HONOR 9X PRO

Spoločnosť HONOR líder v technologických vychytávkach pre voľný ako aj pracovný čas zameraných na aktívnych ľudí si pripravila novinku smartfón HONOR 9X PRO.

HONOR 9X PRO

Telefón si všimnete hneď na prvý pohľad. Jeho zadná sklenená strana zaujme 3D efektom zobrazujúcim X. Predná strana, presnejšie displej nemá výrez ani otvor pre selfie šošovku napriek tomu, že HONOR 9X PRO predným fotoaparátom disponuje.

HONOR 9X PRO

Telo smartfónu HONOR 9X PRO

Zariadenie sa môže pochváliť skleneným telom na oboch stranách s hliníkovým rámom po bokoch.

Bočné strany HONOR 9X PRO sú mierne zaoblené, čo spríjemňuje a zlepšuje uchopenie telefónu. Ľavá bočná hrana je hladká a prázdna, čiže neobsahuje žiadne hardvérové tlačidlá. Pravá strana oproti tomu má dve hardvérové tlačidlá, a to tlačidlo zapnutia/oživenia smartfónu 9X PRO a kombinované hardvérové tlačidlo na ovládanie hlasitosti.

Vrchná strana bočného rámu ponúka otvor pre SIM kartu a microSD kartu na  rozšírenie ROM-ky. Ďalej tu nájdeme mechanizmus pre selfie kameru. Spodná hrana rámu telefónu disponuje v strede konektorom typu USB-C pre napájanie. Po jeho stranách je miesto pre 3,5 mm audio  konektor a reproduktor.

HONOR 9X PRO

Displej s 92% pomerom obrazovky k telu

HONOR 9X PRO má displej s veľkosťou 6,59“ (1080×2340 px) s pomerom strán 19,5:9. Jedná sa o panoramatický Full-view displej s certifikátom TÜV Rheinland. Certifikát TÜV Rheinland získavajú displeje, ktoré majú zníženú hladinu vyžarovaného nežiaduceho modrého svetla. Displej užívateľovi ponúka 92% zobrazovacej prednej plochy tela telefónu k displeju. Pozorovanie displeja neruší žiadny otvor ani výrez, čo ocenia nielen hráči elektronických hier, ale aj ostatní pri sledovaní filmov alebo prezeraní fotografií na celej ploche displeja.

Hardvér – Softvér

Hardvérová výbava smartfónu HONOR 9X PRO je úctyhodná v pomere k cene, za akú sa telefón predáva. Konštruktéri použili v zariadení procesor Kirin 810 (7 nm), ktorému sekunduje 6GB RAM s úložným priestorom 256 GB,  ktorý je možné pomocou microSD karty ešte rozšíriť o ďalších 256 GB. To znamená, že miesta pre dáta, fotky a hry bude dostatok.

Telefón HONOR 9X PRO beží na operačnom  systéme Android 9 s nadstavbou EMU 9.1.1. Smartfón nepodporuje Google Play a funkcie spojené s Google službami. Ale to neznamená, že sa z telefónu stáva menej hodnotné zariadenie. Množstvo aplikácií sa už teraz nachádza v obchode s aplikáciami AppGallery, ktorú spravuje Huawei. AppGallery poskytuje množstvo svetových a lokálnych appiek,  ktoré mnohí užívatelia mali doteraz vo svojich telefónoch. Honor a Huawei vo svojich zariadeniach, ktoré sú bez podpory Google Play predinštalovali aplikáciu Phone Clone na prenos súborov a aplikácií zo starého telefónu do nového. Pomocou tohto nástroja sa do nového smartfónu prenesú aj tie aplikácie, ktoré momentálne neobsahuje AppGallery. Ako nástroj Phone Clone funguje sa dozviete v oficiálnom videu z dielne Honor.

Čo sa týka nás v redakcii techvia,  HONOR 9X PRO využívame naplno i bez Google Play. Plnohodnotne používame napríklad aplikácie pre mapy v smartfónoch rovnako ako v predchádzajúcich zariadeniach disponujúcich Google Play.

