recenzia_test_smartfón_Sony_Xperia_XZ3

Sony Xperia XZ3 prichádza s niekoľkými zaujímavými vylepšeniami. Napriek tomu sa nápadne podobá na model Sony Xperia XZ2, ktorý sme si predstavili pred niekoľkými mesiacmi. V čom sú tieto dva vlajkové modely rozdielne, a ktorý je lepší? 

Dizajn smartfónu Sony Xperia XZ3

recenzia_test_smartfón_Sony_Xperia_XZ3

Spoločnosť Sony spravila niekoľko krokov vpred a jej novinky vyzerajú naozaj k svetu. Už to nie sú tie hranaté mobilné zariadenia, ktoré sa líšili  umiestnením fotoaparátu a výkonnosťou hardvéru. Zariadenia patriace do rady XZ prichádzajúce na trh od začiatku tohto roku vyzerajú oveľa lepšie. Model XZ3 je celosklenený a prednú stranu od zadnej oddeľuje hliníkový rámček vyššej triedy 7000. Rámček dodáva zariadeniu potrebnú odolnosť a je oveľa tenší ako rámik modelu XZ2. Najnovší vlajkový model je oproti svojmu staršiemu súrodencovi o niekoľko mm vyšší, no stratil pár gramov na váhe a rozhodne je aj o niečo tenší. Aj napriek veľkému displeju sa nám telefón ovládal pohodlne a počas používania sme nezaznamenali žiadne výraznejšie nedostatky.

recenzia_test_smartfón_Sony_Xperia_XZ3

Keďže Sony Xperia XZ3 je asi najklzkejší a najoblejší telefón z dielne Sony, museli sme si dávať pozor kam sme zariadenie pokladali. Jeho zaoblené hrany sú naozaj výrazné. Predtým, než začnete Sony Xperia XZ3 používať, vám  odporúčame zakúpiť si silikónové ochranné puzdro. Rozloženie ovládacích prvkov sa oproti modelu XZ2 nijako nezmenilo. Ovládanie hlasitosti, tlačidlo napájania a spúšte fotoaparátu nájdete na pravom boku zariadenia. Keďže sa dizajnéri rozhodli použiť tenší rámik, tenšími sa stali aj samotné hardvérové tlačidlá. Zadná strana je magnetom nielen na odtlačky, ale aj na škrabance a nečistoty. Je pekná, avšak nepraktická. Snímač fotoaparátu je vďaka jeho veľkosti umiestnený oveľa bližšie k stredu zadnej strany, približne v miestach, kde by sa mal po správnosti nachádzať snímač odtlačkov prstov. Dobrou správou však je, že zariadenie je chránené certifikáciou IP65/IP68. Je odolné voči prachu a vode až do hĺbky 1,5 metra a po dobu 30 minút.

Na vrchnej strane telefónu nájdeme šachtu na dve nanoSIM karty, obe s LTE prípadne VoLTE konektivitou alebo v prípade potreby môžete nano SIM kartu vymeniť za microSD kartu až do 512GB. Ako však býva pri smartfónoch spoločnosti Sony zvykom, pri každom vytiahnutí tejto šachty sa zariadenie reštartuje. Je to otravné, avšak táto maličkosť ochráni vaše karty pred prípadným poškodením. Spodná strana obsahuje len USB-C konektor, keďže reproduktory si svoje miesto našli na prednej strane testovaného zariadenia. Absencia 3,5 mm Jack konektora nás rozhodne nepotešila, a keďže Sony do balenia nepridala žiadne slúchadlá, nemali sme ako kvalitu zvukového výstupu otestovať.

Displej smartfónu Sony Xperia XZ3

Spoločnosť Sony sa konečne rozhodla prísť na trh s novinkou, ktorá bude vybavená kvalitným QLED displejom. IPS displej modelu XZ2 bol nahradený krajším QLED displejom s úžasne živým a jasným zobrazením farieb. Pokojne by sme ho mohli nazývať dokonalým. S rozlíšením QHD+ aj pri veľkosti 6 palcov prináša mimoriadne ostrý obraz. Avšak na rozdiel od niektorých konkurenčných zariadení, rozlíšenie displeja si v modeli XZ3 zmeniť nemôžete.

Môžete si však zmeniť vyváženie bielej farby a spôsob vykresľovania farieb. Všetky možnosti sme odskúšali, avšak nakoniec sme sa predsa len vrátili k pôvodným nastaveniam, ktoré nám vyhovovali najviac. Displej má moderný pomer strán 18:9 a jeho maximálny jas nás nesklamal ani počas slnečných dní. Vďaka funkcii Ambientné zobrazenie máte všetky dôležité informácie neustále na dosah ruky. Okrem najnovších upozornení máte prehľad aj o aktuálnom čase dátume, ale aj o tom, aká skladba sa momentálne prehráva. Displej má veľa silných stránok a jeho slabiny sme ani po vyše týždni nespozorovali.

