recenzia Samsung Galaxy S9+
Spoločnosť Samsung si dala na minuloročných modeloch Samsung Galaxy S8 a S8+ skutočne záležať.

Tento rok tak nepotrebovala uskutočniť výrazné zmeny, skôr jej stačilo nadviazať na prácu, ktorú odviedla pri minuloročných modeloch a pridať niekoľko zaujímavých vylepšení. Avšak konkurenčný boj Samsungu so spoločnosťou Apple mal za následok to, že nový Samsung Galaxy S9 Plus sa stal jedným z vôbec najlepších zariadení, aké môžete na našom trhu nájsť. Revolučný fotoaparát pracujúci na princípe podobnom ako pracuje ľudské oko, ohlušujúco hlasné stereo reproduktory či možnosť natáčať spomalené videá rýchlosťou až 960 snímkov za sekundu. Toto je len ochutnávka toho, čo nový a najlepší model spoločnosti Samsung dokáže.

Dizajn smartfónu Samsung Galaxy S9 Plus – Prečo meniť niečo, čo funguje dobre?

Počas používania recenzovaného smartfónu sa ma veľa ľudí pýtalo, či zariadenie, ktoré držím v ruke, je minuloročný model – Samsung Galaxy S8 Plus. Na prvý pohľad možno vyzerajú rovnako, no nové „plusko“ je predsa len niečím odlišné. Novinku si môžete zakúpiť v troch farebných prevedeniach – fialová, modrá a čierna. K nám do redakcie prišiel nový Samsung Galaxy S9 + vo fialovej farbe a aj napriek tomu, že táto farba si získa skôr nežné pohlavie, musíme uznať, že vyzerá naozaj dobre. Zadná strana je sklenená a od predného panelu telefónu je oddelená tenkým kovovým rámikom. Sklenené panely sú navyše z každej strany zaoblené, vďaka čomu je ovládanie telefónu naozaj pohodlné. Najväčšou zmenou prešla práve zadná strana, na ktorej sa nachádza duálny fotoaparát, LED blesk, logo výrobcu, ale to, čo nás potešilo najviac, je umiestnenie snímača odtlačkov prstov. Pre mnohých ľudí bolo umiestnenie snímača odtlačkov prstov pri modeloch Galaxy S8 a Note 8 úplne nepraktické. Nový Samsung Galaxy S9 Plus má snímač odtlačkov prstov umiestnený priamo pod fotoaparátom, teda na mieste, kde naň pohodlne dočiahnete.

Ovládanie smartfónu sa nijako nezmenilo. Pravá strana obsahuje tlačidlo na ovládanie hlasového asistenta Bixby, zatiaľ čo na pravej strane nájdeme tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo slúžiace

na uzamknutie či prebudenie zariadenia. Vďaka kvalitnejším materiálom pôsobí Samsung Galaxy S9 + elegantne a prémiovo. Pri pohľade na bočnú stranu zariadenia by ste vôbec nečakali, že jeho hrúbka je 8,5 mm. Napriek tejto skutočnosti pre nás nebolo ovládanie telefónu žiadnym problémom.

Ako hovorí nápis na zadnej strane smartfónu – Duos, telefón je schopný fungovať až s dvomi SIM kartami súčasne. Pokiaľ vám však stačí jedna a radšej by ste si chceli rozšíriť úložisko zariadenia, zvoliť môžete aj kombináciu jednej SIM a jednej microSD pamäťovej karty do kapacity až 400 GB. Zásuvka na obe karty sa nachádza na vrchnej strane zariadenia a otvára sa pomocou ihly, ktorá je súčasťou balenia. Spodná strana disponuje 3,5 mm Jack konektorom, vďaka čomu môžete svoju obľúbenú hudbu počúvať aj cez klasické slúchadlá. V balení sa nachádzajú špuntové slúchadlá od spoločnosti AKG, ktoré vás už pri prvom použití prekvapia svojou kvalitou. Aby toho nebolo málo, Samsung Galaxy S9 Plus je prvým smartfónom od spoločnosti Samsung, pri ktorom boli použité naozaj kvalitné stereo reproduktory. Jeden z dvojice reproduktorov nájdeme umiestnený práve na spodnej strane zariadenia, hneď vedľa USB-C konektoru, ktorý slúži na nabíjanie.

Druhý z dvojice stereo reproduktorov dizajnéri umiestnili do vrchnej časti prednej strany a slúži zároveň ako slúchadlo pre hovory. Vďaka tomu bude volajúceho počuť hlasno a hlavne zreteľne. Ako sme už spomínali v našom článku, reproduktory vylepšila dcérska spoločnosť AKG a okrem technológie Dolby Atmos prinášajú aj 360-stupňový simulovaný zvuk. Ich kvalita nás veľmi potešila a vďaka čistému zvuku s výrazným basovým prejavom zažiarite na akejkoľvek grill party a vôbec všade, kde sa s novým Samsung Galaxy S9 Plus objavíte. Nad displejom sa okrem reproduktora nachádza aj predná selfie kamera, snímač jasu či snímač očnej dúhovky.

