smartfón_HTC_U12+

Aj vám sa zdalo, akoby spoločnosť HTC zaspala dobu? My sme si to mysleli tiež. Naše predsudky zničilo až zariadenie HTC U12+, ktorého recenziu práve čítate. Disponuje tým najlepším vybavením a nočnými fotografiami porazil aj úspešný model Samsung Galaxy Note 8. 

Dizajn a ovládanie smartfónu HTC U12+

Ako mnoho moderných telefónov, aj testované HTC U12+ má obe sklenené strany spojené hliníkovým rámikom. Použitými materiálmi a matným povrchom spojovacieho rámiku sa nápadne podobá na novinku Samsung Galaxy Note 9 aj napriek tomu, že obe zariadenia sú úplne odlišné. Telefón sa vďaka zaobleným hranám ovládal maximálne pohodlne, avšak jeho sklenená strana bola magnetom na odtlačky. Tento problém sme eliminovali vďaka pevnému plastovému obalu, ktorý je napodiv súčasťou balenia. Telefón je navyše chránený certifikáciou IP68, na ktorú sa môžete zaručene spoľahnúť. HTC U12+ odolal dažďu, vode či prašnému prostrediu a displej aj napriek tomu reagoval na jednotku. Telefón je vybavený štvoricou kamier. Predné sú uložené vo vrchnom rámiku nad obrazovkou, zatiaľ čo dvojica zadných fotoaparátov sa nachádza v oblom rámiku uložená horizontálne vedľa seba. LED dióda blesku sa spolu so snímačom odtlačkov prstov nachádza pod zadnou duálnou kamerou. Na zadnej strane nájdeme už len logo výrobcu a laserový snímač, ktorý pomáha automatickému zaostrovaniu.

smartfón_HTC_U12+

Vrchná časť hliníkového rámiku je vybavená mikrofónom, ktorého kvalita je naozaj dobrá. Na ľavom boku sa nachádza šachta pre nano a microSD SIM kartu až do veľkosti 512GB. Miesto pamäťovej karty môžete používať aj dve nano SIM karty súčasne a potešíme vás aj najrýchlejším 4G/LTE pripojením. To, kde sa nachádzajú antény sme neskúmali, no môžeme potvrdiť, že počas používania sme mali pripojenie na internet po celý čas stabilné a v závislosti od zaťaženia siete aj dostatočne rýchle. Pravý bok telefónu disponuje hardvérovými ovládacími prvkami ako sú tlačidlá na ovládanie hlasitosti a tlačidlo napájania. Ich používanie bolo samo o sebe zážitkom vďaka unikátnej technológii nazývanej Edge Sense. Pri stlačení akéhokoľvek z tlačidiel sme mali pocit, akoby sme stláčali celú bočnú stranu. Na novinku sme si niekoľko dní zvykali a nevidíme na nej žiadne negatívum.

Displej smartfónu HTC U12+

Predná strana je po dizajnovej stránke naozaj podarená. Veľký 6-palcový displej nás ohúril najmä dostatočným maximálnym jasom, reálnymi farbami a najmä odolnosťou, ktorú displej ponúka. Certifikácia IP68 je pri tomto modeli doplnená o odolné sklo Gorilla Glass 3. generácie.  Zariadenie odchádzalo z našej redakcie v rovnakom stave, v akom k nám prišlo. Aj napriek dennodennému používaniu neniesol displej žiadne známky používania. Nadmieru sme boli spokojní aj s QHD+ rozlíšením. Displej je kompatibilný s technológiou HDR 10, vďaka čomu sa farby dajú jemne doladiť. Prednastavený režim DCI-P3 ponúka najjasnejšie a najkvalitnejšie zobrazenie obsahu, zatiaľ čo režim ssRGB ponúka menšiu intenzitu zobrazovaných farieb. Prednastavený režim nám plne vyhovoval a odporúčame ho aj vám. smartfón_HTC_U12+
Recenzovaný model HTC U12+ vám ponúkne aj nezvyčajný navigačný panel. Pri pokuse o snímku obrazovky sme zistili, že kombinácia tlačidla napájania a spodného tlačidla na zmenu hlasitosti nie je viac dostupná. Snímku obrazovky viete vytvoriť jednoducho, priamo cez vynovený navigačný panel. Ten okrem tlačidiel späť, domov a nedávne aplikácie ponúkne oveľa viac. Posunutím po hlavnom paneli sa odkryje druhý navigačný panel a vy tak môžete nielen nasnímať, ale aj nahrávať to, čo na telefóne práve robíte. Nahrávanie obrazovky oceníte napríklad pri hraní hier alebo tvorbe vtipných videí. Využitie tejto funkcie je naozaj pestré.