Predná kamera smartfónu Sony Xperia XZ3 – Zmena k lepšiemu

Výraznými zmenami prešiel aj predný tzv. selfie fotoaparát. Namiesto snímača s rozlíšením „len“ 5 Mpx, ktorý môžete nájsť v smartfóne Sony Xperia XZ2, rozlíšenie vynovenej selfie kamery sa vyšplhalo až 13.2 Mpx. Kvalita selfie fotografií je o poznanie lepšia a pochváliť musíme aj automatické zaostrovanie, ktoré fungovalo vždy bezchybne. Snímač prednej kamery prichádza s clonovým číslom f/1.9, vďaka čomu sú aj večerné fotografie celkom dobre osvetlené.
Režim Portrét je naozaj bohatý na funkcie a možnosti skrášlenia počas tvorby selfie fotografií. Ešte pred stlačením softvérovej či hardvérovej spúšte fotoaparátu sa môžete pohrať  až s piatimi rôznymi nastaveniami skrášlenia a dosiahnuť tak dokonalú selfie fotografiu. Pri skrášľovaní však netreba zabúdať na skutočnosť, že výsledná fotografia bude zaznamenaná v maximálnom rozlíšení nie 13,2 ale „len“ 8 Mpx. To platí pre pomer strán 4:3 a 16:9, zatiaľ čo štvorcové fotografie s pomerom 1:1 dostali maximálne rozlíšenie 9 Mpx.

Fotografie boli dobre osvetlené, ostré a zachytené farby skutočne korešpondovali s realitou. Snímač prednej kamery umožňuje aj nahrávanie videa, a to v maximálnej kvalite 1080p@30fps. Kvalita prednej selfie kamery nás potešila a dávame jej plný počet bodov.

Audio a stereo reproduktory smartfónu Sony Xperia XZ3

recenzia_test_smartfón_Sony_Xperia_XZ3

Vrchná strana nad displejom obsahuje okrem kvalitnej prednej kamery aj niekoľko ďalších drobností. Okrem snímača okolitého jasu sa tu nachádza aj prvý z dvojice stereo reproduktorov. Druhý sa nachádza v spodnom rámiku a umiestnenie tejto dvojice je identické s umiestnením reproduktorov v modeli XZ2. Takmer identické je aj audio vybavenie oboch zariadení, no lepšie sa v našom teste darilo novinke Sony Xperia XZ3. Ani tento model však neprináša 3,5 mm Jack konektor, ktorého absenciu si nevieme úplne vysvetliť. Jack konektor nám chýbal nielen v aute, ale aj počas niekoľkých výletov a služobných ciest, ktoré sme s recenzovaným telefónom podnikli. Keďže balenie disponovalo len samotným telefónom, kvalitu slúchadiel sme tentokrát nemali ako otestovať.

Sony je však známa tým, že vo svojich zariadeniach prináša množstvo nastavení, vďaka ktorým si kvalitu zvuku v slúchadlách do niekoľkých sekúnd prispôsobíte na svoj obraz.

Stereo reproduktory nás zaujali dostatočne vysokou maximálnou hlasitosťou, počas ktorej sa kvalita zvuku prehrávaných skladieb výraznejším spôsobom nezhoršila. Hlasitosť prehrávaného obsahu sme kombinovali so silou dynamického vibračného systému. Funkciu dynamické vibrovanie sme si spomínali už pri modeli Sony Xperia XZ2, avšak cestu k nej sme si našli až počas testovania tejto vlajkovej lode.

Stereo reproduktorom nemáme čo vyčítať a s ich zvukovým prejavom sme boli nadmieru spokojní. 

Nabíjanie a výdrž batérie smartfónu Sony Xperia XZ3

recenzia_test_smartfón_Sony_Xperia_XZ3

Nabíjanie smartfónu Sony Xperia XZ3 sme realizovali cez USB-C konektor, ktorý sa nachádza v spodnej časti zariadenia. Kapacita batérie stúpla z pôvodných 3180 v modeli XZ2 na  3300 mAh. Na základe množstva testov môžeme pokojne prehlásiť, že smartfón Sony Xperia XZ3 vydrží približne 12-13 hodín aktívneho používania. Na konci bežného pracovného dňa nám tak pravidelne zostávalo posledných 15 % z celkovej kapacity batérie. Sony Xperia XZ3 vie rozhodne prekvapiť a boli aj dni, počas ktorých Sony zvládala 14 hodín používania a na konci dňa nás potešila ešte takmer 30% z celkovej kapacity batérie.
Nabíjanie sa nám zdalo byť počas bežného pracovného dňa pomalé a telefón sme nabíjali prevažne v noci. Pracovný deň sme s telefónom zvládali, a tak nám to nijako neprekážalo. Správca batérie si vytvoril vlastný plán dobíjania a zvýšil tak životnosť batérie na maximum.

