telefón Sony Xperia XZ2

Taká je nová Sony Xperia XZ2. Zatiaľ čo konkurencia sa vydala cestou minimálnych rámčekov, výrezov na displeji a na ochranu údajov používateľa zaradila do svojej ponuky odomykanie pomocou biometrických údajov tváre, nová XZ2 si robí, čo sa jej zachce.

Dizajn smartfónu Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2

Dizajn prednej strany nám bol dôverne známy z predchádzajúcich modelov spoločnosti Sony a ani pri novej XZ2-ke sa priveľmi nezmenil. Starší dizajn však nie je žiaden problém a telefón vyzerá celkom k svetu. Predná strana je chránená ochranným sklíčkom Gorilla Glass 5, vďaka čomu sú okraje displeja nepatrne, no predsa trochu zaoblené. Rovnakým ochranným sklom je pokrytá aj zadná sklenená strana, ktorej hrany sú spolu s celým povrchom výrazne zaoblené. Táto skutočnosť prispieva k lepšiemu ovládaniu smartfónu, no po všetkých ostatných stránkach je dizajn zadnej strany veľmi nepraktický. Chrbát telefónu je lesklý a pôsobí ako zrkadlo, vďaka čomu je takmer zaručeným magnetom na odtlačky. Rovnako výrazné sú na ňom aj škrabance a problém je aj s pokladaním smartfónu na takmer akýkoľvek povrch. Pokiaľ ho položíte displejom nadol, kĺže sa aj na rovnom povrchu. Ak ho položíte na chrbát, riskujete škrabance na zadnej strane a poškodenie prstenca, ktorý chráni šošovku fotoaparátu. Sony Xperia XZ2Vďaka zaoblenej zadnej strane pôsobí telefón oveľa mohutnejšie, čo sa odrazilo aj na jeho hrúbke, ktorá je až 11,1 mm. Pokiaľ chcete XZ2 ochrániť, rozhodne by ste si mali zaobstarať gumený ochranný obal. Aké hrubé bude zariadenie potom však nevieme, v balení sme našli len USB-C kábel slúžiaci na nabíjanie. Rozhodne oceníte certifikáciu IP65/IP68, vďaka čomu je telefón odolný voči prachu a voči vode do hĺbky 1,5 m po dobu 30 minút.

Displej smartfónu Sony Xperia XZ2

Rámiky prednej strany sa podarilo spoločnosti Sony spraviť zase o niečo menšie, avšak horný a spodný rámik zaberajú stále celkom dosť miesta. V hornom rámiku si našiel svoje miesto selfie fotoaparát, snímač okolitého jasu, LED dióda oznámení a jeden z dvojice stereo reproduktorov.
Prednej strane kraľuje 5,7 palcový IPS LCD displej s rozlíšením Full HD a HDR podporou, ktorú si viete sami vypnúť alebo zapnúť v nastaveniach Obrazovky. S displejom sme nemali jediný problém. S maximálnym jasom a čitateľnosťou na priamom slnku sme boli nadmieru spokojní, potešili nás aj dobré pozorovacie uhly a živé farby pri prehrávaní filmov či videí. Pri smartfóne XZ2 sa dizajnéri rozhodli použiť aj moderný pomer strán 18:9.
Sony Xperia XZ2

Zobrazovanie farieb a vyváženie bielej si môžete nastaviť presne podľa svojich predstáv.

Ak sa nachádzate v práci a potrebujete mať prehľad o čase alebo prichádzajúcich upozorneniach, telefón stačí zodvihnúť alebo si aktivovať ambientné zobrazenie. Pri novom upozornení sa obrazovka automaticky prebudí. Ak sa rozhodnete zakúpiť si k telefónu aj originálny kryt, fungovanie obrazovky sa dá taktiež jednoducho prispôsobiť.

Čo sa týka upozornení v reálnom čase,  Sony to vymyslela naozaj dobre. Všetko je plne prispôsobiteľné a poteší aj animačný prvok Xperia Loops, ktorý vás zaujímavým spôsobom informuje o aktuálnom stave zariadenia.

Predná (selfie) kamera – 5 maximálne postačujúcich Megapixelov

Pri pohľade na parametre prednej kamery sa vám môže na prvý pohľad zdať, že 5 Mpx (f/2.2, 1/5″ ) je málo, avšak už pri prvých selfie fotografiách sme zistili, že sa nie je čoho obávať. Selfie kamera je naozaj dobrá, ponúkne vám reálne zobrazenie farieb, vysokú ostrosť a kamera dobre spracúva aj okolitý jas. Okrem parádnych snímok ponúka aj nahrávanie videa v kvalite Full HD (1080p@30fps).

