recenzia slúchadlá JBL

Často sedíte v dopravných prostriedkoch a chcete si spríjemniť cestovanie hudbou? Ja áno a aktívne potlačenie okolitého hluku považujem za najužitočnejšiu funkciu, ktorá sa dá zabudovať do slúchadiel.

Konštrukcia slúchadiel

Bezdrôtové slúchadlá JBL E65BTNC Black s aktívnym potlačením okolitého hluku sa vyrábajú v troch vyhotoveniach- čierne, biele a modré. Mušle sú z kvalitného plastu, pričom hlavový most má elegantný textilný povrch. Mechanicky najnamáhanejšie prvky- kĺby sú z kovu, čo pomôže eliminovať prípadné poškodenie pri častom skladaní do cestovnej polohy. V tejto polohe slúchadlá zaberajú menej miesta.

Masívne náušníky sú vyhotovené zo syntetickej kože a sú veľmi pohodlné. Obopínajú celé uši, čo je dôležité pre dostatočnú zvukovú izoláciu od okolia. Hmotnosť 258 gramov je v tejto triede normálnou hodnotou. Ako dlhoročný používateľ veľmi pohodlných slúchadiel Beyerdynamic DT990Pro (znalci určite poznajú) som značne rozmaznaný a máloktoré slúchadlá dokážem mať na ušiach dlhodobo bez toho, aby mi vadili. JBL E65BTNC sú po dlhej dobe prvé slúchadlá, ktoré mi sadli.

Ovládanie a nabíjanie

Ovládacie tlačidlá sú na pravej mušli. Tlačidlá sú rozmiestnené tak, aby sa dali jednoducho nahmatať a aby si ich používateľ vzájomne nezamenil. Nastavenie hlasitosti som trafil v 99% prípade správne, horšie to bolo v prípade tlačidla na ovládanie ANC (aktívne potlačenie hluku), ktoré som pravidelne triafal až na tretí pokus :).

Na vnútorných stranách mušlí sú veľké písmená L a R, takže sme sa nemuseli stále zamýšľať nad polohou. Zapnutie slúchadiel indukuje silná modrá LED, ktorá je v noci trochu vyrušujúca, ak slúchadlá položíte vedľa seba na posteľ.
Výhodou týchto slúchadiel je možnosť spárovania s dvoma zariadeniami pomocou rozhrania Bluetooth. Hudbu tak môžete počúvať bezdrôtovo, pričom dosah je približne 10 metrov. Okrem Bluetooth môžete použiť samozrejme aj analógový kábel s konektorom jack 3,5mm, ktorý je súčasťou balenia. To sa bude hodiť v prípade spojenia so staršími prehrávačmi bez BT a podobne. Pribalený kábel má textilný povrch a ovládacie tlačidlo, napr. na prepínanie skladieb.
Na ľavej mušli je micro USB vstup na nabíjanie. Počas nabíjania svieti červená LED a deaktivuje sa BT prenos, čiže ostáva jedine možnosť počúvania cez jack kábel. Plné nabitie vyžaduje asi 2 hodiny nabíjania. V balení je pre JBL typický oranžový micro USB kábel na nabíjanie. Uvítali by sme indikáciu slabej batérie, napríklad jemným pípnutím v pol hodinovom intervale. Tak by sme povedzme 3 hodiny pred koncom životnosti vedeli, že je vhodné preventívne pripojiť nabíjanie.

Zvuk slúchadiel JBL

Prvý zvukový test slúchadiel som zrealizoval počas sledovania filmu, ktorý som si vybral zámerne. Bol to konkrétne film Gravitácia so Sandrou Bullock. Film je špecifický tým, že väčšina záberov je z pozície hlavnej osoby zo skafandra a všetko sa odohráva vo vesmíre, kde nie je okolitý hluk, pretože vo vesmíre sa nešíri zvuk. Zvuk od ostatných ľudí vo filme znie veľmi špecificky, simuluje sa prítomnosť vo veľmi malom priestore (v skafandri) so slúchadlami na ušiach. Skrátka ideálny film na tento účel 🙂 Výsledok bol fantastický, hlavne keď som si aktivoval na slúchadlách ANC. Cítil som sa naozaj ako vo vesmíre kde je dokonalé ticho a počujem tak len svoj vlastný dych a ukecaného poručíka Matta Kowalskeho 🙂 Bol to naozaj výnimočný filmový zážitok.
Hudobná časť testu bola tak isto vcelku príjemným prekvapením. Slúchadlá majú totiž príjemný a dá sa povedať neutrálny zvukový prejav, ktorý vyhovie aj náročnejším jedincom. Pri uzavretých slúchadlách sa často stretávam s problémom ,,téglikového” efektu, a preto preferujem hlavne otvorené slúchadlá. Avšak pri tomto modeli som tento fenomén nezaznamenal a nemal som pocit žiadneho zvukového hendikepu. V porovnaní s DT990Pro si všímam najmä neutrálnejšie výšky (DT990Pro sú dosť ostré), basy sú rovnako pevné a razantné. Slúchadlá vyhovujú aj na náročné hudobné žánre a neunavujú ani po dlhej dobe počúvania.

