Samsung Galaxy Watch

Rok 2018 priniesol niekoľko veľmi zaujímavých noviniek od spoločnosti Samsung. Medzi tie najlepšie z nich určite patria aj nami testované smart hodinky, ktoré vás dostanú nielen svojím nadčasovým dizajnom, ale aj vybavením, o ktorom sme pred rokmi ani nesnívali.

Dizajn a odolnosť smart hodiniek Samsung Galaxy Watch

Recenzované inteligentné hodinky k nám prišli vo veľkosti 42 mm a v elegantnom čiernom farebnom prevedení. Okrem 42 mm veľkosti si môžete zakúpiť aj o niečo väčší, 46 mm model. Čiernou zaručene nič nepokazíte, no ak si potrpíte na široký výber farieb či materiálu, Samsung Galaxy Watch splnia očakávania aj po tejto stránke. Telo hodiniek je dostupné v niekoľkých farebných prevedeniach a remienok od neho oddelíte behom sekundy. Je len na vás, akú farbu zvolíte a či sa na obchodné stretnutie vyberiete s čiernym gumeným alebo hnedým koženým remienkom. Zaujímavosťou je, že moderné smart hodinky sa čoraz viac a nápadnejším spôsobom snažia vyrovnať mobilným zariadeniam. Ciferník disponuje otočnou lunetou, ktorú určite dobre poznáte už z modelu Gear Sport. Vďaka nej je ovládanie hodiniek maximálne efektívne. Okrem otočnej lunety nás zaujalo aj odolné sklíčko Gorilla Glass a 5 ATM odolnosť voči vode. Hodinky tak nemusíte skladať ani počas kúpeľa či kondičného plávania. Odolnosť sme si vyskúšali a hodinky musíme za ich ňu len a len pochváliť.

Displej a ovládanie hodiniek Galaxy Watch 

Ovládanie otočnou lunetou by nebolo také efektívne, keby spoločnosť Samsung nepridala hodinkám dvojicu bočných tlačidiel a dotykový displej. Táto trojica sa spojila v dobre fungujúci celok, ktorý nám počas celého používania nerobil najmenší problém. Bočné tlačidlá majú dve hlavné možnosti využitia – prvé zastáva funkciu tlačidla „späť“, zatiaľ čo pomocou druhého sa vám otvorí akési menu všetkých aplikácií, ktorými hodinky disponujú. Menu je prehľadné, avšak k používateľskému prostrediu sa dostaneme neskôr. Poslednou „funkciou“, ktorá uzatvára celok ovládania smart hodiniek je 1,2 palcový displej. Super AMOLED displej je naozaj super. Okrem živých farieb, dostatočne silnému maximálnemu jasu ponúka aj parádnu odozvu, a tak sa nám nestávalo, že by sme svoju požiadavku zadávali dvakrát. Reagoval rýchlo, čo súvisí s dobre vyladeným UI a ani po niekoľkých dňoch používania sme ho nemuseli čistiť od odtlačkov, prípadne iných nečistôt. Automatický jas si hodinky dokázali regulovať aj bez nášho pričinenia – vďaka zabudovanému snímaču okolitého osvetlenia, čím sa samozrejme znížila spotreba energie.

Dizajn, ovládanie, odolnosť a dotykový displej nemajú najmenšiu chybu a použité technologické postupy, materiály schvaľujeme. Čo vás určite poteší je aj hmotnosť hodiniek – 49 gramov sme na ruke takmer necítili.

Zamerané na zdravý životný štýl

Ak sa rozhodnete práve pre tento model smart hodiniek, nebudete ľutovať. Hodinky sa stanú vašim každodenným spoločníkom a zostanú s vami až kým vás výdrž batérie nerozdelí. Podobne ako množstvo iných produktov spoločnosti Samsung, aj tieto hodinky disponujú funkciami, ktoré sa o vaše zdravie spoľahlivo postarajú. Nie doslovne, avšak ich prínos v oblasti zdravého životného štýlu zaručene pocítite. Keďže redakčná robota zahŕňa, okrem iného aj množstvo písania, niekoľko hodín počas dňa strávime v kancelárii takmer bez pohnutia. Hodinky si to veľmi rýchlo všimli a po určitom čase nám pripomenuli našu pasivitu veľmi netradičným spôsobom. Po krátkom zavibrovaním sa na displeji zobrazilo upozornenie, že sme už dlhší čas na jednom mieste, a že je čas na pohyb. Pod textom sa nachádzala výzva na absolvovanie cvičenia, ktorú sme síce odmietli, no po čase sa zobrazila znovu.