Displej recenzovaného smartfónu chráni odolné sklíčko Gorilla Glass 5, vďaka ktorému je displej chránený pred škrabancami a šanca, že sa vám ho podarí rozbiť je o niečo menšia. Počas nášho aktívneho používania na telefóne nepribudli žiadne škrabance či praskliny, a to aj napriek tomu, že pri našom testovaní dostal poriadne zabrať. Silnou stránkou spoločnosti Samsung je aj tvorba skutočne elegantných a zaujímavých displejov. 6,2 palcový zahnutý displej je skutočnou pýchou telefónu aj vďaka tomu, že zaberá až 90% celej prednej strany. Disponuje Quad HD+ rozlíšením, no ak potrebujete predĺžiť výdrž batérie, rozlíšenie si môžete znížiť na taktiež slušné štandardné Full HD zobrazenie. Čo sa týka pozorovacích uhlov a čitateľnosti na priamom slnku, telefónu nemáme čo vyčítať. Automatické prispôsobenie jasu fungovalo taktiež na výbornú. Dizajn sa oproti starším modelom S8 a S8 + výrazne nezmenil. Samsung si na modeloch z minulého roku dal poriadne záležať a ich dizajn oslovil veľké množstvo ľudí.

Výkon, pamäť, konektivita smartfónu Samsung Galaxy S9 Plus

Ako sa na vlajkovú loď patrí, Samsung Galaxy S9 Plus vám poskytne dostatočné množstvo výkonu, aby ste bez zásekov a problémov zvládli rozbehnúť akúkoľvek aplikáciu alebo herný titul. Vďaka procesoru Exynos 9810 telefón bez problémov zvláda aj skutočne náročný multitasking. 8-jadrový procesor dopĺňa 6 GB operačnej pamäte RAM a celý telefón beží na operačnom systéme Android 8.0. Samsung Galaxy S9 Plus je skutočne výkonný a nemusíte sa obávať, že by vás sklamal pri akejkoľvek úlohe, ktorú mu zadáte. Cez hornú lištu môžete spustiť aj funkciu Výkonný režim, pomocou ktorej si viete telefón prispôsobiť náročnosti operácie, ktorú na ňom momentálne vykonávate. Telefón disponuje 64 GB vnútorným úložiskom, no zakúpiť si môžete aj verziu s naozaj dostatočnými 256 GB.

Zabezpečenie smartfónu Samsung Galaxy S9 Plus

Telefóny v dnešnej dobe obsahujú nespočetné množstvo ako osobných, tak aj firemných údajov a súborov. Okrem aplikácie Samsung KNOX chrániacej  váš telefón na niekoľkých úrovniach je možné Samsung Galaxy S9 Plus zabezpečiť hneď niekoľkými spôsobmi. Telefón môžete okrem zadania hesla, PIN kódu či vzoru, odomknúť aj spomínaným a spoľahlivým snímačom odtlačkov prstov. Okrem toho však „plusko“ disponuje skenerom očnej dúhovky. Tento spôsob funguje naozaj spoľahlivo, no znevýhodnení sú napríklad ľudia nosiaci okuliare či šošovky. Tento spôsob je zatiaľ celkom čerstvou novinkou, a preto veríme, že nás čaká ešte množstvo vylepšení. Veľmi šikovným spôsobom na odomykanie vášho Samsungu Galaxy S9 Plus môže byť napríklad rozpoznávanie tváre. Telefón po zapnutí obrazovky reagoval na našu tvár a na základe biometrických údajov sa odomkol takmer okamžite.

Batéria a výdrž smartfónu Samsung Galaxy S9 Plus

Kapacita batérie Samsungu Galaxy S9 Plus je 3500 mAh, čo nie je práve veľa, ale ani málo. Podobne ako pri Samsungu Galaxy S8 Plus vám pohodlne postačí, aby ste s telefónom v ruke zvládali bežný pracovný deň. Výhodou je však podpora rýchleho nabíjania a prepracované režimy šetrenia energie.  Približne za 30 minút zariadenie nabijete na úroveň 40 % a dokážete tak plnohodnotne fungovať niekoľko ďalších hodín. Nabitie telefónu na 100 % nám trvalo niečo málo cez hodinu a pol. „Plusko“ taktiež podporuje rýchle bezdrôtové nabíjanie, ktoré sa teší čoraz väčšej obľube.

Fotoaparát smartfónu Samsung Galaxy S9 Plus – Profesionálny zážitok

Fotoaparát, ktorým disponuje Samsung Galaxy S9 Plus je naozaj výnimočný a vyčarí úsmev na tvári každému, kto rád fotografuje a vytvára kvalitné fotografie. Spoločnosť Samsung vybavila recenzovaný smartfón duálnym 12 Mpx fotoaparátom s variabilnou nastaviteľnou clonou, ktorá funguje na princípe ako ľudské oko. Na výber máme dve možnosti a to f/1.5 a f/2.4, čo považujeme za veľkú výhodu pri fotení za horších svetelných podmienok. Výsledkom sú teda kvalitnejšie a lepšie osvetlené fotografie.  Samsung Galaxy S9 Plus je schopný s novým fotoaparátom zachytiť o 28% viac svetla a šum potlačiť až o 30% viac ako minuloročný model S8 Plus.

