Vernee M6
Spoločnosť Vernee si pomaly, ale isto vytvára meno aj na slovenskom trhu a nám sa naskytla možnosť otestovať ich ďalší smartfón, konkrétne Vernee M6.

Po rozbalení nás ihneď zaujala ochranná fólia a vystužený gumený obal, ktoré ochránia váš smartfón od bežných škrabancov a nečistôt. Toto príslušenstvo je po zakúpení modelu M6 vaše a nemusíte si tak lámať hlavu, kde zakúpite obal na váš nový telefón. Okrem obalu a fólie sa v balení nachádza aj nabíjací konektor a microUSB kábel na nabíjanie. Presne tak, tentokrát žiadny USB-C port. Poďme si teda pekne postupne predstaviť nový model M6.

Dizajn, selfie fotoaparát a zabezpečenie telefónu Vernee M6

Veľký 5,7 palcový IPS displej s pomerom strán 18:9 je chránený ochrannou fóliou a vďaka úzkym rámikom po oboch stranách pôsobí moderne. Displej má dostatočný maximálny jas a dobré pozorovacie uhly, no čo zamrzí je skutočnosť, že nedisponuje rozlíšením Full HD. Má to však aj svoju výhodu a síce, že vďaka rozlíšeniu HD môžeme dosiahnuť vyššiu výdrž a lepšiu životnosť batérie. Čo sa týka spodného rámiku, mohol by byť o niečo menší ako je teraz, keďže sa v ňom nenachádza vôbec nič. Zato vrchný rámik disponuje prednou selfie kamerou, reproduktorom na volania, snímačom jasu a notifikačnou LED diódou. Selfie kamera dostala rozlíšenie 8 Mpx, ktoré vývojári softvérovo upravili až na 13 Mpx. Reproduktor na volania je dostatočne hlasitý a notifikačná dióda fungovala bez problémov.

Na ovládanie recenzovaného smartfónu slúžia softvérové navigačné tlačidlá umiestnené v spodnej strane displeja. Rozmiestnenie tlačidiel „späť“ a „nedávne aplikácie“ si môžete ľahko prehodiť v nastaveniach telefónu, konkrétne v kategórii „Buttons“.

Kategória „Buttons“ – v preklade „tlačidlá“, v ktorej si môžete prehodiť rozloženie tlačidiel na displeji obsahuje aj niekoľko ďalších nastavení. Fotoaparát môžete spustiť dvojitým stlačením hardvérového tlačidla napájania a tým istým tlačidlom môžete aj ukončiť prebiehajúci hovor.

Tlačidlá na ovládanie hlasitosti sa spolu s tlačidlom napájania nachádzajú na pravej strane recenzovaného telefónu. Ľavá strana zostala prázdna a nájdeme na nej len zásuvku pre dve nano alebo jednu nano a druhú microSD pamäťovú kartu. Keďže interné úložisko telefónu je pomerne veľké môžete pokojne využívať obe vaše SIM karty súčasne.

Vrchná strana obsahuje vstup pre slúchadlá v podobe 3,5 mm Jack konektora, ktorý zaručene využijete. Prítomnosť konektora pre slúchadlá skutočne oceňujeme, pretože ako ste mohli vidieť v predchádzajúcej recenzii na model Vernee X tento konektor nie je v dnešnej dobe už vôbec samozrejmosťou.

Vernee M6 disponuje jediným reproduktorom, ktorý je umiestnený v spodnej strane telefónu a na rozdiel od modelu Vernee Active je jeho prejav oveľa krajší. Na nabíjanie vám poslúži starší microUSB konektor, ktorý je oproti novému USB-C konektoru o niečo pomalší. Nemusíte sa však obávať, prenos 1 GB súborov sa modelu Vernee M6 podarilo zvládnuť podobne rýchlo ako konkurentom vybaveným novým USB-C konektorom.

Dizajnéri sa pri vývoji recenzovaného smartfónu Vernee M6 držali starého známeho „v jednoduchosti je krása“ . Preto je dizajn zadnej strany jednoduchý a obsahuje len to najdôležitejšie. V spodnej časti si môžete všimnúť klasické logo značky, ktoré je umiestnené rovnobežne s dvomi anténami. Prvá sa nachádza vo vrchnej časti, zatiaľ čo tá spodná sa nachádza priamo pod logom „Vernee“. Telo telefónu sa skladá z kovových a plastových častí, ktoré dokopy vytvárajú dokonalú harmóniu. K pohodlnému držaniu telefónu napomáhajú aj zaoblené hrany, vďaka ktorým sa zariadenie nekĺže a vy neriskujete jeho rozbitie, dokonca ani pri používaní jednou rukou. Pod vrchnou anténou sa ešte nachádza zadný fotoaparát, LED dióda blesku a snímač odtlačkov prstov. Ten fungoval bez problémov a zväčša zaregistroval naše odtlačky na prvýkrát. Telefón má hrúbku len 6.9 mm a oproti modelom od spoločnosti Vernee, ktoré k nám zavítali dávnejšie, je aj porovnateľne ľahší.