Meranie tepu fungovalo spoľahlivo a snímač sa nachádzal, ako zvyčajne v spodnej časti tela smart hodiniek. Ak radi športujete, hodinkám nemôžeme vyčítať ani gyroskop či akcelerometer, prípadne zabudovanú funkciu GPS. Nasnímané údaje sa s realitou zhodovali a odchýlky boli len minimálne.  Funkcia Meranie stresu bola pre nás zo začiatku celkom nezaujímavá, no len do chvíle, kedy sme zistili, že namerané hodnoty sa s realitou až príliš zhodujú. Vďaka výškomeru a barometru si Samsung Galaxy Watch nájdu fanúšikov aj medzi turistami.

Výkon, pamäť a používateľské prostredie

Samsung Galaxy Watch 42 mm potešia aj po stránke konektivity či výkonu. Hodinky sme používali so smartfónom Samsung Galaxy Note 9, ktorý je, podľa nášho skromného názoru, jedným z najlepších biznis telefónov pre rok 2018. Vďaka dlhej výdrži batérie sa k hodinkám perfektne hodí a za pomoci technológie Bluetooth sa s hodinkami spojil takmer okamžite. Po stiahnutí aplikácií Samsung Health a Samsung Watch sme sa už o nič nestarali, prenos informácií medzi zariadeniami fungoval veľmi dobre a vďaka Wi-Fi pripojeniu sme mali hodinky neustále a hlavne pravidelne aktualizované. Bezkontaktné platenie nie je žiadnou novinkou a aj recenzovaný 42 mm model disponuje technológiou NFC, ktorá takýto druh platenia podporuje. Pomaly, ale isto sa dostávame k OS a UI samotných hodiniek. Operačný systém Tizen je na veľmi vysokej úrovni a spolu s 2-jadrovým 1,15 GHz procesorom a 0,75 GB operačnou pamäťou RAM vám zaručí dlhodobé plynulé používanie bez zásekov či spomalených reakcií. Z papierovej 4 GB internej užívateľskej pamäte si softvér uhryzol poriadny kus a tak vám na vaše osobné súbory zostane približne 1,5 GB voľného miesta. Stále je to dosť na obľúbené fotografie, hudbu a iné súbory. Pri hudbe chvíľku ešte zostaneme.

Testované smart hodinky totiž vaše obľúbené songy či zvonenie pri prichádzajúcom hovore skutočne prehrajú. Rapídne tak znižujú celkovú výdrž zariadenia, avšak kvalita zvuku a maximálna hlasitosť sú na celkom dobrej úrovni. Telefonovanie tak nadobúda úplne nový rozmer a uľahčuje uskutočňovanie hovorov, napríklad za volantom. Týmto spôsobom vás však nechceme nabádať na porušovanie zákona, to určite nie. Chceme poukázať na to, aké jednoduché je volanie za pomoci inteligentných Samsung hodiniek, a že počas hovoru sa vášho smartfónu nemusíte ani raz dotknúť.

Samsung Watch a Samsung Health

Obe aplikácie sme si stiahli ešte počas prvého nastavovania recenzovaných hodiniek. Sú prehľadné a každá z nich vám používanie hodiniek obohatí. Dovolíme si povedať, že bez týchto aplikácií by ste vaše smart hodiny mohli nechať doma. Vďaka appke Samsung Watch sme dokázali hodinky ovládať, personalizovať si dizajn ciferníka a kontrolovať si spotrebu batérie či využite úložiska. Aplikácia Samsung Health nám naopak zozbierala všetky dáta a informácie o našom zdravotnom stave, fyzickej aktivite či pasivite, množstve prijatých tekutín a taktiež vytvárala grafy, vďaka ktorým sme mali cvičenia pod úplnou kontrolou. Aplikácie majú široké využitie a boli nepísanou povinnou výbavou testovaných hodiniek.

Výdrž batérie a kapacita hodiniek Samsung Galaxy Watch

Jedinou slabou stránkou hodiniek je ich výdrž. Bohaté využívanie toho množstva funkcií sa muselo na niečom odraziť a bola to, ako už býva zvykom, opäť celková výdrž. Vďaka bezdrôtovej kolíske na nabíjanie sme ich dokázali dobiť na 100 % približne do 2 hodín a v plnom nasadení nám potom vydržali asi 3 dni. Niekedy to bolo menej, inokedy o niečo viac. V pohotovostnom režime sa vďaka 270 mAh batérii pokojne dostanete aj cez piaty deň používania.

Samsung Galaxy Watch

Záverečné hodnotenie Samsung Galaxy Watch 42 mm

Záverečne_hodnotenie_Samsung_Galaxy_Watsch

Ak by mali smart hodinky Samsung Galaxy Watch 42 mm o niečo väčšiu výdrž, boli by naozaj dokonalé. Okrem kratšej životnosti batérie nenachádzame iné negatívum a hodinky hodnotíme ako veľmi dobré. Pri cene 247 € môžu byť ideálnym vianočným darčekom pre vašich blízkych. Samsung Galaxy Watch 42 mm boli príjemným spestrením ku koncu roka a veríme, že Samsung bude aj naďalej napredovať a vyvíjať podobne kvalitné smart zariadenia.

techvia.sk