Predná 8 Mpx selfie kamera s funkciou automatického zaostrovania poteší clonou f/1.7, ale aj tvorbou AR emoji. Pre nás chlapov je to funkcia, ktorú pravdepodobne vôbec nevyužijeme, no je to zaručený spôsob ako zabavíte mladších súrodencov či dokonca celú rodinu na spoločnej oslave.  Taktiež je to jeden zo spôsobov ako cez sociálne siete vyjadriť svoje aktuálne pocity a náladu. Vytvorených AR emoji si môžete následne upravovať,  aby vás vystihovali čo najvernejšie.

Podobne ako Sony Xperia XZ Premium, aj Samsung Galaxy S9 Plus dokáže natáčať spomalené videá rýchlosťou až 960 snímkov za sekundu. Vďaka tejto funkcii môžete recenzovaným smartfónom zachytiť ohurujúce okamihy, ktoré sú pre ľudské oko príliš rýchle a trvajú niekedy len zlomok sekundy.

 Záverečné hodnotenie Samsungu Galaxy S9 Plus

Pokiaľ už vlastníte Samsung Galaxy S8 Plus, recenzovaná novinka vás až tak veľmi neprekvapí. Telefón sa od predchádzajúceho a úspešného modelu výrazne nezmenil a spoločnosť Samsung sa do výrazných zmien nepustila. Aj napriek tomu sa spoločnosti podarilo vytvoriť skvelé zariadenie. Radi by sme však vyzdvihli umiestnenie snímača odtlačkov prstov, ktorý je konečne na svojom mieste pod fotoaparátom. Rovnako nás potešili poriadne prepracované stereo reproduktory, rýchlosť nabíjania, naozaj vysoký výkon a v neposlednom rade dokonalý fotoaparát s variabilnou nastaviteľnou clonou. Poďme sa teda pozrieť na cenu recenzovaného smartfónu Samsung Galaxy S9 Plus. Jeho cena začína na zaujímavých 870 €. Je si však tejto cenovky hoden? Rozhodne áno. Za jeho elegantným dizajnom sa počas testovania otočila nejedna slečna a jeho výkon nám zaručil maximálne plynulý multitasking. Recenzovaný Samsung Galaxy S9 Plus vám môžeme jednoznačne odporučiť.

Fotografie nasnímané telefónom počas recenzie

Technické špecifikácie zariadenia 
Displej
Uhlopriečka displeja (palce) 6.2″
Typ displeja Super AMOLED
Rozlíšenie displeja 2960 × 1440 bodov
Počet farieb displeja 16,7 miliónov
Konštrukcia a systém
Počet jadier osemjadrový
Frekvencia procesoru 1800 MHz
Počet SIM kariet Dual SIM
Konštrukcia telefónu dotykový, odolný
Systém telefónu Android 8.0 Oreo
Pamäť
Interná pamäť 64 GB
Veľkosť Pamäte RAM 6GB
Podporované pamäťové karty microSD, microSDHC, microSDXC
Navigácia
GPS Áno
Rozhranie a podporované siete
Sieťová frekvencia 1800, 850, 900, 1900 MHz
Sieťová frekvencia (3G) 2100, 850, 900, 1900 MHz
Sieťová frekvencia (LTE) 900, 800, 2600, 1800, 2100 MHz
GPRS Áno
EDGE Áno
Podpora 3G (UMTS, WCDMA) Áno
4G/LTE Áno
HSCSD Áno
Fotoaparát
Rozlíšenie hlavného fotoaparátu 4032 x 3024 (12 Mpx)
Svetelnosť f/1.5
Integrovaný blesk/prisvietenie Áno
Automatické ostrenie Áno
Rozlíšenie videozáznamu 3840 x 2160
Rozlíšenie predného fotoaparátu 3264 x 2448 (8 Mpx)
Akumulátor
Typ akumulátora Li-Pol
Kapacita akumulátora 3500 mAh
Vlastnosti batérie Bezdrôtové nabíjanie, Rýchle nabíjanie
USB port USB typ-C
NFC Áno
3,5 jack Áno
Wi-Fi Áno
Bluetooth Áno
Akcelerometer Áno
Senzor priblíženia (proximity) Áno
Čítačka odtlačkov prstov Áno
Ďalšie parametre
Typ SIM karty nanoSim
FM rádio Áno
Farba telefónu

Obsah balenia

Fialová, modrá, čierna

Nabíjací konektor, USB-C konektor, AKG slúchadlá, redukcia microUSB na USB-C, redukcia USB-C na USB

Martin Morávek
Matej Bičan