recenzia_Honor_8X

Šéfredaktor nám do redakcie priniesol na recenziu nový smartfón Honor 8X v nádhernej lesklej červenej farbe. Avšak dizajn tohto zariadenia nie je to jediné, čím vás dokáže zaujať. Prečítajte si tento článok a zistite, čo všetko v sebe táto novinka ukrýva.

Dizajn telefónu Honor 8X

Vzhľad smartfónu Honor 8X dokáže upútať pozornosť hneď na prvý pohľad. Červená lesklá zadná strana telefónu je veľmi netradičná, no aj napriek jej jasnej farbe pôsobí veľmi príjemne a najmä zaujímavo. Spoločnosť Honor použila na zadnej strane hneď dva odtiene červenej. Jej matnejší odtieň sa nachádza na ľavej strane a zakrýva približne 1/3  celej zadnej strany. Prechádza cez duálny fotoaparát, LED svetlo a dva, bielym písmom napísané texty. Ten prvý, nachádzajúci sa pod LED svetlom, slúži ako dodatočná informácia pre používateľa, že zadná kamera smartfónu Honor 8X disponuje umelou inteligenciou a druhý nápis v ľavom dolnom rohu zasa elegantne zobrazuje značku „honor“. Červená farba pokrýva nielen zadnú stranu, ale aj všetky bočné strany, čo robí podľa nášho názoru zo smartfónu Honor 8X naozaj pekný dizajnový kúsok.

recenzia_smartfonu_Honor_8X

Na prednej strane toho moc nenájdete, nachádza sa tam iba maličký výrez so selfie kamerou, reproduktorom na volanie a snímačom okolitého jasu.

recenzia_Honor_8X

Na spodnej strane testovaného zariadenia sa nachádza jeden reproduktor spolu so vstupom pre 3,5mm Jack a na naše prekvapenie vstup pre micro USB kábel. Pri rozbalení smartfónu sme boli tak trochu  prekvapení, že nedisponuje USB-C káblom.

Na ľavom boku recenzovaného  telefónu sa nachádzajú sloty pre nanoSIM a microSD karty. Na jeho pravej strane sú umiestnené hardvérové tlačidlá na ovládanie zvuku a na uzamknutie smartfónu.

Displej smartfónu Honor 8X

recenzia_Honor_8XRecenzované zariadenie má na svojej prednej strane 6,5 palcový FullHD displej s výrezom a pomerom strán 19,5:9. Celková plocha obrazovky zaberá až 84,4% celej prednej strany. Živosť farieb aj maximálny jas displeja bol veľmi uspokojivý a jeho používanie bolo bezproblémové.  Vďaka malému výrezu pre prednú kameru a ostatné komponenty bola horná lišta oznámení na displeji dostatočne veľká a dokázala tak zobraziť všetky potrebné informácie veľmi prehľadne.

Predný fotoaparát – selfie

recenzia_Honor_8X Honor 8X disponuje 16Mpx prednou kamerou s clonou f/2.0. Hoci selfie fotoaparát nie je taký dobrý ako zadný fotoaparát testovaného zariadenia, napriek tomu dokáže zachyť aj skupinovú fotku s dobrou kvalitou. Bohužiaľ pri horšom svetle má predná kamera menší problém s vykreslením detailov, avšak celková kvalita fotiek je slušná.

Zadný fotoaparát – hlavný fotoaparát

recenzia_Honor_8X

Recenzovaný smartfón má na svojej zadnej strane duálny 20Mpx a 2Mpx fotoaparát s clonou f/1.8. Ostrosť a kvalita fotiek zadnej kamery bola pre telefón strednej triedy veľmi prekvapivá. Kvalita nočných fotiek bola celkom slušná, čo podľa nás pridáva smartfónu Honor 8X body navyše. Snímanie slowmotion videa nás potešilo svojou kvalitou a aj celkovým spomalením videa. Trošku nám chýbala aj možnosť natáčania videa v 4K rozlíšení, no napriek tomu natočené video vo Full HD bolo prekvapivo v dobrej kvalite. No napriek tomu by sme boli radi, keby update na točenie videa v 4K rozlíšení prišiel čo najskôr.

Fotografie nasnímané počas recenzie

V ľavom stĺpci sú fotografie bez použitia AI. Pravý stĺpec zobrazuje fotografie nasnímané pomocou funkcie AI, ktorú smartfón Honor 8X ponúka.

Táto ukážka fotografií znázorňuje, ako je možné nasnímať fotografie v režime PRO pri manuálnom nastavení clony, rýchlosti uzávierky a ISO a ako ovplyvňujú fotografiu.

Fotografie – špeciálne efekty

stopy svetiel
Hodvábna voda

Galéria fotografií nasnímaná počas recenzie

fotografia_recenzia_Honor_8X

Slow motion video nasnímané počas recenzie

FHD video nasnímané telefónom Honor 8X

Zabezpečenie – fingerprint

Na zadnej strane testovaného telefónu sa nachádza snímač odtlačkov prstov, a ktorý, hoci sa jedná o smartfón strednej triedy, reagoval veľmi rýchlo a odtlačok nám zoskenoval bez problémov. Telefón disponuje zároveň aj skenerom biometrických údajov tváre. Nastavenie tváre bolo veľmi rýchle a nezaznamenali sme žiadny problém ani pri odomykaní zariadenia.

