Asus Zenfone Max Pro M2

V dnešnej dobe je trh strednej triedy telefónov na vysokej úrovni. Spoločnosti sa predbiehajú, kto dá do zariadenia výkonnejšie komponenty a pritom stále neprekročí pomyselnú cenovú hranicu. Asus to skúša tiež a na trh už pár modelov priniesol. Ako sa však popasovali s tým tohtoročným? Sľubovaná 5000 mAh batéria, Full HD+ displej a Android, do ktorého sa zasahovalo minimálne znie skutočne výborne. Poďme sa však pozrieť, ako to bude fungovať v reálnom živote.

Asus Zenfone Max Pro M2

Dizajn

V oblasti dizajnu sa žiadne experimenty nediali. Asus sa rozhodol overený dizajn ponechať. Telefón Zenfone Max Pro M2 vyzerá elegantne a až na pár detailov mu nemáme čo vytknúť. S hrúbkou 8,5 mm, šírkou 75,5 mm, výškou 157,9 mm a hmotnosťou 175 gramov telefón krásne padne do ruky. Ak vám však telefón nepadne do ruky, ale na zem, tak najnovšie ochranné sklo Corning Gorilla Glass 6 sa postará o to, aby ste na ňom nenašli žiadne škrabance a praskliny. Čo sa týka farebného riešenia, tak Zenfone Max Pro M2 nájdete na trhu v dvoch variantoch. Vesmírna sivá a Polnočná modrá. Nám sa do redakcie dostalo tmavomodré prevedenie, ktoré je krásne. Telefón šiel už spomínanou klasickou cestou. To znamená, že na pravej strane nájdete tlačidlo na reguláciu zvuku a pod ním tlačidlo na zapínanie/vypínanie. Opačná, ľavá strana má v ponuke slot pre dve SIM karty plus slot pre SD kartu s podporou až do dvoch terabajtov. Dolná strana nás trochu sklamala tým, že namiesto novšieho USB-C sa Asus rozhodol použiť  microUSB konektor. Okrem neho na spodnej strane je miesto pre 3,5 mm jack a reproduktor. Fotoaparát a čítačku odtlačkov nájdete samozrejme na chrbte telefónu.

Balenie

V balení vás čaká štandardná výbava. Po rozbalení môžete očakávať Zenfone Max Pro, nabíjačku, nástroj na vyberanie SIM karty a dokumentáciu. Potešilo nás, že do krabičky boli pribalené aj Asus slúchadlá a priehľadný silikónový obal na telefón.

Asus Zenfone Max Pro M2

Displej

6,3 palcový FullHD+ IPS displej sa rozprestiera po skoro celej prednej strane. Iba dolný rám spolu s horným výrezom zaberajú viac miesta. Horný výrez obsahuje prednú “selfie” kameru, reproduktor a LED svetlo ukryté v reproduktore. Nevýhodou tohto väčšieho výrezu je, že pri hraní hier sa nevyužíva horná časť displeja, čo je trochu rušivé. Farby displeja sú pekné, detaily ostré a pozorovacie uhly sú výborné. Neuškodilo by však, keby maximálny jas bol o trochu vyšší.

Softvér

Telefón Zenfone Max Pro M2 má vo výbave Android Oreo 8.1.0 . Asus prišiel s niekoľkými vychytávkami, no inak je to čistý Android bez zbytočných funkcií. Užitočné funkcie, ktoré spoločnosť Asus pridala sú napríklad zvukový záznamník, kalkulačka alebo FM rádio či gestá ako dvojklik na odomknutie. Celkovo sa v systéme orientuje jednoducho a príjemne. Optimalizácia je na jednotku.

Hardvér

M2 prekonáva svojho predchodcu M1 aj v hardvéri. Osemjadrový procesor Qualcomm Snapdragon 660 je upgrade. K výkonnému CPU si pripočítajte 6GB RAM a dostanete zariadenie, ktoré vám utiahne hry ako PUBG alebo Asphalt 9 na stredných detailoch úplne bez problémov. Skúšali sme si PUPG nastaviť na najvyššie detaily. Hra nám väčšinu času išla v poriadku, no občasnému zasekávaniu sa nevyhla.  Počas každodenného používania telefón pracoval plynule. Interné úložisko telefónu je 64 GB. Po prvom zapnutí vám k dispozícii ostane približne 48 GB.

Zvuk

Zenfone Max Pro M2 prináša zlepšenie od staršej M1 aj v oblasti zvuku. Inteligentný zosilňovač NXP a 5-magnetový reproduktor sa postarajú o hlasný a kvalitný zvuk. Zvuk je čistý, basy sú dobré. Reproduktory tohto telefónu sa radia určite medzi tie lepšie na trhu strednej triedy.

