SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

S21 Ultra 5G je momentálne najlepší telefón od spoločnosti Samsung. Je ďalším z rady Galaxy, o ktorom budeme rozprávať najmä v superlatívoch. Pri testovaní nás prekvapil najmä fotoaparátom, a to jeho stonásobným zoomom či citlivosťou čipu a svetelnosťou objektívov.

SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

V krabici nájdete samotný telefón a kábel na nabíjanie bez adaptéra. Ten môžete použiť z predchádzajúceho telefónu, keďže je predpoklad, že S21 Ultra nebude nikoho úplne prvý telefón. Ak adaptér predsa len potrebujete, dá sa dokúpiť. Pod telefónom ešte nájdete stručný návod, záruku a ihlu na otvorenie šachty pre SIM kartu. Samsung Galaxy S21 Ultra 5G

Dizajn

SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

Dizajn Samsung Galaxy S21 Ultra 5G pôsobí moderne a kľúčovým prvkom sú pomerne ostré hrany. Keď ho položíte na stôl, hneď je všetkým jasné, že sa jedná o úplnú novinku.

SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

Z prednej strany môžete nájsť malý kruhový výrez v displeji pre selfie kameru centrovanú na stred.  Displej je Infinity Display, čo znamená, že má príjemné zahnuté rohy po stranách. Telefón tak celkovo vyzerá opticky väčší.

SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

Na zadnej strane je najvýraznejším prvkom štvorica objektívov so senzorom na ostrenie a svetlo LED. Zospodu je umiestnený reproduktor, ktorý spolupracuje s vrchným – vytvárajú tak stereo reproduktory. Tento efekt naozaj poznať, napríklad pri sledovaní videí, kde je zvuk rozdelený do jednotlivých kanálov. Taktiež je k dispozícii USB-C konektor a šachta na SIM kartu.

SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

Z ľavej strany je tlačidlo on/off a zmena intenzity hlasitosti. Oproti, na pravej strane sa nenachádza nič. Je to najmä kvôli obalu telefónu, v ktorom je na pravej strane nový, vylepšený S-pen.

SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

 

SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5GNesmieme zabudnúť na jeho farbu. Telefón Samsung Galaxy S21 Ultra 5G má čiernu farbu, ktorá je už na prvý pohľad iná, elegantná so zvláštnou matnou mikroštruktúrou.

Displej

displej SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

Hlavné výhody tohto displeja sú bezpochyby jeho obnovovacia frekvencia, nádherné podanie farieb a svietivosť. Je vyrobený z kvalitného skla, ktoré by malo vydržať aj bolestivejšie pády.

displej SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

Typ Dynamický AMOLED
Obnovovacia frekvencia 120 Hz
Vysoký dynamický rozsah HDR10+
Maximálna svietivosť 1500 nitov
Uhlopriečka 6,8“ (17,27 cm)
Rozlíšenie 1440 x 3200 pixelov
Pomer strán 20:9
Ochrana Gorilla Glass Victus

Okrem toho rozlíšenie displeja je už na úrovni, kde iba veľmi ťažko rozoznáte samostatný pixel – to dovoľuje prehrávať videá aj vo vysokom rozlíšení. V kombinácii AMOLED displeja a Always On Display môžete mať neustále zapnuté hodinky bez toho, aby ste museli odomykať telefón.

Hardvér

mobil SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

Vo vnútri telefónu Samsung Galaxy S21 Ultra 5G sa nachádzajú mimoriadne výkonné komponenty či veľké úložiská pamäte.  Pri našich testoch sme vyskúšali najnovšie a najnáročnejšie súčasné hry, ktoré telefón bez zaváhania zvládol.

Operačný systém Android 11 so Samsung nadstavbou beží na najnovšom procesore Exynos 2100. Nový Android je opäť prehľadnejší a intuitívnejší, ale podľa nás nepôsobí ako zjednotený celok.

Operačný systém Android 11
Nadstavba OS One UI 3.1
Procesor Exynos 2100 (5nm technológia)
Počet jadier CPU Osem-jadro
GPU Mali-G78 MP14

Telefón sa predáva v rôznych kombináciách týchto operačných pamätí RAM a pevných pamätí.

RAM 12 GB – 16 GB
Pevná pamäť 128 GB – 256 GB – 512 GB

Priestor pre externé micro SD úložisko nie je, tak preto by ste sa mali pred kúpou dobre rozhodnúť, koľko pevnej pamäte budete potrebovať.