Zabezpečenie smartfónu Sony Xperia XZ3 – Zmena k lepšiemu neprichádza

Smartfón Sony Xperia XZ2 nebol zlý, no Sony Xperia XZ3 je v mnohých ohľadoch oveľa lepšia. To, čo však majú jednoznačne spoločné je kvalita zabezpečenia.  Snímač odtlačkov prstov zostáva na svojom mieste, umiestnený rovnako zle, ako bol aj predtým. Takmer pred každým fotením sme si museli kontrolovať šošovku zadného fotoaparátu, či nie je náhodou pokrytá našimi odtlačkami. Ak si však na umiestnenie zvyknete, snímač vás poteší svojou rýchlou odozvou. My sme však aj naďalej zostali pri klasickom odomykaní pomocou PIN kódu, keďže ani XZ3-ka nedisponuje moderným skenerom tváre ako je pri high-end modeloch zvykom.

Zadný fotoaparát a video smartfónu Sony Xperia XZ3

Ak ste očakávali duálny zadný fotoaparát, čaká vás sklamanie. Sony Xperia XZ3 disponuje rovnakým 19 Mpx Motion Eye zadným snímačom s clonovým číslom f/2.0 a šírkou záberu 25mm, aký sme si predstavili už dávnejšie. Zadná kamera testovaného modelu teda nemôže súperiť s inými vlajkovými modelmi konkurenčných spoločností, ale stále má čo ponúknuť ako bežnému, tak aj náročnejšiemu používateľovi. Prečo meniť niečo, čo funguje? Výsledné fotografie sú viac než dobré. Podobne ako pri prednej kamere, aj fotografie vytvorené zadným 19 Mpx snímačom boli mimoriadne ostré. Okraje jednotlivých objektov sa nezlievali do jedného a musíme vyzdvihnúť aj verné zobrazenie farieb.

Video nasnímané telefónom Sony Xperia XZ3 počas recenzie

Android 9 Pie, Xperia Launcher a UI smartfónu Sony Xperia XZ3

Testovaný smartfón beží na najnovšom operačnom systéme Android 9 Pie a to bez nutnosti jeho dodatočnej inštalácie. Ak vlastníte niektorý zo starších modelov spoločnosti Sony, používateľské prostredie vám bude dôverne známe. Xperia launcher si s novým OS celkom rozumie a menu zariadenia ponúka bohaté možnosti prispôsobenia. Ihneď po prvom spustení smartfónu sme sa rozhodli vypnúť, pre nás nepotrebný, informačný Kanál Google. Pre rýchlejšiu manipuláciu sa viete k zoznamu všetkých aplikácií dostať obyčajným potiahnutím prsta nahor.

Počas úvodného nastavenia si môžete zvoliť, ktoré aplikácie tretích strán budú po skončení nastavenia stiahnuté. Sony sa takýmto spôsobom snaží zrýchliť svoje zariadenia. Niektoré aplikácie je možné len vypnúť, iné aj odinštalovať. Operačný systém testovaného smartfónu Sony Xperia XZ3 bol podľa nášho názoru vyladený dobre, avšak počas naozaj náročného používania telefón zvykol značne spomaliť. Rozhodli sme zistiť príčinu a výsledok nás prekvapil.

Výkon, pamäť a konektivita smartfónu Sony Xperia XZ3

recenzia_test_smartfón_Sony_Xperia_XZ3K 64GB internému úložisku zariadenia nemáme čo dodať. Jeho kapacita je postačujúca a nedostatok miesta môžete vyriešiť microSD kartou. Čo nás trápilo o niečo viac bola zvyšná hardvérová výbava modelu XZ3. Netreba zrejme dodávať, že je identická s tou minuloročnou a až staršia Sony Xperia XZ2 je dokonca o niečo výkonnejšia. Nový QLED displej, lepšia predná kamera a nové funkcie sa museli niekde odraziť a mrzí nás, že to bol práve celkový výkon zariadenia. Procesor Snapdragon 845 je dobrý, avšak namiesto terajších 4GB operačnej pamäte RAM by sme uvítali väčší 6GB variant. Nová funkcia Side Sense nám prišla zbytočná a zo 4GB pamäte RAM si uhryzla približne 170MB. Rozhodli sme sa ju teda vypnúť.

Záverečné hodnotenie smartfónu Sony Xperia XZ3

recenzia_test_záverečné_hodnotenie_smartfón_Sony_Xperia_XZ3

Jeden krok dopredu, dva kroky späť. Takto by sme v krátkosti ohodnotili novú vlajkovú spoločnosť Sony Xperia XZ3. Počas jej testovania sa v nás miešalo množstvo rôznych pocitov. Radosť z nového QLED displeja a lepšieho predného snímača v nás zabíjalo nepraktické umiestnenie snímača odtlačkov prstov, absencia skeneru tváre, no najmä rovnaké hardvérové vybavenie, akým disponuje aj model Sony Xperia XZ2. Starším fotoaparátom spoločnosť Sony rozhodne nič nepokazila a ku kvalite fotografií sa v našom ďalšom článku minimálne ešte raz vrátime. Celkové hodnotenie testovaného telefónu zachránila vyššia kapacita batérie, vďaka ktorej sme dokázali vydržať online celý deň. Sony Xperia XZ3 môže byť vaša za približne 800 € vrátane DPH.

techvia.sk