recenzia Sony Xperia L2
Začiatkom roka 2018 predstavila spoločnosť Sony nový model Sony Xperia L2.

Je to jeden z cenovo najdostupnejších telefónov od značky Sony v histórii. Pri výrobe telefónu Sony postupovalo podľa svojich dlhodobých trendov. Sony Xperia L2 prichádza na trh so snímačom odtlačkov a oproti predchádzajúcemu modelu L1 dostáva aj výkonnejšiu batériu. Do redakcie k nám zavítala zlatá novinka – recenzovaný smartfón Sony Xperia L2. Možno na prvý pohľad na vás nezapôsobí dizajnom, no vzhľadom na jeho vysokú dostupnosť, bohaté vybavenie, ktorým L2-ka disponuje, spotrebiteľa určite zaujme.

Dizajn telefónu Sony Xperia L2

Ako sme spomínali v úvode, pri dizajne sa Sony moc neprekonalo a ostalo pri svojich typických trendoch.  Predný 5,5 palcový IPS LCD displej v rozlíšení HD je zasadený do pomerne veľkého, plastového tela, ktoré je obkolesené oblým rámom, na ktorom sú z pravej strany umiestené tlačidlá na ovládanie hlasu a zapínanie telefónu. Prvá zaujímavosť, ktorú nesmieme zabudnúť spomenúť, je odolné sklíčko Corning Gorilla Glass 4. S recenzovanou Sony Xperiou L2 v ruke sme precestovali kus Slovenska, no displej sme zanechali v stave, v akom do našej redakcie smartfón dorazil. Na ľavej strane rámika môžete nájsť zásuvku na microSD a SIM kartu. Čo sa týka hornej časti telefónu, nachádza sa tam 3,5 mm Jack konektor na slúchadlá a v spodnej časti sa vedľa USB-C konektoru, ktorý slúži na nabíjanie recenzovaného telefónu, nachádza aj celkom dobrý reproduktor. Plastové vyhotovenie telefónu je podľa nás nakoniec aj istou výhodou, keďže opotrebenie na plastovom povrchu nie je tak viditeľné.

Nad displejom v ľavej hornej časti telefónu sa nachádza notifikačná dióda, ktorá mení farby podľa aplikácie, z ktorej prichádza oznámenie, ako sme boli doteraz zvyknutí aj pri predchádzajúcich modeloch. Medzi prednou širokouhlou selfie kamerou a senzorom jasu sa nachádza logo Sony, nad ktorým je umiestnený reproduktor na volanie. Spodný rámik je veľmi jednoduchý. Pýtate sa prečo? Nuž, nenájdete v ňom absolútne nič. Sony sa pri modeli L2 riadilo podľa príslovia „v jednoduchosti je krása“. Musíme uznať, podarilo  sa im to celkom dobre.

Recenzovaný telefón je po dizajnovej stránke jednoduchý a teda funkčný. Na hrany telefónu si človek rýchlo zvykne a ovládanie mu po pár hodinách nerobí žiaden problém. Po softvérových tlačidlách nezostalo ani stopy, keďže sa zobrazia po zapnutí displeja. V zadnej časti tela sa nachádza fotoaparát s automatickým zaostrovaním, vedľa ktorého má svoje miesto LED blesk. Pod fotoaparátom ešte nájdete snímač odtlačkov prstov a logo funkcie NFC a logo značky XPERIA. Snímač odtlačkov prstov reagoval spoľahlivo a vo väčšine prípadov odomkol zariadenie hneď na prvýkrát.

Výkon, pamäť, konektivita telefónu Sony Xperia L2

Recenzovaný telefón Sony Xperia L2 je vybavený operačným systémom Android 7.1.1. Nejedná sa o Oreo, no smartfón si bohato vystačil aj s touto verziou. Android 8.0 budete môcť nájsť vo vyšších modeloch značky Sony.  Procesor sa oproti modelu Sony Xperia L1 nezmenil. Stále sa jedná o štvorjadrový, 1,5 GHz Mediatek MT6737T. Čo sa ale zmenilo, a je to jednou z vecí, za ktoré Sony chválime, je veľkosť pamäte RAM a úložiska. Recenzované zariadenie má teraz 3 GB operačnú pamäť RAM a úložisko až o veľkosti 32 GB. Opätovne musíme pripomenúť, že sa jedná o cenovo veľmi dostupné zariadenie. Preto zväčšenie oboch typov pamäte nás veľmi potešilo. Ak by vám však 32 GB bolo málo, L2-ka podporuje aj microSD pamäťové karty až do veľkosti 256 GB.