Fotoaparát

fotoaparát SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

Bezpochyby si tento telefón dovoľujeme nazvať foto-mobil. A to najmä vďaka jeho rôznorodosti objektívov a skutočne citlivým senzorom.

Hlavný fotoaparát 108 Mpx
f/1,8
Širokouhlá – 24 mm
Super teleobjektív 10 Mpx
f/4,9
Periskopický teleobjektív – 240 mm
Teleobjektív 10 Mpx
f/2,4
Teleobjektív – 70 mm
Ultra široký fotoaparát 12 Mpx
f/2,2
Ultra širokouhlý – 13 mm
Selfie fotoaparát 40 Mpx
f/2,2
Širokouhlá – 26 mm

Použiteľnosť 100 násobného zoomu je veľmi individuálna. Fotografia s takto veľkým digitálnym zoomom nie je veľmi vhodná napríklad na portrét. Avšak pokiaľ chcete zachytiť nejaký detail či text, ktorý v diaľke už nie je možné zaregistrovať voľným okom, tento zoom sa perfektne hodí.

Fotografie nasnímané smartfónom SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

Pri fotografovaní je automaticky zapnutý HDR režim a optimalizácia scén. Je potrebné vyzdvihnúť režim „Noc“.

Video

Video v telefóne Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je nádherné s viditeľne vyššou celkovou svetelnosťou. Kombinácia farebného podania a ostrého obrazu so stabilizáciou je ideálna pre väčšinu bežných scén.

Rozlíšenie FPS (snímky za sekundu)
8K 24 FPS
4K 30/60 FPS
1080p 30/60/240 FPS
720p 960 FPS

Takisto ako stonásobný zoom, je 8K na hranici s reálnou využiteľnosťou. Aby ste využili potenciál videa nahraného v 8K, je nutné využiť 8K monitor, ktorých je v dnešnej dobe ešte naozaj minimum. Ak chcete video orezávať, bežné počítačové komponenty nie sú schopné takýto obraz ešte renderovať. Samsung vymyslel interný softvér v telefóne, kde z takéhoto videa môžete „vyrezávať“ fotografie.

Stabilizácia videa je síce veľmi efektívna, ale pri väčších otrasoch sa nevyhnete rozmazaniu obrazu, čo je prirodzené.

Rozlíšenie selfie kamery FPS (snímky za sekundu)
4K 30/60 FPS
1080p 30 FPS

Konektivita

Pomocou kábla sa viete pripojiť samozrejme cez USB-C a bezdrôtovo pomocou jednej z týchto možností:

USB-C SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

WLAN Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, hotspot
Bluetooth Bluetooth 5.2
GPS Áno
NFC Áno
Rádio Iba pre procesory predávané v zahraničí.
USB USB-C 3.2

Tento model nesie názov pásma, v ktorom môže komunikovať či posielať veľké množstvá dát vzduchom. Je to samozrejme pásmo 5G, ktoré určite radi využijú ľudia v husto obývaných častiach miest.

Zvuk

Z konektivity už druhý rok odpadá 3,5mm jack, ktorý plnohodnotne nahradil USB-C a rýchly Bluetooth. Interné reproduktory majú podporu zo strany sesterskej spoločnosti AKG, ktorá zabezpečila 32 bit zvuk s 384 kHz.

Batéria

batéria SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

Akumulátor telefónu Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je pomerne veľký, ale jeho operačný systém je natoľko vyvážený, že vydrží omnoho viac ako by ste čakali. Samozrejme, ak potrebujete telefón používať naplno počas celého dňa, každodennému nabíjaniu sa s istotou nevyhnete.

Kapacita akumulátora 5000 mAh
Rýchlo nabíjanie 25 W
Bezdrôtové nabíjanie 15 W
Reverzné nabíjanie 4,5 W

Taktiež telefón viditeľne vybíja využívanie jeho palety fotoaparátov, kedy pri častej zmene fotoaparátu sa začne mierne zahrievať.

Záver

Už od začiatku sa nám v redakcii techvia.sk Samsung Galaxy S21 Ultra 5G páčil v kombinácii s jeho originálnym obalom, v ktorom je uchytený S-pen. Vybrať si však môžete z veľkého množstva Samsung obalov, či už typu Flip Cover, silikónových a LED View.

S-PEN SAMSUNG Galaxy S21 Ultra 5G

Samsung Galaxy S21 Ultra 5G je nabitý citeľne najvýkonnejšími komponentami značky a jeho obrazovka dopĺňa celkový zážitok z používania.

S-PEN Galaxy S21 Ultra 5G

techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here