Audio a stereo reproduktory smartfónu Sony Xperia XZ2

Smartfón Sony Xperia XZ2 disponuje dvojicou šikovných stereo reproduktorov. Hrajú naozaj dobre a smartfón poskytuje široké spektrum nastavení, aby ste z reproduktorov vydolovali maximum. Najvýraznejšiu zmenu však dosiahnete, keď si nastavíte ekvalizér a hĺbku basov. Funkcie DSEE HX, ClearAudio+ a dynamický normalizér oceníte skôr pri počúvaní cez káblové slúchadlá. Tie sme v balení nenašli a tak sme nemali tú možnosť odskúšať ich. Druhým problémom je absencia 3,5 mm Jack konektora.

Model XZ2 je vybavený aj funkciou dynamické vibrovanie, ktoré by malo zlepšiť kvalitu zvuku prehrávaných médií. Podľa nášho skromného názoru sa po aktivácii nič neudialo a k zmene nedošlo. Po aktivácii však môžete pozorovať, ako sa váš smartfón vďaka vibráciám krúti po stole.

Ovládacie prvky smartfónu sa nachádzajú na pravej strane zariadenia. Nadšencov fotografovania poteší staré známe hardvérové tlačidlo spúšte, ktoré môže pokojne poslúžiť aj pri snímaní skupinových selfie fotografií na šírku. Ľavá strana je hladká a na vrchnej strane sa nachádza len mikrofón a šachta na dve nano SIM karty, prípadne na jednu nano SIM a microSD pamäťovú kartu.

Nabíjanie a výdrž batérie smartfónu Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2

Zariadenie je vybavené 3180 mAh batériou s podporou rýchleho nabíjania Quick Charge 3.0. Reálna výdrž pri zapnutej sieti Wi-Fi, dátach a pri plnom nasadení smartfónu je jeden pracovný deň. Pri zapnutom režime šetrenia dokáže smartfón vydržať aj o niečo dlhšie. Pokiaľ vaše auto disponuje bezdrôtovou nabíjačkou, dokážete využiť aj podporu Qi bezdrôtového nabíjania. Nabíjanie sme však realizovali cez USB-C konektor.

Zabezpečenie smartfónu Sony Xperia XZ2

Recenzovaný smartfón Sony Xperia XZ2 disponuje snímačom odtlačkov prstov, ktorý je umiestnený na zadnej strane. Dizajnéri ho však umiestnili veľmi nešťastne a namiesto snímača sme vždy omylom chytali šošovku fotoaparátu. Radšej sme ostali pri klasickom odomykaní pomocou PIN kódu, keďže XZ2 nedisponuje ani moderným skenerom tváre ako je pri high-end modeloch zvykom.

Zadný fotoaparát a video smartfónu Sony Xperia XZ2

Sony Xperia XZ2

Podobne ako predná (selfie) kamera, aj tá hlavná je naozaj dobrá. Na rozdiel od konkurencie sa na zadnej strane nachádza len jeden snímač a to s rozlíšením 19 Mpx. Aj po tejto stránke je Sony stále veľmi svojské. Zorné pole snímača je celkom široké (25mm) a tak sa do záberu zmestí viacero objektov. Oba fotoaparáty smartfónu Sony Xperia XZ2 hodnotíme veľmi dobré, avšak do budúcna by sme ocenili lepšiu clonu hlavného snímača, ktorá má hodnotu len f/2.0, čo je v porovnaní s konkurenčnými top modelmi trochu málo. Nočné fotografie a fotografie za slabého osvetlenia nie sú najhoršie a pokiaľ sa rozhodnete použiť manuálny režim, z fotoaparátu vydolujete ešte oveľa viac. 19 Mpx kvalita je dostupná pri snímaní vo formáte 4:3, avšak dostupný je aj napríklad formát 16:9, kedy telefón ponúka stále dostatočných 17 Mpx. Najviac chválime reálne zobrazovanie farieb.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Optickú stabilizáciu nahradila elektronická, čo je pri cene modelu XZ2 tak trošku škoda.

Maximálna kvalita pri snímaní videa je 4K pri rýchlosti 30 snímok za sekundu, no my sme sa rozhodli zvoliť radšej Full HD kvalitu a 60fps. Režim spomalenia je rovnako ako samotné video veľmi dobrý a kvalita sa zastavila na Full HD pri rýchlosti 960 fps.