Chladenie jadra

O plynulý chod telefónu, okrem procesora, RAM-ky a GPU Turbo 3.0 sa v neposlednej miere stará aj nepretržité chladenie jadra. Tento systém sa nazýva Liquid Cooling systém a má za úlohu zabezpečiť chladenie. Konkrétne ide o kvapalinové chladenie, ktoré pri náročných hrách alebo úkonoch napríklad pri navigácii v telefóne odvádza teplo a ochladzuje telefón, aby mohol poskytnúť maximálny výkon užívateľovi.

Predinštalovaná hra Free Fire

Plynulosť a ostrosť farieb sme odskúšali na predinštalovanej hre, ktorá sa nachádza v telefóne. Hra bežala spoľahlivo, nesekala, herný zážitok si je možné vychutnať na celej ploche displeja. Hru sme hrali hodinu bez prestávky a za túto dobu sa HONOR 9X PRO nijako enormne nezohrial a ani nedochádzalo k spomaleniu systému. Počas hrania z kapacity batérie ubudlo 8%. Samozrejme, táto hodnota je závislá od mnohých faktorov ako napríklad od hlasitosti zvuku, či telefón je momentálne na WiFi alebo spárovaný s Bluetooth alebo od množstva spustených aplikácií na pozadí.

Batéria má kapacitu 4000mAh

Myslíme si, že energie budete mať dostatok na celodenné používanie smartfónu HONOR 9X PRO. Na dobitie telefónu je v balení k dispozícii 10W nabíjačka. Nám v redakcii telefón vydržal jeden deň bez nabíjania, pričom sme mali zapnuté dáta, WiFi, Bluetooth, stihli spraviť pár fotografií a ešte si nájsť niekoľko minút na hranie hier.

HONOR 9X PRO

Zabezpečenie – ochrana telefónu

Zabezpečenie telefónu HONOR 9X PRO a ochrániť údaje v ňom sa nachádzajúce je možné pomocou vzorca, PIN kódu na obrazovke alebo odtlačkom prsta, ktorý je zabudovaný v tlačidle zapnutia telefónu. Odtlačok prsta v tlačidle fungoval perfektne, bol spoľahlivý a veľmi rýchly. Odomykanie telefónu pomocou snímania tváre v zariadení nenájdete, telefón ho nepodporuje vzhľadom na to, že HONOR 9X PRO nemá v displeji predný fotoaparát. Z tohto dôvodu nie je možné zosnímať tvár na odomknutie smartfónu.

Fotoaparát – Pop-Up selfie fotoaparát

HONOR 9X PRO

Hlavný fotoaparát

Na zadnej strane telefónu HONOR 9X PRO sa nachádzajú tri šošovky, ktoré tvoria hlavný fotoaparát. Parametre týchto kamier sú: 48 Mpx hlavný fotoaparát, f/1.8 clona, veľký 1/2-palcový snímač, AIS super nočný režim, AI stabilizácia videa. Nasleduje 8 Mpx super širokouhlý fotoaparát, f/2.4 clona, 120° super širokouhlý objektív, podporuje korekciu skreslenia a trojicu uzatvára 2 Mpx pomocná hĺbková kamera, f/2.4 clona. Výbavu zadných kamier dopĺňa LED blesk.

Video nasnímané pomocou zadného fotoaparátu je v rozlíšení 1080p @ 30 snímok za sekundu / s, gyro-EIS.

Fotografie, ktoré sme nasnímali počas redakčného testu sme snímali priamo z ruky a nepoužili sme žiadnu úpravu fotografií pred ich publikovaním. Séria jednotlivých záberov sa nachádza v našej galérii. Ostrosť a farebný prejav posúďte sami. Podľa nás telefón HONOR 9X PRO sa svojím setupom kamier nemá za čo hanbiť. Hoci určité limity a obmedzenia tu sú, pomer cena výkon je na veľmi dobrej úrovni.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Režim ČB fotografia

Režim hodvábna voda

Režim protisvetlo

Protisvetlo

Režim portrét

Nočné snímanie fotografií telefónom HONOR 9X PRO

klasická fotografia
klasická fotografia

Fotografia nasnímaná pomocou funkcie zoom

Selfie fotoaparát

Šošovka predného fotoaparátu sa vysúva z rámu telefónu na vrchnej strane. Parametre kamery sú 16 Mpx fotoaparát, f/2.2 clona s 3D portrétovým osvetlením.