Výkon, pamäť a konektivita – telefón Honor 8X

Smartfón Honor 8X beží na operačnom systéme Android 8.1 Oreo s nadstavbou EMUI 8.2. Celé zariadenie je poháňané procesorom Kirin 720, ktorý je podporovaný 4 GB operačnou pamäťou RAM. Aj keď tento procesor nepatrí medzi najnovšie, s telefónom je zladený dokonale a všetky úlohy, ktoré sme mu zadali splnil bez problémov. Interné úložné miesto ponúka dva varianty na slovenskom trhu, lacnejšiu 64 GB možnosť alebo drahšiu a väčšiu 128 GB. Ak by vám ani väčšie 128 GB úložisko nestačilo, Honor 8X taktiež ponúka možnosť rozšírenia pamäte pomocou microSD karty o 256 GB.  Ani pri používaní microSD karty sa nemusíte báť o svoje telefonovanie. Smartfón v sebe prináša okrem slotu pre microSD kartu aj dva sloty pre nano SIM kartu.

Telefón disponuje slotom pre dve Sim karty a súčasne slotom pre micro SD kartu

HONOR_8X_SIMKARTATáto kombinácia dáva užívateľovi možnosť v telefóne súčasne používať dve Sim karty a rozšíriť úložisko samotného telefónu pomocou micro SD karty.

HONOR_8X_SIMKARTASamotné Sim karty si je možné pomenovať, prípadne označiť telefónnym číslom. Táto identifikácia následne pomáha pri rozlišovaní kontaktov, ktoré sú pridelené ku karte. Je možné nastaviť, ktorá karta je na telefonovanie, a ktorá na využívanie dát.

Audio – zvukový prejav

recenzia_Honor_8X

Pri testovaní audia sme zostali zaskočení schopnosťou jedného reproduktora prehrať zvuk vo výbornej kvalite a najmä čisto. Trošku nám síce chýbali o niečo výraznejšie basy, no napriek tomu Honor 8X ponúka aj v tejto kategórii dosť veľa. Pri maximálnej hlasitosti nám telefón v ruke aj vibroval, po položení na stôl sme tento fakt ani nezaznamenali.

Výdrž batérie

Smartfón zásobuje energiou batéria s kapacitou 3750mAh, ktorá dokázala zaistiť uspokojivú výdrž smartfónu, a to aj pri dlhodobom používaní. Telefón nám vydržal pri používaní jeden a pol dňa. Užívateľ sa tak nemusí báť, že na večerné posedenie po dlhom dni bude musieť hľadať reštauráciu so zástrčkou na nabitie zariadenia.

Záverečné hodnotenie recenzie telefónu Honor 8X

Zaverecne_hodnotenie_recenzia_smartfon_Honor_8X

Honor 8X je smartfón strednej triedy, ktorý má čo ponúknuť takmer každému užívateľovi. Skvelo doladený systém telefónu umožňuje plynulé fungovanie bez nechceného sekania, a to aj pri náročnejších úlohách. Zadný fotoaparát dokáže vykúzliť naozaj ostré fotky, ktoré potešia oko a s pomocou umelej inteligencie vo fotoaparáte sú nasnímané fotografie ešte krajšie. Vo videu síce chýba možnosť natáčania v 4K, no napriek tomu ponúkané video vo Full HD je viac ako postačujúce ako svojou ostrosťou, tak aj svojou farebnosťou. Pri každodennom používaní zamrzí absencia USB-C konektora, ktorý tomuto smartfónu naozaj chýba rovnako ako aj odolnosť voči vode a prachu. Aj keď nás teší, že smartfón disponuje rádiom, na jeho použitie si však budete musieť zakúpiť vlastné slúchadlá, keďže v balení sme žiadne nenašli. I tak sme veľmi radi, že spoločnosť Honor umožnila aj užívateľom dvoch telefónnych čísel zakúpiť si tento dizajnový kúsok bez strachu o to, že nebudú mať miesto na jednu zo svojich dvoch SIM kariet. Smartfón je ponúkaný v dvoch verziách s úložným priestorom 64GB a 128GB, pričom 64GB verzia zariadenia stojí v tomto momente približne 280 €, čo robí zo smartfónu Honor 8X naozaj ťažkého súpera na zdolanie v strednej kategórii.

Technické špecifikácie telefónu 

Zariadenie smartfón Honor 8X
názov / model Honor 8X
rozmery 160,4 x 76,6 x 7,8 mm
hmotnosť 175 g
počet SIM / formát 2 / nanoSIM
konštrukcia Dotykový displej
Fingerprint áno
vodeodolnosť
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, obal, dokumentácia
Displej
veľkosť 6,5″
typ IPS LCD / 16M farieb
rozlíšenie 2340 x 1080 px
Batéria
typ / kapacita Li-Ion / 3750 mAh
Foto
zadná kamera 20 MPx + 2 MPx
blesk LED
zadná kamera video áno / 1080p@30fps
predná kamera 16 MPx
Platforma
operačný systém Android 8.2 (Oreo)
frekvencia procesora 4 x 2.2 GHz + 4 x 1.7 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojitelnosť
dáta HSDPA / HSUPA / LTE
siete a frekvencie výrobca neuvádza
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band 2.4G/5G
BlueTooth áno / 4.2
NFC áno
IrDA
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 128 GB (64 GB)
RAM 4 GB
pamäťová karta áno / max. 256 GB

Martin Morávek