Samsung Galaxy Watch 46mm – eSIM
V dnešnej recenzii sa pozrieme na ďalšie smart hodinky z dielne Samsung, konkrétne na model so 46 mm ciferníkom.

Na rozdiel od Samsung Galaxy Watch so 42 mm ciferníkom, ktoré sme si predstavili naposledy, tieto hodinky dostali do svojej výbavy okrem podpory 4G/LTE aj technológiu eSIM. Čo to vlastne znamená? A aké sú výhody tejto novej modernej technológie? Poďme sa na eSIM pozrieť trochu podrobnejšie.

Dizajn a ovládanie Samsung Galaxy Watch 46 mm

 Smart hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm – eSIM

Rozdiel medzi 42 mm a 46 mm je na prvý pohľad jasne viditeľný. Už samotné strieborné farebné prevedenie, v ktorom k nám prišli bolo znakom toho, že sa jedná o model s väčším ciferníkom. Na rozdiel od menšieho modelu, 46 mm hodinky v inom farebnom prevedení zatiaľ ani nehľadajte. Okrem veľkosti tela hodiniek sa zvýšila aj ich hmotnosť a 63 g vážiace hodinky sme na zápästí skutočne cítili. Nepovažujeme to za negatívum – prinajmenšom budete vždy vedieť, že ste hodinky ešte nestratili.

 Smart hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm – eSIM

Ovládanie hodiniek zostalo taktiež nezmenené. Dvojica hardvérových tlačidiel zastáva funkciu „späť“ a „menu aplikácií“, zatiaľ čo otočnou lunetou môžete na hodinkách nielen prebudiť obrazovku z režimu spánku, ale vykonávať takmer všetky ostatné úkony. Môžeme povedať, že hodinky od spoločnosti Samsung, ktoré touto lunetou disponujú sú podľa nášho skromného názoru pravdepodobne najlepšie ovládajúcimi sa zariadeniami na trhu. Otočná luneta bola šikovným ťahom, ktorý dodáva hodinkám eleganciu, štýl a jedinečnosť.

 Smart hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm – eSIM

Displej – Čas na malú zmenu

Netreba zabúdať ani na 1,3-palcový dotykový AMOLED displej, ktorý má rovnaké rozlíšenie ako menší 42 mm model – presne 360×360, avšak jeho veľkosť sa o 0,1 palca zvýšila.

 Smart hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm – eSIM

Možno si hovoríte, že táto zmena bude sotva badateľná, avšak hodinkám aj takáto malá zmena prospela a ovládajú sa ešte o niečo lepšie. Displej hodiniek chráni aj odolné sklo Corning Gorilla a hoci sme hodinky nosili naozaj všade, pred ich odchodom z redakcie sme na nich nenašli ani škrabanec.

Náramok je vyhotovený z príjemného gumeného materiálu, vďaka ktorému sa hodinky plne prispôsobia vášmu zápästiu. Okrem skutočnosti, že je vymeniteľný nás tešil aj fakt, že v balení sme našli aj menší remienok v rovnakej farbe. Vďaka tomu štíhlejším jedincom nebude koniec náramku voľne plápolať okolo ruky.

Balenie – Nečakajte zázraky

 Smart hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm – eSIM

Keďže obsah balenia nie je ničím výnimočný, okrem samotných hodiniek, náhradného menšieho náramku a nabíjacej súpravy v ňom nájdete už len stručnú dokumentáciu. Nič viac nie je potrebné.

Senzor srdcového tepu a pár funkcií hodiniek Galaxy Watch

 Smart hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm – eSIM

Zadná strana obsahuje, ako obyčajne, senzor srdcového tepu, ktorý pracoval mimoriadne presne a tep meral aj automaticky v určitom časovom intervale. Vďaka odolnosti voči vode na základe vojenského štandardu MIL-STD-810G  do 5ATM, môžete s týmito hodinkami vykonávať oveľa viac športových aktivít bez obáv z ich zničenia. Taktiež oceňujeme zabudovaný výškomer, barometer a systém GPS. Vďaka týmto funkciám si hodinky nájdu svojich fanúšikov aj medzi turistami či bežcami, ktorí svoju prácu radi kombinujú so športovými aktivitami. Na základe krajiny a regiónu, v ktorom sa nachádzate, môžete používať aj NFC Sasmusng Pay na bezkontaktné a rýchle platenie.