Video nasnímané Pop-Up prednou kamerou je v rozlíšení 1080p @ 60 snímok za sekundu.

Opäť môžete posúdiť kvalitu selfíčok nami nasnímaných. Parametre predného fotoaparátu sú zárukou fotografií na dobrej úrovni.

Záver redakčného testu smartfónu HONOR 9X PRO

Smartfón HONOR 9X PRO sa určite vo svete mobilných telefónov nestratí. Veríme, že aj napriek absencii Google Play si nájde svojich priaznivcov a verných užívateľov. U nás v redakcii máme zo zariadenia len pozitívne pocity. HONOR 9X PRO je o pár milimetrov väčší ako napríklad Huawei P40 Pro, čo ocenia najmä priaznivci elektronických hier a poteší aj pri sledovaní filmov cez streamovacie kanály.
Každé zariadenie, ktoré máme v redakcii na test má svoje klady a zápory, nie je tomu inak ani v tomto prípade. Mínusmi sú napríklad vodeodolnosť, absencia natáčania 4K videa alebo použitá iba 10W nabíjačka. Všetky tieto naše nároky sa však odzrkadlia v konštrukcii a použitom hardvéri a nepochybne v patričnom softvérovom vybavení.  Toto sa  následne prenesie do ceny. Aby si smartfón HONOR 9X PRO zachoval veľmi dobrý pomer výkon/cena, zopár maličkostí je nevyhnutné obetovať.

HONOR 9X PRO

Technické špecifikácie

názov / model
HONOR 9X Pro
rozmery 163,5 x 77,3 x 8,8 mm
hmotnosť 202 g
počet SIM / formát Dual SIM + MicroSD karta
konštrukcia klasická s dotykovým 6,9″ displejom
Fingerprint áno
vodeodolnosť nie
obsah balenia zariadenie, dátový kábel typu USB – C, 10 W nabíjačka, ochranný PVC obal, manuál
Displej
veľkosť 6,9″
typ panoramatický Full-view displej, 391 PPI
rozlíšenie 1080 x 2340 pixelov, pomer 19,5:9
Batéria
typ / kapacita Li-Po / 4000 mAh
adaptér 10 W nabíjačka
Foto
zadná kamera

48 Mpx hlavný fotoaparát, f/1.8 clona, veľký 1/2-palcový snímač, AIS super nočný režim, AI stabilizácia videa
8 Mpx super širokouhlý fotoaparát, f/2.4 clona, 120° super širokouhlý objektív, podporuje korekciu skreslenia
2 Mpx pomocná hĺbková kamera, f/2.4 clona

blesk LED
zadná kamera video 1080p @ 30 snímok za sekundu / s, gyro-EIS
predná kamera 16 Mpx Pop-Up fotoaparát, f/2.2 clona, 3D portrétové osvetlenie
predná kamera video 1080p @ 60 snímok za sekundu
Platforma / Operačný systém
operačný systém Android 9 / EMUI 9.1.1
frekvencia procesora Octa-core (2×2,27 GHz Cortex-A76 a 6×1,88 GHz Cortex-A55)
GPU Mali-G52 MP6
procesor Kirin 810 (7 nm)
Pripojiteľnosť
dáta FDD-LTE: Skupiny 1/2/3/4/5/7/8/20/28
TD-LTE: Skupiny 38/40/41 (2535 – 2655 MHz)
WCDMA: Skupiny 1/2/4/5/8
GSM: 850/900/1800/1900
Wi-Fi Wi-Fi 2.4GHz: 802.11 b/g/n,
Wi-Fi 5GHz: 802.11 a/ac
BlueTooth 4.2
NFC áno
IrDA
GPS áno
Rádio áno
Reproduktor áno
3,5mm jack áno
Pamäť
vnútorná pamäť 256 GB
RAM 6 GB
pamäťová karta až 256 GB (MicroSD karta)

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

2 KOMENTÁRE

  1. telefón som si kúpil pred týždňom a niečo a ma vážne milo prekvapil .. pri hraní hier si mi ešte ani nejdú nezahrial, to sa mi snáď ešte u žiadneho iného telefónu nestalo, väčšinou som mal skôr pocit, že si ruky usmažíme. Za mňa je toto naozaj veľká výhoda.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here