Predná (selfie) kamera

smartfón_HTC_U12+

HTC sa rozhodlo svoju vlajkovú loď vybaviť nie jednou, ale hneď dvomi šošovkami prednej kamery. Selfie kamera dostala rozlíšenie 8Mpx a clonu f/2.0. Nie je to najlepšie na trhu, no pri dobrých svetelných podmienkach pracuje predná selfie kamera naozaj dobre. Pri horších svetelných podmienkach sa však pripravte na rozostrené pozadie, prípadne horšie spracovanie svetla pouličného osvetlenia.

Funkcia Edge Sense

Funkcia Edge Sense je naozaj originálna a jedinečná. Rovnako ako hardvérové tlačidlá, aj spodné časti bočného rámika reagujú na tlak. Po krátkom stlačení oboch strán zapnete fotoaparát a pri dlhšom podržaní  je v nastaveniach predvolené spustenie hlasového asistenta.

Stlačenie a podržanie môžete priradiť ľubovoľnej aplikácii alebo akcii. Zaujímavou voľbou je zapínanie  LED blesku, ktorý môžete následne využiť ako baterku a taktiež zaznamenanie snímky obrazovky. Krátkym podržaním viete odložiť budík, prípadne prijať hovor. To, ako využijete funkciu Edge Sense je len a len na vás. V redakcii sme sa rozhodli nastaviť úroveň tlaku na najnižšiu a funkciu Edge Sense používať namiesto softvérového tlačidla spúšte fotoaparátu. Pokiaľ by vám táto originálna funkcia robila problémy, môžete ju v nastaveniach bez problémov deaktivovať.

Zabezpečenie smartfónu HTC U12+

Predná kamera slúži okrem fotografovania aj na skenovanie biometrických údajov tváre. Nastavenie tohto spôsobu zabezpečenia smartfónu nám zabralo doslova iba niekoľko sekúnd a po zvyšok používania fungovalo skenovanie tváre na výbornú. Snímač odtlačkov prstov umiestnený na zadnej strane zariadenia pracoval taktiež rýchlo a spoľahlivo, no veľakrát sme nestihli ani priložiť palec na zadnú stranu a HTC U12+ bolo odblokované. Snímanie tváre fungovalo aj pri horších svetelných podmienkach a veľké plus dávame širokouhlému záberu šošovky prednej kamery.

Zadný fotoaparát a video smartfónu HTC U12+

smartfón_HTC_U12+

Pomaly, ale isto sa dostávame k tomu, čím si vás nová vlajková loď spoločnosti HTC zaručene získa. Je to duálny 12+16 Mpx zadný fotoaparát s clonovými číslami f/1.8 a f/2.6. Automatickému zaostrovaniu asistuje laserový snímač, s pomocou ktorého bolo možné zaostriť okolité objekty aj za naozaj nízkej viditeľnosti. Menu fotoaparátu ponúka niekoľko režimov ako je spomalenie pohybujúceho sa objektu, časozberný záznam, autoportrétovú fotografiu a režim panoráma.

Prvá fotografia sprava – Pri snímaní pomocou funkcie Edge Sense sa na obrazovke zobrazia modré políčka.

Všetky režimy sme poctivo vyskúšali, no ani jeden z nich nebol žiadnou prevratnou novinkou. Prekvapením bol práve automatický režim a režim Pro. Automatický režim vyhodnocoval situácie, scenérie a spracovával jas naozaj správne za akýchkoľvek okolností.

Fotografie nasnímané počas testovania

Čo sa týka nočných fotografií, HTC U12+ sa môže pochváliť parádnou hĺbkou ostrosti. Prvá fotografia bola nasnímaná v automatickom režime, zatiaľ čo druhá v režime Pro s použitím statívu (f/1.8; ISO-100; čas expozície 1s).

Porovnanie nulového a maximálneho priblíženia za tých istých podmienok v automatickom režime.

fotografia_nasnímaná_telefónom_HTC_U12+

Fotografia nasnímaná s použitím funkcie HDR Boost.

Fotografia nasnímaná v automatickom režime. Pozadie si zachovalo reálne farby aj napriek tomu, že sme zaostrili na objekt tesne pred nami. Aj po decentnom rozostrení vieme objekty v pozadí stále rozlíšiť.

Režim Pro a výber najlepších fotografií

Kreslenie svetlom s použitím statívu a dvoch bateriek. Veľkým bonusom bolo automatické ukladanie do režimu RAW, vďaka čomu sme vedeli fotografie upraviť a spracovať aj neskôr.

