Nokia 8 Sirocco

Do redakcie nám prišiel praktický smartfón Nokia 8 Sirocco, ktorý zaujme nielen svojou kompaktnosťou, ale aj dizajnom a kvalitou fotoaparátu a displeja. Poďme sa teda detailnejšie pozrieť na to, čo nám táto novinka od spoločnosti Nokia môže ponúknuť.

Dizajn – kompaktný a veľmi moderný

Už na prvý pohľad dokážete rozlíšiť smartfón Nokia 8 Sirocco od iných tohtoročných modelov ostatných značiek a to najmä vďaka jeho rozmerom, ktoré sú oproti zvyšným novinkám výrazne menšie. Testované zariadenie sa vydalo cestou menších rozmerov, ktoré sa nepodobajú tabletom. Väčšinu jeho prednej časti tvorí zahnutý displej, ktorý zaberá približne až 81% celkovej plochy prednej strany.  Okrem už spomínanej obrazovky sa na prednej strane nachádza aj pomerne veľká predná kamera umiestnená v hornej časti prednej strany napravo, hneď vedľa notifikačnej LED diódy a reproduktora, určeného na telefonovanie. Nokia 8 Sirocco taktiež „odmietla“ do svojho dizajnu importovať už známy výrez na vrchu obrazovky.

Nokia 8 Sirocco

Zadná strana recenzovaného smartfónu je veľmi jednoduchá. V strede jej vrchnej časti sa nachádzajú dve pod sebou umiestnené  šošovky zadného fotoaparátu, vedľa ktorých sa nachádza svetlo. Pod duálnym fotoaparátom sa nachádza jednoduchý kruhový snímač odtlačkov prstov. V strede zadnej strany je umiestnené strieborné logo „NOKIA“  a v spodnej časti je jemne zobrazené logo operačného systému „androidone

Nokia 8 Sirocco

Pravá bočná strana disponuje tromi hardvérovými tlačidlami, z ktorých dva sú určené na pridávanie alebo stišovanie zvuku a posledné tretie na uzamknutie obrazovky.

Nokia 8 Sirocco

Ľavá strana zas disponuje slotom pre jednu nano SIM kartu umiestneným v jej spodnej časti.
Na spodnej strane je umiestnený USB-C vstup spolu s jedným reproduktorom.

Displej – zobrazí všetko

Recenzovaný smartfón Nokia 8 Sirocco disponuje 5,5‘‘ Full HD+  P-OLED zahnutým displejom. Aj keď sa nejedná o veľký displej, boli sme viac ako len prekvapení jeho schopnosťou detailného zobrazovania fotografií, ale aj webových stránok. Na zahnutú obrazovku sme si zvykli veľmi rýchlo, rovnako ako aj na veľkosť samotnej obrazovky. Po všetkých veľkých viac ako 6-palcových smartfónoch bol 5,5‘‘ displej vítanou zmenou. No napriek jeho malým rozmerom disponuje obrazovka približne  534 pixelmi na palec, čo je porovnateľný, ba dokonca aj lepší výsledok ako u niektorých smartfónov v cenovej relácii 1 000+ €. Displej sa nám počas celého testovania veľmi dobre používal a to aj počas slnečných dní. Farebné zobrazenie bolo veľmi realistické a zároveň aj ostré, čo nás veľmi potešilo. Samotné ovládanie smartfónu sa môže zo začiatku javiť ako problém v súvislosti s jeho zahnutým displejom, no po pár dňoch je to už vec zvyku a jeho používanie sa tak stane bezproblémovým.

Selfie fotoaparát – kvalitné fotografie aj spredu 

Testované zariadenie disponuje jednou prednou kamerou s rozlíšením 5Mpx a clonou f/2.0. Papierovo sa síce nejedná o veľmi kvalitný fotoaparát, no pri jeho testovaní  nás Nokia 8 Sirocco vyviedla z omylu. Za normálnych svetelných podmienok boli konkurencieschopné pre väčšinu selfie kamier aktuálnych najlepších vlajkových lodí a v porovnaní s väčšinou modelov strednej triedy boli dokonca lepšie ako fotky  niektorých zadných kamier.

Zadný fotoaparát – nočné fotky nie sú problém

Nokia 8 Sirocco

Nokia 8 Sirocco disponuje duálnym zadným fotoaparátom s rozlíšením 12 a 13 Mpx a s clonami f/1.8 a f/2.6. Nebýva zvykom, že hlavná kamera z dvojice má papierovo horšie rozlíšenie ako tá druhá, no dôležitejšia je clona, ktorou kamera disponuje. Fotenie nerobí testovanému smartfónu žiaden problém  a to ani za zlých svetelných podmienok. Nočné fotky vyzerajú veľmi ostro a pritom zobrazované farby dosť presvedčivo korešpondujú s realitou. Fotky za normálnych svetelných podmienok síce nepatria k najostrejším, no aj napriek tomu dokážu potešiť a to najmä veľmi verným zobrazením farieb, ktoré podľa nášho názoru, úplne alebo takmer úplne korešponduje s realitou. Testované zariadenie Nokia 8 Sirocco nám ukázala, že aj s menším rozlíšením dokážete urobiť veľmi pekné fotky.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Zabezpečenie – rýchle odomykanie ako u vyššej triedy

