie čo to z výdrže batérie, no dokážete mať svoje oznámenia, aktuálny čas či percentá batérie pekne pod kontrolou. Tlačidlá späť, domov a prehľad otvorených aplikácií sú softvérové a sú súčasťou displeja.

Telo telefónu je z oboch strán sklenené, a preto hneď na začiatok recenzie budúcim majiteľom odporúčame dokúpiť si ochranné sklo a obal, ktoré sa vám časom určite zídu. Napriek skleneným častiam sme displej ani zadnú stranu recenzovaného telefónu nemali šancu poškodiť. Chráni ich totiž odolné sklo Gorilla Glass 5. Pokiaľ vám zariadenie nespadne na zem, vydrží naozaj všetko, a to aj vďaka certifikácii IP68, ktorá vám ponúkne odolnosť voči prachu či vode až do hĺbky 1,5 metra po dobu 30 minút.  Na prednej strane v jej vrchnej časti sa nachádza notifikačná dióda, ktorá na rozličné oznámenia reaguje rozličnými farbami. Taktiež tam nájdeme skener očnej dúhovky, ktorý sa vynikajúcim spôsobom postará o bezpečnosť zariadenia. Či bol deň alebo sme recenzovaný Note 8 odomykali v noci, skener očnej dúhovky reagoval spoľahlivo. Reproduktor na volania je samozrejmosťou a okrem neho nám predná strana ponúkne ešte prednú kameru či snímač jasu.

Rozloženie ovládacích prvkov a bočné strany Note 8

Aby sme neostali len pri sklenených častiach telefónu, boky recenzovaného Note 8 sú kovové a celkové prevedenie telefónu je tak veľmi elegantné. Všetko má svoje miesto a je prehľadne rozložené. Na ľavej strane sa nachádzajú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo hlasového asistenta – Bixby. Pravá strana obsahuje tradične len tlačidlo napájania.

Samsung Galaxy Note 8 je smartfón, ktorý podporuje dve SIM karty zároveň. Ak však chcete použiť svoju pamäťovú kartu, jednej zo SIM kariet sa budete musieť vzdať. Zásuvka na obe karty sa nachádza v hornej časti telefónu. Inak v hornej časti nájdeme už len zakončenie dvoch antén, ktoré je zároveň pekným dizajnovým prvkom telefónu. To isté platí o anténach na spodnej strane, tá je však o niečo bohatšia. Čo nás určite potešilo bol 3,5 mm Jack konektor na slúchadlá a USB-C konektor slúžiaci na nabíjanie či prenos súborov. Spodnú stranu končí mriežka reproduktora a pero S Pen zasunuté do vnútra telefónu. Reproduktor je naozaj hlasitý a basy sú oproti staršiemu modelu Note oveľa zreteľnejšie.

Pero S Pen – Šikovný pomocník

Možno si poviete, že sa jedná o úplnú zbytočnosť. Podľa nás sa však jedná o šikovne navrhnutý doplnok, ktorý neslúži len na skrášlenie celkového vzhľadu telefónu. Vyberiete ho jednoduchým šťuknutím na jeho koniec, ktorý nenápadne vytŕča zo spodnej časti zariadenia. Vyobrazenie loga spoločnosti a tlačidlo, ktorým na displeji vyvoláte S Pen menu, sú jedinými prvkami odlišujúcimi  S Pen od bežného pera. Okrem písania poznámok priamo na displej, čo sme využívali mimochodom pomerne často, vám S Pen ponúkne veľa ďalšieho.

Funkcia inteligentný výber vám umožní vystrihnúť z obrazovky presne tú časť, ktorú potrebujete. Tvorba snímok obrazovky sa tak stáva oveľa efektívnejšou. Písanie priamo na obrazovku je jedna z vecí, ktoré podľa nášho názoru majiteľ Note 8 taktiež efektívne zužitkuje. V neposlednom rade tu máme funkciu Preklad. O čo sa jedná? Máte otvorenú anglickú stránku, čo by nebol celkom problém, keďže anglický jazyk ovládate relatívne  plynule. V texte sa však nachádza fráza, ktorú vidíte prvýkrát. Pomocou pera S Pen si vyznačíte problémový úsek a behom sekundy ho máte preložený do jazyka, ktorý potrebujete. Takto si môžete jednoducho preložiť texty, ktorým žiaľ nerozumiete.

Bixby – Komunikujte so svojim zariadením efektívnejšie

Bixby alebo inak hlasový asistent od spoločnosti Samsung je jedným zo spôsobov, ako komunikovať so svojím Galaxy Note 8. Pokiaľ však neovládate angličtinu, prípadne kórejčinu  bude vám zbytočný. Iným jazykom sa s inteligentným asistentom Bixby zatiaľ nedohovoríte. Na uľahčenie života však stačí niekoľko jednoduchých fráz, ktoré zvládne a určite pozná aj úplný začiatočník. Ak vám však angličtina nerobí problém, Bixby zareaguje až na 3000 rozličných príkazov a akcií. Hlasového asistenta sme si pri práci vyskúšali aj my. Po približne 15 minútach používania telefónu len za pomoci hlasových príkazov v angličtine sme usúdili, že hlasový asistent Bixby je naozaj užitočný a využiteľný.

Originálna zadná strana recenzovaného Galaxy Note 8

Recenzovaný Samsung Galaxy Note 8 k nám prišiel do redakcie na recenziu vo farebnom prevedení Maple Gold. Okrem zlatej ho možno zakúpiť aj v modrej či čiernej farbe. Poďme teda k tomu, čo nájdeme na zadnej strane telefónu, ktorá je na rozdiel od iných smartfónov viditeľne odlišná. Samsung sa rozhodol Note 8 vybaviť dvoma špičkovými snímačmi, ktoré dizajnéri umiestnili vodorovne vedľa seba. LED blesk a snímač tepovej frekvencie je spolu so snímačom odtlačkov prstov umiestnený v jednej rovine s fotoaparátom. Fotoaparát, LED blesk a ani snímač odtlačkov nevystupujú do priestoru ako môžeme vidieť napríklad pri niektorých z modelov Huawei či Honor, za čo dizajnérov chválime.  Snímač odtlačkov prstov je spoľahlivý a vo väčšine prípadov reagoval na prvýkrát. Jeho umiestnenie však považujeme za nie práve najšťastnejšie, a preto sme zariadenie častejšie odomykali skenerom očnej dúhovky či iným typom uzamknutia obrazovky.

Pod zadnou stranou recenzovaného Samsungu Galaxy Note 8 sa toho skrýva ešte omnoho viac. Okrem batérie, ktorá prekvapí svojou kapacitou sa v ďalšej časti našej recenzie podrobnejšie pozrieme aj na konektivitu, výkon či  fotoaparáty, ktorými disponuje táto „nadupaná“ novinka.

text & foto Martin Morávek a Matej Bičan