Xiaomi 13 Lite

Spoločnosť Xiaomi úspešne rozbehla predaj telefónov svojej novej série 13. Nás v redakcii zaujala novinka Xiaomi 13 Lite, ktorú sme si vyskúšali.

Xiaomi 13 Lite

Dizajn telefónu Xiaomi 13 Lite

Prvým prekvapením, keď zariadenie zoberiete do ruky, bude jeho hmotnosť len 171 gramov. Xiaomi 13 Lite sa dobre drží v ruke vďaka svojim zaobleným hranám. Jeho rozmer je 159,2 x 72,7 x 7,2 mm. Obidve strany, predná ako aj zadná, sú sklenené, pričom rám je vyhotovený z plastu.

smartfón Xiaomi 13 Lite

Displej

Pod ochranným sklom Gorilla Glass 5 sa nachádza AMOLED displej s uhlopriečkou 6,55“ a rozlíšením 1080 x 2400 pixelov pri pomere strán 20:9. Na plynulosti zobrazovania pri používaní displeja a hraní hier sa podieľa 120Hz obnovovacia frekvencia a 240Hz vzorkovacia frekvencia. Pozorovacie uhly a jas displeja oceníte aj na priamom slnečnom svetle. Jeho maximálny jas je 1000 nitov. Obrazovka zobrazuje 68 miliárd farieb a podporuje technológiu Dolby Vision a HDR10+.

displej smartfón Xiaomi 13 Lite

Audio reprodukované zariadením Xiaomi 13 Lite je kvalitné vďaka podpore Dolby Atmos. Slúchadlá je možné pripojiť k smartfónu pomocou technológie Bluetooth vo verzii 5.2, prípadne na párovanie je možné využiť aj NFC konektivitu.

displej smartfón Xiaomi 13 Lite

Hardvér & Softvér

Jadrom celého mobilného telefónu je procesor Qualcomm SM7450-AB Snapdragon 7 Gen 1 (4 nm), ktorému k výkonu pomáha 8GB RAM-ka. Priestor ROM pamäte pre súbory, fotografie a aplikácie je 256 GB. ROM pamäť nie je možné dodatočne rozšíriť pomocou microSD karty.

smartfón Xiaomi 13 Lite

Operačný systém telefónu predstavuje MIUI 14 založený na platforme Android 12. Ovládanie systému je jednoduché a intuitívne. V menu je možné nastaviť ovládanie pomocou gest alebo tlačidiel či si prispôsobiť prostredie podľa vlastnej potreby. Tak si môžete zvoliť rozloženie obrazovky, veľkosť ikon či farbu pozadia bielu alebo čiernu. Prístup k notifikáciám a systémovým nastaveniam je možný potiahnutím prsta z vrchnej časti displeja smerom k stredu na zapnutej obrazovke. Ak urobíte tento pohyb na ľavej strane od selfie fotoaparátu, dostanete sa k notifikáciám. V prípade, že potiahnete prst na pravej strane od predného fotoaparátu, zobrazí sa menu so systémovými nastaveniami.

Screenshot Xiaomi 13 Lite

Screenshot Xiaomi 13 Lite

Hlavný fotoaparát

Zadný hlavný fotoaparát tvorí skupina troch snímačov, ktoré uzatvára Dual-LED blesk. Hlavný širokouhlý snímač IMX766 je z dielne SONY. Ide o 50MP šošovku so svetelnosťou f/1,8, 23 mm, 1/1,56″, 1,0 µm, PDAF. Na ultraširokouhlé fotografovanie sa používa 8MP snímač so svetelnosťou f/2.2 s uhlom záberu 119°. Na makro fotografie slúži 2MP šošovka s f/2.4. Pri fotografovaní môžete používať klasické režimy alebo si vybrať z menu, v sekcii „viac“ z režimov ako sú: panoráma, 50MP fotografia, dlhá expozícia, klon alebo len využiť smartfón ako príručné zrkadlo s možnosťou priblíženia. Fotografie nasnímané zariadením Xiaomi 13 Lite si môžete pozrieť v galérii. Myslíme si, že sú na dobrej úrovni, veď posúďte sami.

fotoaparát Xiaomi 13 Lite

Fotografie nasnímané mobilným telefónom Xiaomi 13 Lite

Fotografie nasnímané mobilným telefónom Xiaomi 13 Lite

Fotografia nasnímaná mobilným telefónom Xiaomi 13 Lite
10x zoom
Panoráma

Panoráma

Nočná fotografia

nočná fotografia Xiaomi 13 Lite

nočná fotografia Xiaomi 13 Lite

Video nasnímané hlavným fotoaparátom môže mať rozlíšenie 4K@30fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@960fps. Pri nahrávaní videí je možné použiť režim krátkeho videa, spomaleného alebo zrýchleného záberu či režim duálne video. V prípade tohto smartfónu si prídu na svoje aj vlogeri. V ponuke režimov sa nachádzajú priamo prednastavené režimy nahrávania vlogov, video efektov alebo krátkych 15 sekundových videí či duálne video.

Dlhá expozícia

Screenshot Xiaomi 13 Lite

Duálne video

Režim pre Vlog

Screenshot Xiaomi 13 Lite

Predný selfie fotoaparát

selfie fotoaparát Xiaomi 13 Lite

selfie fotoaparát Xiaomi 13 Lite

Selfie fotoaparát tvoria dve šošovky a dve LED svetlá. Konkrétne ide o 32MP, f/2,4 ultraširokú šošovku so zorným poľom 100°. Na snímanie hĺbky ostrosti, bokeh sa používa druhý 8MP snímač so svetelnosťou f/2.3. Na dosiahnutie dokonalých selfie záberov pri zhoršených svetelných podmienkach je možné použiť dvojicu LED svetla/blesku. Video nasnímané predným fotoaparátom je v rozlíšení 1080p@30fps alebo prípadne 60 fps.

Batéria s rýchlym nabíjaním

Mobilný telefón Xiaomi 13 Lite vo svojom tele ukrýva 4500mAh batériu. Telefón podporuje 67W káblové nabíjanie pomocou nabíjacieho adaptéra, nachádzajúceho sa v balení.

Xiaomi 13 Lite

Záver

Smartfón Xiaomi 13 Lite si obľúbi najmä mladšia generácia vzhľadom na možnosti využívania režimov na tvorbu krátkych videí, vlogov s použitím efektov, ktoré následne uverejnia na sociálnych sieťach. Fotografie nasnímané zariadením Xiaomi 13 Lite sú dobrej kvality, jasné s dôrazom kladeným na detail. Ak sa rozhodnete pre tento smartfón, máte k dispozícii tri skvelé farebné prevedenia: čierne, ružové a modré.

Martin Morávek

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here