Batéria

Telefón zaujme svojou masívnou batériou. 5000 mAh batéria pre túto cenovú kategóriu nie je obvyklá. Koľko vám to však vydrží v skutočnosti? Keď sa ráno zobudíte a vaša batéria ukazuje 100 %, na konci dňa rátajte s tým, že budete mať telefón nabitý približne na 50-60 %. Dva dni s týmto zariadením určite vydržíte bez nabíjania. Ak nie ste náročný užívateľ, očakávajte aj dlhšiu výdrž. Nie všetko je však skvelé s takou obrovskou batériou pri strednej triede. Nabíjanie zariadenia vám totižto chvíľu zaberie. Aj keď Snapdragon 660 rýchle nabíjanie umožňuje, telefón ho nepodporuje. Z 0 % na 80 % sa dostanete tak za dve hodiny. Posledných 20 % ide výrazne pomalšie. Presnejšie, posledných 20 % sa vám bude dobíjať približne 50 minút.

Odomykanie

Už je zvykom, že telefóny strednej triedy majú čítačku odtlačkov a odomykanie tvárou. Samozrejme, že nový Zenfone Max Pro M2 nebude výnimkou. Čítačka je umiestnená dobre. Prístup k nej je bezproblémový. Na oficiálnej stránke je uvedené, že čítačka vám telefón odomkne za 0,3 sekundy, a to aj keď máte vlhké prsty. Naša skúsenosť bola však odlišná. Čítačke rozpoznanie odtlačku zabralo niečo okolo jednej sekundy. A ako je to s vlhkými prstami? Podobne ako s rýchlosťou odomykania. Prsty sme museli mať úplne suché, aby sme odomkli telefón.

Fotoaparát

V strednej triede u konkurencie vyšlo niekoľko telefónov s kvalitnými fotoaparátmi. Telefón má zloženie 12 a 5 Mpx fotoaparátov s clonou f/1.8. Znie to ako downgrade oproti staršej M1, ktorá mala 16 Mpx? Áno znie, avšak výsledné fotografie sú z novšej M2 citeľne krajšie. Fotky majú reálne farby, za dobrých svetelných podmienok očakávajte minimum šumu a ostré detaily. Portrét mód vie zo seba vydať taktiež kvalitný výsledok. Opäť platí, že za dobrých svetelných podmienok môžete  očakávať pekné detaily a dobré detegovanie okrajov. Za horších svetelných podmienok dokáže kamera spraviť dobré fotografie, no šum je už výraznejší a aj farby už nie sú také pekné. Kamera podporuje natáčanie v 4K. Kvalita videí je dostatočná, farby vyzerajú dobre a objekty sú ostré. Samozrejme jedná sa o strednú triedu, a aj tu prichádzajú kompromisy. Jeden z nich je vo forme vypnutej stabilizácie. Tá sa zapne až pri Full HD. Takže, ak chcete natáčať 4K videá, musíte mať pevnú ruku alebo statív. Ďalšie negatívum je, že ani jedno rozlíšenie nepodporuje natáčanie v 60 snímkach za sekundu. Predná “selfie” kamera poskytne v dobrom svetle pekné výsledky, no s horším osvetlením kvalita snímok výrazne klesá. Pri prednej kamere chýba režim portrét.

Fotografie nasnímané počas testu

Záver

Asus Zenfone Max Pro M2

Pekný dizajn, dobrý fotoaparát, kvalitný displej, čistý zvuk, batéria s obrovskou kapacitou, nepreplnený Android a výkonný hardvér na vás budú čakať v novom Asus Zenfone Max Pro M2. Tento telefón je za svoju cenu to najlepšie, čo môžete dostať. Avšak pár mínusov prichádza v podobe absencie USB-C, dlhého nabíjania, zle vyriešeného horného výrezu, režimu portrét nezaradeného do funkcií prednej kamery a vypnutej stabilizácie pri natáčaní v 4K. Všetky plusy a mínusy musíte pri kúpe zohľadniť. V konečnom hodnotení má však Asus Zenfone Max Pro M2 dobrých vlastností viac ako tých horších, pre niekoho možno aj napokon nepodstatných. So zariadením sa nám pracovalo príjemne a boli sme s ním spokojní.

Technické parametre Asus Zenfone Max Pro M2
Operačný systém Android
Uhlopriečka dipleja 6,3 „
Veľkosť pamäte 64 GB
Veľkosť pamäte RAM 6 GB
Rozlíšenie displeja 2280×1080
Slot pre pamäťovú kartu áno
Podpora dual SIM áno
LTE rýchly internet áno
Bezdrôtové nabíjanie nie
Tlačidlová klávesnica nie
Vyššia odolnosť telefónu nie
Farba modrá, čierná
Kapacita batérie 5000 mAh
Hmotnosť 170 g
Rozmer výška  157,9 mm
Rozmer šírka  75,5 mm
Rozmer hĺbka  8,55 mm
Má GPS modul pre navigáciu áno
Systémový konektor  microUSB
Audio 3,5mm jack  áno
OTG USB podpora  áno
NFC áno

Techvia.sk