Huawe _Mate 20 Pro

Rok 2018 bol pre nadšencov technologických noviniek naozaj vydarený. Popri vlajkových zariadeniach Samsung Galaxy Note 9, LG G7 ThinQ alebo predraženom iPhone Xs chceme vyzdvihnúť najmä zariadenia spoločnosti Huawei. Model P20 Pro spôsobil vo svete smart zariadení poriadny rozruch a o podobné divadlo sa postaral aj aktuálne najvýkonnejší telefón na svete – Huawei Mate 20 Pro.

Huawe _Mate 20 Pro

Huawei nás v tomto roku kŕmil samými zaujímavými už na prvý pohľad hodnotnými zariadeniami a jeho snaha bola aj patrične ocenená, pretože v roku 2018 sa podarilo spoločnosti Huawei prebojovať na druhé miesto v rebríčku Top 3 najväčších predajcov mobilných telefónov na svete. O medziročne najväčší nárast zo všetkých svetových značiek sa postarali dve úspešné modelové rady – P20 a Mate 20. Poďme si teda v krátkosti predstaviť aktuálne najlepší model z dielne Huawei.

Dizajn, ovládanie a ochrana smartfónu Mate 20 Pro

Huawe _Mate 20 ProZaoblený bezrámikový displej so stále trendovým výrezom, trojitý fotoaparát osadený v štvorcovom module a spodná strana disponujúca okrem USB-C konektorom, len slotom pre SIM a pamäťové karty. Toto sú azda najvýraznejšie znaky modernej vlajkovej lode. Telefón padne do ruky bez problémov a aj napriek rozmerom displeja a váhe 189 gramov je stále ľahko ovládateľný.

Dizajn je veľmi jednoduchý s výraznými, možno trochu netradičnými prvkami zadnej strany a my len môžeme konštatovať, že vyzerá celkom dobre. Do redakcie nám telefón prišiel vo fialovom farebnom prevedení, ktoré je podľa nášho názoru tou najlepšou voľbou. Modré a čierne farebné prevedenie môžete nájsť zaradené najmä v ponuke operátorov. V čiernej je telefón elegantný, no už viac nepôsobí tak originálne, ako vo fialovej farbe. Tlačidlá dizajnéri umiestnili veľmi vhodne a trojicu hardvérových ovládacích prvkov nájdete na pravej strane. Ľavá časť kovového rámu je celkom prázdna.

Huawe Mate 20 Pro

Absencia 3,5 mm Jack konektora nás tak, ako pri každom jednom mobilnom zariadení veru zamrzela. Obsah balenia bol však natoľko bohatý, že v ňom zvýšilo miesto aj na 3,5 mm na USB-C redukciu. Vďaka nej môžete svoju obľúbenú hudbu počúvať cez svoje vlastné slúchadlá aj naďalej. Redukciu si však radšej schovajte na horšie časy – Mate 20 Pro má v balení okrem redukcie aj parádne slúchadlá, ktoré sú zakončené USB-C konektorom. A keďže batéria recenzovaného smartfónu stojí za to, situáciám, pri ktorých by ste potrebovali využiť USB-C konektor na nabíjanie a zároveň na pripojenie slúchadiel sa zrejme vyhnete. Slot umiestnený v spodnej časti rámiku je hybridný a podporuje okrem dvojice nanoSIM kariet aj nové nano pamäťové karty spoločnosti Huawei. Pred kúpu si však preverte, či váš Mate 20 Pro bude podporovať jednu alebo aj dve SIM karty súčasne.

Displej smartfónu Huawei Mate 20 Pro

Huawe Mate 20 Pro

Displej je kapitola sama o sebe, a keďže je to časť smartfónu, na ktorú pozeráme denne aj niekoľko hodín, sme radi, že testovaný model nesklamal ani po tejto stránke. Vďaka certifikácii IP68, ktorá je pri top modeloch už viac-menej samozrejmosťou, si môžete s telefónom pokojne zaplávať. Prednú sklenenú stranu chráni aj ochranné sklíčko Gorilla Glass a naše používanie sa zaobišlo bez škrabancov.

Huawe Mate 20 Pro

Huawei Mate 20 Pro dostal 6,39 palcový AMOLED displej, ktorý zaberá až 87,9% prednej strany. Pokiaľ nie ste veľkým fanúšikom moderných výrezov v hornej časti obrazovky, aj toto zariadenie ponúka možnosť jeho vypnutia. Urobiť tak môžete v nastaveniach, počítajte však so zmenšením priestoru, ktorý môžete využiť. Notifikácie a vlastne celý stavový riadok sa posunie o úroveň nižšie. Displej disponuje aj štandardom HDR10 a ponúka skvelé farby, mimoriadnu ostrosť a rozlíšenie 1440p. Hustota pixelov sa zastavila na čísle 539ppi a považujeme ju za mierne nadpriemernú. Výrez je o niečo väčší ako „malá slzička“ pri modeli Mate 20, čo má však svoje opodstatnenie. Ukrýva okrem parádnej selfie kamery aj slúchadlo na volania, ktoré zastáva aj funkciu druhého hlasitého reproduktora. Okrem toho sa vo výreze nachádza aj infračervená kamera a skener na odomykanie tváre. Snímač okolitého jasu je už samozrejmosťou a potešila nás aj malá LED dióda.

