smartfón ALCATEL 3X

Podobne ako všetky tohtoročné novinky od spoločnosti Alcatel, aj model 3X zaujme už na prvý pohľad svojím vzhľadom a duálnym fotoaparátom na zadnej strane. Nechýba ani FullView displej s moderným pomerom strán 18:9 a snímač odtlačkov prstov.

Dizajn telefónu Alcatel 3X

Displej – Keď veľkosť nie je všetko

Spoločnosť Alcatel stavila pri tohtoročnej novinke najmä na veľkosť, kvalitu farieb a moderný pomer strán svojho FullView displeja, ktorý zaberá väčšinu prednej strany telefónu. Napriek tomu, že sa jedná o 5,7 palcový displej, smartfón sa ovláda pomerne ľahko a vďaka zaobleniu jednotlivých hrán nepadá pri používaní z ruky. Maximálny jas je rovnako ako pozorovacie uhly dostačujúci, no čo možno zamrzí je rozlíšenie displeja. To dosahuje len kvalitu HD+, čo je na takmer 6 palcovom displeji občas viditeľné. Slabšie rozlíšenie má však dobrý vplyv na celkovú výdrž batérie, a tak vám recenzovaný smartfón vydrží v konečnom dôsledku o niečo dlhšie.

Aj napriek plastovému prevedeniu vyzerá smartfón Alcatel 3X dobre a jeho ovládanie nám nerobilo žiadny problém.

Predná kamera = dobre osvetlené nočné fotografie

Vrchný rámik ukrýva prednú „selfie“ kameru s rozlíšením 5 Mpx, pomocou ktorej spoľahlivo zachytíte spoločné momenty s priateľmi. Keďže Alcatel 3X je smartfón, ktorého kúpa vás nebude stáť viac ako 200 €, zo začiatku sme mali oprávnené obavy z kvality výsledných fotografií. Rozlíšenie 5 Mpx je však softvérovo upravené a výsledné fotografie tak zachytíte až v 8 Mpx rozlíšení a v celkom slušnej kvalite.  V hornom rámiku dostala svoje miesto aj užitočná notifikačná LED dióda.

Veľkým plus prednej kamery je aj LED blesk, ktorý je umiestnený vpravo od slúchadla slúžiaceho na volania, a vďaka ktorému môžete bez obáv vytvárať selfie fotografie aj v noci a počas zlých svetelných podmienok.

Duálny fotoaparát – Najväčšia prednosť modelu 3X

Zadná strana smartfónu Alcatel 3X ukrýva jednu z jeho najväčších predností. Je ňou zadná kamera SmartCam DUO, ktorá vytvára fotografie za pomoci nie jedného, ale hneď dvoch snímačov. Prvý hlavný snímač dostal rozlíšenie 13 Mpx a clonové číslo f/2.0. Druhý snímač okrem rozlíšenia 5 Mpx vyniká aj šírkou záberu až 120 stupňov. To znamená, že druhý snímač zachytí na fotografii viac osôb či predmetov ako primárny snímač. Ak sa vám zvyknú počas fotografovania triasť ruky, nemajte obavy. Rozmazanie fotografií, ktoré je zapríčinené práve takýmito otrasmi si zobrala na starosť funkcia Elektronická  stabilizácia obrazu (EIS). Duálnej kamere pomáha aj dvojtónový LED blesk, ktorý je naozaj účinný a postará sa o dobre osvetlené nočné fotografie. Fotografie môžete snímať dokonca aj v rozlíšení 16 Mpx, to je však interpolované pomocou softvéru.

Režim „panoráma“

Režim „Panoráma“ nie je vôbec na zahodenie. Práve naopak, dokážete pomocou neho napríklad zachytiť scenériu Vysokých Tatier alebo úplne bežné mestské prostredie. Pri telefóne Alcatel 3X však treba počítať s tým, že výsledok nemusí byť úplne dokonalý. Ako už určite viete, panoráma je vlastne spájanie viacerých fotografií, ktoré na seba nadväzujú. Na prvej vrchnej fotografii  si určite všimnete prechody a svetelné rozdiely, ktoré vznikli práve počas spájania jednotlivých snímok. Druhá fotografia je na tom o niečo lepšie a prechody nie sú až tak výrazné. Počas práce v režime „Panoráma“ teda dbajte na plynulosť a stabilitu počas snímania.

Sociálny režim – najlepší spôsob ako zdieľať svoje zážitky

Mnohí z vás určite poznajú ten pocit, keď počas výletu alebo rodinnej dovolenky nestíhate odpisovať na e-maily či SMS správy. Sociálny režim je výborný spôsob, ako sa so svojím okolím podeliť o nezabudnuteľné zážitky a momenty zachytené na fotografii. Vďaka tomuto režimu môžete nasnímané fotografie ihneď upravovať, vytvárať rozličné koláže a výsledok následne zdieľať na akejkoľvek sociálnej sieti.

Výsledné fotografie sú kvalitné a potešilo nás, že spoločnosť Alcatel začala používať duálne fotoaparáty aj vo svojich cenovo dostupnejších modeloch.

Video

Recenzovaný smartfón Alcatel 3X žiaľ nedokáže nahrávať videá v rozlíšení 4K, no aj rozlíšenie Full HD 1080P je úplne postačujúce. Pri nahrávaní oceníte rýchle zaostrovania a schopnosť fotoaparátu prispôsobiť sa rôznym svetelným podmienkam.