Video nasnímané počas recenzie

Slow motion video nasnímané počas recenzie

Výkon, pamäť, konektivita smartfónu Sony Xperia XZ2

I keď recenzovaný smartfón Sony Xperia XZ2 nie je ani zďaleka dokonalý, po stránke výkonu mu nemáme čo vyčítať. Recenzovaný model k nám prišiel so 4 GB operačnej pamäte RAM a úložným priestorom 64 GB. Tie sú plne postačujúce, no ak by ste mali pocit, že sa vám do telefónu nezmestia všetky vaše súbory, interné úložisko si môžete rozšíriť pomocou spomínanej microSD karty. Úsporný 8-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 845 dokázal zvládnuť všetky situácie, hry a príkazy na jednotku a bez problémov.

Čo nás mrzí je bloatware (predinštalované aplikácie) bez možnosti odinštalovania. Tieto aplikácie môžete maximálne vypnúť. To isté platí o antivírusovom programe AVG, ktorý je v telefóne od prvého spustenia.

Zaujímavosťou sú práve originálne aplikácie od spoločnosti Sony. Kreatívne efekty, ktoré spríjemňujú používanie fotoaparátu nájdete aj v hlavnom menu. Tie sa prekvapivo odinštalovať dajú. Zostáva to pre nás nepochopiteľnou záhadou, prečo sa Sony snaží udržať v telefóne aplikácie z cudzích zdrojov, zatiaľ čo tie vlastné vie užívateľ jednoducho odstrániť.

Samozrejmosťou pri smartfónoch Sony je balík aplikácií Google, ktoré nie je potrebné sťahovať dodatočne.

Užívateľské prostredie a operačný systém

Operačným systémom testovaného smartfónu je Android 8.0 (Oreo) a užívateľské prostredie tvorí  vlastná nadstavba spoločnosti Sony. Tá poskytuje široké spektrum nastavení a možností, ako si upraviť plochu, menu, témy a tapety v smartfóne.

Záverečné hodnotenie smartfónu Sony Xperia XZ2

Ak sa pýtate prečo sme dali tejto novinke za dizajn len 6 bodov, veľmi radi vám to vysvetlíme. Oceňujeme najmä modernejší dizajn zadnej strany, ten by si pohodlne zaslúžil aj plný počet. Áno, aj predná strana prešla zmenami k lepšiemu, ako napríklad použitie tenších rámčekov okolo displeja. Avšak celkové hodnotenie kazí veľmi šmykľavý povrch zariadenia a jeho hrúbka. S oboma fotoaparátmi sme boli veľmi spokojní a aj napriek clone f/2.0 a jednému snímaču dokáže vytvárať pozoruhodné fotografie. Výdrž batérie je priemerná, čo však kompenzuje úsporný procesor Snapdragon 845. Vadili nám aplikácie bez možnosti odinštalovania tzv. bloatware a ako vlajkovej lodi by sme dožičili 6 GB operačnej pamäte RAM. Aj napriek tomu bol telefón rýchly a potešila nás aj odolnosť voči vode. Smartfón Sony Xperia XZ2 môže byť váš od 630 € vrátane DPH.

Technické špecifikácie telefónu Sony Xperia XZ2

Zariadenie Sony Xperia XZ2 DUAL
rozmery 153 x 72 x 11,1 mm
hmotnosť 198 g
počet SIM / formát 2 / nanoSIM
konštrukcia klasická s dotykovým displejom
Fingerprint áno
vodeodolnosť IP68
obsah balenia telefón, nabíjačka, dátový kábel, dokumenty
Displej
veľkosť 5,7″
typ IPS
rozlíšenie 2160 x 1080 px
Batéria
typ / kapacita Li-lon / 3180 mAh
výdrž
Foto
zadná kamera 19 MPx
blesk áno
zadná kamera video áno, 4K
predná kamera 5 MPx
Platforma
operačný systém Android 8.0 (Oreo)
frekvencia procesora 4 x 2,7 GHz + 4 x 1,7 GHz
počet jadier procesora 8
Pripojitelnosť
dáta GSM / HSPA / LTE
siete a frekvencie GSM: 850 / 900 / 1800 / 1900 MHz, HSDPA: 850 / 900 / 1900 / 2100 MHz, LTE: 800 / 850 / 900 / 1800 / 2100 / 2300 / 2500 / 2600 MHz
Wi-Fi Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot
BlueTooth áno, 5.0
NFC áno
IrDA
GPS áno
Pamäť
vnútorná pamäť 64 GB
RAM 4 GB
pamäťová karta áno, do 400 GB

Martin Morávek & Matej Bičan