Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

Samsung prichádza so zaujímavou novinkou – herným monitorom G7 rady Odyssey s uhlopriečkou 27 palcov. Okrem výborných zobrazovacích schopností nás v redakcii techvia.sk pri testovaní potešil jeho futuristický vzhľad.

Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

Vzhľad

Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

Monitor je zaoblený v hodnote až 1000R, čo je vlastne polomer – čím menšie je R, tým väčšie je zakrivenie. Výrobca uvádza, že táto hodnota je príbuzná ľudskému oku, takže pri pozeraní na obrazovku sa dívate po celý čas približne z rovnakej vzdialenosti na všetky jej časti.

Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

Zo zadnej strany je dominantné RGB kruhové osvetlenie pri úchyte stojana, zvané Core Lightning. Prednastavené je na chladnú modrú, ale pomocou tlačidla zospodu obrazovky si môžete nastaviť ľubovoľnú prednastavenú farbu. Táto farba sa zmení aj na ostatných podsvietených častiach monitoru, ako napríklad po bokoch.

Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

Pivot

Vďaka funkcii pivot si môžete obrazovku otočiť na výšku či nakloniť tak, aby vám vyhovovala aj pri pohľade zvrchu či zospodu. Vo väčšine prípadov túto funkciu nevyužijete, ale niekedy je naopak na nezaplatenie. Okrem toho celý monitor je výškovo nastaviteľný.

Otočný čap -15° až +15°
Otáčanie -2° až +92°
Naklonenie -9° až +13°
Výškové nastavenie 120 mm
Plocha pripevnenia na stenu 100 x 100 mm

Stojan

Stojan je pomerne široký a aj dlhý. Pre malé stoly nie je úplne vhodný, preto v krabici môžete nájsť kovový nástavec, pomocou ktorého si môžete obrazovku pripevniť o stenu napevno – takto nahradí celý stojan. V balení sú k dispozícii skrutky na pripevnenie k obrazovke, ale hmoždinky či iné skrutky na pripevnenie o stenu už výrobca nepribalil.

monitor Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

Tlačidlo

tlačidlo Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

Monitor Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU má celé ovládanie vyriešené pomocou iba jedného tlačidla. Aj keď sa to nezdá, toto ovládanie je maximálne komfortné. Zatlačením sa obrazovka vypne a posunom do strán sa pohybujete v pomerne prehľadnom menu.

Konektivita

konektivita Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

Kabeláž je vyriešená najelegantnejšie ako to len bolo možné. Celú dĺžku kábla, ktorá by normálne visela z konektorov, si môžete schovať do stojana. Pomocou drobných organizérov kabeláže si ich viete „učesať“.

Display Port 2x
HDMI 1x
USB Typu A 2x
USB Typu B 1x
Samsung DC-IN 1x
Jack 3,5mm slúchadlový 1x

Monitor dosahuje výborných výsledkov, najmä čo sa týka obnovovacej frekvencie. Preto obsahuje novšie verzie konektorov a káblov.

Display Port verzia Verzia 1.4
HDMI verzia Verzia 2.0
USB Typu A verzia Verzia 3.0

Napájanie

napájanie Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

Maximálny príkon 100 W
Spotreba energie 60 W
Spotreba ročne Cca
Energetická trieda C

Na napájanie je potrebný pribalený adaptér a napájací kábel. Energetická náročnosť je pomerne vysoká, keďže zobrazovacie vlastnosti Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU sú výborné. Pri testovaní bol adaptér relatívne teplý, ale neprehrieval sa.

napájanie Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

Displej

displej Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

K hlavným výhodám zobrazovacích schopností tejto obrazovky patrí pomerne vysoké rozlíšenie, ktoré je viac ako FullHD, ale menej ako 4K, rýchla obnovovacia frekvencia, minimálny čas odozvy a maximálny jas.

Uhlopriečka 26,9“ (≈ 27 palcov, 68,4 centimetra)
Pomer strán 16:9
Zakrivenie 1000R
Bežný jas 350 cd/㎡
Maximálny jas 600 cd/㎡
Statický kontrast 2500:1
Rozlíšenie 2560 x 1440 pixelov
Vysoký dynamický rozsah Displej VESA HDR 600
Čas odozvy 1ms (GtG)
Podpora farieb 1,07B
Obnovovacia frekvencia 240 Hz
Farebný gamut DCI Typ 95%, min 88% (vlastný a je nastaviteľný v menu)

Rozsah farieb, takzvaný gamut, síce nedosahuje hodnoty Adobe RGB, ale je o mnoho vyšší ako na bežných sRGB monitoroch.

Módy zobrazenia RPG
AOS
sRGB
Cinema

Obnovovacia frekvencia sa môže líšiť od použitého konektora.

Iné funkcie

Monitor Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU má pomerne veľké množstvo rôznych funkcií, ktoré vám dokážu zlepšiť zážitok z hry či upravovaní fotografií, napríklad v Photoshope. Okrem iných nás pri hraní hry Counter-Strike: Global Offensive potešil Virtual Aim Point, kde pri zbraniach so skrytým mierením ste mohli používať celkom slušnú náhradu tohto bodu.

nVidia G-Sync Táto technológia eliminuje trhanie a sekanie obrazu.
Flicker-free Vďaka vysokej obnovovacej frekvencii obrazovka na pohľad nebliká, takže ani pri dlhšom používaní by vás nemali bolieť oči.
Black equalizer Pri hraní vám táto funkcia vie zvýšiť takzvaný dynamický rozsah tmavých farieb tak, aby ste videli napríklad nepriateľov skrytých v tieni.
Režim šetrenia zraku V kombinácii s inými funkciami vám obrazovka prispôsobí zobrazenie tak, aby vaše oči boli čo najmenej namáhané.

V krabici môžete nájsť aj inštalačné CD, slúžiace na vloženie ovládača do počítača. Ak by sa vám stalo, že monitor nastavíte zle a neviete si dať rady ako to napraviť, v menu je voľba „Reset All“ a monitor vás tak vráti do továrenských nastavení.

herný monitor Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU

Fyzické vlastnosti

Ako sme už spomenuli, monitor Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU nie je vhodný na malé stoly, ak ho chcete používať so stojanom. Stojanom obrazovku odsuniete od steny o celých 27 centimetrov v najvzdialenejšom bode.

Hmotnosť so stojanom 7,2 kg
Hmotnosť bez stojanu 5,5 kg
Rozmery so stojanom 614,6 × 576 × 305,9 mm
Rozmery bez stojanu 614,6 × 382,8 × 171 mm

Záver

Monitor Samsung Odyssey G7 C27G75TQSU  sa nám v redakcii naozaj páčil,  a to najmä vďaka jeho zobrazeniu farieb. Na upravovanie fotografií je takýto monitor oveľa príjemnejší. Pri hraní sme mali pocit, že máme rýchlejšie reakcie a pri prezeraní videí sme mali pocit väčšej hĺbky obrazu. Medzi menšie mínusy patrí šírka monitora, keďže na menšom stole je nepraktický – hlava je príliš blízko obrazovky a v neposlednom rade jeho energetická náročnosť. Avšak z celkového pohľadu je to výborný herný monitor vďaka oneskoreniu 1 ms a obnovovacej frekvencii 240 Hz.

techvia.sk

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here