HTC_U11_life

Do redakcie nám prišiel smartfón HTC U11 Life. Jedná sa o zariadenie, ktoré je vybavené tak, že vyhovie takmer každému. Poďme sa teda s ním zoznámiť.

Dizajn smartfónu HTC U11 Life

Na prednej sklenenej strane testovaného telefónu nás ako prvý zaujme 5,2” FullHD displej s ochranným sklom Corning Gorilla Glass 3 a schopnosťou zobrazovať až 16 miliónov farieb v pomere strán 16:9. Na spodku sa nachádzajú dve podsvietené softvérové tlačidlá spolu s jedným navigačným tlačidlom domov umiestneným v strede medzi nimi, ktoré slúži aj ako snímač odtlačkov prstov. Vo vrchnej časti prednej strany sa zároveň nachádza 16 Mpx predná kamera, reproduktor na volania a notifikačná dióda. Predným selfie fotoaparátom vytvoríte dobre zaostrené a jasné fotografie. HTC U11 Life okrem toho disponuje certifikáciou IP67, vďaka ktorej vydrží nielen striekajúcu vodu, ale aj ponorenie do hĺbky 1 m po dobu 30 minút.

Zadná plastová strana recenzovaného telefónu HTC U11 Life je celá zahalená do príjemne modrej farby a spolu s jemne zaoblenými bokmi zaujme už od začiatku. Vo vrchnej časti v strede je umiestnená jedna 16 Mpx kamera, vedľa ktorej je LED blesk. V strednej časti sa zasa decentne nachádza logo spoločnosti HTC. V dolnej časti  má svoje miesto nápis nadstavby operačného systému “android one”.

Na pravej strane, ako to už býva zvykom, je umiestnené tlačidlo na zamknutie mobilu spolu s tlačidlami na ovládanie zvuku. Veľmi príjemné bolo zistenie, že tlačidlo na uzamknutie obrazovky malo odlišnú štruktúru od tlačidiel na ovládanie zvuku, takže bolo ľahšie tieto tlačidlá vzájomne od seba odlíšiť. Ľavá strana v tomto prípade ostala prázdna, čo však nie je absolútne žiadny problém, práve naopak, nenachádza sa tam nič, čo by mohlo zavadzať pri používaní jednou rukou.

Na vrchnej strane sa nachádza slot pre jednu microSD kartu a jednu nanoSIM kartu. USB-C konektor slúžiaci na nabíjanie a prenos súborov je umiestnený nezvyčajne v pravej časti spodnej strany, zatiaľ čo reproduktor sa nachádza v strede.

Výkon, pamäť, konektivita smartfónu HTC U11 Life

Testovaný smartfón HTC U11 Life je vybavený chipsetom Qualcomm SDM630 a teda  procesorom Snapdragon 630. Tento chipset síce nepatrí medzi najnovšie, no napriek tomu dokáže zaručiť veľmi rýchlu odozvu a zároveň aj vysoký výkon, vďaka ktorému dokáže recenzovaný telefón HTC U11 Life splniť aj náročnejšie požiadavky svojho užívateľa. Recenzovaný smartfón si môžete zakúpiť buď s 32 alebo 64 GB úložiskom. To isté platí pri operačnej pamäti, ktorá môže mať veľkosť 3 alebo 4 GB. Keďže sa jedná o smartfón patriaci do strednej triedy, tieto parametre sú viac menej štandardom. Smartfón beží na operačnom systéme Android 8.0 s nadstavbou od spoločnosti HTC – Android One, ktorý je veľmi jednoduchý a rýchly, no pritom disponuje všetkými potrebnými aplikáciami. Prenos informácií bol vďaka USB-C podstatne rýchlejší ako sme boli zvyknutí u mobilov s microUSB konektorom.

Edge Sense – Funkcia, ktorá uľahčí mnoho

Podobne ako tomu bolo pri vlajkovej lodi HTC U11, aj HTC U11 Life dostal miesto známej nadstavby HTC Sence len funkciu Edge Sense. Jedná sa o spôsob ovládania smartfónu na základe „stlačenia“ jeho bokov. Najčastejšie sme túto funkciu využívali na spustenie a následné ovládanie fotoaparátu, no s jednotlivými stupňami tlaku môžete ovládať aj viacero aplikácií. Jej použitie vám oznámi nielen jemné zavibrovanie, ale aj vizuálna odozva na  krajoch displeja. Edge Sence je nielen originálna, ale aj štýlová a najmä rýchla funkcia, ktorá uľahčí naozaj mnoho.

Batéria a výdrž – Aj z mála vie dať veľa

Testovaný smartfón je vybavený Lítium-Iónovou batériou s kapacitou 2600mAh. Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že batéria je príliš malá, HTC U11 Life príjemne prekvapilo. Počas každodenného používania vydržal telefón približne dva dni a pri používaní iba na telefonovanie a najpotrebnejšie aktivity sa jeho výdrž zdvojnásobila.