Nokia 8 Sirocco

Recenzovaný smartfón disponuje snímačom odtlačkov prstov, ktorý funguje na mobil strednej triedy viac ako dobre. Odomykanie je veľmi rýchle, aj keď sa nám počas testovania stalo, že nám odtlačok nezaregistroval, no o chvíľu ten istý odtlačok už uznal. Zaujímavosťou je aj možnosť odomykania podľa skenu tváre. Nejedná sa však o klasické odomykanie ako u väčšiny smartfónov. Najskôr musíte zapnúť displej, ktorý vám, na naše počudovanie, veľmi rýchlo oskenuje tvár a následne vám umožní jednoduchým potiahnutím prstu smartfón odomknúť. Jedná sa o časovo dlhší proces oproti odomykaniu pomocou odtlačku prsta, no aj tak sme milo prekvapení rýchlosťou, akou nám dokázalo zariadenie zoskenovať tvár a určiť, či ho môžeme alebo nemôžeme otvoriť.

Výkon, pamäť a konektivita – fungovanie bez problémov

Nokia 8 Sirocco je vybavená výkonným procesorom Snapdragon 835, ktorý síce nie je tohtoročný, no s operačným systémom Android 8.0 s nadstavbou Android One si rozumie veľmi dobre. Zariadenie je taktiež vybavené 6GB pamäťou RAM a 128GB úložným priestorom. Veľkosť úložného priestoru je opodstatnená, keďže smartfón disponuje iba jedným slotom pre nano SIM kartu a dodatočný slot pre microSD kartu chýba, čo nás trochu sklamalo. Napriek tomuto faktu sme počas celého testovania nezaznamenali jedinú chybu v chode smartfónu. Zariadenie fungovalo bezchybne a bez najmenších problémov zvládalo naše každodenné úlohy.

Nokia 8 Sirocco

Audio

Prehrávaný zvuk bol pre nás trošku sklamaním. Pri normálnych tónoch znel zvuk veľmi pekne, no problém nastal pri príchode výšok a basov, ktoré smartfónu robili problémy, čo nás veľmi nepotešilo. Pri výškach znel prehrávaný zvuk plechovo a basy akoby vymizli z repertoáru testovaného zariadenia.

Batéria – bezproblémová výdrž

Recenzovaný smartfón Nokia 8 Sirocco disponuje 3260mAh batériou. S každodenným používaním a non-stop zapnutými dátami  sme smartfón nabíjali každý druhý deň, pričom každý deň sme ho využívali okrem iného aj na fotenie. Tento výsledok je viac ako uspokojivý a prekvapivý.  Nabíjanie bolo vďaka USB-C konektoru veľmi rýchle a vďaka tomu sme smartfón mohli používať bez obmedzenia.

Zaverečné hodnotenie

Nokia 8 Sirocco patrí do kategórie smartfónov strednej triedy, no svojim vybavením by sa dokázala udržať aj vo vyššej triede. Svojím, síce malým, ale za to veľmi kvalitným displejom dokáže zobraziť každý detail bez problémov a každú farbu veľmi realisticky. Svojím predným, ako  aj zadným fotoaparátom dokáže vykúzliť naozaj kvalitné fotografie, ktoré farbou korešpondujú s realitou, pričom zariadeniu nerobí problém nasnímať fotografie aj za zhoršených podmienok. Vďaka operačnému systému Android One a procesoru Snapdragon 835 dokáže Nokia 8 Sirocco dopriať svojmu používateľovi plynulé fungovanie bez nechceného sekania. 3260mAh batéria zas zaručí bezproblémový chod zariadenia. Testovaný smartfón svojím vybavením dokázal, že aj mobil strednej triedy môže ponúknuť vybavenie na úrovni tej vyššej.

Zariadenie / Smartfón
názov / model
Nokia 8 Sirocco
rozmery 140,93 x 72,97 x 7,5 mm
hmotnosť 150 g
počet SIM / formát 1 / nanoSIM
konštrukcia Dotykový displej, Odolný voči nárazom
Fingerprint
vodeodolnosť IP67
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, dokumentácia
Displej
veľkosť 5,5″
typ P-OLED
rozlíšenie 2240 x 1080 px
Batéria
typ / kapacita Li-lon / 3260 mAh
výdrž výrobca neuvádza
Foto
zadná kamera 12 MPx + 13 MPx
blesk Dual-LED blesk s dvojitým tónom
zadná kamera video áno / 2160p@30fps, 1080p@30fps
predná kamera 5 MPx
Platforma
operačný systém Android 8.0 (Oreo)
frekvencia procesora 4 x 2,45 GHz + 4 x 1,9 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojitelnosť
dáta HSDPA / HSUPA / LTE
siete a frekvencie výrobca neuvádza
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, WiFi Direct, hotspot
BlueTooth áno / 5.0
NFC áno
IrDA
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 128 GB
RAM 6 GB
pamäťová karta nepodporuje

techvia.sk