Takto točí smartfón HTC U12+

Smartfón HTC U12+ podporuje nahrávanie videa až do rozlíšenia 4K pri 60 snímkach za sekundu, no my sme sa rozhodli natáčať v kvalite Full HD. Výhodou pri natáčaní videa je optická stabilizácia a štvorica mikrofónov, vďaka čomu video nielenže dobre vyzerá, ale aj znie. To ako točí smartfón HTC U12 Plus môžete teraz posúdiť sami :

Výkon, pamäť, konektivita smartfónu HTC U12+

Operačným systémom testovaného smartfónu HTC U12 + bol ešte stále Android 8.0 (Oreo). Aktualizácia na Android 9.0 (P) bola oznámená, no treba si na ňu ešte chvíľu počkať. Aj napriek tomu sme boli s plynulosťou celého systému spokojní a chválime aj nadstavbu spoločnosti HTC, ktorá dostala už dávnejšie označenie Sense. Používateľské prostredie poskytuje veľa možností ako si ho prispôsobiť na svoj obraz a okrem obsahu, ktorý ponúka samotný telefón, si môžete stiahnuť aj niekoľko drobností či motívov navyše. Oceňujeme aj 6GB operačnú pamäť RAM, 8-jadrový procesor Snapdragon 845 či 64GB pamäte. Vďaka tejto trojici sme počas celého používania nezaznamenali najmenší problém s výkonom či používaním viacerých  aplikácií súčasne.

Nabíjanie, výdrž a audio smartfónu HTC U12+

smartfón_HTC_U12+

HTC U12+ dostala kapacitu 3500 mAh, čo je maximálne postačujúce na celodenné používanie sociálnych sietí, odosielanie e-mailov, fotografovanie a inú kancelársku robotu. Vďaka technológii Quick Charge 3.0 je aj samotné nabíjanie o niečo rýchlejšie a pokiaľ budete recenzované zariadenie nabíjať cez noc tak, ako sme to robili my, počas dňa nebudete mať s batériou najmenší problém.

 

 

Smartfón HTC U12+ je vybavený dvojicou stereo reproduktorov. Prvý slúži ako slúchadlo pre hlasové hovory a nachádza sa vo vrchnom rámiku nad displejom. Druhý, hlavný reproduktor nájdete vpravo od USB-C konektora, ktorý slúži na nabíjanie telefónu. Zvukový prejav zariadenia je naozaj dobrý, no do budúcna by sme ocenili zaujímavejšiu aplikáciu equalizéru a vlastnú aplikáciu Hudby, podobne ako aj aplikáciu galérie. Pri slúchadlách, ktoré sú súčasťou balenia oceňujeme priame napojenie na USB-C konektor. Mínusom je absencia redukcie a samozrejme 3,5 mm Jack konektora. Podobne ako pri slúchadlách, aj reproduktory dostali len 2 režimy prehrávania hudby. Tieto  nedokonalosti telefónu radi odpustíme, keďže hudba z reproduktorov a aj zo slúchadiel sa dala naozaj počúvať.

Záverečné hodnotenie smartfónu HTC U12+

zaverecne hodnotenie telefónu HTC_ U12plus

Spoločnosť HTC chytila po predstavení smartfónu HTC U12+ druhý dych. Podľa nášho názoru sa jedná o zariadenie, ktoré nemá žiadnu vážnejšiu nedokonalosť či slabinu. Cena začína od 650€, v závislosti na tom, ktorý obchod či e-shop uprednostníte. Ak sa rozhodnete siahnuť po tomto zariadení, rozhodne neoľutujete. Ak by ste mali predsa len nejaké obavy, naozaj nie je na ne dôvod. HTC U12+ je plnohodnotná a konkurencieschopná vlajková loď.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Technické špecifikácie telefónu HTC U12+

Zariadenie
názov / model
HTC U12+
rozmery 156,6 x 73,9 x 8,7 mm
hmotnosť 188 g
počet SIM / formát 1 / nanoSIM
konštrukcia Dotykový displej
Fingerprint áno
vodeodolnosť áno
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, dokumentácia, slúchadlá
Displej
veľkosť 6″
typ Quad HD+ Super LCD 6 / 16M farieb
rozlíšenie 2880 x 1440 px
Batéria
typ / kapacita Li-Ion / 3500 mAh
výdrž výrobca neuvádza
Foto
zadná kamera 16 MPx + 12 MPx
blesk LED
zadná kamera video áno
predná kamera 8 MPx
Platforma
operačný systém Android 8.0 (Oreo)
frekvencia procesora 8 x 2,8 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojitelnosť
dáta HSDPA / HSUPA / LTE
siete a frekvencie výrobca neuvádza
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
BlueTooth áno / 5.0
NFC áno
IrDA
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 64 GB
RAM 6 GB
pamäťová karta áno

Martin Morávek & Matej Bičan