eSIM – Elektronická SIM karta Orange priamo v hodinkách

 Smart hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm – eSIM

Po zapnutí hodiniek je potrebné zadať PIN kód, ktorý vám bude pridelený pri návšteve akejkoľvek predajne Orange a zakúpení Samsung Galaxy Watch hodiniek. V skratke to funguje na princípe paušálu a prideleného telefónneho čísla, ktoré sa zobrazí všetkým ľuďom, ktorým z hodiniek zavoláte alebo ktorým odošlete SMS správu. Je to klasické číslo, ktoré dostanete aj pri kúpe obyčajnej SIM karty. Po zadaní PIN kódu je potrebné si do vášho mobilného zariadenia stiahnuť aplikáciu Galaxy Wearable a spárovať vaše 46 mm hodinky so smartfónom. Ak je k dispozícii aktualizácia softvéru hodiniek, vykonajte najskôr tú a potom sa cez nastavenia dostanete k aktivovaniu 4G siete hodiniek. Po naskenovaní QR kódu, ktorý dostanete na dokumente od spoločnosti Orange sa hodinky reštartujú a následne budú pripojené do LTE siete Orange. Je to naozaj jednoduché.

 Smart hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm – eSIM

Koniec bežných SIM kariet sa nenávratne blíži. eSIM karty sú budúcnosť komunikácie a Galaxy Watch sú prvým, možno pokusným zariadením, ktoré tento nový druh SIM kariet podporuje. Okrem nich vieme ešte o niekoľkých zariadeniach značky Xiaomi a taktiež smartfónoch spoločnosti Apple. Je možné, že v budúcnosti budú mať takéto eSIM karty takmer všetky inteligentné zariadenia.

eSIM – Niekoľko rád pre používateľov so staršími smartfónmi

 Smart hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm – eSIM

K aktivovaniu a používaniu samotných hodiniek potrebujete aj mobilné zariadenie. Pred kúpou hodiniek si overte, či vaše zariadenie disponuje operačnou pamäťou RAM väčšou ako majú samotné hodinky. V druhom rade je potrebné splniť minimálne požiadavky na OS Android a to, či vaše zariadenie podporuje 4G/LTE pripojenie. My sme si vyskúšali niekoľko starších zariadení ako je napríklad Sony Xperia L. Problémov nastalo počas nášho malého testu hneď niekoľko. RAM telefónu mala kapacitu len 1,5 GB, OS Android vo verzii 4.2.2 nám ani len neumožnil stiahnutie appky Galaxy Wearable a nakoniec smartfón s 3G konektivitou nezvládol aktiváciu eSIM karty. Čo nás prekvapilo ešte viac bola skutočnosť, že zariadenie Huawei P9 Lite z roku 2016, ktoré disponuje LTE pripojením, 2GB RAM pamäťouOS Android 7.0 nám pri aktivovaní mobilnej služby v hodinkách vypísal takú milú vetu, ako môžete vidieť na fotografii vyššie. V mobilnom zariadení P9 Lite bola totižto SIM karta operátora Telecom.

Pred kúpou treba rozmýšľať vopred a zvážiť aj takéto, hoci inokedy nepodstatné drobnosti.

Batéria, výdrž a nabíjanie smart hodiniek Galaxy Watch

 Smart hodinky Samsung Galaxy Watch 46mm – eSIM

Nabíjanie Samsung Galaxy Watch prebieha rovnako, ako u predošlých testovaných modelov. Potrebná je nabíjacia kolíska a obyčajná microUSB nabíjačka Samsung. Po spojení nabíjacej kolísky s nabíjačkou hodinky jednoducho položíte zadnou stranou k nápisu „Samsung“, nabíjačku zapojíte do siete a hodinky sa začnú nabíjať. V kolíske držia bez problémov a z 0 – 100% sa nám ich podarilo dobiť za 2 hodiny 50 minút, pričom na prvých 15 % sme sa dostali až po 25 minútach. Aj keď výrobca sľuboval až 80 hodinovú výdrž, realita bola trošku iná. Hodinky nám vydržali nabité približne 2 dni, maximálne 2,5 dňa pri menšej záťaži. Čo nás však neprekvapilo, najviac dali batérii zabrať siete Wi-Fi, GPS a 4G, hneď potom nasledovali ostatné senzory.

Záverečné hodnotenie hodiniek Samsung Galaxy Watch 46 mm

Recenzovaný 46 mm model nás prekvapil svojím robustným dizajnom, váhou a lepším ovládaním. OS hodiniek bol plynulý, odozva bola rýchla a s HW vybavením sme nemali najmenší problém – až na výdrž batérie. Aj keď hodinky disponujú 472 mAh batériou, ich výdrž by mohla byť ešte lepšia. To je však daň za poskytované funkcie, ktorých je neúrekom a na všetky z nich sa môžete pohodlne spoľahnúť. Poteší aj 4GB interná pamäť, pri ktorej sa zamýšľame koľko potrvá, kým budú hodinky podobne výkonné ako dnešné smartfóny. Okrem batérie im naozaj nemáme čo vyčítať a s cenou začínajúcou na úrovni 288 € vám ich rozhodne odporúčame.

Techvia.sk