Výkon, pamäť, konektivita telefónu Vernee M6

Spoločnosť Vernee vybavila aj tento model ich vlastnou nadstavbou VOS 1.0, ktorá nadväzuje na operačný systém Android 7.0. Spoločnosť taktiež prisľúbila skorú aktualizáciu na Android 8.0 (Oreo), ktorá zlepší zážitok z používania modelu M6.  Nadstavba VOS je pomerne rýchla, obsahuje len to najpotrebnejšie pre plnohodnotné používanie telefónu a to, za čo sme vďační, je absencia zbytočných predinštalovaných aplikácií. V prehľadnom menu nájdete abecedne usporiadané len tie naozaj najpotrebnejšie aplikácie.  Funkcia DuraSpeed vám navyše uľahčí správu aplikácií, ktoré môžu zostať spustené na pozadí.

O plynulý chod telefónu sa stará 8-jadrový procesor MTK6750 s maximálnou rýchlosťou 1,5 GHz. Procesoru pomáhajú aj 4 GB operačnej pamäte RAM a vaše súbory pohodlne pojme interné úložisko o veľkosti 64 GB.  Pokiaľ by sa vám to zdalo málo, toto úložisko si môžete rozšíriť pomocou microSD karty až do veľkosti 128 GB. Prídete však o možnosť používať obe SIM karty súčasne. Zariadenie pracovalo plynule, no čo sa týka celkového výkonu oproti predošlému modelu M5 sa model M6 výrazne nezmenil.

Batéria a výdrž telefónu Vernee M6

Smartfón Vernee M6 dostal 3300 mAh Li-Pol batériu, ktorá bohužiaľ nepodporuje bezdrôtové nabíjanie. Z 0 na 100 % to teda telefónu trvá približne 2,5 hodiny, čo nie je práve najpohodlnejšie. Odporúčame ho teda nabíjať pred spaním, aby ste ráno mali k dispozícii celých 100 % batérie.

Fotoaparát telefónu Vernee M6

Zadný fotoaparát má rozlíšenie 13 Mpx, ktoré je rovnako ako pri selfie kamere softvérovo upravené až na 16 Mpx. Clonové číslo ma hodnotu f/2.0 a fotoaparátu pomáha k dobrým fotografiám aj LED blesk, režim HDR, automatické zaostrovanie či digitálny zoom.

Zaujímavé fotografie môžete vytvárať aj za pomoci farebných filtrov, ktoré sme však príliš nevyužívali. Tento fotoaparát sa podľa nás hodí skôr do mestského prostredia, kedy pri dobrom osvetlení vytvára dobre vyzerajúce fotografie.

Fotografie nasnímané počas recenzie

Záverečné hodnotenie Vernee M6

Keďže spoločnosť Vernee sa zamerala na vývoj cenovo naozaj dostupných a výkonných zariadení, poďme rovno k cene recenzovaného smartfónu Vernee M6. Vernee M6 môže byť váš už od 149 € vrátane DPH. Kombinácia 4 GB pamäte RAM a dobre vyladeného operačného systému Android 7.0 s nadstavbou VOS vás len tak nesklame a zaručí vám plynulé používanie.

Zariadenie

Zariadenie Smartfón
Výrobca Vernee
Konštrukcia dotykové
Operačný systém Android
Verzia operačného systému Android 7.0 (Nougat)
Hmotnosť 150 g
Možnosť pamäťovej karty áno
Pamäť RAM 4096 MB

Displej

Veľkosť displeja 5.7 „
Rozlíšenie displeja 720 x 1440

Rozmery

Výška 154 mm
Šírka 73.2 mm
Hĺbka 6.9 mm

Fotoaparát

Fotoaparát áno

Ďalšie funkcie a vlastnosti

Prehrávanie MP3 áno
Jack 3,5 áno
Snímač odtlačkov prstov áno

Batéria

Kapacita batérie 3300 mAh

Hardvér

Frekvencia procesora 1,5 GHz
Počet jadier procesora 8
Dual SIM áno
Akcelerometer (G-senzor) áno

Dátové funkcie

GPS modul áno
WiFi áno
Bluetooth áno
LTE áno

Martin Morávek
Matej Bičan