Zadný fotoaparát – Na kvalitné fotografie stačí aj jeden

Fotoaparát sa stáva akousi prednosťou mobilov dnešnej doby. Napriek tomu, že HTC U11 Lfie nepatrí medzi drahé modely, jeho fotoaparát nás príjemne prekvapil. Ostrosť fotiek bola na jeho 16 Mpx naozaj úctyhodná a zadná kamera dokázala zachytiť naozaj všetky potrebné detaily. Nasnímané fotografie boli taktiež živé a niekedy až príliš jasné. Všetko však záleží od podmienok, v ktorých fotografie snímate a od toho, či použijete štandardný režim alebo režim Pro. Okrem fotenia fotiek sme vyskúšali aj spomalené video alebo tzv. “slow-motion”. Aj keď sa kvalita jemne zhoršila, video zostalo naďalej ostré a efekt spomalenia bol taktiež veľmi výrazný a kvalitný.

Fotografie nasnímané počas recenzie
Slow Motion Video nasnímané počas recenzie

Slúchadlá – Krásny zvuk aj vzhľad

Keďže testovaný mobil HTC U11 Life nemá 3,5mm jack s USB-C konektorom, výrobca sa rozhodol a zrejme bol viac-menej nútený nechať aj slúchadlám USB-C konektor. Zároveň však namiesto klasicky dodávaných slúchadiel spoločnosť HTC dopriala svojim zákazníkom kvalitné štupľové slúchadlá. Nový konektor a aj typ slúchadiel nás veľmi milo prekvapili, keďže nie je pravidlom, že zákazník dostane k mobilu strednej triedy kvalitne odhlučnené a navyše štupľové slúchadlá. Okrem toho, že tieto slúchadlá prehrávajú zvuk vo veľmi dobrej kvalite, spoločnosť HTC “k nim pribalila” ďalšiu skvelú aplikáciu v podobe osobného audio profilu, kde si môžete nastaviť zvuk podľa svojho vlastného sluchu a to tak, aby vám čo najviac vyhovoval. Toto vylepšenie zvuku je skutočne zaujímavá funkcia, ktorá vás ešte viac vtiahne do sveta hudby a dovolí vám vychutnať si vaše obľúbené pesničky ešte viac ako kedykoľvek predtým.

Obsah balenia

Balenie testované smartfónu obsahuje to najpodstatnejšie pre svojho užívateľa. Nachádza sa tam nabíjací kábel spolu s nabíjačkou, ihla na vybratie zásuvky pre SIM a microSD kartu a štupľové slúchadlá.

Záverečné hodnotenie smartfónu HTC U11 Life

HTC U11 Life je smarfón, ktorý prekvapí a zaujme hneď na začiatku svojím dizajnom a neskôr aj svojím výkonom a ďalšími skvelými funkciami. Jeho elegantné krivky bez ostrých hrán padnú do ruky každému a jeho jasný a živý displej premietne čokoľvek, o čo si jeho užívateľ zažiada. Jeho chipset síce nepatrí medzi najvýkonnejšie, no napriek tomu HTC U11 Life spracováva príkazy veľmi rýchlo a efektívne. Kamera je taktiež veľmi príjemným prekvapením a najmä vďaka jej ostrosti a živým farbám nezaostáva ani za drahšími modelmi. Vzhľad slúchadiel nás na začiatku síce prekvapil, no hneď pri prvých tónoch bolo jasné, že si spoločnosť HTC dala záležať aj na nich. Cena tohto zariadenia sa pohybuje okolo 300 € vrátane DPH. I keď sa to môže zdať trošku viac, HTC U11 Life vám ponúkne za vaše peniaze maximum.

Špecifikácie
Zariadenie
HTC U11 Life
Konštrukcia ? Dotyková – plastové telo
Operačný systém Android
Verzia operačného systému Android 8.0
Hmotnosť ? 200 g
Možnosť pamäťovej karty ? áno – do 256 GB
Pamäť RAM ? 3072 MB

Displej

Rozlíšenie displeja ? 1920 x 1080
Veľkosť displeja ? 5.2 „

Rozmery

Výška 149 mm
Šírka 72.9 mm
Hĺbka 8.1 mm

Fotoaparát

Fotoaparát ? áno – 16 Mpx; 16 Mpx predný
Automatické ostrenie ? áno
Vstavaný blesk ? áno
HD video ? áno

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Prehrávanie MP3 ? áno
Jack 3,5 ? Nie (len USB-C)
Snímač odtlačkov prstov áno

Batéria

Typ batérie Li-Poly
Kapacita batérie ? 2600 mAh
Doba hovoru ? 1320 min

Hardvér

Frekvencia procesoru 2.2 GHz
Počet jadier procesora 8
Užívateľská pamäť ? 32 GB
Akcelerometer (G-senzor) áno
Gyroskopický senzor áno
Konektor USB-C áno

Dátové funkcie

GPS modul ? áno
WiFi ? áno
Bluetooth ? áno
NFC ? áno
GPRS ? áno
EDGE ? áno

Aplikácia

FM rádio ? nie

Martin Morávek
Peter Nadányi