Používateľské prostredie nám bolo dôverne známe. Vyhľadávanie a používanie jednotlivých aplikácií je riešené klasickým menu. Domovskú obrazovku si môžete prispôsobiť podľa svojho vkusu. Stačí, ak dlhšie podržíte palec na voľnom mieste na obrazovke a môžete ju jednoducho personalizovať.  Systém je veľmi podobný čistému Androidu a teda je aj veľmi prehľadný. Používanie telefónu nebola od samotného začiatku žiadna maturita, všetko šlo hladko. Bleskurýchly prenos údajov medzi zariadeniami vám umožní funkcia NFC či Bluetooth 4.2.

Batéria a výdrž Sony Xperia L2

Recenzovaný smartfón Sony Xperia L2 je vybavený batériou s kapacitou až 3300 mAh. V praxi to teda znamená, že výdrž smartfónu Xperia L2 sa môže vyšplhať až na dva dni. Všetko záleží od toho, ako budete zariadenie využívať. Pri aktívnom používaní telefónu sa nám podarilo batériu vybiť aj za jeden deň. Pri bežnom používaní vám tento recenzovaný smartfón vydrží bez problémov deň a pol.  Aby sme sa dostali za hranicu dvojdňovej výdrže, museli sme si pomôcť aktivovaním úsporného módu STAMINA a celkovo menším zaťažením.

Fotoaparát Sony Xperia L2 – Zachyťte svoje najdôležitejšie momenty

Množstvo ľudí, nehľadiac na to, do akej vekovej kategórie patria, svoje inteligentné telefóny využívajú vo veľkej miere práve na fotografovanie. Preto zadný fotoaparát Sony Xperia L2 s rozlíšením 13 Mpx dostal automatické zaostrovanie či voľbu rôznych funkcií akou je napríklad HDR v manuálnom režime.  Za zníženého osvetlenia si fotoaparát pomáha LED bleskom. Videá môžete nahrávať v maximálnej kvalite 1080p/30fps. Predná kamera o rozlíšení 8 Mpx vám poskytne šialene veľké zorné pole, a to až 120 stupňov! Ak sa teda radi fotíte alebo máte kamarátov, ktorí spoločné okamihy radi zaznamenávajú, tento smartfón bude pre vás viac než vhodný.

Či už sa rozhodnete vytvárať fotografie alebo videá prednou alebo zadnou kamerou, Sony Xperia L2 spoľahlivo zaznamená každý jeden okamih.

Fotografie nasnímané smartfónom Sony Xperia L2
Obsah balenia Sony Xperia L2

Balenie nie je ničím výnimočné a je jednoduché ako zariadenie samotné. Nájdete v ňom klasický nabíjací konektor, USB-C kábel a ako už býva pri smartfónoch zvykom, taktiež slúchadlá.

Záverečný verdikt recenzovaného telefónu Sony Xperia L2

Celý čas sme opisovali recenzované Sony Xperia L2 ako veľmi dostupné zariadenie. Poďme teda rovno k cene testovaného smartfónu. Jeho cena na slovenskom trhu začína od 217 € vrátane DPH. Sony Xperia L2 sa radí do strednej triedy a podľa názoru našej redakcie si svoje miesto právom zaslúži. Jednoduchý dizajn, dostatočne veľká operačná či užívateľská pamäť v kombinácii so snímačom odtlačkov prstov a dvojicou slušne pracujúcich fotoaparátov robia zo Sony Xperie L2 smartfón, ktorý si jednoznačne nájde zastúpenie medzi užívateľmi bez ohľadu na ich vekovú kategóriu.

text & foto Martin Morávek a Matej Bičan