Zabezpečenie smartfónu Huawei Mate 20 Pro

Spoločnosť Huawei myslela aj na zlepšenie zabezpečenia a spôsoby ochrany sme pre vás zhrnuli v nasledujúcom článku. Klasika implementovaná do displeja a skenovanie tváre, ktoré nesklame.

Fotografie nasnímané tripple kamerou smartfónu Mate 20 Pro

Kamera testovaného modelu Mate 20 Pro je presnou kópiou fotoaparátu, ktorý nájdete v smartfóne Huawei P20 Pro. Prichádza však s iným rozložením šošoviek a oveľa lepšou umelou inteligenciou. Tá sa podieľa na tvorbe azda každej jednej fotografie a rozdiel je naozaj citeľný. Fotografie sú svetlejšie, farebnejšie či ostrejšie, presne podľa toho, aký objekt fotíte. Telefón vie jednotlivé scény rozoznávať nadmieru dobre a problém nemal ani s fotografiami za horšieho svetla.

Nastavenia tripple kamera

Fotografie nasnímané v režime SUPER MAKRO

super_makro

Nastavenia selfie kamera

Peter Hamor_Martin Morávek

Video nasnímané smartfónom Huawei Mate 20 Pro v režime 4K 30FPS

Slow Motion video v podaní telefónu Huawei Mate 20 Pro

Myslíte si, že aj smartfónom môžete vytvoriť plnohodnotné produktové fotografie? Posúďte sami. Otestovali sme pre vás Seat Ibiza FR 1.5 TSi EVO a celý sme ho nafotili recenzovaným smartfónom.

Batéria smartfónu Huawei Mate 20 Pro – Závratných 4200 mAh

O výdrži batérie a jej reverzného nabíjania sa dočítate v našom krátkom článku. Kapacita batérie smartfónu Huawei Mate 20 Pro sa vyšplhala až na 4200 mAh, čo z nej robí jednu z najväčších batérií, aké na trhu momentálne nájdete. Batériu hodnotíme veľmi dobre a nemáme k jej fungovaniu žiadne výhrady.

reverzne_nabijanie

Výkon, pamäť a používateľské prostredie

Spolu s testovaným smartfónom bol na udalosti IFA Berlin 2018 predstavený aj nový, najvýkonnejší procesor značky HiSicon. Úchvatný 7nm procesor Kirin 980 je momentálne jeden z najlepších procesorov, aké môžete vo svojom telefóne mať. Nebudeme sa však nad týmto 8-jadrovým procesorom príliš pozastavovať a prejdeme radšej k reálnemu využitiu samotného telefónu. Spolu s 6GB operačnou pamäťou RAM a grafickým procesorom  Mali-G76 MP10 je zariadenie neporaziteľné. Vo výkonnostnom teste zariadení s OS Android (Antutu) si aj ku koncu roku 2018 drží prvé miesto. Je absolútne jedno, či sa rozhodnete hrať najnáročnejšie herné tituly alebo používať zariadenie na kancelárske účely. Stručne – zvládne všetko. Počas testovania sme sa nestretli so žiadnym problémom. Interné úložisko činí 128 GB, čo je lepší priemer a postačí na všetky vaše súbory a to bez kompromisov.

Trojica aktuálne najlepších smartfónov podľa výkonnostného testu Antutu

Záverečné hodnotenie smartfónu Huawei Mate 20 Pro

zaverecne hodnotenie smartfon Huawei Mate 20 Pro

Keď zoberieme tento telefón globálne, Mate 20 Pro je a ešte dlho bude vlajkovou loďou spoločnosti Huawei. Čo sa týka inovatívnych technológií, dizajnu a hardvérového vybavenia, nemáme zariadeniu čo vyčítať. Smartfón je vybavený najlepším procesorom Kirin 980, batériou s nadpriemernou kapacitou, skvelým AMOLED displejom s dobrými zobrazovacími schopnosťami a v neposlednom rade poriadnym zabezpečením a originálnym reverzným nabíjaním. Jediné, čo nás trošku sklamalo je natáčanie videí v rozlíšení 4K. Samotná kvalita videa bola naozaj dobrá a video nemôžeme kritizovať pri statickom natáčaní – problém nastane až vtedy, keď so smartfónom spravíte pohyb okolo snímaného objektu. Vtedy môžete spozorovať mierne vlnenie po stranách vytvoreného videa. Huawei Mate 20 Pro môže byť váš už od 850 € vrátane DPH.

Telefón vrelo odporúčame a jedinou chybičkou je spomínané video. Veríme, že tento nedostatok bude opravený v nasledujúcom update.

Martin Morávek