Snímač odtlačkov prstov  a Face Key

Najlepším spôsobom ako zabezpečiť svoj smartfón voči nežiaducemu úniku informácií je kombinácia viacerých bezpečnostných prvkov. Recenzovaný Alcatel 3X disponuje okrem rýchleho snímača odtlačkov prstov (Fingerprint) aj funkciou Face Key. Jedná sa vlastne o rozpoznanie tváre na základe až 106 významných bodov. Po pridaní svojej tváre tak zlepšíte zabezpečenie svojho telefónu a jeho odomknutie prebehne takmer okamžite. Stačí zodvihnúť zaradenie približne do roviny očí  a po stlačení tlačidla napájania sa telefón automaticky odomkne.

Ovládanie, gestá a Dual SIM

Na ovládanie telefónu slúžia softvérové navigačné tlačidlá umiestnené v spodnej časti displeja a trojica hardvérových tlačidiel na ovládanie hlasitosti a napájania, ktoré nájdete na pravej strane zariadenia. Ľavá strana obsahuje zásuvku na dve nano SIM karty, prípadne na kombináciu nano SIM a microSD pamäťovej karty. Alcatel 3X navyše podporuje rýchle 4G(LTE) dátové pripojenie a interné úložisko zariadenia si môžete rozšíriť pomocou microSD pamäťovej karty až o 128GB.

Okrem softvérových a navigačných tlačidiel môžete používať aj rôzne „gestá“, pomocou ktorých si používanie telefónu výrazne uľahčíte. Jedným z nich je napríklad dvojité ťuknutie na obrazovku, ktorým ju buď prebudíte alebo naopak uspíte. Snímku obrazovky môžete zase vytvoriť potiahnutím troch prstov nadol po obrazovke.

Operačný systém, výkon a pamäť telefónu Alcatel 3X

Zatiaľ čo dve tohtoročné novinky – Alcatel 3 a model Alcatel 3V sú vybavené operačným systémom Android 8.0 (Oreo), recenzovaný Alcatel 3X sa musel uskromniť so starším OS Android 7.1 (Nougat). Tento krok je pre nás veľmi nelogický, keďže obe novinky disponujú len 2 GB operačnej pamäte RAM, zatiaľ čo náš model 3X dostal do vienka až 3 GB operačnú pamäť. Čo sa týka procesora, jedná sa o 4-jadrový 1.3 GHz Cortex-A53, ktorý si v kombinácii s dostatočne veľkou pamäťou RAM poradil aj s niektorými náročnejšími hernými  titulmi. Interné úložisko smartfónu má kapacitu 32 GB a ako sme už spomínali vyššie, je možné ju zväčšiť až o 128 GB pomocou pamäťovej karty.

Používateľské prostredie je intuitívne a disponuje mnohými funkciami a možnosťami prispôsobenia. K veľkému množstvu aplikácií sa dostanete priamo zo zamknutej plochy a to, ktorým aplikáciám priradíte rýchly prístup je len a len na vás. Stačí kliknúť na odkaz nastavenia a vyhľadať funkciu „Zástupcovia Rýchleho prístupu“.

Batéria, nabíjanie a kvalita zvuku telefónu Alcatel 3X

V recenzovanom smartfóne Alcatel 3X sa nachádza 3000 mAh Li-Ion batéria, ktorá je schovaná pod zadnou stenou zariadenia. Batéria sa nedá odnímať a jej výmena je možná len v autorizovanom servise. Nabíjanie je riešené pomocou microUSB kábla a microUSB konektora, ktorý je umiestnený v spodnej časti telefónu a trvá 3-4 hodiny. Na jedno nabitie je schopný vydržať približne 1 až 1,5 dňa, čo je pri jeho výkone dobrá výdrž, no závisí to však na intenzite používania telefónu. My sme ho nabíjali každý večer a pracovný deň sme zvládli bez problémov.

Okolo microUSB konektora sa nachádzajú dva rady otvorov pre reproduktor, avšak pri bližšom preskúmaní sme zistili, že reproduktor je len jeden a nachádza sa vpravo. Jeho kvalita je dostačujúca a pri cene testovaného modelu sme boli so zvukovým prejavom viac než spokojní. 3,5 mm Jack konektor pre slúchadlá sa naopak nachádza vo vrchnej časti telefónu.

Záverečné hodnotenie smartfónu Alcatel 3X

Keďže model Alcatel 3X toho ponúka v rámci svojej triedy viac než dosť, určite vás bude zaujímať jeho cena na našom trhu. Recenzovaný smartfón Alcatel 3X je možné zakúpiť za odporúčanú maloobchodnú cenu pohybujúcu sa okolo 163 € vrátane DPH. Cena tohto zariadenia je viac než dobrá, telefón určite odporúčame. Ak práve hľadáte smartfón do 200 €, nechajte sa  presvedčiť jeho duálnym fotoaparátom, dobrým zabezpečením a plynulým chodom počas používania rôznych aplikácií. Hoci spadá do nižšej cenovej kategórie, sme radi, že je vybavený podobne ako smartfóny patriace do strednej triedy.

Fotografie nasnímané počas recenzie
Martin Morávek
Matej Bičan