Samsung Galaxy Z Flip5

Spoločnosť Samsung predstavila už 5. generáciu skladacích mobilných telefónov série Galaxy Z, konkrétne Galaxy Z Flip5 a Galaxy Z Fold5 a dnes sa pozrieme práve na ten lacnejší z nich.
Samsung Galaxy Z Flip5 oproti minuloročnému modelu získal len malé zmeny, ale ako sa hovorí v maličkostiach je krása.

Samsung Galaxy Z Flip5

Dizajnom sa od svojho predchodcu Galaxy Z Flip4 veľmi nelíši, no za zmienku určite stojí nový menší pánt, vďaka ktorému sa medzera v strede  displeja úplne stratila. Telefón je tenší o celé 2 mm, čo je celkom zásadný rozdiel. Snímač odtlačkov prstov zostal na bočnej strane. Samsung Galaxy Z Flip5 je ľahký a dobre uchopiteľný do oboch ako aj len do jednej ruky.

Displeje

displej Samsung Galaxy Z Flip5

Samsung Galaxy Z Flip5 dostal do vienka 2 displeje: hlavný a vonkajší.

Pri hlavnom, vnútornom displeji sa okrem už spomínanej medzery veľa nezmenilo. K dispozícii máme kvalitný Dynamic AMOLED 2X panel s FHD+ rozlíšením a 120Hz obnovovacou frekvenciou, ktorá sa dynamicky mení v závislosti od používania telefónu. Ohyb ostáva rovnako viditeľný, čo však počas používania nie je žiadny problém. Zvýšil sa však jas, a to na úroveň 1 750 nitov, takže ani priame slnečné svetlo nespôsobuje žiadne ťažkosti vo viditeľnosti. Samsung taktiež vylepšil zloženie displeja vrstvou špeciálneho skla, ktoré je o niečo odolnejšie, stále však príjemné na dotyk.

displej Samsung Galaxy Z Flip5

A napokon vonkajší displej, pri ktorom sa udiali najväčšie zmeny. Ten je podstatne väčší, pracuje sa s ním lepšie a dokáže toho oveľa viac.

Panel disponuje uhlopriečkou 3,4″ a rozlíšením 720 x 748 px s rozlíšením 306 ppi, čo pri takej malej uhlopriečke určite stačí. Je chránený špičkovým Gorilla Glass Victus, teda tým najlepším, čo trh ponúka. Taktiež disponuje skvelou svetelnosťou a plynulosťou aj na slnku. Prejdeme však k tomu najdôležitejšiemu a to sú funkcie. Displej je takmer plnohodnotný. Zobrazujú sa na ňom notifikácie, na ktoré môžete zároveň aj odpovedať. Ďalšie sú widgety, ktoré sú k dispozícii, ako napríklad budík, počasie, kalendár, kontakty, kalkulačka a podobne. Prechádzať medzi nimi sa dá posunom prsta, prípadne sa dajú zmenšiť a prejsť na iný.

Ďalšou z funkcií je možnosť plnohodnotne používať vybrané aplikácie ako: GoogleMaps, Netflix, YouTube, správy (Samsung,Google) a WhatsApp. Iné aplikácie zatiaľ nie je možné bežne používať. Avšak existuje spôsob cez aplikáciu GOODLOCK, ktorú si viete dodatočne inštalovať. Aplikácie cez ňu nerobia žiadny problém a fungujú rovnako dobre ako vyššie spomínané.

Domovská obrazovka na vonkajškom displeji má mnoho motívov a vizuálnych nastavení, z ktorých si môžete vybrať a nastaviť si ju tak podľa svojho vkusu.

Vďaka tomuto systému nemáte takmer žiadnu nutnosť zakaždým otvárať telefón, za čo sa vám určite poďakuje ako displej, tak aj batéria.

mobilný telefón Samsung Galaxy Z Flip5

Softvér & Hardvér

Telefón využíva operačný systém Android 13 s nadstavbou One UI 5.1.1. Nachádza sa v ňom mnoho predinštalovaných aplikácií od Samsungu. Chýbajú mu však aplikácie hodiny a kalkulačka, ktoré je potrebné dodatočne nainštalovať.
Samsung Galaxy Z Flip5 obsahuje čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen Z. Taktiež nemá problémy s prehrievaním.
Čo sa týka úložiska, máme na výber z dvoch variantov, 256 GB a pre tých náročnejších 512 GB s RAM 8 GB. Pre niekoho je to možno málo, ale aj pri plnom používaní je táto výbava dostatočná. Pamäťové karty už tradične nie sú podporované.

smartfón Samsung Galaxy Z Flip5

Batéria

Telefón Samsung Galaxy Z Flip5 využíva akumulátor s kapacitou 3 700 mAh. Aj s touto kapacitou vie zariadenie pri štandardnom používaní vydržať jeden celý pracovný deň. V prípade potreby je možné  nastaviť šetriace režimy, ktoré vedia celkom kvalitne predlžiť výdrž. Nabíjanie môže byť bezdrôtové, aj to reverzné. Káblové nabíjanie je typu USB-C pri výkone 25 W, pričom USB-C má zároveň využitie ako dátový kábel.

Fotoaparáty

Telefón disponuje hlavným 12Mpx snímačom so svetelnosťou f/1.8 a optickou stabilizáciou obrazu. Doplnený je o 12Mpx ultra široký objektív s uhlom záberu 123 stupňov bez automatického zaostrovania,  čo znamená absencia makro fotenia. Fotografie sú však stabilné, kontrastné a saturované, miestami však preostrené. Nočné fotografie tiež stoja za povšimnutie vďaka nočnému režimu, ktorý ich vie dostatočne vylepšiť.

Fotografie nasnímané smartfónom Samsung Galaxy Z Flip5

Makro fotografia

Panoráma

panoráma Samsung Galaxy Z Flip5

Režim snímania portrét

Video je možné natáčať v 4K rozlíšení pri 60 fps, pri širokouhlom je to už len pri 30 fps. Videá sú však dobre stabilizované, detailné a farebné. Veľkou výhodou však ostáva možnosť využiť vďaka ohybnosti telefónu hlavnú kameru aj na selfie záber. Kvalita selfie je teda na nezaplatenie. Nevýhodou je nevyhovujúce  orezanie fotografie pri pomere 16:9, z toho dôvodu sa odporúča využiť pomer 9:16 a telefón skrátka otočiť.

displej Samsung Galaxy Z Flip5

Záver

Samsung Galaxy Z Flip5 je zaujímavé a štýlové zariadenie, navyše veľmi praktické, keďže nezaberie veľa miesta. Kto mal rád „vyklápačky“, určite si ho nenechá ujsť. Dva kvalitné displeje, dobrá výbava či fotografovanie selfie fotiek hlavným fotoaparátom sú plusmi tohto smartfónu.

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here