Potlačenie okolitého hluku

Aktívne potlačenie okolitého hluku funguje na veľmi jednoduchom princípe. Na oboch mušliach sú zvonka umiestnené šumové mikrofóny, ktoré snímajú referenčný signál. ANC tieto signály fázovo otočia a pustia do uší, čo spôsobí odčítanie vonkajšieho hluku. Čím je hluk monotónnejší, tým lepšie sa ho darí potlačiť. Pri týchto slúchadlách však ANC fungoval nie len pri statickom ale aj pri dynamickom hluku. Po aktivácií ANC dochádza k miernemu zvýrazneniu krajných pásiem, no v 99% prípadov to znamenalo zlepšenie reprodukcie, keďže táto ekvalizácia je veľmi jemná a nenarúša tak základnú farbu zvuku. Aktivácia ANC zo sebou prináša aj určitý šum. Prirovnal by som to k šumu vetra predierajúceho sa stromami, ktorý počujete, keď ležíte v lete na lúke. Šum sa nezosilňuje pridaním hlasitosti. Je jemný a v 90% prípadoch som si ho ani neuvedomil, keďže okolitý hluk bol výrazne vyšší. Jediným prípadom, kedy som si tento šum všimol trochu viac bola noc a tiché počúvanie hudby. Vtedy ANC ani nemá opodstatnenie a je lepšie, keď ho deaktivujete.
Testovanie som zrealizoval aj v hlučnej bratislavskej električke. Bolo zaujímavé sledovať, ako si ANC dokáže poradiť s dunivým hlukom od podvozku. Za normálnych okolností by som musel mať hudbu veľmi nahlas, aby prekričala okolitý hluk, no v tomto prípade bolo všetko presne naopak. Veľmi príjemný zážitok.
Po skúsenosti z električky som sa rozhodol so slúchadlami absolvovať aj 6 hodinovú cestu do Álp v 7-miestnom nie práve ideálne odhlučnenom aute. Výsledok bol rovnako dobrý ako pri teste v električke. Slúchadlá mi pomohli hlavne na spiatočnej ceste, keďže som mal horúčku a preto mi padlo vhod to, že som si mohol v kľude zdriemnuť. Slúchadlá mi nevadili ani po nepretržitom 6-hodinovom nasadení na hlave.
Na ulici je ANC rovnako dobrým spoločníkom, ako v dopravnom prostriedku. Bratislavská dopravná špička práve vrcholila, no Diana Krall v našich slúchadlách sa tým vôbec nenechala vyrušiť. Jediným hlukom, s ktorým si ANC neporadilo na 100% bol v mojom prípade silný okolitý nárazový vietor, ktorý narážal do slúchadiel a vlastný dupot, ktorý sa prenáša cez kosti. Ostatné hluky boli potlačené vynikajúco. Zároveň som však počul sanitku či výstražné trúbenie auta, takže som sa necítil ohrozený.
Výrobca neudáva, či sú slúchadlá odolné voči striekajúcej vode, a preto akonáhle začalo popŕchať, radšej sme slúchadlá ukryli pod bundou. Keďže v cestovnej polohe na plocho sú naozaj spratné, nebol to žiadny problém.
Slúchadlá som testoval aj v hlučnej open space kancelárií. Tu sa mi páčilo potlačenie hluku, najmä pri dlhšom konferenčnom hovore cez Skype cez PC. Hlučné kolegyne ktoré som mal za chrbtom   zrazu prestali byť znervózňujúcim elementom a počas hovoru som si mohol konečne odbehnúť do kuchynky a podobne. S mojím bežným headsetom Jabra sa to nedá porovnať.
Výdrž sa na testovanom exemplári zhodovala s údajmi od výrobcu, teda 15 hodín počúvania cez BT s ANC, resp. 24 hodín bez ANC a BT. Je to dostatočná výdrž na každodenné použitie bez výrazného obmedzovania.

Verdikt recenzie

Slúchadlá JBL E65BTNC sa vyznačujú príjemným dizajnom, solídnym zvukom a vynikajúcou izoláciou voči okolitému hluku. Nadchli ma aj pohodlím, za ktorým stoja veľké mäkké náušníky a dobre tvarovaný skelet. Jediným priestorom na určité zlepšenie je ovládanie, na ktoré som si dokonale nezvykol ani po 2 týždňoch testovania a občas som si ich musel dať dolu aby som sa presvedčil, či stláčam správne tlačidlo :
To je však individuálna záležitosť a otázka pravidelného tréningu 😊.

Zapožičal: DSI Slovakia
Cena: 179Eur

Technické parametre

Veľkosť meniča: 40 mm
Rozsah dynamickej frekvenčnej odozvy: 20 Hz – 20 kHz
Citlivosť: 95 dB
Maximálna SPL: 108 dB
Citlivosť mikrofónu @1 kHz dB v/Pa: -42
Impedancia: 32 ohmov
Výkon Bluetooth vysielača: 0 – 4 dbm
Modulácia Bluetooth vysielača: GFSK, /4DQPSK, 8DPSK
Bluetooth frekvencia: 2.402 GHz – 2.48 GHz
Bluetooth profily: HFP v1.6, HSP v1.2, A2DP v1.2, AVRCP v1.4
Bluetooth verzia: V4.1
Typ batérie: Polymérová lítium-iónová batéria (3,7 V, 610 mAh)
Čas nabíjania: 2 hodiny
Čas prehrávania hudby so zapnutým režimom BT ako aj režimom ANC: až 15 hodín
Čas prehrávania hudby s vypnutým režimom BT a zapnutým režimom ANC: až 30 hodín
Čas prehrávania hudby so zapnutým režimom BT a vypnutým režimom ANC: až 24 hodín
Čas hovoru so zapnutým režimom BT: až 24 hodín
Hmotnosť (g): 258 g

Obsah balenia:

1 pár slúchadiel E65BTNC
1 odpojiteľný kábel
1 nabíjací kábel
List s varovaniami
Záručný list
Bezpečnostný list
Sprievodca rýchlym štartom

Text a vybrané fotografie: Peter Mydliar