Recenzia : Samsung QLED QE65Q900R – 8K

Spoločnosť Samsung je známa nielen mobilnými zariadeniami, ale aj SMART televízormi, ktoré vyčnievajú z radu prémiovými zobrazovacími funkciami a kvalitným zvukovým prejavom. Výnimkou nemôže byť ani nová 8K QLED SMART TV, ktorú sme mali možnosť otestovať aj my.

Dizajn a inštalácia QLED 8K televízoru Samsung

Novinka je na slovenskom trhu dostupná v troch veľkostiach, z ktorých je aj tá najmenšia skutočne ozrutná. Televízor, ktorý zavítal do našej redakcie má 65 palcovú uhlopriečku a ledva sa nám do nej zmestil. 163 cm veľkosť uhlopriečky netreba brať na ľahkú váhu a na montáž modelu QE65Q900R budete potrebovať aspoň dvoch ľudí. Taktiež si dobre premyslite, z akej vzdialenosti sa budete na tento televízor pozerať. Nová 8K TV je síce lepšia, než akákoľvek 4K QLED TV, no po dlhšom čase sa môžu dostaviť bolesti hlavy či únava, práve v dôsledku sledovania televízie z príliš blízkej vzdialenosti. Tento fakt vám môžeme potvrdiť, keďže sme 8K TV testovali v podstatne menších priestoroch, podobných bežnej obývacej izbe. Dobrým umiestnením dosiahnete zároveň oveľa lepší zážitok a vychutnáte si aj zvukový prejav tohto modelu. Pri maximálnych hlasitostiach sme mali pocit, ako by nám spolu s TV prišlo na test aj malé domáce kino.

Recenzia : Samsung QE65Q900R – 8K

Aj napriek 163 cm plným technológií má testovaná TV hrúbku približne dvoch bežných smartfónov a samotná inštalácia netrvala viac ako niekoľko minút. Televízor k nám prišiel spolu s One Connect boxom, dvomi káblami a nožičkami, ktoré slúžia ako držiak pre recenzovanú TV.

Recenzia : Samsung QE65Q900R – 8K

Po spojení TV a One Connect boxu a jeho následnom zapojení do elektrickej siete sme mohli televízor bez problémov používať. Inštalácia nožičiek bola taktiež jednoduchá – každá z nich sa k TV primontuje pomocou dvojice krížových skrutiek. Okrem nožičiek môžete televízor pripevniť aj na stenu, čo umožňuje dobre vybavená zadná strana televízora.

One Connect je malé elegantné zariadenie, ktoré vám umožní jednoducho pripojiť všetky vaše zariadenia (XBOX, PS4, domáce kino a.i.) bez použitia množstva zamotaných káblov. One Connect je súčasťou balenia. Disponuje všetkými potrebnými vstupmi a výstupmi a pomocou vyššie spomínaného kábla zabezpečí nielen napájanie, ale aj signál pre audio a video. Jeho bočná strana obsahuje trojicu portov USB 2.0, zatiaľ čo zadná strana je na konektory o niečo bohatšia. Obsahuje 4 plnohodnotné HDMI vstupy, satelitné a DVB-T2 tunery, optické audio výstupy a taktiež vstup pre LAN kábel. Jedným slovom, One Connect je najjednoduchší spôsob ako do vášho QLED televízora zapojiť akékoľvek iné zariadenie.

Umelá inteligencia – AI upscaling, pýcha 8K QLED TV

To, čo robí tento televízor jedinečným a výnimočným je patentovaná technológia 8K AI Upscaling. Technológia je súčasťou dlhodobej vízie spoločnosti Samsung, ktorá predstavuje 8K kvalitu ako najdetailnejšie a najkrajšie zobrazenie, aké je momentálne na trhu k dispozícii. Vďaka umelej inteligencii, ktorú prináša nový Quantum 8K procesor sa zvyšuje množstvo detailov a znižuje množstvo šumu zobrazovaného obsahu. AI Upscaling je budúcnosť, ktorá má zaručiť, že vďaka umelej inteligencii bude aj formát pôvodného zdroja zobrazovaný v 8K kvalite. Je teda jedno, či sledujete obsah pomocou set-top boxu, USB alebo mobilného zariadenia – nový procesor obsah rozpozná a prevzorkuje ho do 8K rozlíšenia. Spolu s priamym zadným podsvietením Direct Full Array Elite je kontrast zvýšený na maximum a technológia pokrýva až 100 % farebného priestoru.

Recenzia : Samsung QE65Q900R – 8K

Umelá inteligencia výrazne zvyšuje zobrazovacie schopnosti recenzovanej televízie. Či už sme obsah sledovali cez poskytovateľa streamovaných médií, alebo akýmkoľvek iným spôsobom, rozdiel bol viditeľný a to dokonca aj pri obsahu v nižšej kvalite ako je 4K. Keďže AI technológia sa stále učí a najväčšie aktualizácie firmware ešte len prídu, kvalita obrazu sa bude neustále zlepšovať. Ak sa teda bojíte investovať do 8K televízora, nebojte sa, nie je čo pokaziť, schopnosti 8K QLED televízora Samsung budú len a len lepšie.

Záverečné hodnotenie QLED 8K televízora Samsung

zaverecne_hodnotenie_TV_Samsung_8K_TV_QLED

Aj keď naše prvé dojmy z testovanej SMART TV boli zmiešané, ku koncu testovania sme boli jej schopnosťami nadšení. Vďaka 60W reproduktorom bol jej zvuk neuveriteľne čistý a v kombinácii s rozlíšením 7680×43220 bolo sledovanie seriálov a filmov skutočným zážitkom. Cena 65-palcového modelu je 4 999 € vrátane DPH. Za 85-palcové zariadenie zaplatíte 14 999 €. Ceny sa môžu zdať vyššie, avšak technológia AI Upscaling má do budúcnosti veľký potenciál. S televízorom sme boli nadmieru spokojní, sledovať ju bol skutočný zážitok, fajnšmekri si určite prídu na svoje.

Parametre a špecifikácia
Uhlopriečka 65 “ (165,1 cm)
Maximálne rozlíšenie Ultra HD 8K
Typ Smart TV
Technológia QLED
Operačný systém Vlastný OS
Modelový rok 2018
Multimediálne funkcie Červené tlačidlo HbbTV, Vstavaná WiFi, Webový prehliadač, Herný režim (GAME MODE), Inteligentný ovládač, Ovládanie hlasom
Vstupy/výstupy USB 2.0

Techvia.sk